Server BBC uvedl, že Evropská unie pohrozila Turecku sankcemi za „provokace a nátlak“ v jeho sporu s Řeckem. Příčinou sporu jsou energetické zdroje a sporná námořní hranice.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pátek vyzvala Ankaru, aby se „zdržela jednostranných akcí“ ve východním Středomoří. Stalo se tak po setkání lídrů EU v Bruselu.
Napětí v regionu začalo narůstat už v srpnu, kdy Turecko vyslalo do sporné oblasti nárokované oběma zeměmi plavidlo pátrající po nalezištích ropy a zemního plynu. Tehdy se do sporu pokusil zasáhnout také francouzský prezident Emanuel Macron. Loď s vojenským doprovodem se mimo jiné pohybovala v oblasti řeckého ostrova Kastellorizo, který si kromě Řecka a Turecka nárokuje také Kypr.
Turecko i Řecko jsou členy Severoatlantické aliance a po jednání v centrále NATO v Bruselu byla mezi zeměmi zřízena telefonická horká linka.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg „zavedení deeskalačního mechanismu“ uvítal a vyzdvihl „konstruktivní zapojení“ obou členských zemí. „Tento bezpečnostní mechanismus může pomoci vytvořit prostor pro diplomatickou aktivitu, zaměřenou na jádro sporu,“ dodal Stoltenberg.
Po „pozitivním a konstruktivním vztahu s Tureckem, který je jednoznačně také v zájmu Ankary,“ volá podle vyjádření předsedkyně Evropské komise také EU. Turecko na rozdíl od Řecka není členem Evropské unie, a to navzdory dlouhodobým přístupovým rozhovorům.
„Očekáváme tedy, že se Řecko nyní zdrží jednostranných akcí,“ uvedla von der Leyenová. „Pokud by ze strany Ankary došlo ke znovuobnovení podobných kroků, využije EU všechny nástroje a možnosti, které má k dispozici,“ dodala.
Členské země Evropské unie se podle BBC rozhodly provést revizi přístupu Turecka v prosinci. Pokud „nátlakové akce“ neustanou, přijdou zřejmě ke slovu sankce.
Předseda Evropské rady Charles Michel prohlásil, že EU nabízí Turecku užší obchodní i jinou spolupráci. Hrozbu sankcemi při pokračujícím napětí ve východním Středomoří nicméně podpořil.