TOPElon Musk není nacista, ale narcis posedlý mocí, píše jeho bývalý přítel

Elon Musk není nacista, ale narcis posedlý mocí, píše jeho bývalý přítel

Elon Musk je narcis, který trpí neustálým hladem po moci. Neutuchající chtíč po ovládnutí Silicon Valley byl hlavním důvodem založení společností xAI a Neuralink. Takto nelichotivá slova pocházejí od jeho bývalého přítele Philipa Lowa, zakladatele společnosti NeuroVigil, v jejímž představenstvu miliardář do roku 2021 působil. Na Lowovu obsáhlou a značně znepokojivou esej na téma Musk upozornil server Futurism.  

Low zveřejnil svou esej na sociálních sítích Facebook a LinkedIn a okomentoval v ní mimo jiné i Muskovo nedávné zdvižení pravice a jeho pobuřující vtipy o holokaustu. Miliardářův bývalý přítel a obchodní partner upozornil, že Musk nevyznává nacistické ideologie. Připomněl, že nacisté věřili v nadřazenost jedné rasy nad ostatními. V případě Muska je to podle něj ještě mnohem horší.

„Nacisté věřili, že celá rasa je nad všemi ostatními,“ cituje jeho slova Futurism. „Elon věří, že je (pouze on) nad všemi ostatními.“ Podle něj tak není nacista, ale narcis. „Všechno, co Elon dělá, je o získání a upevnění moci. Proto má tolik v oblibě krajně pravicové politické strany, protože se snáze kontrolují,“ upozornil v eseji Low.

Musk v roce 2015 investoval do jeho společnosti NeuroVigil a stále v ní malý podíl má. Rovněž se stal členem jejího představenstva. Zároveň však v roce 2016 založil Neuralink, aby jí konkuroval, upozornil Low.

„Jeho touha po moci je důvodem, proč založil xAI a Neuralink. Chtěl konkurovat OpenAI a NeuroVigil, přestože je s nimi spojen,“ objasnil dále Low. Na rozdíl od Tesly a někdejšího Twitteru totiž podle něj nebyl schopen tyto firmy „dobýt“, a tak se je pokusil zadupat do země silnějšími soupeři, kteří je měli vytlačit z trhu.

Automobilku dnes sice spojujeme výhradně s Muskem, mezi původními zakladateli bychom však jeho jméno hledali jen marně. Společnost založili Martin Eberhard a Marc Tarpenning. Musk vede s původními zakladateli od roku 2008 válku, jež se dostala až před soud. Sám je nyní veden jako spoluzakladatel a CEO Tesly.

Potrava pro psychiatry

Lowovo tvrzení však musíme brát s rezervou, přestože sedí na Muskovo chování, zvláště pak v posledních týdnech a měsících.

Neuralink a NeuroVigil jsou společnosti zabývající se rozhraním mozek-počítač (BCI). Mají však odlišný přístup: Neuralink implementuje mikročip s rozměry mince do lebky, zatímco metoda NeuroVigil je neinvazivní a spočívá ve čtení mozkových vln během spánku s cílem určit zdravotní diagnostiku. Tyto společnosti si tak ve skutečnosti nekonkurují.

Low vyhodil Muska z představenstva NeuroVigil v roce 2021 kvůli neshodám. „Vyhodil jsem ho v prosinci 2021, když se pokusil podkopat NV,“ napsal v eseji. „Je ironií, že se po letech zjevně pokusil podkopat Twitter, než jej odkoupil.“

Tohle však také úplně nesedí, protože Musk se sice Twitter podkopat pokusil, ale ne „po letech“. Sociální síť odkoupil jen několik měsíců po rozkmotření s NeuroVigil v dubnu 2022. Akvizice byla dokončena v říjnu, což byl jen necelý rok po Muskově vyhazovu z představenstva Lowovy společnosti.

Jeho hodnocení Muska je přesvědčivé, přesto může být zabarveno zahořklými emocemi, upozorňuje Futurism.

Že by ale měl Muska posoudit psychiatr, potvrdil pro mujRozhlas poradce českého prezidenta Petr Kolář.

Před několika dny se Musk, který se netají svou zálibou v ketaminu, na sociální síti X chlubil, že úředníci v jeho ministerstvu pro efektivitu vlády (DOGE) pracují 120 hodin týdně a zkritizoval své byrokratické odpůrce, že si v nejlepším případě odpracují „jen“ 40 hodin. Úřad tak každý den funguje 17 hodin.

Musk je známý jako workoholik s extrémními nároky na práci, které u někdejšího Twitteru přiměly řadu zaměstnanců rezignovat.

Doporučujeme

Oteplování mění Středozemní moře a podporuje invazní druhy

Středozemní moře se rychle otepluje a jeho proměna už výrazně mění zdejší ekosystémy. Původní druhy ustupují invazním rybám, některé populace se hroutí a rybáři přicházejí o úlovky, na které byli po generace zvyklí.

Policie zatkla muže podezřelého ze založení požáru u Spokane v USA

Úřady dnes zatkly 37letého Aarona F. Farinacciho, kterého podezírají ze založení jednoho z ničivých požárů v okolí města Spokane ve státě Washington. S odvoláním na úřad místního šerifa o tom informovala agentura AP. Je držen ve vazbě s kaucí ve výši jednoho milionu dolarů (přibližně 21,2 milionu Kč).

Saudi Aramco těží na zdražující ropě. Firma oznámila prudký nárůst čtvrtletního zisku

Největší ropná společnost světa Saudi Aramco v úterý oznámila prudký nárůst zisků za druhé letošní čtvrtletí. Ropní giganti těží z nárůstu cen ropy v důsledku války s Íránem, která vedla k zablokování Hormuzského průlivu. Do těchto společností se obul i americký prezident Donald Trump.

V Guatemale nedaleko metropole evakuují dvě obce kvůli erupci sopky Fuego

Úřady v Guatemale vydaly varování kvůli silné erupci sopky Fuego, která chrlí lávu a mohutná oblaka plynu a popela, a to ve vzdálenosti asi 35 km od hlavního města. Zahájena byla také evakuace dvou obcí v blízkosti sopky a i dnes zůstanou kvůli erupci zavřené školy v několika regionech, informovala agentura AFP.

Lesní požáry ve Francii odhalily stovky nevybuchlých granátů z druhé světové války

Lesní požáry ve francouzské obci Le Porge v regionu Gironde odhalily skrýš zhruba 400 granátů a další munice z druhé světové války. V okolí se podle svědků ozývaly exploze jako při válce. Původně se myslelo, že jde o plynové láhve, ale šlo o exploze nevybuchlé munice.

Útoky ukrajinských dronů v Rusku zabily šest osob, devět dalších zranily

Útoky ukrajinských dronů v noci na dnešek v Rusku zabily šest lidí a devět dalších zranily. Terčem útoků se staly také sklady u Moskvy a Petrohradu včetně skladiště největšího ruského on-line prodejce Wildberries, které začalo hořet. Rusko během noci zničilo 320 ukrajinských dronů, uvedly ruské úřady, které citovala agentura Reuters. V útocích během noci pokračovalo také Rusko, které na Ukrajině zabilo nejméně jednu osobu a několik dalších zranilo.

Rýn či Dunaj se nadále potýkají s rekordními poklesy hladiny

Hladina Rýna u Kolína nad Rýnem na západě Německa klesla kvůli nedostatku srážek na místní historické minimum. Lodní dopravu komplikuje i místy rekordně nízká hladina Dunaje v Rakousku. Píšou o tom dnes agentury DPA a APA.

Při ukrajinském útoku v Krasnodarském kraji zahynulo sedm lidí

Počet obětí ukrajinského útoku v černomořském letovisku na jihu Ruska stoupl na sedm, informoval krizový štáb Krasnodarského kraje. Dříve gubernátor Venjamin Kondraťjev oznámil šest mrtvých, včetně tří dětí. Další čtyři desítky lidí ve vsi Archipo-Osipovka nedaleko Gelendžiku utrpěly zranění.

Tajné služby podle médií varovaly před migrační vlnou do Ceuty, vláda to popřela

Španělská tajná služba minulý měsíc několikrát varovala ministerstvo vnitra před možností velké migrační vlny z Maroka do Ceuty, která leží na severoafrickém pobřeží a kam ve čtvrtek minulého týdne vtrhlo na 50.000 běženců. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informuje španělský rozhlas Cadena SER. Vládní mluvčí Elma Saizová to ale popřela. Španělské tajné služby se také podle tisku domnívají, že Maroko se tentokrát do organizace masivního přechodu hranice nezapojilo.

Zelenskyj jmenoval svého vyjednávače Umerova do čela rozvědky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes jmenoval svého hlavního vyjednávače při americko-rusko-ukrajinských rozhovorech o ukončení války Rustema Umerova šéfem ukrajinské vnější rozvědky (SZRU). Jde o nejnovější krok v personálních změnách, které zahrnovaly výměnu ministra obrany, což vyvolalo hněv veřejnosti, poznamenala agentura Reuters.

Rozsáhlá krádež bitcoinů zasáhla téměř 1200 peněženek

Útočníci získali z téměř 1 200 bitcoinových peněženek více než tisíc mincí v odhadované hodnotě 89 milionů dolarů. Analýza podezřelých převodů ukazuje na možnou chybu spojenou se zařízeními Coldcard. Výrobce ale zatím veřejně nepotvrdil, že jeho peněženky byly skutečně prolomeny.

Ted Lasso se vrací na hřiště. Čeká ho ženský tým a nová výzva

Oblíbený fotbalový trenér se po více než třech letech vrací na obrazovky. Ve čtvrté řadě seriálu Ted Lasso převezme ženský tým z druhé ligy a znovu se setká s řadou známých postav.

Vůdkyni barmské opozice Su-Ťij navštívil v domácím vězení Červený kříž, poprvé od vojenského puče

Vůdkyně barmské opozice Aun Schan Su-Ťij se po téměř čtyřech letech poprvé prokazatelně setkala s lidmi mimo okruh vojenské vlády. Delegace Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) ji navštívila v domácím vězení, kam byla přemístěna po zmírnění původního trestu. Fotografie zveřejněné vojenským režimem naznačují, že někdejší premiérka je v dobrém zdravotním stavu.

Shell se zbavuje části zelené energetiky v Evropě

Energetická společnost Shell prodá své evropské podnikání v oblasti pozemních obnovitelných zdrojů francouzské TotalEnergies. Součástí dohody jsou větrné a solární elektrárny i bateriová úložiště v několika zemích. Hodnotu transakce firmy nezveřejnily.

Rumunsko odstřelilo skály v Dunaji, aby zajistilo vodu pro jadernou elektrárnu

Rumunská armáda pomocí řízeného odstřelu odstranila část skály v Dunaji. Mimořádný zásah má přivést více vody k jaderné elektrárně Cernavodă, jejíž provoz ohrožuje dlouhotrvající sucho.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama