4.8 C
Czech
Sobota 6. prosince 2025
Protext ČTKFestival Horn Fest Praha spolu s hosty z Výmaru představí na dalších...

Festival Horn Fest Praha spolu s hosty z Výmaru představí na dalších koncertech hudbu klasicismu

Praha 19. června 2024 (PROTEXT) – Dalšími koncerty pokračuje o tomto víkendu festival Horn Fest Praha 2024, tentokrát ve spolupráci se studenty Univerzity Ference Liszta ve Výmaru a jejich profesora, emeritního sólohornisty mnichovských filharmoniků, Jörga Brücknera. Jako doprovodný orchestr vystoupí Pražští komorní sólisté. Akce se konají v Praze v sále Martinů a dále v rámci Slavností lesního rohu v Žehušicích a na zámku Brtnice jako součást festivalu Art Brtnice. Vstupenky je již nyní možné zakoupit v předprodeji na GoOut.

Lákavý program plný klasicistních skladeb připravil na tento víkend dlouholetý sólohornista Berlínských filharmoniků Radek Baborák společně se svými kolegy a přáteli. Vedle Mozartových symfonií č. 10 a 25 zazní Rondino původně pro dechový oktet Es Dur od Ludwiga van Beethovena v úpravě Miloše Boka pro 2 lesní rohy a smyčce. Na pražském a brtnickém koncertě se jako sólisté v Mozartově prvním koncertu pro lesní roh D-Dur představí vedle Radka Baboráka i výmarský profesor a dlouholetý Baborákův přítel Jörg Brückner.

„Profesor Jörg Brückner patří mezi mé hudební kolegy a osobní přátele, které znám velmi dlouho. Soutěžili jsme spolu už jako teenageři na Concertinu Praga, později se stal Jörg mým nástupcem na pozici sólohornisty u Mnichovských filharmoniků. A celá ta desetiletí se mnou hraje při různých příležitostech sólově, komorní projekty, nebo v orchestru. Naše přátelství a kolegialita se projevuje i v důvěře kterou mi dává, když učím jeho žáky na Vysoké škole ve Výmaru. Mám radost, že tentokrát s námi přijede hrát i se svými studenty,“ prozradil hornista a dirigent Radek Baborák. Spolupráci s výmarskou školou se podařilo uskutečnit díky finanční podpoře od Česko-německého fondu budoucnosti.

Na sobotním koncertě v Žehušicích se sólového partu v 5. koncertu Jana Václava Stich-Punta ujme sám Baborák, který jej provede na přirozený lesní roh. Posluchači tak budou mít jedinečnou příležitost slyšet skladbu tak, jak zněla v 18. století, když v ní exceloval sám fenomenální virtuos a autor skladby původem z Česka. Na málo uváděnou Symfonii č. 2 c moll od katalánského hudebního skladatele Carlese Baguera i Marinera se mohou těšit posluchači nedělních koncertů, nejprve od 11h v dopoledním matiné v s. Martinů a večer pak od 19h na zámku Brtnice. Uvedení tohoto díla zase finančně podpořil pražský Instituto Cervantes. Podrobný program jednotlivých akcí najdete na webových stránkách www.hornfestpraha.cz a na Facebookovém profilu festivalu.

V rámci koncertů bude realizován i projekt na podporu studentů a mladých talentů tzv. Side – by – Side, kdy vedle sebe sedí u pultu profesionální hráč a student. Pro začínající umělce se jedná o jedinečnou příležitost, jak načerpat bohaté zkušenosti a užít si provedení skladeb ve špičkové kvalitě po boku svých hudebních vzorů. Tento projekt je možné realizovat díky podpoře od organizace Rotary klub Praha.

Dále jsou v rámci Horn Fest Praha 2024 naplánovány ještě podzimní koncerty, a sice v kostele sv. Anežky České na Spořilově. Ten by měl být oslavou výročí Antona Brucknera, jehož skladby zazní v úpravách pro Czech Horn Chorus a varhany (prof. Aleš Bárta). A závěrečný koncert v žižkovském Atriu, kde by měly být mj. uvedeny premiéry skladeb Ondřeje Brouska a Luboše Sluky.

 

Zdroj: Hornový spolek

 

 

Reklama

Doporučujeme

Musk po pokutě pro X vyzval ke zrušení EU

Elon Musk se ostře pustil do Evropské unie poté, co Brusel jeho síti X vyměřil pokutu 120 milionů eur. Americký miliardář na své platformě vyzval ke zrušení EU a obvinil ji z cenzury. Do sporu se vložili i američtí politici, kteří krok Evropské komise označují za útok na americké technologické firmy a svobodu projevu.

Netflix kupuje Warner Bros a Hollywood vře

Netflix oznámil obří akvizici studia Warner Bros a streamovací služby HBO Max. Místo úlevy nebo nadšení dorazila do Hollywoodu vlna vzteku. Tvůrci, odbory i provozovatelé kin se obávají dopadů, které mohou zasáhnout celé odvětví od pracovních míst po budoucnost filmů v kinech.

Na východě Konga pokračují intenzivní boje jen pár hodin po podpisu mírové dohody

Na východě Konga se dnes rozhořely intenzivní boje mezi tamní armádou a povstaleckým hnutím M23 podporovaným sousední Rwandou. Stalo se to pouhý den poté, co konžský prezident Felix Tshisekedi a jeho rwandský protějšek Paul Kagame podepsali v Bílém domě mírovou dohodu, ve které se zavázali k ukončení bojů a ke stabilizaci situace, píše agentura Reuters.

Kanadská vláda vyškrtla Sýrii ze seznamu států podporujících terorismus

Kanadská vláda dnes oznámila, že vyškrtla Sýrii ze svého seznamu států podporujících terorismus a hnutí Haját Tahrír aš-Šám (HTS) prozatímního syrského prezidenta Ahmada Šary ze seznamu teroristických organizací podle kanadského trestního zákoníku. Informovala o tom agentura Reuters.

Pákistán a Afghánistán se ostřelují, strany se navzájem viní z porušení klidu

Pákistánské a afghánské jednotky se dnes silně ostřelovaly přes společnou hranici v okrese Spínbuldak. Obě strany se vzájemně obviňují z rozpoutání bojů, které jsou v rozporu s křehkým příměřím z uplynulých dvou měsíců. Podle agentury Reuters však zatím nebyly hlášeny žádné oběti, ani škody.

Trump se poprvé sešel s mexickou prezidentkou Sheinbaum

Po více než deseti měsících v úřadě se americký prezident Donald Trump poprvé setkal s mexickou prezidentkou Claudií Sheinbaum, s níž opakovaně na dálku jednal o omezování počtu migrantů mířících do USA či zavádění cel na mexické zboží. Na osobní setkání došlo až při losování mistrovství světa ve fotbale, ačkoli američtí prezidenti často o schůzku s vůdci klíčového jižního souseda usilují mnohem dříve po nástupu do úřadu, napsala agentura AP.

Pokrok k míru závisí na Rusku, shodli se zástupci USA a Ukrajiny

Zástupci Spojených států a Ukrajiny se během jednání na Floridě shodli, že pokrok směrem k míru závisí na ochotě Ruska ukázat skutečný zájem o mír a učinit kroky k ukončení zabíjení. Po pátečním druhém dni rozhovorů to uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Jednání mezi zvláštním vyslancem Stevem Witkoffem, zetěm prezidenta Donalda Trumpa Jaredem Kushnerem, tajemníkem ukrajinské bezpečnostní rady Rustemem Umerovem a náčelníkem generálního štábu Andrijem Hnatovem budou pokračovat i dnes.

Pentagon skupuje klíčové minerály a brzdí klimatické cíle

Kritické suroviny potřebné pro rozvoj obnovitelných zdrojů končí stále častěji v armádních skladech. Pentagon zrychluje hromadění minerálů, zatímco experti varují, že tím zpomaluje globální klimatické úsilí i dostupnost materiálů pro zelené technologie.

Litva plánuje vyhlášení nouzové situace kvůli balonům z Běloruska,

Litva plánuje vyhlášení nouzové situace kvůli pašeráckým balonům, které do této pobaltské země pronikají z Běloruska. Vyplývá to z informací agentury AFP a veřejnoprávní stanice LRT, která se odvolává na návrh ministerstva vnitra. Vláda má podle ní rozhodnout příští týden. AFP s odkazem na premiérku Ingu Ruginienéovou píše, že Litva nouzovou situaci vyhlásí.

Nad francouzskou základnou s jadernými ponorkami se objevily drony

Několik dronů přeletělo nad francouzskou ponorkovou základnou na poloostrově Île Longue na západě země. Informovala o tom dnes agentura AFP s odkazem na vyjádření četnictva. Prokuratura později odpoledne oznámila, že případ vyšetřuje. Na základně nedaleko bretaňského Brestu jsou umístěny francouzské jaderné ponorky s balistickými střelami (SNLE).

Po krátkém boji s těžkou nemocí zemřel oblíbený moderátor Patrik Hezucký (†55)

Český éter i televizní svět zasáhla smutná zpráva. Ve věku 55 let zemřel moderátor a herec Patrik Hezucký, dlouholetý hlas Ranní show na Evropě 2. Stanice uvedla, že v posledních měsících řešil vážné zdravotní potíže a poslední týdny strávil v nemocnici.

Papež rozpustil kontroverzní komisi pro získávání finančních prostředků

Papež Lev XIV. rozpustil kontroverzní komisi pro získávání finančních prostředků, která vznikla ke konci pontifikátu tehdy už nemocného papeže Františka. Uvedla to dnes agentura AP, podle níž jde o dosud nejvýraznější krok k nápravě problematických rozhodnutí učiněných za papeže Františka.

Čínský konkurent Nvidie překvapil investory skokovým růstem

Čínská firma Moore Threads, kterou založil bývalý manažer Nvidie v Pekingu, zažila na šanghajském trhu Star Market raketový vstup na burzu. Akcie během prvního dne vystoupaly na několikanásobek upisovací ceny, což ukazuje, jak silně investoři sázejí na snahu Číny osamostatnit se v oblasti čipů pro umělou inteligenci.

Němečtí poslanci schválili sporný důchodový balík

Německý Spolkový sněm dnes navzdory dřívějšímu odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj vyvolal v posledních týdnech krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze. Proti se totiž postavila část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU. Podle nich představují některá z opatření příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů, hlasovalo proti němu jen sedm vládních poslanců.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama