4.1 C
Czech
Čtvrtek 12. února 2026
Protext ČTKFonergy nabízí Fotonku, spotový produkt s chytrým řízením spotřeby a výroby elektřiny...

Fonergy nabízí Fotonku, spotový produkt s chytrým řízením spotřeby a výroby elektřiny využívající umělou inteligenci

Praha 18. února 2025 (PROTEXT) – Pro domácnosti, které mají na svých nemovitostech instalované fotovoltaické elektrárny, přináší český dodavatel energií Fonergy velmi zajímavou novinku. S produktem Fotonka mohou zákazníci efektivně řídit spotřebu energií, a dokonce vydělat na prodeji přebytků elektřiny do sítě, když je spotová cena vysoká. Optimalizaci spotřeby zajistí jednotka ControlBEE od společnosti Hardmin, s níž se Fonergy dohodla na exkluzivní spolupráci. Díky mobilní aplikaci Destiny 4.0 navíc domácnosti získají nástroj na zajištění co největší efektivity při řízení spotřeby elektřiny a vygenerují úsporu v řádu desítek procent.

Majitelé fotovoltaických elektráren dobře vědí, že prodat přebytky vyrobené elektřiny do sítě není snadné. V době, kdy svítí slunce, je elektřiny mnohdy nadbytek, a proto ji dokonce někteří dodavatelé ani nevykupují. Při skutečně chytrém řízení spotřeby domácnosti ovšem lze elektřinu v době přebytku spotřebovávat či akumulovat do bateriového úložiště a prodat ji v době, kdy je cena na spotu výhodná. Přesně toto Fotonka ve spojení s chytrým řízením nabízí.

„Domácnosti s fotovoltaickými elektrárnami mají průběhový elektroměr, který zaznamenává spotřebu elektřiny v krátkých časových intervalech, brzy již v patnáctiminutových. Díky tomu mohou naplno využívat spotové ceny. Chytré řízení dokáže za pomoci umělé inteligence efektivně řídit tok energie, tedy její nákup, prodej, a dokonce správu spotřebičů. Domácnosti mohou díky tomuto produktu ušetřit až 30 procent nákladů na elektřinu,“ říká o novince Jakub Tobiáš, obchodní a marketingový ředitel Fonergy.

Průměrná cena elektřiny na spotovém trhu je nižší, než mohou mít zákazníci s fixními tarify i s tarify na dobu neurčitou. Za rok 2024 byla průměrná cena 2222 Kč za MWh bez DPH, tedy o několik stokorun výhodnější než nejlevnější pevné tarify. Chytré řízení navíc zajistí nákup v době, kdy je cena nízká, což efektivitu nového tarifu ve srovnání s pevnými tarify ještě zvyšuje. Přebytečnou elektřinu navíc lze prodávat do sítě v době, kdy je cena na spotovém trhu vysoká.

„Výhoda tarifu Fotonka se samozřejmě zvyšuje s počtem zařízení, která jsou do systému zapojena. Ať už jde o domácí spotřebiče, jako jsou bojler, pračka, myčka, sušička a podobně, u kterých lze efektivně plánovat jejich spuštění. Výhodné je i propojení s tepelným čerpadlem a samozřejmě s dobíjením elektromobilu, které může být prakticky zdarma. Zákazníci tak mohou vybudovat skutečně chytrou domácnost, využít potenciál své fotovoltaiky a podpořit návratnost investice do solárních panelů,“ doplňuje Jakub Tobiáš.

Právě chytré řízení spotřeby a dodatečné úspory mohou významně vylepšit návratnost investice do fotovoltaiky v době, kdy se snížila vládní podpora na pořízení nových systémů. Pokud si zákazník osadí fotovoltaickou elektrárnu chytrým řízením, dostane vyšší dotaci. Přidá-li vhodnou kapacitu úložišť, efektivní řízení chodu spotřebičů a využití umělé inteligence k obchodování na spotovém trhu, dosáhne zákazník maximální míry efektivity své fotovoltaické elektrárny.

Podrobnosti o novince se potenciální zákazníci dozvědí na stránkách Fonergy, případně dotazem na zákaznické centrum, které funguje v pondělí až ve čtvrtek v pracovních hodinách na lince 800 100 303.

 

O Fonergy, s. r. o.

Společnost Fonergy je obchodník s elektrickou energií a zemním plynem z Uherského Hradiště, který dodává obě komodity po celém území České republiky. Hlavní výhodou tohoto dodavatele jsou vysoce konkurenceschopné ceny energií oproti tradičním dodavatelům. Veškeré smlouvy uzavírá Fonergy na dobu neurčitou, se zákazníky jedná naprosto transparentně. Také díky tomuto přístupu dokázala od svého založení v roce 2012 získat kmen více než dvaceti tisíc věrných zákazníků. Od března roku 2024 zařadila společnost do své nabídky též měsíční tarify elektřiny i zemního plynu, které nazvala Férovka na měsíc.

 

Kontakt:

Jaroslav Martínek, pr@fonergy.cz

 

Reklama

Doporučujeme

Stárnoucí stínové tankery hrozí obří ekologickou katastrofou

Stárnoucí ropné tankery, které převážejí surovinu mimo oficiální dohled, představují podle analytiků vážnou hrozbu pro moře i pobřeží. Lodě často plují bez pojištění, s utajenými vlastníky a vypnutými sledovacími systémy.

Polsko se nepřipojí k Trumpově Radě míru, řekl premiér Tusk

Polsko se za nynějších okolností nepřipojí k Radě míru vytvářené americkým prezidentem Donaldem Trumpem, ale bude dále analyzovat možnosti, uvedl dnes podle médií polský premiér Donald Tusk. Polsko podle něj obdrželo pozvánku na setkání zahajující práci Rady míru, které se uskuteční 19. února v USA.

Muž z Texasu zastřelil svou dceru poté, co se pohádali kvůli Trumpovi

Úřad koronera v anglickém Cheshiru prověřuje smrt třiadvacetileté Britky Lucy Harrison, kterou 10. ledna 2025 zastřelil její otec v domě v texaském Prosperu nedaleko Dallasu. Tragédii podle vyšetřování předcházela hádka o americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Britney Spears prodala práva na celou svou hudební tvorbu

Britney Spears uzavřela jeden z největších obchodů své kariéry. Popová hvězda prodala práva na celý svůj hudební katalog společnosti Primary Wave. Hodnota dohody se podle dostupných informací pohybuje kolem 200 milionů dolarů a přichází jen krátce poté, co zpěvačka oznámila, že už nechce vystupovat ve Spojených státech.

Italská vláda se chystá podle médií schválit námořní blokádu pro migranty

Italská vláda dnes projedná nová opatření týkající se migrace. Vyplývá to z programu dnešního zasedání, který byl zveřejněn po 12:00 SEČ. Podle médií se chystá schválit i takzvanou námořní blokádu pro migranty. Balík má navíc upravit italské právo s ohledem na nový unijní migrační pakt, který začne platit v červnu. Námořní blokádu proti migrantům slibovali vládní politici během kampaně před parlamentními volbami v roce 2022.

Tropický cyklon Gezani si na Madagaskaru vyžádal nejméně devět mrtvých

Nejméně devět osob zahynulo na Madagaskaru, který dnes zasáhl tropický cyklon Gezani. Dvě desítky dalších lidí utrpěly zranění a téměř 1500 obyvatel z přístavního města Toamasina nechaly úřady preventivně evakuovat, informovala agentura Reuters.

KOMENTÁŘ: Jaký je váš investiční horizont? Google vydává kontroverzní dluhopisy na sto let

Americká společnost Google, která spadá pod mateřskou loď Alphabet, se odhodlala k husarskému kousku – emitovala nové dluhopisy se splatností 100 let. Firmy, které v minulosti zkoušely něco podobného, skončily v propadlišti dějin. Dopadne to s Googlem stejně?

Lavrov: Rusko neporuší limity smlouvy Nový START, pokud tak neučiní USA

Rusko neporuší limity smlouvy o kontrole jaderných zbraní Nový START, která vypršela, pokud tak neučiní Spojené státy. Podle ruské státní tiskové agentury TASS to dnes uvedl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Platnost poslední smlouvy, která omezovala jaderné arzenály obou velmocí, disponující dohromady přibližně 85 procenty jaderných hlavic na světě, skončila 5. února.

Muskova xAI přišla během dvou dnů o dva spoluzakladatele

Společnost Elona Muska xAI opustil během dvou dnů druhý spoluzakladatel, výzkumník Jimmy Ba. Celkem v poslední době opustilo firmu několik spoluzakladatelů, a to před jejím vstupem na burzu a během vyšetřování v Evropě a Asii.

Při úderu ruského dronu na dům v Charkovské oblasti zahynuli muž a tři batolata

Úder ruského dronu na rodinný dům ve východoukrajinské Charkovské oblasti si v noci na dnešek vyžádal životy jednoho muže a tří batolat. Uvedl to šéf oblastní vojenské správy Oleh Syněhubov, který už předtím informoval o požáru soukromého domu po dronovém útoku. Naopak ukrajinské bezpilotní stroje zasáhly podle médií rafinerii ve Volgogradu.

Buddhističtí mniši pochodovali za mír 3700 kilometrů

Skupina buddhistických mnichů v úterý po zhruba 3700 kilometrové cestě nazvané Pochod za mír dorazila pěšky do Washingtonu. Pouť, jež upoutala pozornost tisíců lidí napříč vyznáními a politickými ideologiemi, trvala patnáct týdnů. Samotné mnichy zájem překvapil.

Policie zadržela muže kvůli zmizení Nancy Guthrie

Policie v Arizoně zadržela muže k výslechu v souvislosti se zmizením Nancy Guthrie, matky moderátorky pořadu Today Savannah Guthrie. Muže zastavili při silniční kontrole jižně od Tucsonu, úřady zatím nezveřejnily, kdo je a jakou roli mohl v případu hrát.

Ruský úřad omezí komunikační aplikaci Telegram, porušuje podle něj zákony

Ruský úřad pro kontrolu médií a internetu Roskomnadzor omezí internetovou aplikaci Telegram. Podle něj tato komunikační platforma porušuje ruské zákony, informují média. Pavel Durov, v Rusku narozený zakladatel Telegramu, uvedl, že aplikace bude bez ohledu na nátlak ctít svobodu projevu a ochranu soukromí uživatelů.

Po masové střelbě v Kanadě je deset mrtvých včetně útočnice

V kanadském Tumbler Ridge v Britské Kolumbii zemřelo při hromadné střelbě deset lidí včetně podezřelé. Policie zasahovala u místní střední školy a také v jednom domě, část obětí našla uvnitř školy.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama