Reklama
4.4 C
Czech
Čtvrtek 19. března 2026
EkonomikaEkonomický růst Číny zpomaluje. Na vině jsou povodně i šíření varianty delta

Ekonomický růst Číny zpomaluje. Na vině jsou povodně i šíření varianty delta

Nová čísla popisující růst čínské ekonomiky ukazují, že bude v dalších čtvrtletích nejspíše zpomalovat. Na vině je především rychlé červencové šíření nakažlivější varianty koronaviru delta. Vzhledem k přísnému přístupu tamních autorit, takzvané nulové toleranci, pak lokální vlády zavádějí lockdown a masové testování nebo zavírají obchody a restaurace. Čínskou ekonomiku ale v posledních měsících zasáhly také rozsáhle letní povodně. Uvedl to server CNN.

Čínskou ekonomiku zasáhl v posledních měsícíh koronavirus nejvíce od začátku pandemie. Autority proto uzavírají města, obchody, restaurace nebo ruší lety a zavádějí masové testování. Varianta Covidu-19 zvaná delta se totiž v červenci rychle rozšířila z města Nanjing do více než poloviny 34 čínských provincií. V současnosti má tak druhá největší ekonomika na světě více než tisíc potvrzených pozitivních případů nakažených koronavirem.

Podle oficiálních dat vydaných čínskými autoritami v pondělí vzrostly tržby oproti loňskému roku ve stejné době o 8,5 procent. Průmyslová produkce se pak zvýšila o 6,4 procenta. Ekonomové ale podle Financial Times odhadovali původně růst tržeb o 10,9 procent a průmyslové produkce o 7,9 procent.

Pro Financial Times rovněž současnou situaci okomentoval čínský ekonom z Capital Economics Julian Evans-Pritchard. „Pád spotřeby by se měl opět otočit ve chvíli, kdy šíření koronaviru dostanou čínské autority pod kontrolu a uvolní současné restrikce,“ uvedl. „Zpomalení růstu v jiných oblastech se ale tento rok ještě více prohloubí,“ dodal.

V červenci totiž oslábl také export, na který čínská ekonomika nejvíce spoléhá. Oproti loňskému roku totiž zpomalil na 19 procent. Přitom v červnu ještě dosahovalo procento růstu exportu 32 procent. Ekonomové po celém světě proto na zbylá čtvrtletí odhadují zpomalení růstu čínské ekonomiky.

Kvůli jednomu pozitivnímu případu musely autority uzavřít třetí největší kontejnerový přístav na světě

Například analytici ze společnosti Goldman Sachs předpovídají růst HDP Číny v dalším čtvrtletí na 2,3 procenta. Jedná se o pokles oproti původnímu odhadu 5,8 procent. Ekonomický růst za celý rok 2021 pak v současnosti odhadují na 8,3 procenta. Tedy o 0,3 procent méně než původně. Rostoucí případy nakažených totiž ekonomiku značně brzdí. Minulý týden ve středu musely například čínské autority kvůli jednomu pozitivnímu případu koronaviru uzavřít terminál Meishan v přístavu Ningbo-Zhoushan. Podle CNN se jedná o třetí největší kontejnerový přístav na světě.

Kromě zmíněného boje s narůstajícím počtem nakažených musí Čína čelit také zvyšující se inflaci a rostoucímu počtu dluhových risků. Zemi navíc v červenci kolem provincie Henan zasáhly silné letní povodně. Za červenec způsobily úmrtí více než 300 lidí. Další povodně v provincii Hubei více na jihu pak zabily minimálně 21 lidí.

Reklama

Doporučujeme

Lisa Kudrow se po 10 letech vrací v seriálu The Comeback

Lisa Kudrow se vrací do role Valerie Cherish, herečky, která se snaží znovu prosadit v neúprosném světě showbyznysu. Nová série přichází po dlouhé pauze a přináší téma, které dnes rezonuje celým Hollywoodem. Zároveň ale uzavírá příběh, který si fanoušci drželi při životě celé roky.

Letadlová loď USA zapojená do války proti Íránu kvůli opravám zakotví na Krétě

Americká letadlová loď USS Gerald Ford zapojená do války s Íránem zamíří z Blízkého východu ke Krétě, kde zakotví kvůli potřebným opravám, píší média. V prádelně válečné lodi minulý týden vypukl požár, jehož uhašení trvalo 30 hodin a při němž podle amerického námořnictva utrpěli zranění dva námořníci. Desítky dalších musely být ošetřeny kvůli vdechnutí kouře, napsal deník The New York Times (NYT) s odvoláním na americké činitele.

NATO umístí na jihu Turecka další systém protivzdušné obrany Patriot

Severoatlantická aliance umístí v jižním Turecku další systém protivzdušné obrany Patriot, oznámilo dnes turecké ministerstvo obrany. Agentura AFP v této souvislosti připomněla, že tento měsíc byly zachyceny tři rakety směřující k Turecku z Íránu. Ten se v regionu snaží o odvetné údery za útoky Izraele a Spojených států, které začaly 28. února.

KOMENTÁŘ: Trhy jsou nervózní jen na oko. Válka v Íránu nahrává těžařům i zbrojařům

Válka v Íránu vytváří chaos v celém regionu a na první pohled rozsévá strach také na trzích. Jenže navzdory vážnosti situace jsou investoři stále relativně v klidu. Dlouhodobý problém si na burze nikdo nepřipouští. Aktuální konflikt naopak některé tituly žene vzhůru.

Čína nabídla Tchaj-wanu energetickou stabilitu výměnou za vládu Pekingu

Čína dnes nabídla Tchaj-wanu energetickou stabilitu výměnou za to, že bude souhlasit s vládou Pekingu. Tchajwanská vláda zatím nijak nereagovala, napsala agentura Reuters. Podle ní jde o součást čínské kampaně s cílem přesvědčit ostrov o výhodách sjednocení s Čínou, které dlouhodobě Peking prosazuje a Tchaj-pej odmítá. Nabídka souvisí s rostoucími cenami energií a potížemi s dodávkami energetických surovin, které jsou důsledkem války proti Íránu, zahájené USA a Izraelem na konci února.

Izrael tvrdí, že zabil íránského ministra bezpečnosti Chatíba

Izrael při vzdušném útoku na Írán v noci na dnešek zabil íránského ministra bezpečnosti Esmáíla Chatíba. Podle agentury Reuters to uvedl izraelský ministr obrany Jisrael Kac a dodal, že dnes ještě přijdou "významná překvapení". Írán smrt ministra zatím nepotvrdil.

Izrael zasáhl centrum Bejrútu bez výzvy k evakuaci, úřady hlásí 12 mrtvých

Izrael dnes provedl několik úderů napříč Libanonem, včetně Bejrútu, východního údolí Bikáa a jižní části země. Útoky si vyžádaly přes deset obětí a desítky zraněných, píší agentury Reuters a AFP. Izraelské síly dnes ráno zasáhly hustě obydlenou čtvrť Zukák El-Blat v centru Bejrútu bez předchozí výzvy k evakuaci tamních obyvatel, uvedla agentura NNA. Podle aktualizované bilance libanonského ministerstva zdravotnictví vzrostl počet obětí dnešních izraelských útoků na centrální čtvrti Bejrútu z původních šesti na nejméně 12, zatímco počet zraněných stoupl z 24 na 41.

Fed ve středu oznámí rozhodnutí o sazbách. Snížení se neočekává

Očekává se, že Federální rezervní systém (Fed) ve středu oznámí, že ponechá úrokové sazby na současné úrovni. Kvůli válce s Íránem amerického prezidenta Donalda Trumpa čelí obtížné situaci. Hrozí nárůst inflace, která se již nyní pohybuje nad dvouprocentním cílem, a současně zpomaluje trh práce.

Čističky odpadních vod zvládnou i zbytky jídla a uleví skládkám

Každý den končí tuny jídla v odpadcích. Zmizí v pytlích a končí na skládkách, kde už jen škodí. Přitom by mohly dál sloužit. Výzkum z Georgia Institute of Technology ukazuje, že řešení už existuje a není daleko.

Šéf protiteroristického střediska USA rezignoval. Nesouhlasil s válkou s Íránem

Šéf amerického Národního protiteroristického střediska (NCTC) Joe Kent rezignoval na svou funkci. Důvodem je nesouhlas s údery na Írán, který podle něj nepředstavoval žádnou hrozbu. Americký prezident Donald Trump reagoval slovy, že Kent byl milý, ale slabý chlap.

Trump tlačí na spojence kvůli Hormuzskému průlivu, ti ale couvají

Bílý dům se snaží rychle získat veřejnou podporu spojenců pro ochranu Hormuzského průlivu, klíčové trasy pro světový obchod s ropou. Washington tlačí hlavně na to, aby se státy přihlásily alespoň politicky, protože nervozita na trzích roste a ceny energií jsou citlivé na každý další vývoj.

Rulík končí u reprezentace a míří do Kladna

Radim Rulík po květnovém mistrovství světa skončí u české hokejové reprezentace a od příští sezony převezme extraligové Kladno. Spekulace z posledních dnů tak dostaly definitivní podobu. Rytíři získají trenéra, který se po práci u národního týmu vrací ke každodennímu klubovému režimu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama