-10.5 C
Czech
Úterý 20. ledna 2026
EkonomikaExxon Mobil překonává očekávání zisku díky rekordní těžbě

Exxon Mobil překonává očekávání zisku díky rekordní těžbě

Exxon Mobil ve třetím čtvrtletí překonal očekávání Wall Street. Přestože průměrné ceny ropy meziročně klesly, silná produkce zajistila společnosti solidní výsledky. Exxon oznámil čistý zisk 8,61 miliardy dolarů, což je o trochu méně než 9,07 miliardy dolarů ve stejném období loňského roku.

Podle Reuters se produkce ropy a plynu zvýšila meziročně o 25 % na 4,6 milionu barelů ropného ekvivalentu denně (boepd). Tento růst byl podpořen zejména akvizicí Pioneer Natural Resources za 60 miliard dolarů, díky níž Exxon v Permské pánvi dosáhl produkce téměř 1,4 milionu boepd. I přes tento nárůst výstup z Permské pánve mírně zaostal za očekáváním analytiků z Barclays, kteří předpovídali 1,5 milionu boepd.

Exxon také zvedl dividendu o 4 %, což podle Yahoo Finance odráží silný peněžní tok ve výši 11,3 miliardy dolarů. Konkurenční společnosti, jako například Chevron a Saudi Aramco, byly letos nuceny půjčovat si finanční prostředky na udržení vyplácení dividend a zpětných odkupů akcií. Exxon si však dokázal udržet vlastní hotovostní rezervy.

Segment rafinace měl ve třetím čtvrtletí slabší výsledky. Exxon uvedl, že nižší marže na rafinované produkty, jako je benzín a nafta, snížily zisky z rafinace o více než miliardu dolarů. K poklesu přispělo také téměř měsíční odstavení rafinerie v Illinois. Nižší marže se však podařilo částečně vyvážit ziskem z derivátů a nižšími údržbářskými náklady u ostatních závodů.

Chemická divize Exxonu naopak zaznamenala meziroční růst zisků, když vydělala 893 milionů dolarů, oproti 249 milionům dolarů ve stejném období minulého roku. Tento růst byl podpořen mírným zvýšením marží, což pomohlo společnosti kompenzovat problémy s nadkapacitou v oboru, které přetrvávají již dva roky.

Exxon očekává, že celková produkce za rok 2024 dosáhne průměru 4,3 milionu boepd, což zahrnuje osm měsíců produkce z akvizice Pioneer. Výhled na další rok plánuje firma aktualizovat v příštím měsíci, přičemž očekává, že plánovaná údržba na některých vrtech sníží produkci ve čtvrtém čtvrtletí o zhruba 30 000 boepd.

Reklama

Doporučujeme

Tennessee vyhlásilo Den Dolly Parton k jejím 80. narozeninám

Americká zpěvačka Dolly Parton se dočkala pocty, která přesahuje běžné oslavy narozenin. Její domovský stát Tennessee jí věnoval vlastní sváteční den. Symbolické gesto připomíná nejen hudební kariéru jedné z největších ikon country, ale i její hluboký vliv na kulturu, vzdělávání a charitu.

Kongres zastavil škrty v klimatickém výzkumu ve Spojených státech

Americký Kongres se postavil proti plánům Bílého domu na výrazné omezení financování klimatického a meteorologického výzkumu. Rozpočtové hlasování ukázalo nečekaně silnou podporu vědě i institucím, které hrají klíčovou roli v ochraně klimatu a předpovědi extrémního počasí.

Tři američtí kardinálové zpochybnili morální základ americké zahraniční politiky

Tři nejvyšší představitelé katolické církve v čele amerických arcidiecézí vydali v pondělí ostré prohlášení, ve kterém varují, že „morální role“ Spojených států ve světě je poprvé za několik desetiletí vážně zpochybňována.

Sydney hlásí tři útoky žraloka během 24 hodin. Nejméně dva lidé zraněni

Sydney se během necelých 24 hodin potýkalo se třemi incidenty se žraloky, při nichž byli nejméně dva lidé vážně zraněni. Úřady v reakci na události uzavřely některé pláže a vyzvaly veřejnost k maximální opatrnosti.

Británie vsadila na rekordní rozvoj větrné energie na moři

Velká Británie udělala zásadní krok směrem k čistší energetice. Vláda schválila rekordní objem nových offshore větrných projektů, které mají výrazně změnit podobu výroby elektřiny. Rozhodnutí ale vyvolává nejen naděje, ale i pochybnosti.

Zemřel herec a moderátor Mojmír Maděrič

Herecký svět přišel o výraznou osobnost. Ve věku 70 let zemřel Mojmír Maděrič, herec, dabér a moderátor, kterého diváci znali z divadla, televizních seriálů i oblíbených pořadů o vaření. Za sebou zanechal pestrou kariéru i silnou stopu v české kultuře.

Česko letouny L-159 Ukrajině neprodá. Armáda je potřebuje, uvedl Babiš

Česko neprodá letouny L-159 Ukrajině. Novinářům to po jednání lídrů stran vládní koalice řekl předseda SPD Tomio Okamura s tím, že tak rozhodla koalice. Premiér Andrej Babiš (ANO) později na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že koalice o věci nerozhodovala, pouze konstatovala, co jí řekl ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Armáda podle Babiše letadla potřebuje.

KOMENTÁŘ: Cla, cla, cla. Trump graduje obchodní válku a v USA pořád neví, jestli může

Už je to rok, co se Donald Trump vrátil do Bílého domu a započal své celní tažení. I když prezident rozkazuje o uvalení dalších a dalších cel s velkou jistotou, soudy v USA stále nemají jasno o tom, jestli je to legální. Podle kritiků si Trump zákon ohýbá. Nejvyšší soud má ve věci rozhodnout brzy, teoreticky tento týden.

Japonská premiérka Takaiči v pátek rozpustí parlament, volby budou 8. února

Japonská premiérka Sanae Takaiči dnes oznámila, že v pátek rozpustí dolní komoru parlamentu a vyhlásí předčasné volby. Informovaly o tom tiskové agentury. O jejím záměru se diskutovalo už minulý týden, kvůli čemuž dvě opoziční strany utvořily nový subjekt. Favoritkou voleb, které se uskuteční 8. února, podle médií ale zůstává Takaiči.

Trump ohrožuje své vlastní obchodní dohody

Americký prezident Donald Trump oznámil zavedení desetiprocentního cla na dovoz z Dánska, Norska, Švédska, Finska, Francie, Německa, Nizozemska a Spojeného království s tím, že pokud nepřipadne do 1. června Grónsko Spojeným státům, tak vzroste na 25 procent. To může vést k bolestivým protiopatřením ze strany Evropy a škodám na obou ekonomikách.

Vládní SPD je podle Okamury proti prodeji letounů L-159 Ukrajině

Vládní hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) včetně ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD) je proti prodeji letounů L-159 Ukrajině. Novinářům to před dnešním zasedáním koaliční rady řekl předseda SPD a Sněmovny Tomio Okamura. Letouny podle něj mají sice aktuálně nízkou zbytkovou hodnotu, ale jejich bojová hodnota je vysoká. Mnohem více peněz než prodej by také stálo pořídit náhradu, uvedl Okamura.

Napětí v Minnesotě trvá, lidé berou spravedlnost do vlastních rukou

Situace v Minnesotě je stále napjatá. Do demokraty ovládaného státu míří další agenti imigrační a celní správy (ICE), v pohotovosti na Aljašce je i 1500 vojáků v aktivní službě, připravených k nasazení do ulic. V minulém týdnu zde došlo k několika dalším protestům.

Ruský dronový útok podle úřadů poničil energetické objekty v Oděské oblasti

Ruské drony v noci na dnešek poškodily energetickou infrastrukturu v jihoukrajinské Oděské oblasti. Oznámil to dnes Oleh Kiper, šéf vojenské správy oblasti, která je opakovaně cílem ruských útoků. Jeden člověk utrpěl zranění.

Papež přijal prezidenta Pavla, budou hovořit o řešení konfliktů ve světě

Papež Lev XIV. přijal dnes dopoledne k audienci českého prezidenta Petra Pavla. S hlavou katolické církve bude prezident hovořit například o ruské agresi na Ukrajině či o sexuálním zneužívání v církvi. Následně prezidenta čeká jednání se státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama