Služba umožní provozovat Ethereum uzly na infrastruktuře Google Cloud. Technologická společnost to oznámila ve čtvrtek. Napsal o tom server Decrypt.
Služba, kterou Google oficiálně nazývá Blockchain Node Engine, je „plně spravovanou službou“, což znamená, že zákazníci nebudou muset najímat vlastní týmy na údržbu nebo monitorování svých uzlů. Místo toho Google uvádí, že „aktivně monitoruje uzly a restartuje je, pokud se něco pokazí“. O zprávě informoval server Decrypt.
Blockchain is changing the way the world stores and moves information. Today we’re announcing Blockchain Node Engine, which will support Ethereum & enable developers to provision fully managed Ethereum nodes with secure blockchain access. https://t.co/2PGstyupYU
— Thomas Kurian (@ThomasOrTK) October 28, 2022
Blockchain Node Engine také obsahuje různé bezpečnostní funkce, jako je například Cloud Armor společnosti Google. Ten by měl zabránit útokům typu DDos (denial-of-service), které spamují a zpomalují sítě.
Vyšší bezpečnost a spolehlivost
Google uvádí, že jeho uzly budou také fungovat za firewallem VPC, který umožňuje uživatelům přizpůsobit si druh oprávnění, který chtějí. Zákazníci si také mohou vybrat, kde budou jejich nody geograficky rozmístěny.
Uzly jsou kontejnery, v nichž běží kód pro kryptoměnové sítě. Jsou základním stavebním prvkem Web3 a jsou nutné pro správný chod sítí, jako je Ethereum. Čím více uzlů síť má, tím decentralizovanější, škálovatelnější a bezpečnější může být.
Tento fakt si společnost Google zjevně uvědomuje a chce být klíčovým hráčem v oblasti infrastruktury Web3. Richard Widmann, vedoucí oddělení strategie Web3 společnosti Google, již dříve na konferenci Mainnet uvedl, že se snaží nabídkou takovýchto cloudových služeb „vybudovat obří most“ mezi tradičním technologickým průmyslem a Web3.
Na otázku, zda by Node Engine mohl pomoci předcházet výpadkům sítě, James Tromans, ředitel cloudové služby Web3 společnosti Google, sdělil, že k výpadkům dochází „z řady různých důvodů“.
„V těch situacích, kdy je na vině základní infrastruktura, pak platí, že čím více poskytovatelů nabízí vysoce kvalitní infrastrukturu uzlů, jako je infrastruktura Google Cloud, tím větší redundanci máme k dispozici a tím menší je pravděpodobnost, že koncoví uživatelé zaznamenají poruchy,“ řekl Tromans.
Zvýšení počtu uzlů v síti může také zlepšit celkové zabezpečení sítě. Tisíce uzlů po celém světě mohou fungovat jako tisíce záloh pro případ, že se některý z uzlů setká s technickými problémy nebo bude jinak odstaven.
Podpora dalších blockchainů by měla následovat
Zatímco při spuštění Google podporuje pouze uzly Etherea, chce svou službu Node Engine rozšířit na více sítí.
„Uvědomujeme si, že další řetězce nabírají na síle a některé z nich plánujeme v budoucnu také podporovat,“ řekl Tromans.
Tato zpráva o Node Engine není překvapivá pro ty, kteří znají postoj společnosti Google ke kryptoměnám a Web3. Začátkem tohoto roku společnost Google odhalila, že vytvořila tým zaměstnanců, kteří se věnují digitálním aktivům a cloudovým službám Web3.
V lednu Google označil technologii blockchain za „obrovskou inovaci“ a podělil se o své záměry vybudovat validátory uzlů jako službu a služby hostování dat pro blockchainové historie transakcí kryptoměn, jako jsou Bitcoin, Ethereum, Dogecoin a Polygon.
Google cloud rovněž nedávno oznámil, že bude podporovat platby v kryptoměnách pomocí platební brány Coinbase.
I když je spuštění Node Engine společnosti Google významným pokrokem pro infrastrukturu Web3, může u některých vyvolat obavy z centralizace. Widmann si je této možnosti vědom – a nechce, aby Google Web3 převzal.
„Pokud všechno poběží na Googlu, budu první, kdo řekne, že je to problém, upřímně řečeno,“ řekl Widmann.