menu

26.9 C
Czech
Úterý 23. července 2024

Čtrnáct japonských středoškoláků skončilo v nemocnici kvůli ostrým brambůrkům

Čtrnáct japonských středoškoláků skončilo v nemocnici poté, co snědli "superpálivé" bramborové lupínky. Ty přitom jejich výrobce prodává jako "zakázané pro osoby mladší 18 let", informoval zpravodajský server BBC News.

Ukrajinci a Rusové uvádějí, že si vzájemně sestřelili několik dronů

Rusko v noci na dnešek zahájilo pátý útok drony na Kyjev během dvou týdnů. Ukrajinské systémy protivzdušné obrany všechny bezpilotní letouny zničily dříve, než dorazily do ukrajinského hlavního města, uvedla agentura Reuters s odkazem na ukrajinskou armádu. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že jeho systémy protivzdušné obrany zničily osm bezpilotních letounů, které Ukrajina v noci vypustila.

Exkluzivní průzkum: Jak se cítíme zdraví a spokojení

Sledujte nás na sítích

Praha 28. června 2024 (PROTEXT) – Pouze 14 % obyvatel České republiky se cítí fyzicky zdrávo a jen 21 % je v naprosté psychické pohodě. Přesto je víc než polovina české populace se svým životem spokojená. Velkou spokojenost se systémem zdravotní péče ale už dosahuje jenom nelichotivých 15%. To jsou výsledky reprezentativního průzkumu, který iniciovala první a největší lékárna na českém internetu Lékárna.cz ve spolupráci se společností QED GROUP a agenturou Confess Research. Průzkumu, který mapuje názory veřejnosti na fyzické a psychické zdraví a zdravotní péči v ČR, se zúčastnilo 1017 osob ve věku 18–70 let. Průzkum zjišťoval názory veřejnosti na tři základní oblasti: fyzické zdraví, duševní zdraví a systém zdravotní péče.

Reklama

Průzkum otevírá prostor k diskusi

PharmDr. Vladimír Finsterle, majitel a zakladatel Lékárna.cz přiznává, že studie ho v některých oblastech překvapila. Zajímavým zjištěním pro něj je například to, že fyzické zdraví je sice pro populaci důležitější než duševní zdraví, ale stará se o něj jen 60 % populace. „Víme, jak se v letošním roce Češi cítí zdraví a jak jsou spokojení se systémem zdravotní péče. A každý rok budeme dotazování opakovat. Zajímalo nás, jak se lidí v zemi na zdraví a péči o něj dívají, co je v systému zdravotní péče trápí a bude nás zajímat, jak se jejich prožívání a názory budou měnit. Ty letošní – vstupní – výsledky průzkumu nás překvapily natolik, že jsme se rozhodli iniciovat diskuse o nich s odborníky. Veřejně otevřít problémy Čechů a mapovat posuny,“ říká PharmDr. Vladimír Finsterle, majitel a zakladatel Lékárna.cz. Podle něj Češi totiž deklarují zájem jak o fyzické, tak duševní zdraví, ale až tak aktivně se o nej nestarají. To může být ukazatel mnoha zajímavých faktorů, které právě diskuse může odkrýt.

Spokojenost se zdravotní péči

Svou spokojenost se zdravotní péči opírají Češi zejména o odbornost lékařů a zajištění diskrétnosti, naopak výrazné nedostatky vnímají v souvislosti s orientací lékařů na řešení symptomů než řešení příčin onemocnění. Kriticky se staví k objednacím lhůtám jak na vyšetření, tak na operační zákroky. „Preventivní prohlídku u praktického lékaře si podle průzkumu nehlídá ani polovina populace (46%). Tenhle nezájem může být taky způsoben právě dlouhými čekacími lhůtami a vnímanému nezájmu lékařů o zdraví pacientů – to chybí téměř polovině dotazovaným (42%). Co je příčinou takového postoje, je určitě důležité pro organizátory zdravotní péče v České republice, aby lékařům vytvořili adekvátní podmínky a motivace. Lepší situace je s prevencí u specialistů, které pravidelně navštěvuje 77 % lidí, především jde o zubaře a gynekology. U obou pohlaví nejsou ale opět lichotivé výsledky pravidelných prohlídek kolonoskopie (muži a ženy s indikací věku nad 50 let), kterou absolvuje jen 20 % dotazovaných ,” komentuje zdravotní péči Čechů Vladimír Finsterle.

Reklama

Fyzické zdraví: ženy ho řeší, muži se cítí lépe

Mladí lidé do 30 let, nejstarší (61-70 let), lidé věnující se sportu a ženy jsou ti, kteří připisují vyšší důležitost fyzickému zdraví. Paradoxně se ale právě muži, kteří otázky fyzického zdraví řeší v porovnání se ženami méně, po fyzické stránce cítí lépe, než jejich protějšky. Více než polovina Čechů se sice samohodnotí jako zdraví, ale naprosto zdrávo se cítí jenom 14%! Ukazatelem lepšího hodnocení zdraví je spánek, ale taky příjem – lidé s nadprůměrným nebo průměrným příjmem hodnotí své zdraví lépe. Není překvapením, že negativní hodnocení zdraví roste s věkem a nejčastěji zahrnuje bolesti zad, kloubů, kyčlí, problémy se zrakem a bolesti hlavy.

Duševní zdraví: česká populace v nepohodě

„Průzkum nám ukazuje, že lidí, kteří se cítí v naprosté psychické pohodě, je jen 21 %, vyčerpání zažívá 40 % populace. Každý čtvrtý Čech má potíže se spánkem. S duševní nepohodou jsou provázané fyzické zdravotní potíže, zejména velmi rozšířené bolesti zad, hlavy a potíže se spánkem, které mohou být způsobeny chronickým stresem,“ komentuje výsledek průzkumu psycholog a zakladatel společnosti QED GROUP , docent Radvan Bahbouh. „Nepříliš využívaným způsobem, který zásadním způsobem pomáhá udržovat a zvyšovat životní spokojenost, je systematická práce na sobě. Podle vlastního vyjádření pracuje systematicky na svém seberozvoji jen 14% lidí. Za prostor pro rozvoj lze považovat také rozvoj vztahů, neboť o tom, že mají s ostatními vřelé a důvěrné vztahy, je v populaci přesvědčeno jen 34% lidí”, dodává Radvan Bahbouh.

Závěr

Výsledky průzkumu potvrdily vysokou propojenost mezi fyzickým a psychickým zdravím a ukázaly na další faktory ovlivňující zdraví. Tento stav není ovlivněn ani tak pohlavím jako vztahy, životní úrovní, vzděláním a typem práce, kterou lidé vykonávají. „Dané faktory hrají klíčovou roli a pochopitelně se mění v čase, proto bude velmi zajímavé sledovat vývoj v České republice a porovnávat meziroční data,“ říká Hana Kloučková, majitelka výzkumné agentury Confess Research.

 

Organizační informace

Průzkum je v jednotlivých tématech velmi rozsáhlý, proto Lékárna.cz připravuje k jednotlivým tématům streamy pro média a další zájemce o tuto problematiku. PharmDr. Vladimír Finsterle bude v každé části společně s odborníkem na danou problematiku výsledky průzkumu potažmo názory a problémy veřejnosti v oblasti zdraví a péče o něj komentovat. K danému tématu bude připravena grafika a datovým novinářům poskytneme i relevantní sadu získaných dat.

Přihlásit se k můžete na adrese níže, plán streamů je následující:

  • Září: Duševní zdraví host: doc. Radvan Bahbouh
  • Říjen: Fyzické zdraví
  • Listopad: Systém zdravotní péče
  • Prosinec: Formulujeme společenské výzvy

Pozvánku na každý stream vám pošleme v dostatečném předstihu před vysíláním.

 

Na průzkumu spolupracovali:

Lékárna.cz má 25 let zkušeností v lékárenském poradenství. Na vylepšení poradenských služeb denně pracuje tým odborných farmaceutů. Co se týče zdraví, poradíme, ať je zákazník kdekoli a v jakékoliv situaci. Lékárna.cz si za 25 let své existence vybudovala pozici nejnavštěvovanější e-lékárny bez kamenného řetězce, bez výdeje léků na recept ve střední a východní Evropě. Lékárnu.cz provozuje společnost Pears Health Cyber, kterou založil PharmDr. Vladimír Finsterle.

→ Společnost QED GROUP udává směr efektivního rozvoje jednotlivců, týmů i organizací už od roku 1998. Jednou z nejsilnějších stránek společnosti je evidence-based přístup a vlastní psychologický výzkum. QED GROUP je držitel řady prestižních ocenění a vyznamenání. Společnost založil a vedec doc. MUDr. PhDr. Radvan Bahbouh, Ph.D., psycholog, kouč a matematik, dříve též vedoucí katedry psychologie na FF UK.

Confess Research je výzkumná agentura působící na českém trhu od roku 2002. Od svého založení se etablovala jako přední expert v oblasti výzkumu trhu, který nabízí širokou škálu metodik od kvalitativních sond do spotřebitelského chování, přes inovativní testy konceptů, reklam a nových produktů, až po rozsáhlé trackingové studie a ad-hoc analýzy spotřebitelských postojů. Confess se unikátně zaměřuje také na výzkum podvědomí, kde využívá pokročilé Neurotesty komunikace a studie metodou Reakčních časů, které pronikají za běžné deklarace a odkrývají skryté aspekty lidského chování.

 

Zdroj: Pears Health Cyber

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

V Holešově vzniká další okružní křižovatka v místní části Všetuly

Holešov 18. července 2024 (PROTEXT) - V Holešově postupně vzniká systém okružních křižovatek, které by měly zlepšit plynulost a bezpečnost průjezdu tímto městem. Zlínský...

V Třinci rekonstruují most za nemocnicí Sosna, průjezd není možný

Třinec 18. července (PROTEXT) - Město Třinec v rámci další koordinační schůzky upravilo harmonogram rekonstrukce zhruba čtyři kilometry dlouhého úseku silnice III/4682, která v...
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Soud v Londýně odsoudil islámského duchovního za vedení teroristické organizace

Britský radikální islámský duchovní Anjem Choudary byl v procesu u londýnského soudu shledán vinným z teroristických trestných činů. Soud došel k závěru, že Choudary řídil skupinu, která byla v Británii před více než deseti lety zakázána jako teroristická organizace, a nabádal ostatní, aby ji podporovali. Choudary vinu odmítá, píše Reuters. Výši trestu soud oznámí za týden.

Zadlužení EU roste: Nejvyšší nárůst zaznamenalo Slovensko

Evropská unie zaznamenala v prvním čtvrtletí roku 2024 zvýšení zadlužení na 82 procent hrubého domácího produktu (HDP). Tento růst ukončil předchozí pokles, když v posledním čtvrtletí roku 2023 činil dluh EU 81,5 procenta HDP. Podle zprávy Eurostatu je nárůst nejvýraznější na Slovensku, nicméně i Česká republika zaznamenala další zvýšení svého státního dluhu, který dosáhl nového rekordu.

Eminem ukončil historickou nadvládu Taylor Swift na Billboard 200

Eminem se svým novým albem The Death of Slim Shady (Coup de Grâce) debutuje na prvním místě žebříčku Billboard 200 a sesazuje tak Taylor Swift s albem The Tortured Poets Department, které drželo první příčku po dobu 12 týdnů. Tímto významným posunem končí historická jízda Swift a potvrzuje Eminemovu sílu v hudebním průmyslu.

Co by pro Izrael znamenalo vítězství Harris v prezidentských volbách

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí ráno odletěl do USA. Pozorovatelé se rozpovídali o tom, jaký vliv bude mít současné politické dění v USA na americko-izraelské vztahy a válku v Gaze. Viceprezidentka Kamala Harris má dostatek podpory ve své straně k nominaci do prezidentské kandidatury.

Rusko i Ukrajina hlásí vzdušné útoky nepřítele a sestřelení dronů

Moskva i Kyjev informují o nejnovějších vzdušných útocích nepřítele, přičemž Rusko hlásí kromě sestřelení řady dronů také škody a oběti. Gubernátor ruského Krasnodarského kraje uvedl, že ukrajinská armáda zaútočila na trajekt v přístavu Kavkaz, což si vyžádalo mrtvého a zraněné. Ruské ministerstvo obrany před tím oznámilo likvidaci 25 ukrajinských dronů během noci na dnešek. Ukrajinské vzdušné síly hlásí sestřelení sedmi ruských bezpilotních letounů z osmi.

Palestinské frakce včetně Hamásu a Fatahu podepsaly dohodu v Pekingu

Palestinské hnutí Fatah, teroristické hnutí Hamás a dalších 12 palestinských frakcí dnes v Číně po třech dnech jednání podepsaly dohodu o vytvoření takzvané prozatímní vlády národního usmíření v Pásmu Gazy, až na tomto palestinském území skončí válka. Podle agentury AFP to oznámil čínský ministr zahraničí Wang I.
Reklama

DOPORUČUJEME

V Holešově vzniká další okružní křižovatka v místní části Všetuly

Holešov 18. července 2024 (PROTEXT) - V Holešově postupně vzniká systém okružních křižovatek, které by měly zlepšit plynulost a bezpečnost průjezdu tímto městem. Zlínský...

V Třinci rekonstruují most za nemocnicí Sosna, průjezd není možný

Třinec 18. července (PROTEXT) - Město Třinec v rámci další koordinační schůzky upravilo harmonogram rekonstrukce zhruba čtyři kilometry dlouhého úseku silnice III/4682, která v...

Společnost Porsche Česká republika připomíná důležitost recyklace

Praha 18. července 2024 (PROTEXT) - Společnost Porsche Česká republika spustila novou kampaň, která připomíná široké motoristické veřejnosti přínosy recyklace a správný postup při...

Vital Strategies: Mezinárodní olympijský výbor vyzván k ukončení sponzoringu prodejci slazených nápojů

Paříž 19. července 2024 (PROTEXT/PRNewswire) - Přední globální odborníci a aktivisté v oblasti zdraví vyzývají k celosvětovému ukončení sponzoringu sportovních akcí výrobci slazených limonád,...

3Kino EduFilm: Podpořte nás a hlasujte pro vzdělání!

Praha 18. července 2024 (PROTEXT) - "I blbost je lepší než totalita" je slavný výrok George Orwella. Jaká je souvislost mezi vzděláním a totalitou?...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Soud v Londýně odsoudil islámského duchovního za vedení teroristické organizace

Britský radikální islámský duchovní Anjem Choudary byl v procesu u londýnského soudu shledán vinným z teroristických trestných činů. Soud došel k závěru, že Choudary řídil skupinu, která byla v Británii před více než deseti lety zakázána jako teroristická organizace, a nabádal ostatní, aby ji podporovali. Choudary vinu odmítá, píše Reuters. Výši trestu soud oznámí za týden.

Zadlužení EU roste: Nejvyšší nárůst zaznamenalo Slovensko

Evropská unie zaznamenala v prvním čtvrtletí roku 2024 zvýšení zadlužení na 82 procent hrubého domácího produktu (HDP). Tento růst ukončil předchozí pokles, když v posledním čtvrtletí roku 2023 činil dluh EU 81,5 procenta HDP. Podle zprávy Eurostatu je nárůst nejvýraznější na Slovensku, nicméně i Česká republika zaznamenala další zvýšení svého státního dluhu, který dosáhl nového rekordu.

Čína si chce podmanit sílu hurikánů. Obří větrné turbíny z nich mají vyrábět elektřinu

Představte si větrnou turbínu, která dokáže nejen odolat těm nejdestruktivnějším hurikánům, ale dokonce umí využít sílu těchto nepředvídatelných bouří k výrobě elektřiny. Čína vyrobila dokonce dvě takové mega-turbíny. Umístila je na masivní plovoucí betonovou platformu v přístavu města Kanton.

Eminem ukončil historickou nadvládu Taylor Swift na Billboard 200

Eminem se svým novým albem The Death of Slim Shady (Coup de Grâce) debutuje na prvním místě žebříčku Billboard 200 a sesazuje tak Taylor Swift s albem The Tortured Poets Department, které drželo první příčku po dobu 12 týdnů. Tímto významným posunem končí historická jízda Swift a potvrzuje Eminemovu sílu v hudebním průmyslu.

Co by pro Izrael znamenalo vítězství Harris v prezidentských volbách

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí ráno odletěl do USA. Pozorovatelé se rozpovídali o tom, jaký vliv bude mít současné politické dění v USA na americko-izraelské vztahy a válku v Gaze. Viceprezidentka Kamala Harris má dostatek podpory ve své straně k nominaci do prezidentské kandidatury.

Rusko i Ukrajina hlásí vzdušné útoky nepřítele a sestřelení dronů

Moskva i Kyjev informují o nejnovějších vzdušných útocích nepřítele, přičemž Rusko hlásí kromě sestřelení řady dronů také škody a oběti. Gubernátor ruského Krasnodarského kraje uvedl, že ukrajinská armáda zaútočila na trajekt v přístavu Kavkaz, což si vyžádalo mrtvého a zraněné. Ruské ministerstvo obrany před tím oznámilo likvidaci 25 ukrajinských dronů během noci na dnešek. Ukrajinské vzdušné síly hlásí sestřelení sedmi ruských bezpilotních letounů z osmi.

Palestinské frakce včetně Hamásu a Fatahu podepsaly dohodu v Pekingu

Palestinské hnutí Fatah, teroristické hnutí Hamás a dalších 12 palestinských frakcí dnes v Číně po třech dnech jednání podepsaly dohodu o vytvoření takzvané prozatímní vlády národního usmíření v Pásmu Gazy, až na tomto palestinském území skončí válka. Podle agentury AFP to oznámil čínský ministr zahraničí Wang I.

Netflix vydá dokumentární film k 15. výročí vraždy Steva McNaira

Před 15 lety byl Steve McNair zavražděn. Příští měsíc Netflix představí dokument, který se zaměří na tento zločin. Untold: The Murder of Air McNair bude mít premiéru 20. srpna. Dokument režírovaný Rodney Lucasem a Taylorem Alexanderem Wardem nabídne nový pohled na tragédii kolem bývalého quarterbacka Tennessee Titans a pokusí se zodpovědět otázky, které zůstaly nezodpovězené.

Při protestech v Bangladéši zemřelo nejméně 173 osob, přes 1100 bylo zatčeno

Počet mrtvých v důsledku násilností v Bangladéši v posledních dnech vzrostl na 173. Mezi oběťmi jsou i policisté a úřady zatkly více než 1100 lidí, informovala dnes agentura AFP. Násilí provázelo studentské protesty proti obnovenému mechanismu obsazování pracovních míst ve veřejném sektoru. Bangladéšský nejvyšší soud v neděli většinu kvót zavedených tímto systém zrušil.
Reklama
Reklama