menu

19.7 C
Czech
Sobota 5. července 2025

Colt CZ opouští Dlouhý, akcie stagnují

Zbrojařská společnost Colt CZ Group oznámila změnu ve své dozorčí radě. K 30. červnu rezignoval na svou funkci Vladimír Dlouhý. Místo po něm zatím zůstává prázdné.

V ruské Lipecké oblasti zemřela žena, spadly na ni trosky ukrajinského dronu

Sedmdesátiletá žena zemřela a další dva lidé byli zraněni v západoruské Lipecké oblasti poté, co na ně spadly trosky ukrajinského bezpilotního letounu. Naopak ruské útoky na několikapodlažní obytný dům v Oděse na jihu Ukrajiny zranily pět lidí, včetně sedmiletého chlapce a devítileté dívky. Dnes o tom s odvoláním na místní úřady informovala agentura Reuters. Ukrajina čelí ruské vojenské agresi čtvrtým rokem. Obě strany konfliktu odmítají, že by útočily na civilisty, ale zabity jich byly tisíce, v drtivé většině šlo o Ukrajince.

Elon Musk osočil společnost Apple. Chce odstranit aplikaci Twitter ze svého obchodu App Store, tvrdí

Paříž poprvé od roku 1923 otevřela koupání v Seině pro veřejnost

Po více než století se Pařížané konečně dočkali. V sobotu se mohli legálně vykoupat v řece Seině. Otevření tří koupacích míst v centru města završilo nákladný čisticí projekt, který proměnil kdysi špinavou vodní tepnu v letní osvěžení.

Společnost Apple podle podnikatele a miliardáře Elona Muska pozastavila své reklamy na sociální síti Twitter. Má mu rovněž hrozit tím, že aplikaci známé platformy odstraní ze svého obchodu App Store. Vedení Apple se ovšem k takovému tvrzení prozatím nevyjádřilo. Pokud by pak aplikace Twitteru nebyla ve virtuálním obchodu k dostání, hrozila by společnosti značná ztráta příjmů. Informoval o tom server BBC a CNN.

Od převzetí společnosti Twitter podnikatelem Elonem Muskem zrušily někteří inzerenti na sociální síti zobrazování svých reklam. Obávají se totiž změn, které hodlá nejbohatší člověk světa a nový šéf Twitteru zavést. Mezi ně se podle prohlášení Muska ze začátku týdne zařadila také společnost Apple. „Firma Apple přerušila z velké části své reklamy na Twitteru. Copak ve Spojených státech amerických nesnáší svobodu slova?“ napsal si totiž podnikatel na svůj twitterový účet. Informoval o tom server BBC.

Kromě toho Musk prohlásil, že mu vedení Apple bez udání důvodu hrozí tím, že platformu odstraní ze svého virtuálního obchodu App Store. Obvinil jej proto z „cenzury“ a zkritizoval některé jeho kroky. „Co se tady děje?“ zeptal se také na Twitteru šéfa společnosti Apple Tima Cooka. Zastoupení firmy se ovšem prozatím k prohlášením Muska nevyjádřilo, ani je nepotvrdilo. Odchod Applu by pak Twitteru způsobil problémy především kvůli tomu, že má v současnosti nedostačující zisky. Reklamy přitom sociální síti vydělávají 90 procent veškerých příjmů.

Podnikatel Elon Musk z „masivního“ propadu příjmů obvinil aktivisty, kteří podle něj inzerenty k opuštění Twitteru přinutili. Obávají se totiž přílivu nenávistných komentářů a necenzurovaných příspěvků. Důvodem je také boj nejbohatšího muže světa za „absolutní svobodu slova“. Rozhodl proto také například o odblokování účtů, které Twitter v minulosti z platformy vyloučil kvůli porušování jejích pravidel.

Výpadek zisku pak známý podnikatel hodlá nahradit zavedením placené předplatitelské služby, skrz kterou budou moct uživatelé získat mimo jiné i verifikovaný účet. Zatím však tato nabídka příjmy z reklam dostatečně nenahradila. Informoval o tom server CNN Business.

Raději začnu válku, než abych v App Store platil poplatek 30 procent, vzkázal Musk

Šéf Twitteru zkritizoval ve svých příspěvcích také poplatek společnosti Apple ve výši 30 procent, který požaduje po developerech velkých aplikací. Výměnou za něj jim umožní nabízet jejich produkty ve svém obchodu App Store. Ve svém tweetu proto Musk naznačil, že raději „začne válku“ s vedením Apple, než aby poplatek zaplatil. Dříve si na něj přitom stěžovala například také firma Epic Games, která kvůli němu společnost Apple také zažalovala.

Společnost Apple má přitom s odstraňováním aplikací ze svého obchodu zkušenost. K takovému kroku přistoupila například s platformou Parler. Populární sociální síť mezi konzervativci a zástupci extrémní pravice totiž podle ní nesplňovala její pravidla. Aplikaci však v App Store opět zveřejnila o tři měsíce později poté, co její vývojáři provedli požadované změny. „Pokud chcete šokovat a urážet lidi, pak pro vás není App Store správným místem,“ uvádějí pravidla virtuálního obchodu firmy Apple.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Kongres schválil Trumpův „velký a krásný“ zákon. Sníží daně bohatým a potopí chudé

Americký Kongres schválil „velký a krásný“ zákon (big beautiful bill) prezidenta Donalda Trumpa. Zatímco v Senátu prošel o jeden hlas, ve Sněmovně reprezentantů rozhodly čtyři hlasy. To poukazuje na značnou kontroverzi legislativy, do níž šéf Bílého domu vložil své předvolební sliby. Cupují ji hlavně demokraté. Trump prohlásil, že ho nenávidí a že on zase nenávidí je.

Shein dostal ve Francii rekordní pokutu 40 milionů eur

Francouzské úřady udělily módnímu řetězci Shein pokutu ve výši 40 milionů eur. Důvodem jsou klamavé slevy a nepravdivá tvrzení o ekologickém dopadu výroby. Společnost pokutu přijala a tvrdí, že již změnila své postupy.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ruská vojska dobyla další dvě vsi u Dněpropetrovské oblasti

Rusko dobylo další dvě vesnice poblíž administrativní hranice Dněpropetrovské oblasti, napsala dnes ukrajinská média s odvoláním na projekt DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě. Její hlavní velitel Oleksandr Syrskyj uvedl, že strávil dva dny na jiném úseku fronty ohroženém ruskými útoky, v Charkovské oblasti na severovýchodě země, kde ukrajinští vojáci každý den odrážejí okolo deseti ruských útoků. S místními veliteli jednal o posílení obrany.

Trump řekl, že s Putinem jednal také o možných sankcích proti Rusku

Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s telefonátem se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem ohledně války, kterou Moskva vede proti Ukrajině. Novinářům řekl, že se šéfem Kremlu jednal o možných dalších sankcích a že ten se jich obává. Ohledně hovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským řekl, že spolu mluvili o možnosti poskytnutí dalších střel protivzdušné obrany Patriot Kyjevu. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AFP.

Trump rozesílá celní ultimáta

Americký prezident Donald Trump oznámil, že v pondělí odešle dvanácti zemím dopisy s konkrétními sazbami cel na jejich vývoz do USA. O jaké země jde, zatím neřekl. Podle něj má jít o „ber nebo nech být“ nabídky. Půjde o další krok v tlaku na partnery, se kterými se dosud nepodařilo dojednat výhodné podmínky.

Při evakuaci letadla Ryanairu na letišti na Mallorce se lehce zranilo 18 lidí

Při údajném menším požáru v letadle společnosti Ryanair na letišti v Palma de Mallorca se v panice při opuštění stroje lehce zranilo 18 lidí, šest z nich skončilo v nemocnici, napsala dnes tamní média.

Rusko a Ukrajina pokračovaly v útocích, Kyjev hlásí zásah ruské letecké základny

Rusko a Ukrajina v noci na dnešek pokračovaly ve vzdušných útocích na území nepřítele. Ukrajinské letectvo informovalo o ruském náletu 322 dronů, z nichž 292 zneškodnila protivzdušná obrana, nebo zmizely z radarů. Ruské ministerstvo obrany podle státní agentury TASS hlásí zničení 136 ukrajinských bezpilotních letounů v noci a dalších dvou desítek během rána. Ukrajinská armáda dnes zaútočila na ruské vojenské letiště v Borisoglebsku ve Voroněžské oblasti, kde jsou stíhací letouny Su-34, Su-35S a Su-30SM, píše server Ukrajinska pravda.
Reklama

DOPORUČUJEME

Kongres schválil Trumpův „velký a krásný“ zákon. Sníží daně bohatým a potopí chudé

Americký Kongres schválil „velký a krásný“ zákon (big beautiful bill) prezidenta Donalda Trumpa. Zatímco v Senátu prošel o jeden hlas, ve Sněmovně reprezentantů rozhodly čtyři hlasy. To poukazuje na značnou kontroverzi legislativy, do níž šéf Bílého domu vložil své předvolební sliby. Cupují ji hlavně demokraté. Trump prohlásil, že ho nenávidí a že on zase nenávidí je.

Shein dostal ve Francii rekordní pokutu 40 milionů eur

Francouzské úřady udělily módnímu řetězci Shein pokutu ve výši 40 milionů eur. Důvodem jsou klamavé slevy a nepravdivá tvrzení o ekologickém dopadu výroby. Společnost pokutu přijala a tvrdí, že již změnila své postupy.

Trump oznámil obchodní dohodu s Vietnamem

Americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social oznámil dosažení obchodní dohody s Vietnamem. Dovoz z Vietnamu do USA bude zatížen clem ve výši 20 procent a překládka 40 procent. Původně se měly na dovoz z této země vztahovat tarify ve výši 46 procent.

Notino propustí tři sta lidí včetně šéfů

Český e-shop Notino sahá po největší personální změně ve své historii. Firma propouští zhruba desetinu zaměstnanců, tedy přibližně 300 lidí. Odejít musí i někteří zástupci vrcholového managementu.

Trumpův „krásný“ zákon prošel Senátem, Musk kvůli tomu vyhrožoval Kongresu

Americkým Senátem podle webu Euronews a agentury AP prošel „velký, krásný zákon“ (big beautiful bill) prezidenta Donalda Trumpa v nerozhodném hlasování. Trojice republikánských senátorů se totiž nakonec obrátila proti jeho návrhu. Patovou situaci zvrátil až viceprezident J. D. Vance. Pozměněná verze se teď vrací zpět do Sněmovny reprezentantů.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ruská vojska dobyla další dvě vsi u Dněpropetrovské oblasti

Rusko dobylo další dvě vesnice poblíž administrativní hranice Dněpropetrovské oblasti, napsala dnes ukrajinská média s odvoláním na projekt DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě. Její hlavní velitel Oleksandr Syrskyj uvedl, že strávil dva dny na jiném úseku fronty ohroženém ruskými útoky, v Charkovské oblasti na severovýchodě země, kde ukrajinští vojáci každý den odrážejí okolo deseti ruských útoků. S místními veliteli jednal o posílení obrany.

Trump řekl, že s Putinem jednal také o možných sankcích proti Rusku

Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s telefonátem se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem ohledně války, kterou Moskva vede proti Ukrajině. Novinářům řekl, že se šéfem Kremlu jednal o možných dalších sankcích a že ten se jich obává. Ohledně hovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským řekl, že spolu mluvili o možnosti poskytnutí dalších střel protivzdušné obrany Patriot Kyjevu. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AFP.

Trump rozesílá celní ultimáta

Americký prezident Donald Trump oznámil, že v pondělí odešle dvanácti zemím dopisy s konkrétními sazbami cel na jejich vývoz do USA. O jaké země jde, zatím neřekl. Podle něj má jít o „ber nebo nech být“ nabídky. Půjde o další krok v tlaku na partnery, se kterými se dosud nepodařilo dojednat výhodné podmínky.

Při evakuaci letadla Ryanairu na letišti na Mallorce se lehce zranilo 18 lidí

Při údajném menším požáru v letadle společnosti Ryanair na letišti v Palma de Mallorca se v panice při opuštění stroje lehce zranilo 18 lidí, šest z nich skončilo v nemocnici, napsala dnes tamní média.

Rusko a Ukrajina pokračovaly v útocích, Kyjev hlásí zásah ruské letecké základny

Rusko a Ukrajina v noci na dnešek pokračovaly ve vzdušných útocích na území nepřítele. Ukrajinské letectvo informovalo o ruském náletu 322 dronů, z nichž 292 zneškodnila protivzdušná obrana, nebo zmizely z radarů. Ruské ministerstvo obrany podle státní agentury TASS hlásí zničení 136 ukrajinských bezpilotních letounů v noci a dalších dvou desítek během rána. Ukrajinská armáda dnes zaútočila na ruské vojenské letiště v Borisoglebsku ve Voroněžské oblasti, kde jsou stíhací letouny Su-34, Su-35S a Su-30SM, píše server Ukrajinska pravda.

Vězenkyně v USA pomáhají zachraňovat ohrožený druh motýla

V přísně střeženém prostředí vzniká nečekaně křehký příběh naděje. Skupina žen ve věznici v americkém státě Washington tráví dny péčí o motýlí larvy. Ty jednou možná přežijí v přírodě – a stejně tak i jejich ošetřovatelky ve svém novém životě.

Rusko podle západních rozvědek na Ukrajině stále více nasazuje chemické zbraně

Rusko ve stále větší míře v bojích na Ukrajině používá chemické zbraně, včetně chlorpikrinu. Podle agentury DPA o tom informovala německá Spolková zpravodajská služba (BND) a nizozemská vojenská rozvědka MIVD a tajná služba AIVD. Chlorpikrin je řazen mezi dusivé chemické zbraně.

Slonice v Zambii zabila dvě turistky

Dvě ženy přišly o život poté, co je během pěšího safari v jihozápadní Zambii napadla slonice s mládětem. Tragédie se odehrála v národním parku South Luangwa, jednom z nejznámějších afrických útočišť pro slony a jinou divokou zvěř.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás