ZprávyFico tři měsíce po atentátu řekl, že očekává další útok na člena...

Fico tři měsíce po atentátu řekl, že očekává další útok na člena vládní koalice

Slovenský premiér Robert Fico, který v květnu přežil pokus o atentát, řekl, že očekává další útok na člena vládní koalice. Uvedl to v reakci na úterní demonstraci proti ministryni kultury Martině Šimkovičové a ministrovi spravedlnosti Borisovi Suskovi, kterou svolaly dvě opoziční strany. Podle Fica, jenž svého středečního projevu na sociální síti využil k další kritice opozice, nevládních organizací a médií, ministerstvo vnitra muselo posílit ochranu Šimkovičové kvůli hrozbám, že ji zabijí.

„Vytvářejí atmosféru, jejímž výsledkem bude další atentát na člena vládní koalice. (…) Pokud ale zase kvůli vám dojde k dalšímu násilnému útoku na představitele vládní koalice, což dojde, nebudu žádným způsobem regulovat emoce našich voličů,“ vzkázal Fico předsedům nejsilnějšího hnutí Progresivní Slovensko (PS) Michalu Šimečkovi a strany Svoboda a Solidarita (SaS) Branislavu Gröhlingovi, jejichž strany úterní protivládní demonstraci zorganizovaly.

Fico se stal v květnu terčem útočníka, který ho opakovaně postřelil. Slovenský ministerský předseda pak podstoupil operace a léčbu, k práci se vrátil na začátku července. Už před tímto pokusem o atentát, za který je podle slovenských médií stíhán 71letý důchodce Juraj Cintula, Fico hovořil o možné vraždě některého předního vládního politika na Slovensku.

Úterní demonstraci svolaly PS a SaS po rozhodnutích Šimkovičové, která odvolala ředitele Slovenského národního divadla a Slovenské národní galerie. Suska zase kritizovaly kromě jiného za příkaz k propuštění odsouzeného bývalého šéfa elitní složky prokuratury Dušana Kováčika z vězení. Ministr tak využil své oprávnění poté, co podal mimořádný opravný prostředek proti odsuzujícímu verdiktu vůči Kováčikovi, který byl předloni pravomocně potrestán osmiletým vězením kromě jiného za korupci.

Slovenský premiér tvrdil, že skutečným politickým soupeřem vládní koalice jsou „politické nevládní organizace a liberální a progresivní média bez jakékoli politické zodpovědnosti“.

Fico se Suska i Šimkovičové zastal a řekl, že nemá důvod uvažovat o podání návrhu na jejich odvolání. Ulice podle něj nemůže rozhodovat. Úterní demonstrace se podle PS zúčastnilo na 18.000 lidí. V pondělí se konal občanský protest proti Šimkovičové, na který podle organizátorů přišlo 9000 lidí.

Trojice slovenských vládních stran pak ve středu ve společném prohlášení tvrdila, že lidé na opoziční demonstraci skandovali štvavá hesla a že za případný další útok na představitele vládní koalice ponese odpovědnost politická opozice. Šimečka v reakci uvedl, že odmítá útoky vládních stran na lidi, kteří slušně uplatňují své občanské právo shromažďovat se. Podle jeho slov společnost rozeštvávají a radikalizují představitelé vládní koalice včetně Fica, kteří dlouhá léta používají nenávistný jazyk a vulgárně útočí na novináře, soudce, státní úředníky, statečné policisty, veřejnost či na bývalou prezidentku Zuzanu Čaputovou.

Doporučujeme

Trump vyjednal třídenní příměří mezi Ruskem a Ukrajinou

Rusko a Ukrajina potvrdily třídenní příměří, které má platit od 9. do 11. května. Oznámil ho americký prezident Donald Trump, podle něhož se obě strany dohodly také na výměně 1000 zajatců z každé strany.

Amsterdam zakázal reklamy na maso a fosilní paliva

Amsterdam od začátku května zakázal reklamy na maso a produkty spojené s fosilními palivy ve veřejném prostoru. Z tramvajových zastávek, billboardů nebo stanic metra zmizely propagace burgerů, letenek, SUV i benzinových aut. Nizozemská metropole se tak stala první hlavní městem na světě, které podobné opatření zavedlo.

Evropa může kvůli nedostatku paliva sáhnout po amerických zásobách

Evropské aerolinky by mohly začít více využívat letecké palivo vyráběné ve Spojených státech. Důvodem jsou obavy z možného nedostatku paliva po narušení dodávek z oblasti Perského zálivu. Situaci komplikuje válka USA a Izraele s Íránem, která už výrazně zvedla cenu paliva pro evropské dopravce.

EK: Aerolinky kvůli drahému palivu nesmějí zpětně zdražovat letenky

Aerolinky kvůli růstu cen paliva způsobenému válkou na Blízkém východě nesmějí dodatečně navyšovat ceny již zakoupených letenek prostřednictvím palivových příplatků. Dopady války v Íránu na trh s leteckým palivem nejsou natolik závažné, aby ospravedlnily plošné omezení práv cestujících. Uvedla to Evropská komise v nových pokynech pro dopravní sektor EU vytvořených s ohledem na současnou krizi na Blízkém východě.

Hasiči u elektrárny v Černobylu bojují s rozsáhlým lesním požárem

V uzavřené zóně Černobylské jaderné elektrárny bojují podle ukrajinských úřadů hasiči s rozsáhlým lesním požárem. Ten vypukl ve čtvrtek v důsledku pádu dronu na území tamní rezervace. Dnes se požár rozšířil na odhadovanou plochu přibližně 1100 hektarů, práci hasičů ztěžují nárazy větru a obtížný terén. Podle agentury AFP nebyl zaznamenán žádný nárůst radioaktivity.

Pachatelé zajali rukojmí při přepadení banky v Sinzigu na západě Německa

Pachatelé zajali rukojmí při přepadení pobočky banky Volksbank ve městě Sinzig ve spolkové zemi Porýní-Falc na západě Německa. Na místě zasahuje velký počet bezpečnostních složek, píše agentura DPA s odvoláním na policii. Ta se domnívá, že mezi rukojmími nejsou klienti banky. Nic podle policie nenaznačuje, že jsou na místě mrtví či zranění. Jedním ze zajatých je řidič vozidla, které převáželo peníze.

V Realu Madrid vypukl konflikt mezi Valverdem a Tchouaménim

Atmosféra v Realu Madrid houstne. Podle informací ze Španělska se během posledních dnů dostali do ostrého konfliktu Federico Valverde a Aurélien Tchouaméni. Napětí mělo vyvrcholit dvěma potyčkami na tréninku, po kterých skončil uruguayský záložník v nemocnici s poraněním hlavy. Klub už zahájil disciplinární řízení a situaci řeší interně.

Rusko podle Kyjeva útočilo na frontě, Moskva ohlásila stovky ukrajinských dronů

Rusko v noci útočilo na ukrajinské pozice na frontě a vyslalo nad Ukrajinu drony, napsal dnes na telegramu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinské síly podle něj zasáhly mimo jiné ropné zařízení v ruské Jaroslavli. Obě země se navzájem obviňují z porušení příměří, které Moskva jednostranně vyhlásila v souvislosti s oslavami konce druhé světové války. Rusko ohlásilo stovky sestřelených ukrajinských dronů, Kyjev podle něj útočil na vojenské i civilní cíle.

Tři turisté zahynuli a po deseti se pátrá po výbuchu sopky ve východní Indonésii

Tři turisté zahynuli a po dalších deseti se dále pátrá po dnešním výbuchu sopky na ostrově Halmanera ve východní Indonésii. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na policii. Záchranáři původně uváděli, že hledají 20 pohřešovaných turistů, z nichž devět je singapurské národnosti. Oblak dýmu po ranní erupci vulkánu stoupá kilometry vysoko.

WHO: Letuška hospitalizovaná v Amsterdamu měla negativní test na hantavirus

V Amsterodamu hospitalizovaná letuška, která vykazovala možné příznaky nákazy hantavirem, na něj měla negativní test, oznámila dnes podle tiskových agentur Světová zdravotnická organizace (WHO). Nizozemka zaměstnaná u letecké společnosti KLM přišla do kontaktu s infikovanou 69letou ženou z výletní lodi MV Hondius, na níž nákaza v Atlantickém oceánu vypukla. Nakažená žena, rovněž Nizozemka, později zemřela v johannesburské nemocnici. Na nákazu dosud zemřeli tři cestující výletní lodi.

Soud rozhodl, že Trumpova nejnovější cla jsou nezákonná, částečně je zablokoval

Nejnovější globální desetiprocentní cla uvalená v únoru americkým prezidentem Donaldem Trumpem podle obchodního zákona z roku 1974 jsou nezákonná, rozhodl ve čtvrtek americký soud pro mezinárodní obchod. Zablokoval je však pouze pro dva soukromé dovozce a americký stát Washington. Rozhodnutí soudu ponechává dočasné celní poplatky, které by měly vypršet v červenci, v platnosti pro všechny ostatní dovozce, zatímco soudy projednají případné odvolání vládou. Píše o tom agentura Reuters.

Trump dal EU ultimátum, aby schválila obchodní dohodu s USA

Donald Trump pohrozil Evropské unii výrazným zvýšením cel, pokud do začátku července nesplní podmínky obchodní dohody se Spojenými státy. Nový termín stanovil na 4. července, tedy den amerického státního svátku.

SUV mění evropská města i klima

Evropa řeší, jak dál naložit s rostoucí oblibou velkých aut. SUV zabírají více místa, spotřebují více energie a při nehodách představují větší riziko. Tlak na změnu sílí ve chvíli, kdy města bojují se znečištěným ovzduším, přehříváním ulic i snahou dostat více lidí z aut do veřejné dopravy, na kola nebo na chodníky.

Austrálie obvinila dvě ženy spojené s ISIS ze zločinů proti lidskosti

Australské úřady obvinily tři ženy spojené s Islámským státem po jejich návratu ze Sýrie. Dvě čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti kvůli údajně drženým otrokyním. Třetí žena čelí obvinění z podpory teroristické organizace.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama