ZprávyFico při jednání se Šmyhalem u Užhorodu vyjádřil podporu členství Ukrajiny v...

Fico při jednání se Šmyhalem u Užhorodu vyjádřil podporu členství Ukrajiny v EU

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal dnes uvedl, že se svým slovenským protějškem Robertem Ficem při bilaterální schůzce jednal o rozvoji spolupráce mezi oběma zeměmi, slovenské podpoře pro ukrajinský mírový plán a o cestě země, která se už třetím rokem brání ruské agresi, do Evropské unie. Politici spolu jednali na západě Ukrajiny, kde se sešli na druhé ukrajinsko-slovenské mezivládní konzultace. Fico podle ukrajinských i slovenských médií vyjádřil stoprocentní podporu členství Ukrajiny v EU.

„Otevřeně říkám, že chladně přistupujeme k otázce členství Ukrajiny v NATO, ale ohledně (vstupu do) EU vás podporujeme na 100 procent. Vaše členství bude pro nás důležité a cenné,“ řekl Fico ukrajinskému premiérovi. „Budou země v EU, které si budou přát, aby tento proces (vstupu Ukrajiny do EU) nebyl tak rychlý. My takoví nebudeme,“ dodal slovenský premiér a zdůraznil, že mnohé záleží na samých Ukrajincích a na potřebných reformách. „Ale na vaší cestě my žádné překážky klást nebudeme,“ ujistil Fico podle listu Ukrajinska pravda. Deník připomněl předchozí Ficovo vyjádření, že jako šéf slovenské vlády nebude nikdy podporovat vstup Ukrajiny do Severoatlantické aliance.

Podle listu Sme Fico uvedl, že se Šmyhalem jednali mezi čtyřma očima téměř dvě hodiny. „Ne ve všem se shodujeme, ale naštěstí jsme povahy, které si mohou o všem povídat v přátelském a konstruktivním duchu,“ sdělil slovenský premiér. Také podle tohoto serveru podpořil členství Ukrajiny v EU „bez jakýchkoliv podmínek“. Ukrajinu si podle svých slov umí představit jako součást regionálního bloku na způsob Visegrádské skupiny, kterou tvoří Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko.

Fico dále Šmyhalovi řekl, že Ukrajině přeje mír. „Spravedlivý, který bude respektovat vaši integritu, který bude respektovat vaši suverenitu,“ uvedl šéf slovenské vlády s tím, že Slovensko chce být nápomocné při mírových iniciativách, a k případným jednáním, byť třeba dílčím nebo na nižší úrovni, nabídl slovenské území. Dnešní setkání označil jako vysoce kvalitní a avizoval další na začátku příštího roku, které by se mělo odehrát na Slovensku. „Odjíždím na Slovensko s těmi nejlepšími pocity,“ řekl. Server aktuality.sk upozornil, že se Fico se Šmyhalem po společném prohlášení objali.

List Ukrajinska pravda upozornil, že v předvečer mezivládních konzultací slovenský premiér v televizním rozhovoru prohlásil, že není proti členství Ukrajiny v EU, které ale není záležitostí několika let. Řekl také, že dokud bude předsedou vlády, bude sledovat, aby poslanci, nad kterými má politickou kontrolu jako šéf strany, nikdy nesouhlasili se vstupem Ukrajiny do NATO. Tento vstup totiž bude vyžadovat ratifikaci v parlamentech členských států aliance. Fico je přesvědčen, že vstup Ukrajiny do NATO by rozpoutal třetí světovou válku, napsal deník, který připomněl, že Fico nedávno hovořil o tom, že po válce by si přál obnovit normální vztahy s Ruskem, a také tvrdil, že na Ukrajině bojují „nacistické jednotky“.

Ficova nynější vláda po nástupu do úřadu loni na podzim zastavila vojenskou pomoc Kyjevu ze státních zásob. Nezrušila ale komerční dodávky zbraní, humanitární pomoc či vývoz elektřiny na Ukrajinu.

Dnešní konzultace se podle Šmyhala soustředily na posouzení plánu vzájemné spolupráce z předchozí schůzky, která se uskutečnila v dubnu v Michalovcích na východě Slovenska. Nynější jednání členů vlád obou zemí se podle serveru Aktuality.sk konalo v hotelovém a lázeňském resortu Verchovyna, ležícím asi 20 kilometrů od Užhorodu. Premiéři a ministři vnitra, školství a zemědělství obou zemí dnes podepsali různá memoranda, píše Sme.

Šmyhal ocenil, že obě země v plnění plánu spolupráce pokročily, některé kroky už jsou dokončeny, jiné jsou v závěrečné fázi, a také dosáhly značného pokroku v realizaci projektů v energetice a infrastruktuře. Slovenská vláda nedávno schválila rámcový program pro účast na obnově Ukrajiny. Ukrajinský premiér zdůraznil, že k realizaci všech projektů je nutné zajistit Ukrajině vítězství ve válce s Ruskem a spravedlivý mír.

Reklama

Doporučujeme

Rusko a Ukrajina oznámily, že si vyměnily válečné zajatce i civilisty

Rusko a Ukrajina si dnes vyměnily po 175 zajatých vojácích a sedmi civilistech z každé strany, oznámilo ruské ministerstvo obrany. O výměně vzápětí informoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Prezidentské volby v Džibutsku vyhrála s 97,81 pct současná hlava státu Guilláh

Prezidentské volby ve východoafrickém Džibutsku podle oficiálních výsledků znovu vyhrál současný prezident Ismáíl Umar Guilláh, který získal 97,81 procenta hlasů. Zajistil si tak šesté funkční období v čele tohoto strategicky umístěného území v oblasti Afrického rohu, napsala agentura AFP. Guilláh zemi vládne od roku 1999.

Ukrajina dodrží příměří, ale odpoví na případné ruské útoky, uvedl Zelenskyj

Ukrajinská armáda bude dodržovat klid zbraní během příměří, dohodnutého na pravoslavné Velikonoce, ale je připravena zrcadlově odpovědět na každý ruský útok. Uvedl to dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Současně navrhl Moskvě, aby příměří pokračovalo i po Velikonocích.

Tání Arktidy uvolňuje tisíce let starý uhlík

Tání arktického permafrostu začíná výrazně měnit krajinu i fungování globálního klimatického systému. Do řek se uvolňuje stále větší množství uhlíku, který byl po tisíce let uvězněn v zamrzlé půdě. Tento proces postupně zesiluje globální oteplování, protože část uhlíku se při svém putování do oceánu přeměňuje na oxid uhličitý.

S pákistánským premiérem se sešla íránská delegace i viceprezident USA Vance

Americká delegace v čele s viceprezidentem J.D. Vancem jedná v hotelu Serena v pákistánské metropoli Islámábádu s pákistánským premiérem Šahbázem Šarífem, napsala dnes po poledni agentura Reuters. S předsedou vlády před Vancem také podle agentury AFP jednala íránská delegace. V metropoli se mají konat mírové rozhovory mezi USA a Íránem s cílem ukončit válku, kterou USA a Izrael proti Íránu zahájily na konci února.

Posádka Artemis II se po desetidenní misi vrátila bezpečně na Zemi

Posádka mise Artemis II se po téměř desetidenním letu úspěšně vrátila na Zemi, když její kosmická loď Orion přistála do Tichého oceánu u pobřeží Kalifornie. Návrat završil první pilotovaný let k Měsíci po více než půl století. Manažer programu Orion Howard Hu na tiskové konferenci uvedl, že dnešní den představuje začátek nové éry lidského průzkumu vesmíru.

Dům šéfa OpenAI se stal terčem útoku

Dům Sam Altmana, generálního ředitele společnosti OpenAI, v San Franciscu se stal terčem útoku zápalnou lahví. Policie zadržela dvacetiletého muže, který údajně brzy ráno hodil improvizované zápalné zařízení na vstupní bránu domu a později vyhrožoval také v sídle společnosti.

Zmizela na moři. Její manžel mezitím skončil v rukou policie

Američanka Lynette Hooker zmizela před několika dny během plavby na Bahamách a její případ rychle nabral nečekaný směr. Zatímco po ženě se stále pátrá, její manžel Brian Hooker skončil v policejní vazbě a čelí výslechu kvůli okolnostem jejího zmizení.

Orbán čelí největší zkoušce za poslední roky

Viktor Orbán vstupuje do nedělních voleb ve výjimečně oslabené pozici. Po šestnácti letech u moci čelí nejsilnějšímu tlaku za celou dobu svého působení a v Maďarsku sílí odpor i v kruzích, které mu dříve pevně stály po boku. Kromě únavy z jeho dlouhého vládnutí se do popředí dostaly korupční skandály, ekonomické problémy a rostoucí podpora opozice.

Macron poprvé jednal s papežem Lvem XIV. ve Vatikánu, mluvili o konfliktech

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes poprvé jednal ve Vatikánu s papežem Lvem XIV., píší agentura AFP a italská média. Vatikán k schůzi uvedl, že francouzský prezident jednal s papežem a vatikánskými představiteli o konfliktech ve světě. Macron k jednání řekl, že s papežem mají totožné přesvědčení, že usilovat o mír je povinností. Očekávalo se, že jednání se budou týkat mezinárodních krizí, války na Blízkém východě a situace v Libanonu.

Meloni varuje před poplatky v Hormuzském průlivu

Plán Íránu vybírat poplatky od lodí proplouvajících Hormuzským průlivem může zasáhnout světový obchod i dodávky energií. Italská premiérka Giorgia Meloni proto varovala, že podobný krok by mohl změnit obchodní toky a přinést citelné ekonomické dopady.

Kraken otevřel kryptu cestu k účtu u Fedu

Kryptoměnová burza Kraken získala přístup k účtu u americké centrální banky. Jde o první případ, kdy podobný účet získala firma z kryptosektoru, a otevírá to cestu k užšímu propojení digitálních aktiv s tradičním finančním systémem.

Stín, nebo smrt. Vedra už překračují naše limity, šokovalo vědce

Často se mluví o neobyvatelnosti planety v důsledku klimatických změn v budoucnosti. Podle nové studie však takové podmínky nastávají už během těch nejhorších vln veder. Jsme náchylnější k rostoucím teplotám, než se dosud myslelo, varují odborníci. Sami přiznávají, že si budoucnost zatím nedokážou představit.

Kolem jednání USA a Íránu panuje nejistota, Teherán žádá klid zbraní v Libanonu

Nejistota stále panuje kolem na dnešek či sobotu plánovaných mírových jednání mezi Spojenými státy a Íránem v pákistánském Islámábádu, píše stanice BBC. Teherán totiž dal už ve čtvrtek najevo, že účast íránských zástupců závisí na dodržování příměří ve všech oblastech Blízkého východu, včetně Libanonu. To však Izrael porušuje svými nepřestávajícími údery na cíle proíránského libanonského hnutí Hizballáh. Stanice NBC dnes informovala, že poblíž pákistánské letecké základny Nur Chán byl spatřen transportní letoun amerického letectva.

Ukrajinské úřady hlásí dva mrtvé po ruských nočních útocích

Ruské útoky v noci na dnešek v ukrajinské Dněpropetrovské oblasti zabily dva lidi, oznámil ráno na telegramu šéf regionální vojenské správy Oleksandr Hanža. V jihoukrajinském Chersonu je po ruském dronovém útoku zraněná seniorka, o dvou raněných v Sumské oblasti na severovýchodě země informovali ukrajinští záchranáři. Obětí náletu ukrajinských dronů se stal civilista ve Volgogradké oblasti, tvrdí ruské úřady.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama