Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Evropská unie žaluje firmu AstraZeneca kvůli zpoždění dodávek vakcíny

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Evropská komise žene k soudu společnost AstraZeneca poté, co se dodávky očkovací látky už poněkolikáté zpozdily, píše CNN.

  Vakcinační programy sedmadvacetivčlenských států Unie se rozjely poněkud liknavě a společnost zatím dodala o desítky milionů dávek méně, než s kolika souhlasila v kontraktech. EU si od společnosti AstraZeneca původně objednala pro všechny členské země 300 milionů dávek, později objednávku rozšířila o dalších sto milionů.

  Společnost AstraZeneca už uvedla, že rozhodnutí Evropské komise firmu žalovat ji mrzí a že se bude silně bránit.

  Neschopnost společnosti dodržet dodávky zavdala příčinu k otevřené roztržce mezi EU a firmou AstraZeneca, do níž byla zatažena i Velká Británie. Ta ale nasmlouvané dodávky dostává včas.

  Žalobu v pondělí potvrdil mluvčí Evropské komise Stefan De Keersmaecker. AstraZeneca podle něj nerespektovala smlouvu, kterou s EU uzavřela. „Firma také nebyla schopná přijít s relevantní strategií, jak zajistit dodávky vakcíny včas,“ uvedl. Všech 27 členských států se podle něj k žalobě připojilo. „Chceme se především ujistit, že rychle přijde dostatečná dodávka vakcín, které evropští občané potřebují a k nimž se společnost AstraZeneca smluvně zavázala,“ dodal Keersmaecker.

  AstraZeneca: Spor je neopodstatněný

  Společnost AstraZeneca zareagovala prohlášením. „V tomto bezprecedentním roce vědeckých objevů, komplexního vyjednávání a výrobních problémů, dodá naše společnost do zemí EU padesát milionů dávek do konce dubna, tak, jak jsme deklarovali,“ vyjádřil se výrobce vakcín. „AstraZeneca postupuje přesně podle smlouvy s Evropskou komisí a u soudu se bude silně bránit. Jakýkoliv soudní spor je podle nás ale neopodstatněný a vítáme tuto příležitost, jak rozepři co nejdříve vyřešit,“ stojí v prohlášení.

  V souvislosti s vakcínou AstraZeneca se objevily i pochybnosti o její bezpečnosti. Byly zaznamenány případy vážných nežádoucích účinků i podezřelá úmrtí po očkování. Některé země tak na čas přestaly touto vakcínou očkovat. To však nebyl případ ČR. Za vakcínu se postavila Evropská léková agentura (EMA). Ta řekla, že vakcína může v zanedbatelných případech způsobit vážný zdravotní problém, ale že benefity z očkování zdaleka převyšují rizika.

  V ČR používají vakcínu AstraZeneca především praktici, protože nevyžaduje speciální zacházení.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS