Více
  13 C
  Czech
  Neděle 26. března 2023

  Do Kwon, zakladatel Terraform Labs, byl zatčen v Černé Hoře

  Spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Terraform Labs Do Hyeong Kwon byl podle tamního ministra vnitra Filipa Adžiće ve čtvrtek zatčen na letišti v černohorském hlavním městě Podgorica.

  Švýcarští vyšetřovatelé uzavřeli rodinnou sebevraždu. Mohly za ni konspirační teorie

  Dospělí členové rodiny, kteří spáchali i se svými dětmi sebevraždu, podle švýcarských vyšetřovatelů čin naplánovali. Dle jejich závěrů podlehli konspiračním teoriím.

  Gastrické balony jako účinná cesta k léčbě obezity

  Praha 21. února 2023 (PROTEXT) – Šest z deseti Čechů má nadváhu, každý pátý je obézní a v rámci Evropy jsme v této nelichotivé statistice na špici. Pro ty, kterým se nedaří hubnout konvenčními metodami, mohou být nadějí tzv. intragastrické balony.

  Pro koho se hodí, jaké jsou výhody a jaká rizika, vysvětluje MUDr. Martin Lukáš z Klinického a výzkumného centra pro střevní záněty ISCARE.

  Intragastrické balony pomáhají hubnout pacientům trpícím obezitou, kteří nemohou dosáhnout požadovaného úbytku hmotnosti pouze prostřednictvím dietních a cvičebních programů. „Jde o malé silikonové balonky, které se vloží do žaludku pacienta a naplní se vodou asi na velikost grapefruitu. Obvykle jde o rozmezí 400 až 700 ml. V žaludku jsou umístěny po dobu šesti až dvanácti měsíců a pomáhají pacientovi zhubnout tím, že zmenšují objem žaludku a působí tak pocit sytosti,“ vysvětluje MUDr. Martin Lukáš.

  Výhody intragastrických balonů

  Intragastrické balony mohou pacientům pomoci dodržovat dietní opatření a tím docílit váhového úbytku. Samotné zavedení bez dodržování dietních režimů a pravidelného cvičení není efektivní. Balon se do žaludku zavádí pomocí endoskopie, což je méně invazivní zákrok než například laparoskopická operace žaludku. Na rozdíl od některých bariatrických operací, jako je třeba bandáž žaludku, tak mají intragastrické balony méně vedlejších účinků a jsou považovány za bezpečnější. Jsou vyrobeny z nejkvalitnějšího lékařského silikonu, který po celou dobu aplikace (6-12 měsíců) odolá trávicím tekutinám a žaludeční kyselině.

  Nevýhody léčby

  Intragastrický balon není vhodným řešením pro každého a pacient by si měl být vědom i možných nevýhod. Přesto, že endoskopie je méně invazivní zákrok, je třeba počítat s malým rizikem komplikací spojených s vkládáním a vyjímáním. U některých pacientů nemusí metoda přinést požadovaný úbytek hmotnosti nebo mohou po vyjmutí opět přibrat. Další nevýhodou mohou být možné nežádoucí účinky, jako je bolest v žaludku, nevolnost nebo zvracení.

  Úspěšnost léčby

  „Na klinice ISCARE zavádíme 140–150 gastrických balonů ročně. Většina pacientů je v léčbě obezity úspěšná. Někteří pacienti zhubnou pár kilo, jiní 20-30 kilogramů. Bohužel část úspěšná není, jedná se však o pacienty, kteří primárně nejsou ochotni slevit ze svých zlozvyků a změnit svůj zaběhlý životní styl. Tendence k přejídání a neochota setrvat ve změně životního stylu jsou hlavní limitací této jinak úspěšné metody. Klinické studie ukazují, že velká část pacientů po několika letech opět dosáhne stejné tělesné hmotnosti, jako měli před zavedením intragastrického balonu,“ vysvětluje lékař.

  Průběh léčby

  Před zahájením léčby je pacient vždy vyšetřen lékařem, který posoudí celkové zdraví pacienta, historii zdravotních problémů a očekávané riziko komplikací. Intragastrické balony nejsou vhodné například pro pacienty, kteří již v minulosti absolvovali bariatrický chirurgický zákrok, nebo dlouhodobě užívají léky proti srážení krve. Intragastrický balon může pomoci zmenšit obsah žaludku až o třetinu, je tedy ideálním pomocníkem k nastartování změny stravovacích návyků a omezení pocitů hladu. Cena se v závislosti na druhu balonu, který si pacient vybere, pohybuje mezi 40 až 50 tisíci a zahrnuje implantaci i extrakci a také jednodenní hospitalizaci. Tento druh léčby může být pojišťovnou hrazen jen částečně nebo vůbec.

  Klinické a výzkumné centrum pro střevní záněty ISCARE se specializuje na gastroenterologii a nejmodernější metody léčby střevních zánětů. Pomáhá například pacientům s Crohnovou chorobou, ulcerózní kolitidou či dalšími zánětlivými onemocněními. Využívá také možností moderní biologické léčby, která pomáhá zejména pacientům, jimž běžně užívaná léčba nezabírá nebo je provázena nežádoucími účinky. Biologická léčba cíleně tlumí vznik zánětu, což v praxi vede ke zmírnění či úplnému vymizení subjektivních obtíží. Více informací najdete na www.iscare.cz.

  Kontakt:

  e-mail: [email protected]

  ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

  Sledujte nás na sítích

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.