ZprávyHamás zblízka zastřelil rukojmí krátce před příchodem izraelské armády

Hamás zblízka zastřelil rukojmí krátce před příchodem izraelské armády

Pitva šesti těl rukojmích nalezených o víkendu v Pásmu Gazy ukázala, že byli několikrát střeleni z bezprostřední blízkosti krátce předtím, než k nim dorazili izraelští vojáci, napsal s odkazem na izraelské ministerstvo zdravotnictví server The Times of Israel. Palestinské teroristické hnutí Hamás podle televize CNN obvinilo z jejich smrti izraelskou „extremistickou“ vládu.

Izraelské síly našly šest mrtvých rukojmích v tunelu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy během bojů s ozbrojenci Hamásu. Objevily je zhruba kilometr od tunelu, kde byl zachráněn jiný rukojmí Qaid Farhan Al Qadi (52 let).

Institut forenzní medicíny Abu Kabir po pitvě určil jako příčinu smrti několik výstřelů z bezprostřední blízkosti. Podle jeho hodnocení byli rukojmí cíleně zabiti 48 až 72 hodin před pitvou, tedy mezi čtvrtkem a pátkem ráno.

V neděli o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví, Izraelské obranné síly (IDF) a izraelská média včetně The Times of Israel. Mluvčí IDF Daniel Hagari prohlásil, že šest rukojmích bylo „brutálně zavražděno“ bojovníky Hamásu.

„Podle prvního hodnocení… byli brutálně zavražděni teroristy Hamásu krátce předtím, než jsme se k nim dostali,“ uvedl v prohlášení Hagari na tiskové konferenci. „Byli uneseni 6. října ráno teroristickou skupinou Hamás,“ připomněl nečekaný útok na Izrael.

Hamás nechtěl, aby mluvili

Během operací v Rafáhu IDF nebylo jasné, zda tam nějací rukojmí jsou. „Od doby, co byl nalezen Farhan, byl dán vojákům rozkaz, aby operovali opatrněji než obvykle, protože se chápalo, že v oblasti mohou být další rukojmí,“ sdělil Hagari.

Podle izraelských médií se izraelská bezpečnost obává, že Hamás zabil šestici rukojmích krátce před příchodem armády v obavách, že prozradí podrobnosti o pozicích dalších zajatců. Znamenalo by to vážné nebezpečí pro zbývající rukojmí.

Hamás při útoku 6. října unesl 251 Izraelců, z čehož 101 jich propustil v květnu po dohodě s židovským státem. Izrael zachránil osm rukojmích a získal 33 těl rukojmích. Tři rukojmí, kteří se snažili uprchnout, omylem zabily IDF.

Vysoký představitel Hamásu Khalil Al-Hayya obvinil podle CNN ze smrti šesti rukojmích izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. „Tito jednotlivci a další mohli být propuštěni ke svým rodinám na základě (mírové) dohody o výměně.“

Netanjahuovu vládu označil za „extremistickou“. Ta čelí odporu Izraelců požadujících návrat zbývajících rukojmích domů. Po zprávách o nalezení šesti mrtvých rukojmích vypukly v neděli po celém Izraeli protesty a dnes začíná generální stávka.

Netanjahu ale již dříve uvedl, že cílem vojenské kampaně v Gaze je definitivní porážka Hamásu. Mírová jednání se navíc ocitla v patové situaci.

Doporučujeme

Hlavní body rámcové dohody Íránu a USA o ukončení války

Spojené státy a Írán společně s Pákistánem coby vyjednavačem oznámily rámcovou dohodu, která má ukončit válku; příslušné memorandum má být podepsáno v pátek. Agentura Reuters přinesla přehled hlavních informací, které se v této souvislosti objevily:

Cucurella přestoupil z Chelsea do Realu Madrid

Španělský obránce Marc Cucurella mění po čtyřech letech dres. Z Chelsea odchází do Realu Madrid, kde podepsal smlouvu na šest sezon. Podle informací médií zaplatí madridský klub za sedmadvacetiletého reprezentanta zhruba 60 milionů eur. Cucurella se zároveň stal první posilou po návratu trenéra Josého Mourinha na lavičku Realu.

Bednárik připustil odklad slev na jízdné

Studenti a senioři se zatím nemohou spoléhat na to, že se jim od ledna 2027 vrátí 75procentní sleva na jízdné. Ministr dopravy Ivan Bednárik za SPD připustil, že rozhodne až stav rozpočtu. Resort bude potřebovat zhruba dvě miliardy korun, jednání s ministerstvem financí mají přijít v červenci.

Írán doplnil do dohody s USA klauzuli o poplatcích za námořní služby, tvrdí Fars

Teherán krátce před oznámením dosažení předběžné dohody se Spojenými státy doplnil do textu memoranda ustanovení o vybírání poplatků za námořní služby. S odvoláním na informovaný zdroj to dnes podle AFP napsala íránská agentura Fars. Svobodnou plavbu Hormuzským průlivem bez výběru mýta přitom při oznámení dohody v noci na dnešek výslovně zmínil americký prezident Donald Trump.

KOMENTÁŘ: Ani dolar zisku. Přesto je SpaceX 7. nejhodnotnější společnost světa

Akcie společnosti SpaceX se po týdnech napětí začaly obchodovat na burze ve velkém stylu. Hned první den oproti původní ceně posílily o pětinu. Investoři ukázali, že po Tesle věří i další společnosti Elona Muska, která se dostala na burzu. I přesto, že je silně ztrátová.

Invazní rostliny se kvůli oteplování přesouvají na sever

Invazní nepůvodní rostliny v příštích desetiletích výrazně promění mapu světa. Zatímco v některých subtropických regionech může riziko invazí slábnout, Evropa a další části mírného pásma budou čelit jejich častějšímu výskytu. Oteplování klimatu otevírá cestu novým druhům i do regionů, které byly dosud před jejich šířením chráněny.

Británie zakáže dětem mladším 16 let přístup k sociálním sítím, oznámil Starmer

Britská vláda zakáže dětem mladším 16 let přístup k sociálním sítím, oznámil dnes podle zahraničních agentur premiér Keir Starmer. Představil také plány na omezení platforem umožňujících přenášení živých videí. Vláda plánuje prosadit potřebnou legislativu do Vánoc a zákaz by měl vstoupit v platnost na jaře příštího roku. Agentura Reuters označuje plánovaná opatření za jedna z dosud nejrozsáhlejších omezení v oblasti internetu na celém světě.

Ukrajina a Rusko informují o mrtvých a raněných po vzájemných útocích

Pět záchranářů přišlo o život a pět dalších utrpělo zranění při ruských útocích na Charkov, oznámil ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko. Hlavním terčem ruského útoku bylo podle ministra hlavní město Kyjev, kde si útok podle místních úřadů vyžádal čtyři mrtvé a více než dvě desítky raněných. Tři lidé byli zabiti a tři další, včetně ročního dítěte, utrpěli zranění při náletu ukrajinských dronů na Tulu v Rusku, informoval Dmitrij Miljajev, gubernátor Tulské oblasti. Tula, který je známým střediskem zbrojního průmyslu, leží asi 200 kilometrů jižně od Moskvy.

Mírová dohoda? Nad Libanonem se vznáší velký otazník

Spojené státy a Írán dosáhly mírové dohody, což znamená okamžité ukončení válečných operací, otevření Hormuzského průlivu a zrušení americké blokády íránských přístavů. Ještě v neděli přitom Izrael bombardoval jižní předměstí Bejrútu. Jakékoli snahy udržet příměří mezi židovským státem a militantním hnutím Hizballáh opakovaně selhaly. Není tak jasné, co bude s Libanonem teď a jak případná další eskalace ovlivní dohodu mezi Washingtonem a Teheránem. K jejímu oficiálnímu stvrzení dojde až v pátek ve Švýcarsku.

Ceny ropy jdou prudce dolů. Trh nemá vyhráno, varují analytici

Ceny ropy prudce klesají po oznámení dosažení mírové dohody mezi USA a Íránem, která zahrnuje ukončení války a otevření Hormuzského průlivu. Trh s černým zlatem však může v následujících dnech až týdnech znervózňovat nedostatek detailů o rámcové dohodě. Navíc bude trvat, než se provoz v průlivu a produkce ropy v zemích Perského zálivu vrátí na předválečnou úroveň.

USA a Írán dospěly k mírové dohodě

Pákistánský premiér Šahbáz Šaríf dnes oznámil dosažení mírové dohody mezi Spojenými státy a Íránem o ukončení války a otevření Hormuzského průlivu. Všechny podrobnosti zatím nejsou známy. Premiér Šarif uvedl, že oficiální podpis se uskuteční v pátek ve Švýcarsku. Není jasné, jak rychle by se Hormuzský průliv mohl znovu otevřít pro veškerou dopravu, napsala agentura AP. Dosažení dohody s Íránem vzápětí potvrdil americký prezident Donald Trump. Uvedl, že dal pokyn otevřít Hormuzský průliv a okamžitě ukončit námořní blokádu íránských přístavů.

Trump kritizoval Izrael za útok v Bejrútu, čeká brzký podpis dohody s Íránem

Americký prezident Donald Trump dnes vyzval Izrael k zastavení úderů v Libanonu, útočit by podle něj neměla ani druhá strana. Uvedl rovněž, že dohoda, která by zajistila mír v regionu, je velmi blízko. V rozhovoru se serverem Axios pak kvůli dnešnímu útoku v Bejrútu ostře kritizoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a použil i vulgarismy. Prohlásil také, že podpis dohody s Íránem očekává během několika hodin.

New York Knicks získali titul NBA po 53 letech

New York Knicks ukončili více než půlstoletí čekání na mistrovský titul v NBA. V pátém finálovém utkání porazili na palubovce San Antonia Spurs 94:90, celou sérii ovládli 4:1 na zápasy a získali třetí titul v klubové historii. Hlavní postavou triumfu se stal kapitán Jalen Brunson, který v rozhodujícím zápase nastřílel 45 bodů a převzal cenu pro nejužitečnějšího hráče finále.

Portugalští fotbalisté budou na MS nosit náramky na památku Dioga Joty

Portugalská reprezentace uctí během mistrovství světa památku Dioga Joty. Hráči budou po celý turnaj nosit speciální náramky, které jim předal premiér Luís Montenegro. Podle záložníka Vitinhy jde o osobní připomínku spoluhráče, jehož smrt tým ani po roce nepřestal bolet.

Britské síly se v Lamanšském průlivu zmocnily tankeru z takzvané stínové flotily

Britské síly se dnes ráno v Lamanšském průlivu zmocnily tankeru z takzvané stínové flotily, která se podílí na vývozu sankcionované ruské ropy. S odvoláním na britské ministerstvo obrany o tom informovala agentura Reuters.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama