menu

18.6 C
Czech
Čtvrtek 18. července 2024

ANALÝZA: Sankce nás před válkou neochrání, NATO musí ukazovat svaly

Jelikož Evropa ekonomicky Rusko zastiňuje, reagovala na agresi vůči Ukrajině ekonomickými a obchodními sankcemi. Federace dostala tvrdou ránu, z níž se však dokázala vzpamatovat. Selhali jsme ovšem v nejzásadnější obraně proti případné eskalaci konfliktu – odstrašování. Spoléhat na ekonomickou válku bez „ukazování svalů“ nás neochrání. Obě strategie jsou důležité a Západ by se v tomto měl poučit.

Evropský parlament potvrdil plán nahradit část ruského plynu výrobou zelených plynů přímo v Evropě

Sledujte nás na sítích

Praha 16. února 2023 (PROTEXT) – Evropský parlament ve čtvrtek 9. února schválil plynárenský balíček, který má za úkol dekarbonizaci plynárenského sektoru. Evropská bioplynová asociace (EBA) spolu s asociací CZ Biom vítají především zahrnutí využití biometanu, mezi povinné nástroje do roku 2030. Cíl 35 miliard m3 biometanu v roce 2030 představuje více než 20 % současného dovozu plynu z Ruska. Do roku 2050 se potom tento potenciál může ztrojnásobit a vzrůst výrazně nad 100 miliard m3 a pokrýt tak 30 až 50 % budoucí poptávky po plynu v EU.

Reklama

Budoucímu energetickému mixu budou dominovat obnovitelné zdroje energie. Spolu s větrnou a solární energií budou obnovitelné plyny, jako je biometan a vodík, hrát klíčovou roli při plnění dlouhodobých cílů Evropy v oblasti energetické bezpečnosti a zmírňování změn klimatu. Biometan je dnes nejlevnější a nejlépe využitelná forma obnovitelného plynu. Může přímo nahradit zemní plyn a je flexibilní, protože jej lze snadno skladovat a distribuovat s využitím stávající plynárenské infrastruktury a koncových technologií. Pro využití biometanu v síti zemního plynu nebo jako BioCNG v dopravě není potřeba jakkoliv měnit stávající technologie využívající zemní plyn, jako jsou kotle, sporáky nebo auta na CNG.

Biometan je nezávislý na počasí a dovozu surovin, protože je vyráběn z lokálních zdrojů, bioodpadů a biomasy. V Česku je bioplyn produkován na více než 550 zařízeních s celkovou produkcí energie v bioplynu bezmála 7 TWh, které představují 8 % z české spotřeby zemního plynu, což je čtvrtý nejvyšší podíl v EU a současně tvoří 6,8 % celkové produkce bioplynu v EU. Potenciál výroby biometanu v ČR je 20 TWh v roce 2030, což představuje 20 % spotřeby zemního plynu v roce 2021, nebo pokrytí celé spotřeby BioCNG v dopravě. Bioplyn, biometan a syngas (metan vyrobený z koncentrovaného CO2 v bioplynu za pomoci biologických procesů s přídavkem vodíku) může tvořit 40 až 50 % spotřeby plynu v ČR v roce 2030.

„Již více než rok čekáme na podmínky pro rozvoj biometanových projektů v ČR. Investoři nemají jisté prostředí, ČR zatím nezajistila tzv. notifikaci, která má provozní podporu spustit. Věříme, že aktivita evropského parlamentu tuto situaci změní a v plynovodech konečně poteče větší množství českého obnovitelného plynu,“ uvádí Jan Habart, předseda asociace CZ Biom.

„Pro ty, kteří uvažují nad tím, že by se pustili do výroby bioplynu, nebo biometanu, jsme právě zveřejnili Bioplynovou kalkulačku na stránkách www.czbiom.cz/bioplynova-kalkulacka, kde si mohou například zemědělci snadno naklikat, kolik by jejich odpadní, zbytkové a biomasové suroviny generovaly bioplynu, biometanu. ale třeba také elektřiny, tepla a digestátu,“ dodává Jan Habart.

Reklama

„Asociace CZ Biom je připravena s vládou spolupracovat na nastavení státního cíle pro výrobu a využívání biometanu a nastavení tržního prostředí, které povede k odstraňování bariér zvyšování produkce bioplynu a biometanu. Podle prohlášení pana premiéra Fialy a pana ministra Síkely si vláda dobře uvědomuje potřebu snižovat naši závislost na importu fosilního plynu a chce jej nahrazovat nízkoemisním plynem (biometanem) který si dokážeme v čistírnách odpadních vod a bioplynových stanicích vyrábět sami. Nabízíme zkušenosti našich kolegů z Evropské asociace a ze států EU, které mají trh s biometanem dobře rozvinutý. Můžeme si vybrat mezi „best practices“, které nejvíce odpovídají našim podmínkám. Byla by škoda promarnit tuto příležitost, změny je potřeba tvořit dnes. Postavit novou výrobnu biometanu a napojit ji do energetické infrastruktury trvá roky,“ upozorňuje Martin Schwarz, vedoucí biometanové sekce CZ Biom.

Bioplyn, ať už vyčištěný na biometan nebo jako takový má navíc schopnost regulovat výkon v elektrické soustavě, při zapojení významného množství obnovitelných zdrojů, které jsou závislé na počasí. Výroba energie z bioplynu je předvídatelná, stejně jako v případě jiných palivových zdrojů, a proto je možné ji regulovat. Výrobu elektřiny lze tedy pozastavit a znovu rychle uvést do provozu. Regulaci výkonu tak může poskytovat jak na denní bázi, tak i v rámci sezóny. Stávající bioplynové stanice v Česku v sobě ukrývají doposud nevyužitý regulační potenciál srovnatelný s přečerpávací vodní elektrárnou Dlouhé stráně (cca 700 MW) nebo i vyšším.

Balíček, který byl odhlasován hodnotí akční plán pro biometan a zahrnuje požadavek, aby členské státy vytvořily národní strategie pro biometan a zajistily regionální mapování oblastí s nejvyšším produkčním potenciálem. Mapování by mělo poskytnout informace o vnitrostátních strategiích a plánování sítí prováděných provozovateli sítí. Národní strategie pro biometan by potom měly poskytnou dlouhodobou perspektivu sektoru biometanu a pokyny pro investory.

„Pokud evropské instituce dají tomuto návrhu zelenou, tak bude cíl 35 miliard m3 biometanu konečně zakotven v závazných právních předpisech podle plánu REPowerEU. Na základě rozumného a spolehlivého odhadu dostupnosti udržitelných zdrojů surovin, by podíl 35 miliard m3 biometanu v EU v roce 2030, což představuje 20 % dováženého plynu z Ruska před válkou na Ukrajině, významně přispěl k bezpečnosti dodávek plynu,“ vysvětluje Giulia Cancian, generální tajemník EBA.

Asociace rovněž vítají přijetí celoevropských pravidel, která by měla usnadnit a zrychlit rozvoj biometanu a jeho připojení do plynárenské sítě po roce 2025. Právě připojení k síti je v řadě projektech výzvou. Proto zpráva Evropského parlamentu vylepšuje návrh Komise na právo na vtláčení tím, že stanovuje lhůty pro dodání síťového připojení k plynárenské soustavě.

Slabším místem, na které asociace upozorňují je fakt, že se parlament nedohodl na ustanoveních týkajících se nákladů na připojení k distribuční síti. Ukotvení povinnosti sdílet náklady s provozovateli plynárenských sítí by snížilo investiční náklady na výstavbu biometanových projektů. Jednotlivé státy však mají mít pravomoc přizpůsobit pravidla vnitrostátním podmínkám a moci tak sledovat jejich účinnost a dopad na ceny.

Návrh směrnice a nařízení byly přijaty Výborem pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) Parlamentu EU. Nyní budou projednány a schváleny v rámci interinstitucionálních jednání mezi Parlamentem, Radou a Komisí.

Kontakty:

– Jan Habart, předseda asociace CZ Biom, [email protected]

– Adam Moravec, vedoucí bioplynové sekce CZ Biom, [email protected]

– Martin Schwarz, vedoucí biometanové sekce CZ Biom, [email protected]

O CZ Biom – Českém sdružení pro biomasu

CZ Biom – České sdružení pro biomasu je profesní spolek, jehož hlavní cíl spočívá v podpoře rozvoje a propagaci využívání biomasy, bioplynu a biometanu jako obnovitelných zdrojů bioenergie v České republice. Zájmem asociace je cirkularita materiálových toků, proto se zabývá také bioodpady, kompostováním a navracením živin z kompostů, digestátů a popelů do půdy. Sdružuje velké množství specialistů, podnikatelů a dalších subjektů činných v oblasti bioenergie. Je řádným členem Bioenergy Europe, European Biogas Association, European Compost Network a World Bioenergy Association.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rusko a Ukrajina si vyměnily po 95 zajatcích, uvedly Moskva a Kyjev

Do Ruska se vrací 95 vojáků propuštěných z ukrajinského zajetí výměnou za stejný počet zajatých ukrajinských vojáků, oznámilo dnes podle agentur ruské ministerstvo obrany. Výměnu zajatců následně potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Severní Korea podle Soulu položila u hranice další desítky tisíc min

Severní Korea v poslední době položila desítky tisíc nových min podél mezikorejské hranice, uvedlo dnes jihokorejské ministerstvo obrany. Jihokorejská armáda podle agentury AP varovala, že by záplavy mohly miny zanést na jihokorejské území. V oblasti teď silně prší.

MMF zlepšil ekonomický výhled pro Čínu, Indii a Evropu

Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil svůj letošní ekonomický výhled pro Čínu, Indii a Evropu. Prvně dvě zmíněné země budou tvořit asi polovinu globálního růstu, Čína ale stále zápasí s řadou ekonomických výzev. Růst světové ekonomiky je nevýrazný, avšak zůstává stabilní.

Rusko hlásí zničení pěti ukrajinských dronů, na Ukrajině byl poměrně klid

Ruská protivzdušná obrana během noci sestřelila pět ukrajinských dronů nad třemi ruskými regiony, uvedlo dnes ruské ministerstvo obrany. Jeden dron byl podle krátkého komuniké zničen nad Belgorodskou oblastí, další dva nad Voroněžskou oblastí. Později ministerstvo ohlásilo zničení dalších dvou dronů nad Brjanskou oblastí.

Velící důstojník amerického torpédoborce popsal záchranu tankeru před somálskými piráty

Americké válečné lodě v Rudém moři ohrožují Hútíové protilodními balistickými střelami. Velící důstojník jedné z nich popsal právě takový útok během boje proti somálským pirátům. Povstalci zaútočili v tomto týdnu na další dva ropné tankery.

Íránské ministerstvo zahraničí odmítlo, že by Teherán stál za útokem na Trumpa

Teherán dnes znovu odmítl podezření, která se objevila tento týden v amerických médiích, že by mohl stát za víkendovým neúspěšným atentátem na amerického exprezidenta Donalda Trumpa. Informuje o tom agentura AFP s odvoláním na íránské ministerstvo zahraničí.
Reklama

DOPORUČUJEME

Nissan připraví i pro Evropu Ariyu ve verzi Nismo

Označení Nismo patřilo v historii značky Nissan těm nejsportovnějším verzím jeho modelů. V nedávné minulosti například kupé GT-R.Nyní se objeví také na karosérii elektrického...

Dopravu v centru Zlína komplikuje oprava silnice

Zlín 17. července 2024 (PROTEXT) - Složitá dopravní situace panuje během prázdnin ve Zlíně. Ředitelství silnic a dálnic tu postupně opravuje asfaltový povrch hlavní...

Mastercard vstupuje do Sdružení pro digitální účtenky

Praha 17. července 2024 (PROTEXT) - Sdružení pro digitální účtenky vítá dalšího člena, kterým je technologická a platební společnost Mastercard. Tento krok představuje významný...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rusko a Ukrajina si vyměnily po 95 zajatcích, uvedly Moskva a Kyjev

Do Ruska se vrací 95 vojáků propuštěných z ukrajinského zajetí výměnou za stejný počet zajatých ukrajinských vojáků, oznámilo dnes podle agentur ruské ministerstvo obrany. Výměnu zajatců následně potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Severní Korea podle Soulu položila u hranice další desítky tisíc min

Severní Korea v poslední době položila desítky tisíc nových min podél mezikorejské hranice, uvedlo dnes jihokorejské ministerstvo obrany. Jihokorejská armáda podle agentury AP varovala, že by záplavy mohly miny zanést na jihokorejské území. V oblasti teď silně prší.

MMF zlepšil ekonomický výhled pro Čínu, Indii a Evropu

Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil svůj letošní ekonomický výhled pro Čínu, Indii a Evropu. Prvně dvě zmíněné země budou tvořit asi polovinu globálního růstu, Čína ale stále zápasí s řadou ekonomických výzev. Růst světové ekonomiky je nevýrazný, avšak zůstává stabilní.

Rusko hlásí zničení pěti ukrajinských dronů, na Ukrajině byl poměrně klid

Ruská protivzdušná obrana během noci sestřelila pět ukrajinských dronů nad třemi ruskými regiony, uvedlo dnes ruské ministerstvo obrany. Jeden dron byl podle krátkého komuniké zničen nad Belgorodskou oblastí, další dva nad Voroněžskou oblastí. Později ministerstvo ohlásilo zničení dalších dvou dronů nad Brjanskou oblastí.

Velící důstojník amerického torpédoborce popsal záchranu tankeru před somálskými piráty

Americké válečné lodě v Rudém moři ohrožují Hútíové protilodními balistickými střelami. Velící důstojník jedné z nich popsal právě takový útok během boje proti somálským pirátům. Povstalci zaútočili v tomto týdnu na další dva ropné tankery.

Íránské ministerstvo zahraničí odmítlo, že by Teherán stál za útokem na Trumpa

Teherán dnes znovu odmítl podezření, která se objevila tento týden v amerických médiích, že by mohl stát za víkendovým neúspěšným atentátem na amerického exprezidenta Donalda Trumpa. Informuje o tom agentura AFP s odvoláním na íránské ministerstvo zahraničí.

Policie asi 1,5 kilometru od sjezdu republikánů zastřelila muže s noži

Policie ve městě Milwaukee v americkém státě Wisconsin zastřelila muže, který se asi 1,5 kilometru od republikánského nominačního sjezdu oháněl dvěma noži. Podle úřadů nic nenasvědčuje tomu, že by střelba souvisela se sjezdem. Informovala o tom v noci na dnešek agentura AP, podle níž zasahovali policisté ze státu Ohio, kteří do Milwaukee přijeli společně s dalšími strážci zákona pomoci se zajištěním bezpečnosti během republikánské akce.
Reklama
Reklama