menu

16.3 C
Czech
Neděle 14. července 2024

Tropická bouře Beryl se blíží k pobřeží Texasu, cestou sílí

Obyvatelé pobřeží Texasu se připravují na příchod tropické bouře Beryl, která má znovu nabrat sílu hurikánu. Vnější pásy bouře přinesly v neděli déšť a sílící vítr, což vedlo k evakuacím a přípravám podél pobřeží.

Sparťanský Patrik Vydra bude hostovat v Mladé Boleslavi

21letý český fotbalista Patrik Vydra se v nadcházejícím soutěžním ročníku přesouvá z AC Sparta Praha do Mladé Boleslavi na hostování. Vydra uvedl, že očekává větší herní prostor než v Sparťanském týmu a doufá v úspěšnou spolupráci.

Fakické nitrooční čočky ICL EVO dokáží zajistit ostrý zrak i lidem s vysokými dioptriemi, kteří nemohou podstoupit laserovou operaci

Sledujte nás na sítích

Praha 3. července 2024 (PROTEXT) – Díky laserové operaci se mohou lidé s refrakčními vadami zbavit brýlí a kontaktních čoček. Tento zákrok však není vhodný pro každého. Například u pacientů s vyšší dioptrickou vadou či astigmatismem nelze laserovou operaci bezpečně provést. Řešením pro ně může být speciální fakická nitrooční čočka ICL EVO, která se vkládá za duhovku před přirozenou čočku oka, čímž dlouhodobě a bezpečně koriguje oční vadu. Na klinikách NeoVize od roku 2009 implantovali již přes 3 tisíce fakických čoček ICL od firmy STAAR, což je dlouhodobě nejvíce za všech očních pracovišť v České republice. Zájem o tento zákrok se od počátečních let zdvojnásobil.

Reklama

Jan Vaverka trpí od dětství krátkozrakostí. Měl 7 dioptrií a od 14 let nosil kontaktní čočky, protože miluje hory a lezení po skalách a brýle mu při jeho aktivním životě překážely. Ani kontaktní čočky pro něj ale nebyly ideálním řešením. „Nejvíce mě moje dioptrická vada omezovala na horách, nemohl jsem si je užít tak, jak jsem vždy chtěl. Pro manipulaci s kontaktními čočkami jsem potřeboval čisté prostředí a někdy to byl problém,“ říká Mgr. Jan Vaverka, který pracuje jako optometrista na oční klinice NeoVize. Nejvhodnějším řešením jeho dioptrické vady se ukázala právě implantace fakické čočky ICL (tzv. implantovatelné kontaktní čočky) EVO. Stejný zákrok absolvovali i další jeho kolegové a osobně si tak na vlastní kůži vyzkoušeli, jak dokáže ostrý zrak změnit život.

Fakická čočka výborně koriguje vysoké hodnoty krátkozrakosti, dalekozrakosti i astigmatismu

Fakické čočky umožňují lepší vidění i lidem, pro které není laserová operace vhodná. „Fakická nitrooční čočka je vhodná k odstranění dioptrií u vyšších a vysokých myopů (krátkozrakých osob) a hypermetropů (dalekozrakých) v kombinaci s astigmatismem, kde není vhodná laserová operace s ohledem na tloušťku rohovky. Laserové operace totiž snižují tloušťku rohovky, a tedy ji ztenčují. Čím více dioptrií laserem odstraňujeme, tím více rohovku ztenčujeme. A vzhledem k tomu, že je určitá nepodkročitelná pooperační tloušťka rohovky, u vysokých dioptrických vad či astigmatismu již nelze odstranit dostatečné množství rohovkové tkáně, aby byla vada zcela korigována,“ vysvětluje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka oční kliniky NeoVize Brno. Kdyby se u člověka s vysokou krátkozrakostí či astigmatismem provedla laserová operace, bylo by možné počet dioptrií pouze snížit, ale kvůli nepodkročitelné pooperační tloušťce rohovky by pacientovi určitý počet dioptrií zbyl, proto by se potřeby nosit brýle nezbavil. Naopak fakická čočka výborně koriguje vysoké dioptrické vady i astigmatismus. S touto ICL jsou odstraněny všechny dioptrie, nikoliv pouze část vady. Fakická čočka je vhodná i pro vyšší dalekozrakost, ale v případě dalekozrakosti (hypermetropie) je nutná dostatečná hloubka přední komory oční.

Reklama

Je to krásný pocit vidět ostře bez brýlí a kontaktních čoček

ICL zákrok je jemný, přesný a šetrný k očím. Provádí se ambulantně a je zcela bezbolestný, proto není zapotřebí anestezie, ale oko je pouze znecitlivěno kapkami. Nitrooční fakická čočka se složí a vloží do oka třímilimetrovým řezem. V oku se čočka pomalu rozvine a její měkké okraje se jemně zasunou pod duhovku. Celý zákrok trvá přibližně 15 minut a prakticky ihned po něm vidí pacienti zásadní zlepšení zraku. Operace na druhém oku se provádí obvykle v odstupu jednoho či dvou dnů a následná rekonvalescence je velice krátká. „Zákrok u Jana Vaverky proběhl hladce. Původních 7 dioptrií jsme implantací nitroočních čoček ICL zkorigovali na 0. Pacient se po krátkém odpočinku vrátil do práce i ke všem běžným činnostem včetně lezení po skalách,“ zhodnotila operaci docentka Šárka Skorkovská. „Je to úžasné! Žádné čočky, žádné brýle. Ráno se vzbudím, otevřu oči a hned vidím. Vidím na budík, vidím z okna na lidi venku. Je to krásný pocit vidět ostře,“ dodává spokojený pacient. Čočka poskytuje vidění s vysokým rozlišením, které je ostřejší, jasnější a živější, což výrazně zvyšuje kvalitu života odoperovaných.

V případě potřeby lze čočku vyjmout

Fakické nitrooční čočky jsou vyrobeny z měkkého, velmi tenkého, ohebného a vysoce biokompatibilního materiálu, proto mají ty nejlepší optické vlastnosti. Implantovaná čočka je absolutně neviditelná, v oku ji navíc pacienti necítí, ani nevyžaduje ze strany pacienta žádnou péči a pozornost. Vydrží v oku po celý život, ale výhodou je i možnost ji v případě potřeby bezproblémově vyjmout. Nijak nemění tkáň oka, takže se nejedná o zákrok, který by byl nezvratný. Vždy by se měl ovšem pacient zajímat, jaká čočka a od jakého výrobce mu bude implantována. I v České republice se totiž objevily případy, kdy byly pacientům implantovány levnější čočky původem z Indie, jejichž kvalita je diskutabilní. „Pacient by se vždy před operací měl ptát, o jak kvalitní implantát jde. Měl by si zjistit, jaký je jeho materiál, doporučuji také zeptat se na výrobce čoček a ověřit si, jestli jde o renomovaného výrobce používaného ve světě v širším měřítku s dobrými pooperačními výsledky. Může rovněž napovědět země původu výroby čoček,“ vypočítává primářka pražské Oční kliniky NeoVize Praha MUDr. Lucie Valešová, na jaké otázky se při diskuzi s očním lékařem před samotnou operací zaměřit. „Na našich klinikách NeoVize používáme vždy originální čočky ICL EVO od firmy STAAR,“ dodává primářka.

Mladým pacientům umožňuje čočka vést aktivní život bez omezení

Toto řešení korekce dioptrické vady je ideální pro lidi do 40 let věku, zejména pro ty, kteří vedou aktivní život a korekční pomůcky je omezují. „Implantace fakické čočky je vhodná především pro mladé pacienty, kteří mají plnou akomodační schopnost, tedy normálně zaostřují do blízka na čtení. Je to stejné i u laserových operací, které jsou určeny rovněž pro mladé pacienty s plnou akomodací,“ informuje primářka Skorkovská. Pokud je již přítomna presbyopie, tedy přirozený úbytek schopnosti oka zaostřovat do blízka spojený se stárnutím čočky, pak je vhodnější výměna naturální čočky za čočku umělou. „Také s tímto zákrokem máme rozsáhlé zkušenosti a umíme proto snížit závislost na brýlích i u lidí nad 40 let, kteří mají zhoršené vidění do dálky, na blízko i na střední vzdálenost,“ dodává Skorkovská. Současná medicína dokáže tedy navrátit ostrý zrak u většiny pacientů, vždy je však důležité podstoupit komplexní vyšetření, na jehož základě oční lékař stanoví nejvhodnější řešení pro konkrétního zájemce vzhledem k jeho věku a stavu oka.

Novinka ICL EVO Viva řeší krátkozrakost i presbyopii

Novinkou v oblasti nitroočních fakických čoček je ICL EVO Viva, jež je vhodná i pro krátkozrakost a malou presbyopii. Lze ji použít také u pacientů středního věku. „Tato čočka se od dosud používaných čoček liší svým umístěním a konstrukcí. U čočky EVO Viva je optika modifikována tak, aby lámala světlo takovým způsobem, že člověk vidí dobře do dálky i do blízka. Pracuje na takzvané EDoF bázi (Extended Depth of Focus), tedy prodloužené hloubce zrakové ostrosti,“ vysvětluje princip novinky MUDr. Jana Mikšovská, zástupkyně primářky Oční kliniky NeoVize Praha, kde v roce 2023 jako první v České republice implantovali tuto unikátní čočku. V současné době je ICL EVO Viva dostupná na pobočkách sítě klinik NeoVize v Praze, Brně, Bratislavě a Popradu. Předoperační péče, samotná implantace ani pooperační rekonvalescence se prakticky neliší od použití jiných fakických čoček. Oproti jiným fakickým čočkám se u ICL EVO Viva liší adaptace pacienta na čočku. „Protože je zde odlišná optická část, pacient se učí s touto čočkou pracovat, aby dobře viděl na dálku i do blízka. Adaptace je individuální a trvá od 3 do 6 měsíců,“ dodává MUDr. Mikšovská.

Oční kliniky NeoVize

Síť očních klinik NeoVize pečuje o zrak svých pacientů již od roku 2008, kdy byla založena první oční klinika v Brně. O rok později se otevřela pobočka v Praze a v roce 2010 společnost expandovala na Slovensko, kde vznikla dceřiná klinika NeoVízia v Bratislavě. Později se síť rozšířila také o pobočky v Českém Těšíně a Popradě, oční ambulance v Újezdě u Brna, v Trnavě a Ružomberoku a o specializované Dětské oční centrum Kukátko v Praze. NeoVize je v současnosti největší česko-slovenskou skupinou očních pracovišť. Poskytuje široké spektrum ambulantní a chirurgické oční péče. Současně má NeoVize pro své pacienty k dispozici i síť vlastních očních optik. Patří rovněž mezi průkopníky v zavádění nových technologií. V roce 2022 jako první v České republice začala provádět operace SMILE PRO® za pomoci nejrychlejšího femtosekundového laseru světa VisuMax 800. V roce 2023 jako první uskutečnila implantaci nitrooční fakické čočky ICL EVO Viva. Dlouhodobě je v České republice pracovištěm, kde se implantuje nejvíce čoček. Společnost získala taktéž řadu ocenění v nejrůznějších soutěžích. Opakovaně se stala držitelem titulu Ordinace roku a v roce 2022 i 2023 si NeoVize Group odnesla ocenění ČESKÝCH 100 NEJLEPŠÍCH. Již více než 10 let je NeoVize hrdým nositelem osvědčení kvality ISO 9001.

Kontakt a informace pro média:

GUIDELINE DIGI & PR

Vlaďka Svobodová

HEAD OF PUBLIC RELATIONS

[email protected]

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Izraelský úder v Pásmu Gazy si podle médií vyžádal na stovku mrtvých a zraněných

Nejméně 20 lidí zemřelo a přes 90 bylo zraněno masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, kterou Izrael dříve označil za bezpečnou humanitární zónu, uvedlo palestinské ministerstvo zdravotnictví v Gaze ovládané teroristickým hnutím Hamás. Informace o rozsahu útoku jsou nepřehledné - televizní stanice Al-Džazíra s odkazem na zdravotníky informovala o více než 50 mrtvých a desítkách zraněných.

Nejméně 21 žáků zahynulo a 69 bylo zraněno, když se v Nigérii zřítila škola

Nejméně 21 žáků zahynulo a dalších 69 bylo zraněno, když se ve městě Jos v centrální části Nigérie zřítila budova jejich školy. Agentuře AFP to řekl mluvčí místního Červeného kříže. Blíže neurčený počet lidí je zřejmě stále pod troskami. V třípatrové budově střední školy se konaly zkoušky.

Chybná práce s důkazy. Soud zamítl obžalobu proti Baldwinovi

Soudkyně v Novém Mexiku v pátek zamítla obžalobu proti herci Alecu Baldwinovi z neúmyslného zabití kameramanky Halyny Hutchins v roce 2021 během natáčení westernu Rust. Svým rozhodnutím dala za pravdu jeho právníkům, kteří tvrdili, že státní zástupci a policie nesprávně pracovali s důkazy.

Tchaj-wan uvedl do pohotovosti vzdušné síly kvůli čínským raketovým testům

Tchaj-wan uvedl do pohotovosti své vzdušné síly kvůli čínským raketovým testům, které Peking podle Tchaj-peje uskutečnil v noci na dnešek v severní autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na tchajwanské ministerstvo obrany.

Írán nepodlehne tlaku USA, ale chce vést dialog s Evropou, uvedl nový prezident

Spojené státy by si měly uvědomit, že Írán se nepodvolí tlaku, uvedl dnes nově zvolený íránský prezident Masúd Pezeškján v prohlášení pro íránský tisk, o němž informovala agentura Reuters. Současně vyzdvihl přátelství své země s Ruskem a Čínou a dodal, že Írán bude rozšiřovat vztahy se svými sousedy a povede konstruktivní dialog s Evropou. Zopakoval také, že Írán neusiluje o vývoj jaderných zbraní.
Reklama

DOPORUČUJEME

Kyberzločinci spojují útok na jednotlivce s masovými kampaněmi

Praha 12. července 2024 (PROTEXT) - Experti společnosti Kaspersky identifikovali nový trend phishingových útoků, během kterých jsou prvky cíleného phishingu používány v hromadných kampaních....
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Izraelský úder v Pásmu Gazy si podle médií vyžádal na stovku mrtvých a zraněných

Nejméně 20 lidí zemřelo a přes 90 bylo zraněno masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, kterou Izrael dříve označil za bezpečnou humanitární zónu, uvedlo palestinské ministerstvo zdravotnictví v Gaze ovládané teroristickým hnutím Hamás. Informace o rozsahu útoku jsou nepřehledné - televizní stanice Al-Džazíra s odkazem na zdravotníky informovala o více než 50 mrtvých a desítkách zraněných.

Nejméně 21 žáků zahynulo a 69 bylo zraněno, když se v Nigérii zřítila škola

Nejméně 21 žáků zahynulo a dalších 69 bylo zraněno, když se ve městě Jos v centrální části Nigérie zřítila budova jejich školy. Agentuře AFP to řekl mluvčí místního Červeného kříže. Blíže neurčený počet lidí je zřejmě stále pod troskami. V třípatrové budově střední školy se konaly zkoušky.

Chybná práce s důkazy. Soud zamítl obžalobu proti Baldwinovi

Soudkyně v Novém Mexiku v pátek zamítla obžalobu proti herci Alecu Baldwinovi z neúmyslného zabití kameramanky Halyny Hutchins v roce 2021 během natáčení westernu Rust. Svým rozhodnutím dala za pravdu jeho právníkům, kteří tvrdili, že státní zástupci a policie nesprávně pracovali s důkazy.

Tchaj-wan uvedl do pohotovosti vzdušné síly kvůli čínským raketovým testům

Tchaj-wan uvedl do pohotovosti své vzdušné síly kvůli čínským raketovým testům, které Peking podle Tchaj-peje uskutečnil v noci na dnešek v severní autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na tchajwanské ministerstvo obrany.

Írán nepodlehne tlaku USA, ale chce vést dialog s Evropou, uvedl nový prezident

Spojené státy by si měly uvědomit, že Írán se nepodvolí tlaku, uvedl dnes nově zvolený íránský prezident Masúd Pezeškján v prohlášení pro íránský tisk, o němž informovala agentura Reuters. Současně vyzdvihl přátelství své země s Ruskem a Čínou a dodal, že Írán bude rozšiřovat vztahy se svými sousedy a povede konstruktivní dialog s Evropou. Zopakoval také, že Írán neusiluje o vývoj jaderných zbraní.

ANALÝZA: Sankce nás před válkou neochrání, NATO musí ukazovat svaly

Jelikož Evropa ekonomicky Rusko zastiňuje, reagovala na agresi vůči Ukrajině ekonomickými a obchodními sankcemi. Federace dostala tvrdou ránu, z níž se však dokázala vzpamatovat. Selhali jsme ovšem v nejzásadnější obraně proti případné eskalaci konfliktu – odstrašování. Spoléhat na ekonomickou válku bez „ukazování svalů“ nás neochrání. Obě strategie jsou důležité a Západ by se v tomto měl poučit.

Festival Pohoda přerušila bouře, která si vyžádala několik zranění a zřícení stanů

Hudební festival Pohoda v Trenčíně musel být předčasně ukončen poté, co jej v pátek večer zasáhla silná bouřka. Prudký vítr a déšť strhly několik stanů, což mělo za následek několik zranění. Na místě okamžitě zasahovali záchranáři a hasiči.

Přehled změn od července: Co všechno zdražilo a jaké nové poplatky nás čekají?

Od července 2024 vstoupily v platnost nové legislativní změny, které přinesou zvýšené náklady pro obyvatele České republiky. Tyto změny zahrnují nové poplatky za sociální služby, zvýšení sazeb za penzijní spoření, a zavedení nových poplatků za elektřinu spojených s komunitní energetikou. Zde je přehled nejdůležitějších změn, které ovlivní vaše finance.
Reklama
Reklama