Více
  25.5 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Hlavní podezřelý z vraždy prezidenta Haiti byl zatčen. Jde o bývalého senátora

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Jamajské úřady zatkly bývalého haitského senátora, který je hlavním podezřelým z vraždy haitského prezidenta Jovenela Moïse. Informuje o tom BBC.

  https://twitter.com/ABC/status/1482633482996260870

  Johna Joela Josepha policisté zatkli v pátek, uvedl mluvčí jamajských policejních sil Dennis Brooks.

  Moïseho zastřelili 7. července ozbrojenci, kteří vtrhli do jeho rezidence v hlavním městě Haiti Port-au-Prince. Krátce poté tehdejší šéf národní policie Leon Charles uvedl, že právě Joseph dodával zbraně a plánoval schůzky, které vedly k vraždě.

  Brooks se odmítl vyjádřit k tomu, zda k zatčení došlo na základě žádosti FBI ve Spojených státech, která vraždu rovněž vyšetřuje.

  Ve 124stránkové vyšetřovací zprávě haitské policie se uvádí, že Joseph byl jeden z hlavních pachatelů. Měl údajně „zuřivou vůli zabít prezidenta“, píše Miami Herald.

  Bývalý kolumbijský vojenský důstojník Mario Antonio Palacios byl začátkem tohoto měsíce v USA obviněn z účasti na spiknutí.

  Najatí kolumbijští žoldáci

  Na Haiti zatkla policie v souvislosti s vraždou několik osob, Palacios byl však prvním podezřelým, který čelil obvinění. Předchozími zadrženými podezřelými byli rovněž bývalí příslušníci kolumbijské armády. Mnozí z nich uvedli, že byli najati, aby na Haiti poskytovali „bezpečnostní služby“, a o plánu na zabití prezidenta jim nikdo neřekl.

  Vyšetřování vraždy třiapadesátiletého Moïseho probíhalo pomalu a protahovaly jej rezignace klíčových úředníků.

  Vyšetřovatelé rovněž hlásí, že jim někteří lidé vyhrožovali smrtí a zastrašovali je.

  Nárůst násilí na Haiti a neutěšená hospodářská situace v zemi, kterou v posledních letech zhoršilo několik přírodních katastrof, vedly k tomu, že stále více Haiťanů hledá příležitosti v jiných zemích.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS