Protext ČTKEvropský veletrh pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus Praha 2023

Evropský veletrh pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus Praha 2023

Praha 16. ledna 2023 (PROTEXT) – Tisková zpráva ze dne 16. ledna 2023 (vydaná organizátorem veletrhu, společností MP-Soft, a.s.)

XV. ročník Evropského veletrhu pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus Praha 2023 proběhne ve dnech 24. až 26. 1. 2023 na výstavišti PVA Expo Praha v hale 4. Veletrh bude pro veřejnost otevřen 24. a 25. 1. od 8 do 16 hodin a 26. 1. od 8 do 15 hodin.

Záštitu nad veletrhem Gaudeamus v Praze převzali:

• Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky

• Rektor Českého vysokého učení technického v Praze

doc. RNDr. Vojtěch Petráček, CSc.

• Poslanec Parlamentu ČR

prof. Ing. Karel Rais, CSc., MBA

• Hejtmanka středočeského kraje

Mgr. Petra Pecková

• Primátor hlavního města Prahy

• Velvyslanec Spolkové republiky Německo v České republice

Andreas Künne

• Velvyslanec Francie v České republice

Alexis Dutertre.

Veletrh návštěvníkům nabídne 317 zastoupených univerzit, vysokých škol, fakult, vyšších odborných škol a jiných vzdělávacích institucí. Studenti si budou moci vybrat z více než 7 000 studijních oborů. Na veletrhu budou zastoupeny univerzity a vysoké školy ze čtrnácti zemí světa. Budou zastoupeny vzdělávací instituce z České republiky, Rakouska, Francie, Německa, Irska, Spojených arabských emirátů, Velké Británie, Belgie, Kanady, Dánska, Litvy, Nizozemí, Slovenska a Španělska.

Cílem veletrhu je poskytnout studentům středních škol komplexní informace a poradenství pro maximální podporu při jejich klíčovém životním rozhodnutí, kterým volba studia po maturitě bez pochyb je.

Veletrh je výjimečný především širokou nabídkou doprovodných programů, informačních zdrojů a poradenství, které mohou studenti při volbě vysoké školy využít. Všechny doprovodné programy jsou pro návštěvníky zcela zdarma.

Nejvýznamnějším doprovodným programem veletrhu jsou přednášky vystavujících škol, které budou probíhat každý den v přednáškovém sále v hale 4. Tématem přednášek jsou podmínky přijímacího řízení a studia ve školním roce 2022/2023 i informace ze zákulisí studia přímo od studentů a absolventů vysokých škol. Během tří dnů proběhne celkem 43 přednášek.

Nerozhodným studentům pomůže Testovací centrum a Poradenský servis. Každý student si může udělat Test studijních typů a zjistit, zda je ekonomický, humanitní, technický, přírodovědný nebo umělecký typ. V Poradenském servisu je připraven tým poradců, který studentům na základě výsledků testu pomůže vybrat vhodnou školu, fakultu, nebo studijní program.

V rámci doprovodného programu Věda pro život si budou moci návštěvníci na vlastní kůži vyzkoušet zajímavé vědecké poznatky, technologické novinky, roboty, nejrůznější pokusy a další náplň studia v rámci technických a přírodovědných oborů vysokých škol.

Do doprovodného programu se zapojí:

• České vysoké učení technické v Praze

• Mendelova univerzita v Brně

• Univerzita Hradec Králové

• Univerzita Karlova

• Univerzita Pardubice

• Univerzita Palackého v Olomouci

• VŠB – Technická univerzita Ostrava

• Vysoká škola chemicko-technologická v Praze

• Vysoká škola finanční a správní

Pro studenty zajímající se o studium v zahraničí je připraveno Poradenské centrum pro vysokoškolské studium v zahraničí. Poradenské centrum studentům pomůže s celým procesem od výběru vhodné školy, přes splnění podmínek přijímacího řízení až po organizaci cesty a ubytování.

Pro pedagogy, výchovné poradce a třídní učitele ze středních škol bude na veletrhu otevřeno Pedagogické centrum. V Pedagogickém centru je připraven speciální program sestávající z 29 přednášek, seminářů a konzultací s odborníky z univerzit, vysokých škol, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Národního pedagogického institutu, EDUcentra a dalších institucí.

Pro pedagogy je také k dispozici souhrnný informační set o vystavujících školách a poradenská aplikace Gaudeamus Advisor. Aplikace aktuálně obsahuje přes 750 vzdělávacích institucí a 10.000 studijních programů.

Pedagogové a výchovní poradci mohou k návštěvě veletrhu využít volné vstupenky. Volnou vstupenku obdrží každý pedagog po registraci na www.gaudeamus.cz. Registraci doporučujeme také všem studentům. Každý student zaregistrovaný na www.gaudeamus.cz má nárok na slevu na katalog vystavujících škol.

Registrovaní studenti také získají přístup do Testu studijních typů a Průvodce budoucího vysokoškoláka se slovníčkem vysokoškolských pojmů.

Na XV. ročníku veletrhu proběhne Soutěž o nejlepší expozici. V rámci soutěže bude nezávislá komise hodnotit přihlášené vystavovatele podle osmi kritérií. Hodnocen bude nejen vzhled expozice, ale zejména způsob prezentace informací o studiu, komunikace s návštěvníky a účast v doprovodných programech. Hodnotící komise bude složena přímo ze studentů. Do soutěže je v roce 2023 přihlášených 14 vystavovatelů. O cenu pro nejlepší expozici veletrhu Gaudeamus Praha 2023 se budou ucházet:

• České vysoké učení technické v Praze (ČVUT)

• Grada Publishing a.s.

• Masarykova univerzita

• MCI Management Center Innsbruck

• Newton University

• Státní zemědělský intervenční fond

• Technická univerzita v Liberci

• University of New York in Prague

• Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem

• Univerzita Karlova

• Univerzita Pardubice

• Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava

• Vysoká škola ekonomická v Praze

• Vysoká škola chemicko-technologická v Praze

Veletrh bude slavnostně zahájen dne 24. 1. 2023 v 9:00 hodin v hale 4, v přednáškovém sále.

Přehled dat z probíhající registrace studentů:

• K dnešnímu dni je zaregistrováno o 83 % více studentů ve srovnání s rokem 2022.

• Na základě aktuálního stavu registrací lze očekávat návštěvnost v rozmezí 10 až 13 tisíc studentů.

• 63 % registrovaných studentů si udělalo Test studijních typů.

• 45 % registrovaných jsou studenti 4. ročníků SŠ, 38 % jsou studenti 3. ročníků.

• Mezi nejvíce zastoupené regiony patří: Středočeský (25 %), Ústecký (17 %), Praha (14 %), Královéhradecký (11 %) a Karlovarský (10 %).

• 47 % registrovaných jsou studenti gymnázií, 46 % jsou studenti středních odborných škol.

• Nejžádanějšími oblastmi vzdělávání jsou: Psychologie, Sociologie, Učitelství, Zdravotnické obory, Ekonomické obory, Právo, Mediální a komunikační studia, Umění, Biologie, ekologie a životní prostředí.

• Výsledky testu studijních typů ke dni publikování tiskové zprávy: 30 % humanitní typ, 21 % umělecký typ, 21 % ekonomický typ, 20 % přírodovědný typ, 8 % technický typ.

Kontakt:

Pavel Mikula

Manažer veletrhu Evropský veletrh pomaturitního vzdělávání Gaudeamus

MP-Soft, a.s. Příkop 4, 604 16 Brno

e-mail: info@gaudeamus.cz

www.gaudeamus.cz

Reklama

Doporučujeme

Uvízlá velryba znovu upozornila na stav oceánů

U německého ostrova Poel už týdny bojuje o život keporkak, který uvízl v mělké vodě Baltského moře. Případ znovu otevírá otázku, jak silně člověk zasahuje do života velryb, ať už lodní dopravou, rybolovem, hlukem pod hladinou nebo proměnou mořského prostředí.

Obří televizní fúze dostala stopku

Americký soud dočasně zastavil spojení dvou velkých televizních společností Nexstar a Tegna. Jde o obchod za zhruba šest miliard dolarů, který by výrazně proměnil trh s místními televizními stanicemi ve Spojených státech.

Jak vznikl spor mezi Trumpem a papežem Lvem

Americký prezident Donald Trump se v posledních dnech ostře pustil do papeže Lva XIV. Spor odstartovaly rozdílné postoje k válce s Íránem a později se rozšířil i na migraci, roli církve a to, jestli má hlava katolické církve komentovat politiku. Z výměny názorů se rychle stal veřejný konflikt, do kterého vstoupili i další američtí politici.

Izrael už nebude bombardovat Libanon, má to zakázané od USA

Izrael už nebude bombardovat Libanon. Má to zakázané od USA, uvedl dnes americký prezident Donald Trump na své síti Truth Social. Doplnil, že Spojené státy budou spolupracovat s Libanonem a odpovídajícím způsobem se vypořádají se situací ohledně proíránského militantního hnutí Hizballáh.

Historická dohoda na dosah? V Libanonu platí dočasné příměří

Americký prezident Donald Trump oznámil platné desetidenní příměří mezi Izraelem a Libanonem a „brzký konec“ války s Íránem, uvedla agentura AP. Příměří slibuje pauzu v bojích a odstranění jedné z překážek pro dohodu mezi Washingtonem, Tel Avivem a Teheránem.

Nový prezident Barmy nařídil zrušení všech rozsudků smrti

Čerstvě zvolený prezident Barmy Min Aun Hlain dnes nařídil zrušit všechny rozsudky ukládající trest smrti, informovala agentura AFP. Jde o první oficiální opatření, které hlava státu od nástupu do funkce zavedla. Prezident a zároveň bývalý šéf armády tak učinil v rámci rozsáhlejší amnestie u příležitosti barmského buddhistického Nového roku Thingyan.

Izrael podle Libanonu porušuje příměří, Hizballáh zaútočil na izraelské vojáky

Izrael pokračuje v bombardování jižního Libanonu i po začátku vyhlášeného příměří, uvedla dnes nad ránem podle agentur Reuters a AFP libanonská média. Militantní šíitské hnutí Hizballáh naproti tomu uvedlo, že v reakci na izraelské útoky bombardovalo skupinu izraelských vojáků na jihu Libanonu. Žárné škody ani oběti nejsou hlášeny. Americký prezident Donald Trump Hizballáh vyzval, aby klid zbraní neporušoval. Generální tajemník OSN António Guterres apeloval na dodržování příměří všemi stranami, píše Reuters.

Bílý dům spouští systém pro navrácení miliard z cel. Má to ale háček

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa spustí příští týden slibovaný portál pro navracení peněz z cel uvalených během „Dne osvobození“ na základě legislativy o mezinárodních nouzových ekonomických pravomocích (IEEPA), kterou označil Nejvyšší soud za nezákonnou. Tento krok se setkal s pozitivními ohlasy, odpovědnost za získání svých peněz však klade na samotné dovozce.

Hegseth: Americká blokáda íránských přístavů potrvá tak dlouho, jak bude třeba

Spojené státy budou pokračovat v blokádě íránských přístavů tak dlouho, jak bude třeba, prohlásil dnes šéf Pentagonu Pete Hegseth na tiskové konferenci ve Washingtonu. Americké síly na Blízkém východě jsou podle něj rovněž připraveny obnovit útoky na Írán v případě, že Teherán s Washingtonem neuzavře mírovou dohodu. Ta je podle amerického ministra Íráncům na dosah.

Papež v Kamerunu kritizoval světové lídry za miliardové výdaje na války

Papež Lev XIV. při návštěvě kamerunského města Bamenda ostře kritizoval světové lídry, kteří podle něj kvůli válkám utrácejí miliardy dolarů, místo aby pomohli potřebným. Dodal, že svět pustoší hrstka tyranů, uvedl server Vatican News. Hlava katolické církve se tak vyjádřila poté, co ho americký prezident Donald Trump slovně napadl na sociálních sítích.

Slovensko hodlá blokovat 20. balík sankcí, chce záruky ohledně ropovodu Družba

Slovensko je připraveno blokovat přijetí připravovaného dvacátého balíku sankcí Evropské unie proti Rusku za jeho agresi vůči Ukrajině, dokud Bratislava nedostane záruky ohledně obnovení provozu ropovodu Družba. Řekl to dnes slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár. Podle něj Slovensko ale nebude proti uvolnění unijní půjčky pro Ukrajinu ve výši 90 miliard eur (2,2 bilionu korun), kterou dosud blokovalo Maďarsko. To po vítězství opoziční strany Tisza v nedělních parlamentních volbách čeká změna vlády.

Válka otřásá trhy, růst čínské ekonomiky přesto překonal očekávání

Čína je první velkou ekonomikou, která zveřejnila hospodářské výsledky od začátku americko-izraelské války s Íránem. Díky silnému vývozu elektrických a strojírenských výrobků v letošním prvním čtvrtletí se čínská ekonomika nastartovala, přičemž její růst překvapil analytiky, a to i přes dopady konfliktu na ceny energií. To však neznamená, že je druhá největší ekonomika před vnějšími vlivy v bezpečí.

Porušil přísahu. Hegseth čelí pokusu o impeachment

Demokraté ve Sněmovně reprezentantů ve středu předložili šest článků žaloby proti ministru obrany Petu Hegsethovi, píše list The Guardian. V nich vznesli závažná obvinění týkající se i války s Íránem. Snaha o impeachment nemá šanci na úspěch, po listopadových volbách v Kongresu by se to ale mohlo změnit.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama