-0.5 C
Czech
Sobota 3. ledna 2026
CryptoElon Musk označil fiat měny za podvod

Elon Musk označil fiat měny za podvod

Elon Musk, generální ředitel společnosti Tesla a SpaceX, ve svém typicky odvážném a provokativním příspěvku opět rozvířil vody finančního světa. Prohlásil totiž, že „fiat měna“ je podvod. Informovaly o tom servery Bitcoin Magazine a Forbes.

Fiat měna označuje tradiční vládou emitované peníze, jako je americký dolar, euro nebo jen. Ty nejsou kryté fyzickou komoditou, jako je zlato, ale spoléhají na důvěru a autoritu emitující vlády. Muskův komentář přilévá olej do ohně probíhající diskuse o úloze kryptoměn, jako je Bitcoin, při zpochybňování tradičních finančních systémů. Napsal o tom server BitcoinMagazine.

Musk v reakci na příspěvek, který se ostatních uživatelů X ptal, co je podle nich podvod tak znormalizovaný, že si lidé ani neuvědomují, že jde o podvod, neuvedl v příspěvku další souvislosti.

Nadšenci a zastánci Bitcoinu se rychle shromáždili za Muskovým tweetem a interpretovali jej jako podporu této digitální měny. Tvrdí, že Bitcoin nabízí alternativu k fiat měně. Bitcoin je podle nich přitom decentralizovaný a odolný vůči inflaci.

Kritika fiat měn

V průběhu minulého týdne někteří skeptici fiat měn varovali, že prudce rostoucí zadlužení USA by mohlo vytvořit inflační „spirálu smrti“. Ta by nakonec vyhnala cenu bitcoinu nahoru. Informoval o tom server Forbes.

Americký dolar čelí prudce rostoucím inflačním tlakům od doby, kdy byly nebývale vysoké vládní půjčky prostřednictvím krize Covid a lockdownů použity k podpoře ekonomických stimulačních opatření a způsobily zmatek v globálních dodavatelských řetězcích.

Federální rezervní systém rychle zvýšil úrokové sazby během let 2022 a 2023 v zoufalé snaze potlačit inflaci. Nicméně někteří se obávají, že rostoucí úroky ze státního dluhu podnítí ještě větší budoucí výdaje a inflaci.

Podle údajů amerického ministerstva financí v září státní dluh USA poprvé překročil 33 bilionů dolarů.

Muskovo prohlášení přispívá k rostoucí diskusi o úloze Bitcoinu v moderních financích. Ačkoli byl jeho příspěvek stručný, uvidíme, zda Musk své názory na fiat měnu dále rozvede, nebo zda se jedná o další případ jeho kryptické a pozornost poutající přítomnosti na sociálních sítích. Bez ohledu na to je nepravděpodobné, že by debata o budoucnosti peněz v dohledné době utichla.

Reklama

Doporučujeme

Zelenskyj do funkce šéfa prezidentské kanceláře jmenoval Budanova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes do funkce šéfa své kanceláře jmenoval dosavadního ředitele ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyryla Budanova. Hlava státu na síti X zdůraznila, že Ukrajina se nyní musí více zaměřit na svou bezpečnost a obranu. Předchozího vlivného vedoucího prezidentské kanceláře Andrije Jermaka vloni Zelenskyj odvolal v souvislosti s vyšetřováním korupce v ukrajinské energetice.

Saúdská Arábie podnikla údery proti separatistům v jižním Jemenu

Saúdská Arábie, která je spojencem jemenské vlády, dnes provedla údery proti separatistům podporovaným Spojenými arabskými emiráty na jihu Jemenu, uvedl podle agentury AP zástupce separatistů. Podle agentury AFP při útoku zahynulo sedm lidí a několik dalších bylo zraněno. Cílem operace vedené Rijádem je převzít kontrolu nad tábory Jižní přechodné rady (STC) v provincii Hadramaút u hranic se Saúdskou Arábií.

Ukrajinské úřady informují o raněných po ruských nočních náletech

Ruské útoky si během noci vyžádaly dva zraněné v Záporožské a dva zraněné v Dněpropetrovské oblasti, v Chersonské oblasti ruský dron zranil řidiče sanitky jedoucí pro dva zraněné po předchozím útoku, uvedly úřady v těchto regionech na jihovýchodě Ukrajiny. Ruské úřady naopak tvrdí, že počet obětí ukrajinského útoku na ves Chorly v okupované části Chersonské oblasti stoupl z 24 na 27; Kyjev popírá, že by zaútočil na civilní cíl, a ruská tvrzení odmítá jako dezinformaci. Ukrajinské drony podle médií během noci opět zaútočily na rafinerii v Novokujbyševsku v ruské Samarské oblasti.

Trump pohrozil Íránu intervencí na ochranu pokojných demonstrantů

Americký prezident Donald Trump dnes uvedl, že pokud Írán bude střílet a zabíjet pokojné demonstranty, přispěchají jim Spojené státy na pomoc. Šéf Bílého domu se takto vyjádřil na své sociální síti Truth Social.

Nezvykle čistý start roku. Novoroční ovzduší bylo nejlepší za 22 let

Silvestrovská půlnoc obvykle přináší prudký nárůst znečištění. Letos ale data ukázala jiný obraz. Ovzduší na Nový rok bylo nezvykle čisté a meteorologové mluví o nejlepších hodnotách za víc než dvě dekády. Co se změnilo a proč tentokrát pyrotechnika nezanechala takovou stopu?

Venezuela propustila přes 80 lidí uvězněných po povolebních protestech

Venezuelská vláda dnes oznámila, že nechala propustit v uplynulých hodinách 88 lidí zadržených po prezidentských volbách v roce 2024. Venezuelské nevládní organizace informovaly dříve o propuštění 87 lidí, píší agentury. Jedná se o druhý podobný krok v krátké době, poté co v prosinci úřady nařídily propustit 99 lidí.

Venezuela je připravena jednat s USA o boji proti drogám, řekl Maduro

Venezuela je připravená jednat se Spojenými státy o boji proti drogám či o investicích do ropného sektoru. V noci na dnešek to řekl venezuelský prezident Nicolás Maduro, napsala agentura AFP. Madura americká vláda považuje za jednoho z vůdců venezuelského Kartelu sluncí. Maduro také jednoznačně nepotvrdil úder na venezuelské území, o kterém v minulých dnech informovala americká média.

Rozsáhlé protesty v Íránu si již vyžádaly nejméně šest mrtvých

Pokračující střety mezi demonstranty a bezpečnostními složkami v Íránu si vyžádaly první oběti na životech, podle tiskových agentur zemřelo nejméně šest lidí. Zemi kvůli prudce rostoucí inflaci zasáhly největší protesty za poslední tři roky, které se v několika regionech změnily v násilí.

Ceny ropy za rok 2025 spadly nejvíc od pandemie covidu

Ropný trh má za sebou nejprudší roční pokles od covidové pandemie. Cena ropy v roce 2025 klesla zhruba o pětinu a podle části analytiků může tlak na zlevňování pokračovat i v prvních měsících roku 2026.

Zelenskyj v novoročním projevu: Mírová dohoda je z 90 procent hotová, Donbasu se nevzdáme

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v novoročním projevu oznámil, že mírová dohoda o ukončení války s Ruskem je podle něj hotová z devadesáti procent. Zároveň však varoval, že zbývající část jednání bude zásadní nejen pro budoucnost Ukrajiny, ale i celé Evropy.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama