1.9 C
Czech
Sobota 7. února 2026
Protext ČTKFAKTA, NE POMLUVY, ŽÁDAJÍ STK

FAKTA, NE POMLUVY, ŽÁDAJÍ STK

Praha 25. října 2024 (PROTEXT) – V médiích se se setkáváme s narativem, že každý ví, že technické kontroly jsou jen na oko. Tak to třeba tvrdí nezávislý expert, jak se sám označuje, bývalý ředitel a současný podporovatel Transparency international pan David Ondráčka. Zní to hezky, ale těch bezmála 10% řidičů a majitelů aut, kteří na technické kontrole neprojdou z důvodu špatného technického stavu vozidla by asi nesouhlasilo, i když by si to možná přáli.

Jenže právě proto, že technické kontroly fungují, nedochází v Česku k téměř žádným nehodám z důvodu špatného technického stavu vozidla. Na rozdíl od jiných zemí, kde technické kontroly buď nejsou vůbec nebo vskutku jen formální. Třeba v takovém Polsku, o kterém by pan Ondráčka a jemu podobní řekli, že tam už se řidiči s STK mafií vypořádali, projde technickou kontrolou téměř 100% vozidel. A jejich reálně špatný technický stav dělá problémy i na našich silnicích. Někteří řidiči by jistě mohli jásat nad tím, že třeba v Rusku a na Ukrajině zrušili technické kontroly úplně, jenže stav jejich vozového parku je však tristní.

„Nechceme, aby se lidé báli jezdit na STK, ale musíme odvádět poctivou práci, a to znamená, že auto ohrožující bezpečnost nemůže projít,“ Luděk Šíp, STK ČR

Rozhodně nevěřím nezávislosti pana Ondráčky a celého Transparency v otázce technických a emisních kontrol. Vyzdvihují práci ASEMu, organizace, která hájí a lobuje za byznys podnikatelské skupiny autoopravářů. Přičemž tentýž ASEM je finančním donátorem TI. Ale o takových věcech se mlčí, to by přece úplně nešlo dohromady s bojem za záchranu zdraví lidí. Jenže i to má háček.

Jak je to vlastně s podvody při měření emisí? V Česku máme asi 370 STK, ale také asi 1200 SME, tedy stanic měření emisí, které jsou v servisech a garážových autodílnách. Ano, jedna taková dílna třeba změří emise i náklaďákům, které k ní nejenže nemohou dojet, ale ani se vejít do prostoru garáže. Ale protože takové podobné emisní stanice jsou členy ASEM, pan Ondráčka a jemu podobní o nich nemluví.

Je třeba říci, že ministerstvo dopravy i po dlouhodobých intervencích ze strany profesních organizací STK řeší problémy s měřením emisí, a je to dobře. Ovšem ukazuje se, že tyto problémy jsou především v samostatných stanicích měření emisí, tam se nacházejí tzv. šidítka a technici přiznávají, že podvádí při měření. To je rozhodně potřeba řešit, pokud chceme zlepšit technický stav vozového parku v Česku. Ale to, že si podnikatelská lobby emisních stanic ASEM bere řidiče za rukojmí svého byznysového boje o peníze a vliv, považujeme za trestuhodné.

Dnes už víme, že stav vozového parku v Česku rozhodně není tak špatný, jak kampaň ASEMu v médiích tvrdí. Není to tak, že „náhodných“ 9 z 10 aut na silnicích neprojde měřením emisí při silniční technické kontrole. Auta jsou pečlivě předvybrána s očekáváním, že neprojdou. A je třeba si uvědomit, že měření na silnici je méně relevantní než ve stanicích měření emisí, proto by za to řidič neměl platit pokutu. Je to nespravedlivé a systémově špatné. Nakonec je na místě upozornit nezávislé experty, že při silničních technických kontrolách se závady, které jdou na vrub STK téměř nevyskytují.

 

Od: STK ČR – platforma zastřešující stanice technických kontrol v ČR

Kontaktní osoba: Mgr. Luděk Šíp

Spojení: ludek.sip@gmail.com

 

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Reklama

Doporučujeme

Počet červených veverek v Anglii zůstává kriticky nízký

Červené veverky dříve obývaly většinu Británie. Jejich počet se odhaduje na 3,4 milionu. Dnes jich je podle odhadů zhruba 287 000 v celé Velké Británii a v Anglii jen asi 38 900. Většina přežívá ve Skotsku a na izolovaných místech jako je ostrov Wight.

Blair Waldorf se vrací. Kultovní hrdinka Gossip Girl dostane vlastní příběh

Ikona Upper East Side znovu vstupuje na scénu. Blair Waldorf se po letech vrací v novém románu, který naváže na svět Gossip Girl a ukáže ji v úplně jiné životní fázi. Fanoušky čeká návrat známé energie, ambicí i společenských her, tentokrát ale s dospělejší perspektivou.

Můj přítel, bojovník a vítěz. Trump podpořil Viktora Orbána v parlamentních volbách

Americký prezident Donald Trump veřejně podpořil maďarského premiéra Viktora Orbána v době, kdy se Maďarsko připravuje na klíčové parlamentní volby, které se uskuteční 12. dubna. Orbán v nich čelí dosud nejsilnější politické výzvě a podle průzkumů mu hrozí ztráta moci, kterou drží nepřetržitě od roku 2010.

Amazon agresivně investuje do AI a investorům se to nelíbí

Společnost Amazon se připojila k ostatním amerických technologickým gigantům a oznámila masivní investice do umělé inteligence (AI). Finance nasměruje na projekty a infrastrukturu, tedy zejména datová centra. Investoři ale nereagovali nadšeně. Firma vykázala propad akcií.

Evropská komise shledala TikTok návykovým designem v rozporu s nařízením DSA

Evropská komise (EK) předběžně shledala čínskou sociální síť pro sdílení krátkých videí TikTok návykovým designem v rozporu s unijním nařízením o digitálních službách (DSA). Komise, která je exekutivním orgánem Evropské unie a má rozsáhlé pravomoci, o tom dnes informovala v tiskovém sdělení.

Technologičtí lídři sypou do infrastruktury pro AI obří peníze

Alphabet, Amazon, Meta a Microsoft letos míří k souhrnným kapitálovým výdajům kolem 650 miliard dolarů. Peníze tečou hlavně do nových datových center a infrastruktury pro umělou inteligenci od specializovaných čipů až po kabeláž a záložní generátory.

Výbuch v mešitě v Islámábádu si vyžádal nejméně 11 obětí a 20 zraněných

Při výbuchu v šíitské mešitě v době páteční modlitby v Islámábádu zemřelo několik věřících. Podle tamní policie si exploze vyžádala nejméně 11 obětí a 20 zraněných, přičemž pákistánské úřady zmiňují dokonce až více než 80 zraněných, píše agentura AFP. Podle policie se jednalo o cílený útok a vyšetřování dále pokračuje, uvádí agentura Reuters.

Američané zaútočili v Pacifiku na další loď. Dva mrtví

Americká armáda ve čtvrtek již podruhé v tomto roce zaútočila na loď údajně pašující drogy ve východním Pacifiku. Dva lidé zemřeli. Celkem bylo při úderech na plavidla podezřelá z přepravy drog zabito více než sto osob. Koncem loňského roku došlo k více než třiceti takovým zásahům.

V Moskvě kdosi postřelil zástupce šéfa vojenské rozvědky GRU

Neznámý člověk postřelil v Moskvě zástupce šéfa ruské vojenské rozvědky GRU Vladimira Alexejeva. S odvoláním na ruský vyšetřovací výbor o tom dnes ráno informuje server Meduza. Generálporučík je v nemocnici, informace o jeho zdravotním stavu nejsou k dispozici, podle některých zdrojů je v kritickém stavu, dodal web.

USA zprovoznily web TrumpRx, má lidem zajistit levné léky

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek zprovoznila webovou stránku TrumpRx.gov, na níž chce lidem zprostředkovat cenově dostupné léky. Trump dlouhodobě poukazuje na to, že ceny léčebných prostředků jsou ve Spojených státech velmi vysoké.

Norsko vyšetřuje ex-premiéra Jaglanda kvůli údajným vazbám na Epsteina

Norsko rozjelo vyšetřování bývalého premiéra Thorbjoerna Jaglanda kvůli podezření z korupce. Policie se opírá o nové dokumenty ze spisů k Jeffrey Epsteinovi. Jagland zatím nečelí obvinění a jeho právník slibuje plnou spolupráci.

USA navýšily humanitární pomoc Kubě, kterou chtějí odříznout od ropy

Spojené státy poskytnou Kubě dalších šest milionů dolarů (123 milionů korun) jako humanitární pomoc. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo zahraničí v době, kdy se Washington snaží odříznout Kubu od dodávek ropy, napsala agentura Reuters.

Trump uvedl, že chce nahradit Nový START novou dohodou

Americký prezident Donald Trump dnes večer SEČ uvedl, že Rusko a Spojené státy by měly dojednat zcela novou dohodu o omezení jaderných arzenálů spíše než prodloužit končící smlouvu Nový START. Server Axios s odkazem na tři nejmenované zdroje o několik hodin dříve napsal, že Spojené státy a Rusko se blíží dohodě o tom, že nadále budou dodržovat omezení obsažená ve smlouvě Nový START.

Při výbuchu v nelegálním uhelném dole v Indii zahynulo nejméně 16 lidí

Nejméně 16 lidí dnes zahynulo při explozi v nelegálním uhelném dole v severovýchodní části Indie. Osm horníků utrpělo zranění a další patrně zůstali uvěznění pod zemí, informovala agentura Reuters.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama