-6.7 C
Czech
Pondělí 19. ledna 2026
CryptoFTX má "obrovský nedostatek" aktiv

FTX má „obrovský nedostatek“ aktiv

FTX.com má „obrovský nedostatek“ aktiv, jak vyplývá z tiskové zprávy. Ta podrobně popisuje prezentaci podanou ve čtvrtek v rámci projednávání bankrotu krypto burzy podle kapitoly 11. Informovaly o tom servery CoinDesk a Decrypt.

Na základě nejnovějších spotových cen bylo v peněženkách účtů spojených s FTX identifikováno celkem 2,2 miliardy dolarů aktiv. Z nich ale pouze 694 milionů dolarů tvoří nejlikvidnější „aktiva kategorie A“, která zahrnují fiat, stablecoiny, bitcoin nebo ether. Informoval o tom server Coindesk.

Další aktiva zahrnují pohledávky po zákaznících ve výši 385 milionů dolarů a významné pohledávky po sesterské společnosti FTX Alameda Research a spřízněným stranám. V prezentaci je rovněž uvedena půjčka společnosti Alameda ve výši 9,3 miliardy dolarů z peněženek a účtů FTX.com.

FTX US také v problémech

FTX US také vykázala nedostatek aktiv, přičemž 191 milionů dolarů celkových aktiv se nachází v peněženkách účtů spojených s burzou, stejně jako 28 milionů dolarů pohledávek po zákaznících a 155 milionů dolarů pohledávek po spřízněných stranách. Rovněž existují pohledávky společnosti FTX US vůči společnosti Alameda Research ve výši 107 milionů dolarů.

„Aktiva burzy byla značně promíchána a jejich účetní knihy a záznamy jsou neúplné a v mnoha případech zcela chybí,“ napsal v tiskové zprávě John J. Ray III, generální ředitel a ředitel restrukturalizace FTX. „Z těchto důvodů je důležité zdůraznit, že tyto informace jsou stále předběžné a mohou se změnit.“

Podle prezentace tým FTX identifikoval ke dni podání žádosti závazky vůči zákazníkům v hotovosti a stablecoinech ve výši 7 miliard dolarů. Ty byly kompenzovány identifikovanými aktivy ve výši 580 milionů dolarů.

V prezentaci byla podle Decrypt také aktualizována výše likvidních aktiv, která jsou v současné době v držení skupiny dlužníků. Ta od poslední lednové zprávy vzrostla z 5,5 miliardy na 6,1 miliardy dolarů. Tento nárůst je ale především výsledkem aktualizovaných cen digitálních aktiv. Dlužníci ale také získali zpět 202 milionů dolarů z Alamedy, 125 milionů dolarů ve stablecoinech a 57 milionů dolarů v různých kryptoměnách držených v dceřiných společnostech.

FTX má deficit u každého tokenu považovaného za aktivum kategorie A – bitcoin, ether, sol, XRP, BNB, matic, tron a další. Ale tokeny kategorie B považuje za přebytky. Mezi ně patří tokeny MAPS, serum a fida. Hodnota držby těchto tokenů se však ani zdaleka neblíží vyrovnání závazků kategorie A.

Společnost FTX US sice k datu podání petice vykazovala určité přebytky, převážně v relativně malém množství některých tokenů, jako je DOGE. Ty ale nestačily na vyrovnání deficitů z jejích závazků vůči stablecoinům, etheru a sol.

Reklama

Doporučujeme

Tři američtí kardinálové zpochybnili morální základ americké zahraniční politiky

Tři nejvyšší představitelé katolické církve v čele amerických arcidiecézí vydali v pondělí ostré prohlášení, ve kterém varují, že „morální role“ Spojených států ve světě je poprvé za několik desetiletí vážně zpochybňována.

Sydney hlásí tři útoky žraloka během 24 hodin. Nejméně dva lidé zraněni

Sydney se během necelých 24 hodin potýkalo se třemi incidenty se žraloky, při nichž byli nejméně dva lidé vážně zraněni. Úřady v reakci na události uzavřely některé pláže a vyzvaly veřejnost k maximální opatrnosti.

Británie vsadila na rekordní rozvoj větrné energie na moři

Velká Británie udělala zásadní krok směrem k čistší energetice. Vláda schválila rekordní objem nových offshore větrných projektů, které mají výrazně změnit podobu výroby elektřiny. Rozhodnutí ale vyvolává nejen naděje, ale i pochybnosti.

Zemřel herec a moderátor Mojmír Maděrič

Herecký svět přišel o výraznou osobnost. Ve věku 70 let zemřel Mojmír Maděrič, herec, dabér a moderátor, kterého diváci znali z divadla, televizních seriálů i oblíbených pořadů o vaření. Za sebou zanechal pestrou kariéru i silnou stopu v české kultuře.

Česko letouny L-159 Ukrajině neprodá. Armáda je potřebuje, uvedl Babiš

Česko neprodá letouny L-159 Ukrajině. Novinářům to po jednání lídrů stran vládní koalice řekl předseda SPD Tomio Okamura s tím, že tak rozhodla koalice. Premiér Andrej Babiš (ANO) později na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že koalice o věci nerozhodovala, pouze konstatovala, co jí řekl ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Armáda podle Babiše letadla potřebuje.

KOMENTÁŘ: Cla, cla, cla. Trump graduje obchodní válku a v USA pořád neví, jestli může

Už je to rok, co se Donald Trump vrátil do Bílého domu a započal své celní tažení. I když prezident rozkazuje o uvalení dalších a dalších cel s velkou jistotou, soudy v USA stále nemají jasno o tom, jestli je to legální. Podle kritiků si Trump zákon ohýbá. Nejvyšší soud má ve věci rozhodnout brzy, teoreticky tento týden.

Japonská premiérka Takaiči v pátek rozpustí parlament, volby budou 8. února

Japonská premiérka Sanae Takaiči dnes oznámila, že v pátek rozpustí dolní komoru parlamentu a vyhlásí předčasné volby. Informovaly o tom tiskové agentury. O jejím záměru se diskutovalo už minulý týden, kvůli čemuž dvě opoziční strany utvořily nový subjekt. Favoritkou voleb, které se uskuteční 8. února, podle médií ale zůstává Takaiči.

Trump ohrožuje své vlastní obchodní dohody

Americký prezident Donald Trump oznámil zavedení desetiprocentního cla na dovoz z Dánska, Norska, Švédska, Finska, Francie, Německa, Nizozemska a Spojeného království s tím, že pokud nepřipadne do 1. června Grónsko Spojeným státům, tak vzroste na 25 procent. To může vést k bolestivým protiopatřením ze strany Evropy a škodám na obou ekonomikách.

Vládní SPD je podle Okamury proti prodeji letounů L-159 Ukrajině

Vládní hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) včetně ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD) je proti prodeji letounů L-159 Ukrajině. Novinářům to před dnešním zasedáním koaliční rady řekl předseda SPD a Sněmovny Tomio Okamura. Letouny podle něj mají sice aktuálně nízkou zbytkovou hodnotu, ale jejich bojová hodnota je vysoká. Mnohem více peněz než prodej by také stálo pořídit náhradu, uvedl Okamura.

Napětí v Minnesotě trvá, lidé berou spravedlnost do vlastních rukou

Situace v Minnesotě je stále napjatá. Do demokraty ovládaného státu míří další agenti imigrační a celní správy (ICE), v pohotovosti na Aljašce je i 1500 vojáků v aktivní službě, připravených k nasazení do ulic. V minulém týdnu zde došlo k několika dalším protestům.

Ruský dronový útok podle úřadů poničil energetické objekty v Oděské oblasti

Ruské drony v noci na dnešek poškodily energetickou infrastrukturu v jihoukrajinské Oděské oblasti. Oznámil to dnes Oleh Kiper, šéf vojenské správy oblasti, která je opakovaně cílem ruských útoků. Jeden člověk utrpěl zranění.

Papež přijal prezidenta Pavla, budou hovořit o řešení konfliktů ve světě

Papež Lev XIV. přijal dnes dopoledne k audienci českého prezidenta Petra Pavla. S hlavou katolické církve bude prezident hovořit například o ruské agresi na Ukrajině či o sexuálním zneužívání v církvi. Následně prezidenta čeká jednání se státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem.

Srážka dvou rychlovlaků ve Španělsku, nejméně 21 mrtvých

Tragédie na jihu Španělska v neděli večer ochromila dopravu v okolí Córdoby. V blízkosti obce Adamuz se srazil vysokorychlostní vlak, který vykolejil, s dalším spojem v protisměru. Policie potvrdila nejméně 21 mrtvých a desítky zraněných.

Velvyslanci států EU v Bruselu jednají o Trumpových hrozbách, řeší další kroky

V Bruselu začalo v sobotu narychlo svolané jednání velvyslanců členských států Evropské unie. Mimořádné zasedání se koná v reakci na oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení amerických cel vůči několika evropským zemím jako součásti jeho snahy získat pro Spojené státy Grónsko.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama