Více
  18.1 C
  Czech
  Neděle 28. května 2023

  Policie v Berlíně vyšetřuje Waterse, na koncertě měl kabát jako důstojník SS

  Policie v Berlíně vyšetřuje spoluzakladatele britské rockové kapely Pink Floyd Rogera Waterse kvůli možnému šíření nenávisti proti určité náboženské, národnostní nebo etnické skupině. Informuje o tom internetový portál týdeníku Der Spiegel. Případ souvisí s Watersovým koncertem z minulého týdne, na kterém vystoupil v černém kabátu s červenou páskou na paži. Tento kostým podle mluvčího policie připomínal uniformu, jakou nosili důstojníci nacistické organizace SS.

  Co stojí za posledním podivným rozhudnutím PGL

  Pořadatel turnaje PGL odvolal své rozhodnutí diskvalifikovat severoamerický tým Dota 2 ze série Dota Pro Circuit NA Division II kvůli údajnému ovlivňování zápasů. V prohlášení z 26. května organizátor vysvětluje, že po obdržení nových informací přehodnotil svůj původní verdikt a nakonec se rozhodl dřívější rozhodnutí zrušit.

  Historicky první Smart Export Fórum Česko & Ukrajina bylo završeno podpisem memoranda o spolupráci pro digitální inovace

  Praha 10. října (PROTEXT) – Na MSV 2022 v Brně se uskutečnila série akcí na podporu česko-ukrajinských obchodních aktivit: jednou z nich bylo Smart Export Fórum 2022

  V minulém týdnu, právě v době, kdy Praha hostila summit evropských leaderů, se v zákulisí Mezinárodního strojírenského veletrhu uskutečnila konference zaměřená na posílení obchodní spolupráce v oblasti digitálních inovací mezi Českem a Ukrajinou – čtvrté výroční Smart Export Fórum. Poprvé se tato konference zaměřila na teritorium Ukrajiny a k jejím tématům patřila mimo jiné kybernetická bezpečnost, řešení pro chytrá města i regiony.

  Na konferenci reprezentovali vládu – náměstek pro digitalizaci a inovace Petr Očko z Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, náměstek pro řízení evropské sekce Jaroslav Kurfürst z Ministerstva zahraničních věcí ČR a další zástupci MPO a agentury CzechTrade. Představili se také reprezentanti businessu a organizací na podporu podnikání z české i ukrajinské strany. V rámci více než dvacítky prezentací diskutovali čtyři stěžejní témata – kybernetickou bezpečnost, chytrý průmysl známý pod názvem Průmysl 4.0, strategie a řešení pro chytrá města a chytré regiony a oblast vzdělávání a podpory pro malé a střední firmy.

  Přítomní zástupci vlády i byznysu se shodli na tom, že v oblasti digitálních inovací je obrovský prostor pro prohloubení spolupráce mezi českými a ukrajinskými partnery. Ačkoli Ukrajina je zemí ve válečném stavu a prioritou pro všechny je podpora při dosažení míru, již se uskutečňuje, na své schválení čeká i je naplánována řada projektů, které ukrajinským firmám i veřejným samosprávám pomáhají v posílení vztahů s jejich evropskými partnery. Cílem pro Ukrajinu je udržet si krok s trendy digitálního rozvoje ve zbytku Evropy a připravovat se na poválečnou obnovu, pro kterou již nyní Evropská unie i tamní ukrajinská vláda připravují své strategie.

  „Bylo nám velikým potěšením přivítat na Regionální hospodářské komoře v Brně dvacítku členů ukrajinské obchodní delegace, která se zúčastnila naší konference. Už jen tím, že delegace vedená předsedou Ukrajinské klastrové aliance Alexandrem Yurchakem překonala všechny obtíže spojené s vycestováním z Ukrajiny v době válečného stavu, prokázali kolegové velkou vůli ke spolupráci. Obsah konference ji jen potvrdil. Uskutečňujeme již několik společných projektů a na místě jsme se dohodli na dalších,“ chválí průběh konference i následných jednání výkonná ředitelka sdružení CzechInno Tereza Šamanová.

  „Vzájemné obchodní mise by měly od příštího roku nabrat na intenzitě, vymezili jsme si prioritní témata ke spolupráci a ihned po konferenci podali další společné návrhy. Z české i ukrajinské strany zazněly okamžité reakce na prezentované žádosti o spolupráci. Za CzechInno bych tedy chtěla poděkovat všem zúčastněným za skvělou spolupráci a velmi vydařenou akci, kterou se, pevně doufáme, podaří brzy zúročit v rámci dalších česko-ukrajinských projektů,“ uzavírá Tereza Šamanová.

  V bezprostřední návaznosti na veřejný program konference se uskutečnilo také bilaterální jednání mezi českou a ukrajinskou stranou, jehož výsledkem byl podpis Memoranda o česko-ukrajinské spolupráce v oblasti digitálních inovací. Jeho signatáři jsou za českou stranu CzechInno – organizace na pozici inovačního matchmakera a hlavní organizátor Smart Export Fóra 2022, INDUSTRY CLUSTER 4.0, z.s. jako hlavní partner pro téma Průmyslu 4.0, CyberSecurity Hub, z.ú. jako společný institut Masarykovy univerzity, Českého vysokého učení technického v Praze a Vysokého učení technického v Brně zaměřený na podporu rozvoje kybernetické bezpečnosti v soukromé i veřejné sféře a Czech Smart City Cluster, z.s. – klastrová organizace sdružující zástupce byznysu i veřejné sféry se zaměřením na strategickou i obchodní spolupráci v oblasti chytrých měst a regionů. Signatářem na ukrajinské straně je Ukrajinská klastrová asociace – organizace zastřešující 39 klastrů sdružujících zástupce ukrajinské soukromé i veřejné sféry, kteří se zabývají prioritními tématy pro další spolupráci v oblasti digitálních inovací.

  V návaznosti na akci bylo s Velvyslanectvím ČR v Kyjevě ihned podáno několik projektů na podporu ekonomické diplomacie a posilování česko-ukrajinské spolupráce v oblasti kybernetické bezpečnosti, Průmyslu 4.0 a chytrých měst a regionů a byly ustaveny tematické pracovní skupiny, které se budou pravidelně setkávat za účelem prohloubení spolupráce.

  CzechInno je zájmovým sdružením právnických osob založeným v roce 2011 k podpoře českého inovačního podnikání, zakladatelem a koordinátorem Středoevropské platformy pro digitální inovace CEEInno, spoluzakladatelem Hubu pro digitální inovace (H4D)I, partnerem Cybersecurity Innovation Hubu (CIH) a autorem unikátního systému podpory inovací v ČR, který spočívá v každoroční organizaci:

  ● soutěže Vizionáři, jejímž cílem je oceňovat inovativní počiny v českém podnikání,

  ● festivalu chytrého a inovativního přístupu k podnikání s názvem Smart Business Festival,

  ● projektu na podporu obchodní a výzkumné spolupráce se třetími zeměmi pod názvem Smart Export Hub, která zahrnuje i výroční přehlídku informací a kontaktů pro mezinárodní obchod s názvem Smart Export Forum a

  ● série regionálních akcí pod souhrnným názvem Digitální transformace, určené k propagaci využívání pokročilých digitálních inovací a prvků tzv. Průmyslu 4.0 ve firmách i běžné společnosti.

  Smart Export Fórum 2022 se konalo pod záštitou místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše, ministryně pro výzkum, vývoj a inovace Heleny Langšádlové a ministra zahraničních věcí Jana Lipavského.

  Odbornými partnery akce byli Regionální hospodářská komora Brno, Industry Cluster 4.0, Asociace inovačního podnikání ČR a Společnost vědecko-technických parků ČR.

  Mediálními partnery projektu se stali portál BusinessInfo, Averia a časopis Inovační podnikání a transfer technologií.

  Informace o činnosti sdružení CzechInno a všech jeho projektech jsou k dispozici na www.czechinno.cz

  Kontakt pro média:

  David Kratochvíl, MBA – předseda řídicího výboru sdružení CzechInno

  E: [email protected]

  Sledujte nás na sítích

  Rusko v noci zaútočilo na Kyjev desítkami dronů, jeden člověk zahynul

  Při rozsáhlém nočním útoku na Kyjev zahynul nejméně jeden člověk a další tři lidé utrpěli zranění. Informovala o tom dnes agentura Ukrinform s odvoláním na vojenskou správu města, podle níž šlo o nejrozsáhlejší útok drony na Kyjev od začátku ruské invaze loni v únoru. Ukrajinská armáda sestřelila v noci 52 z Ruska vyslaných dronů, uvedla agentura Reuters, podle níž není jasné, zda všechny mířily na Kyjev. Jeho vojenská správa už dříve hovořila o nejméně 40 dronech útočících na metropoli. Letecký poplach platil v noci i v dalších regionech Ukrajiny.

  Demokrat Biden a republikán McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

  Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětové hospodářství.

  Bitcoin by kvůli ceně zlata mohl dosáhnout 45 tisíc dolarů, tvrdí JPMorgan

  Současná cena zlata ve výši téměř 2 000 dolarů za unci by podle analytiků JPMorgan mohla znamenat cenu bitcoinu ve výši 45 000 dolarů. Obě aktiva totiž mají tendenci pohybovat se v tandemu a investoři je považují za alternativy.

  Srbský prezident Vučić odstoupil z čela vládní strany, hlavou státu zůstává

  Srbský prezident Aleksandar Vučić na dnešním sjezdu odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává, uvedly tiskové agentury. Vučić k rezignaci na stranickou funkci uvedl, že semknutí země vyžaduje nový přístup. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu po velkých protivládních protestech v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem.

  DALŠÍ ČLÁNKY

  Pohostinství je zásadně nepochopený nebo úmyslně stíhaný obor

  Praha 28. května 2023 (PROTEXT) - Asociace restauratérů Apron striktně odmítá zařazení oboru do zvýšené sazby DPH pro nealkoholické nápoje. - Nejsme prodavači, kteří mají...

  Živě: Vědecká diskuze k tématu genetiky

  Jaké jsou základy genetiky? Připomeneme si základy významu a historie genetiky. Vzpomeneme příběh a souvislosti ze života Gregora Johanna Mendela, který působil v Augustiniánském...

  Živé vysílání z Augustiniánského opatství: Vědecká diskuze k tématu genetiky

  Jaké jsou základy genetiky? Připomeneme si základy významu a historie genetiky. Vzpomeneme příběh a souvislosti ze života Gregora Johanna Mendela, který působil v Augustiniánském...

  NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

  Rusko v noci zaútočilo na Kyjev desítkami dronů, jeden člověk zahynul

  Při rozsáhlém nočním útoku na Kyjev zahynul nejméně jeden člověk a další tři lidé utrpěli zranění. Informovala o tom dnes agentura Ukrinform s odvoláním na vojenskou správu města, podle níž šlo o nejrozsáhlejší útok drony na Kyjev od začátku ruské invaze loni v únoru. Ukrajinská armáda sestřelila v noci 52 z Ruska vyslaných dronů, uvedla agentura Reuters, podle níž není jasné, zda všechny mířily na Kyjev. Jeho vojenská správa už dříve hovořila o nejméně 40 dronech útočících na metropoli. Letecký poplach platil v noci i v dalších regionech Ukrajiny.

  Demokrat Biden a republikán McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

  Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětové hospodářství.

  Bitcoin by kvůli ceně zlata mohl dosáhnout 45 tisíc dolarů, tvrdí JPMorgan

  Současná cena zlata ve výši téměř 2 000 dolarů za unci by podle analytiků JPMorgan mohla znamenat cenu bitcoinu ve výši 45 000 dolarů. Obě aktiva totiž mají tendenci pohybovat se v tandemu a investoři je považují za alternativy.

  Srbský prezident Vučić odstoupil z čela vládní strany, hlavou státu zůstává

  Srbský prezident Aleksandar Vučić na dnešním sjezdu odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává, uvedly tiskové agentury. Vučić k rezignaci na stranickou funkci uvedl, že semknutí země vyžaduje nový přístup. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu po velkých protivládních protestech v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem.

  Ukrajinské děti přicházejí ve válce o rodiče, domovy a nevinnost

  Obě děti ve věku devíti a deseti let se snažily vidět skrz hustý kouř poté, co jejich domkem v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny otřásl ohlušující výbuch, a volaly svého otce. Odpovědělo jim jen děsivé ticho. Pak Olha Hinkinová a její bratr Andrij spěchali do protileteckého krytu, jak je učili. Když výbuchy ustaly a kouř se rozplynul, našli svého otce na verandě - nehybného a zakrváceného po zásahu ruským projektilem. "Otce zabili v sedm ráno," řekl agentuře AP Andrij, který nyní žije v bezpečnějším Lvově na západě Ukrajiny, nedaleko hranic s Polskem.

  Waters tvrdí, že jeho černý kostým z koncertů je ve skutečnosti antifašistický

  Spoluzakladatel rockové kapely Pink Floyd Roger Waters tvrdí, že jeho kontroverzní kostým, kvůli němuž ho v Německu vyšetřují, je ve skutečnosti antifašistický. V dnešním prohlášení 79letý hudebník uvedl, že na koncertě v Berlíně minulý týden černým kabátem s červenou páskou na paži vyjadřoval své odmítání fašismu a předsudečnost. Německá policie ale Waterse vyšetřuje kvůli podezření z šíření nenávisti proti určité náboženské, národnostní nebo etnické skupině, protože kostým připomínal uniformu, jakou nosili důstojníci nacistické organizace SS.

  Binance získala povolení k provozování burzy v Thajsku

  Společnost Binance získala licenci na obchodování s digitálními aktivy v jihovýchodní Asii poté, co navázala spolupráci s místním podnikem v Thajsku a založila tam burzu.

  Na posunutí dluhového stropu mají američtí zákonodárci více času. Vyjednávat mohou do 5. června

  Americké ministerstvo financí v pátek oznámilo, že nebude schopné platit účty od 5. června. Původně přitom finální datum stanovilo na 1. června. Zákonodárci tak mají více času na vyjednání nového dluhového stropu. V opačném případě by Spojené státy americké selhaly ve splácení svých závazků. Takový neúspěch by přitom mohl mít globální dopady.