Více
  0.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 27 ledna, 2022

  Firma Johnson & Johnson musí ve státě New York zaplatit 230 milionů dolarů. Urovná tím obvinění z podporování závislosti na opioidech

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Trvající krize ve státě New York týkající se závislosti na opioidech vyústila v soudní proces, který začne v úterý. Farmaceutický gigant Johnson & Johnson se ho však nezúčastní, jelikož státu vyplatil 230 milionů dolarů. Firma tím urovná obvinění, že touhu po opioidech u zákazníků dlouhodobě živila. Zároveň však nadále odmítá uznat jakékoli provinění. Uvedl to server BBC. Mezi opioidy patří jak volně dostupné léky na bolest, tak například heroin.

  Kromě toho, že za údajné podporování závislosti na opioidech musí americká farmaceutická firma Johnson & Johnson zaplatit přes 200 milionů dolarů, měla by také přestat prodávat jisté léky. Zákaz by platil celonárodně a z prodeje by se stáhly především prášky na bolest, ale také další produkty související s opioidy. Firma by je pak nesměla ani žádným způsobem propagovat. I když vedení Johnson & Johnson přistoupilo k splacení požadované částky, odmítá nadále uznat vinu. Uhrazení pokuty mu pak umožní, aby se v úterý neúčastnilo soudu, kde se před státem New York musí bránit další společnosti a distributoři zmíněných nebezpečných látek.

  Závazek gigantické farmaceutické firmy zaplatit pokutu je pak v souladu s předchozími dohodami. Vedení Johnson & Johnson totiž kvůli dřívějšímu urovnání obvinění z podporování prodeje opioidů přislíbilo uhradit 5 miliard dolarů. „Společnost Johnson & Johnson pomohla živit oheň, ale dnes se zavázala k opuštění byznysu s opioidy. Ne pouze v New Yorku, ale po celém státě,“ uvedla k případu generální prokurátorka New Yorku Letitia James. Společnost Johnson & Johnson na druhou stranu popsala, že veškeré její akce „související s prodejem a propagací důležitých léků proti bolesti na předpis byly vždy přiměřené a zodpovědné“.

  Závislost na opioidech začíná u léků proti bolesti, skončit ale může u heroinu

  Opioidy jsou drogy pocházející z opiového máku, které umožňují zablokovat nervové signály mezi mozkem a tělem. Používají se proto často jako legální léky na bolest, patří mezi ně například oxycodone nebo hydrocodone. Pokud na nich ale pacienti začnou být závislí, mohou se přesunout k ilegálním a nebezpečnějším drogám, jako je heroin. Podle Amerického centra pro kontrolu chorob a prevence na předávkování opioidy zemřelo ve Spojených státech amerických mezi lety 1999 a 2019 téměř půl milionů lidí.

  Nejvyšší míru předávkování opioidovými látkami má pak ve Spojených státech amerických (USA) Západní Virginie. Podobné případy začaly v USA přibývat od počátku 21. století. Zmiňované léky na bolest se totiž od té doby více prodávaly jak v lékárnách, tak u doktorů, a to přesto, že jsou na předpis. Soudy s farmaceutickými firmami pak letos na jaře zahájil také stát Kalifornie nebo zmiňovaná Západní Virginie, kde v květnu odstartoval proces se třemi hlavními distributory opioidů na předpis.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Podle Mezinárodního měnového fondu je globální ekonomika slabší, než očekával

  MMF upravil předpověď pro zotavení světové ekonomiky. Obnovuje se pomaleji, než očekával

  Svoji předpověď pro vývoj ekonomiky v letošním roce změnil Mezinárodní měnový fond především kvůli její pomalejší obnově ve Spojených státech amerických a Číně. Podle v úterý vydaných odhadů je globální ekonomika slabší, než se očekávalo. Odhadovaný růst poklesl z 5,9 procenta na 4,4.
  Společnost Unilever zruší po celém světě na 1500 pracovních míst

  Společnost Unilever kvůli organizačním změnám zruší 1500 pracovních míst

  Kvůli zlepšení své výkonnosti se společnost Unilever rozhodla zjednodušit svou organizační strukturu. V úterý proto oznámila redukci pracovních míst o 20 procent, tedy asi 1500 pozic. Důvodem změn je především rostoucí tlak od akcionářů na vytvoření efektivnějšího business modelu.
  USA zruší lety čínských společností v reakci na tvrdá pravidla Pekingu

  Americké ministerstvo dopravy zruší 44 letů čínských společností. Oplácí tak „neférová“ pravidla

  Spor mezi Spojenými státy americkými a Čínou vyostřilo rozhodnutí amerického ministerstva dopravy zrušit přes 40 letů čínských leteckých společností. Podle pátečního oznámení se jedná o "odplatu" za zrušení stejného počtu amerických letů směrujících do Číny.
  Počet nových uživatelů Netflix

  Nárůst nových uživatelů Netflixu loni zpomalil. Společnost čelí silnější konkurenci

  Streamovací službu Netflix začalo v loňském roce nově sledovat na 18,2 milionu lidí. Je to však o polovinu menší nárůst než v roce 2020, kdy vypukla světová pandemie. Kvůli oznámení ve čtvrtek klesly akcie společnosti o 20 %. Růst nových uživatelů je pomalejší vinou stávající pandemie, ale také silnější konkurence. Uvedl to server BBC a Al Jazeera.
  ocel hliník clo

  Spojené státy americké a Velká Británie začaly vyjednávat o clech na ocel a hliník

  Američtí a britští zástupci se setkali, aby zahájili vyjednávání o dlouholetém obchodním sporu. Jeho výsledkem by mělo být snížení, nebo zrušení cel uvalených na export britské oceli a hliníku. Ve svém volebním období je zavedl americký ex-prezident Donald Trump.
  Activision Blizzard

  Microsfot plánuje odkoupit herní společnost Activision Blizzard za 68,7 miliard dolarů

  Plánované odkoupení společnosti Activision Blizzard firmou Microsoft by se mohlo stát největším obchodem v herní historii. Gigant by se totiž měl prodávat za 68,7 miliard dolarů. Spadají pod něj známé hry jako Call of Duty, Warcraft, Overwatch nebo Candy Crush.
  Reklama
  Reklama
  Reklama