0.6 C
Czech
Sobota 3. ledna 2026
Protext ČTKDuševní nemoci by neměly být tabu. VoZP vybízí k prevenci i včasnému...

Duševní nemoci by neměly být tabu. VoZP vybízí k prevenci i včasnému vyhledání pomoci

Praha 9. října 2024 (PROTEXT) – Psychické poruchy a nemoci zaznamenávají v posledních desetiletích celosvětově obrovský nárůst. Podle statistik má s duševní chorobou zkušenost každý pátý člověk a jeden z 25 lidí má trvalé příznaky. Vojenská zdravotní pojišťovna při příležitosti Světového dne duševního zdraví, který si připomínáme 10. října, nabádá, aby lidé nebrali příznaky psychických nemocí na lehkou váhu a vyhledali pomoc.

Podle Světové zdravotnické organizace se na světě potýká s duševní poruchou každý sedmý člověk ve věku 10–19 let. Polovina všech těchto poruch začíná kolem 14 let věku, ale většina z nich není odhalena a léčena. Diagnostika a léčba duševních chorob sice zaznamenala od poloviny minulého století velký pokrok, mezi veřejností stále ještě panuje mnoho předsudků, které mohou nemocným bránit vyhledat včas lékařskou péči.

„Vojenská zdravotní pojišťovna proto svým klientům nabízí možnost využít program Zdravá duše, obsahující komplexní opatření na podporu psychického zdraví pojištěnců, zvláště těch dětských,“ upozorňuje konzultant Vojenské zdravotní pojišťovny MUDr. Milan Prokop. Program byl připraven ve spolupráci s klinickými psychology a logopedy. Pomůže nejen rodičům dětí s poruchami chování, učení nebo psychickými onemocněními, ale obsahuje také příspěvek pro dospělé na prevenci poruch paměti a kognitivních funkcí.

„Klienti, kteří chtějí aktivně pečovat o své psychické zdraví, mohou s podporou VoZP absolvovat například intenzivní online program podpory osobní spokojenosti založený na principech mindfulness. A pokud již klient má stanovenou diagnózu deprese nebo úzkostné poruchy, může využít online psychoterapeutická sezení postavená na principech kognitivně behaviorální terapie,“ pokračuje doktor Prokop. Další informace k programu Zdravá duše naleznete na www.vozp.cz/zdrava-duse.

Duševní porucha může postihnout kohokoli, konkrétně deprese navíc provází celou řadu jiných onemocnění či postižení a ztěžuje tak rekonvalescenci. Mezi další časté duševní nemoci patří mj. neurózy, úzkosti, bipolární porucha, schizofrenie, poruchy osobnosti nebo užívání návykových látek.

„Duševní nemoci jsou nemoci jako každé jiné. Lze jim do jisté míry předcházet prevencí, tedy aktivním životním stylem s dostatkem pohybu a včasným vyhledáním pomoci. Například deprese a úzkosti lze léčit pomocí psychoterapie, léků nebo jejich kombinací. Psychiatrická péče se zaměřuje nejen na zmírnění příznaků duševní choroby, ale i na zvýšení samostatnosti, kvality života a rozvíjení schopností pacienta,“ dodává konzultant VoZP.

Konzultovat svůj stav je možné i s praktickým lékařem, který u závažnějších případů vystaví žádanku na vyšetření u klinického psychologa či psychiatra. Tato vyšetření mohou být vedena i distančně po telefonu či formou videohovoru. VoZP nabízí možnost využití telemedicíny pro všechny své praktické lékaře, klinické psychology a psychiatry.

O Vojenské zdravotní pojišťovně

Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky od roku 1993 zajišťuje zdravotní péči prostřednictvím špičkových odborníků ve vojenských i civilních zdravotnických zařízeních a lázeňských domech. O svých 700 tisíc pojištěnců pečuje prostřednictvím smluvní zdravotnické sítě po celé ČR, která zahrnuje přes 25 tisíc poskytovatelů.

www.vozp.cz

 

Zdroj: Stance Communications

 

 

 

Reklama

Doporučujeme

Trump oznámil zadržení venezuelského prezidenta Madura a jeho odvezení ze země

Venezuelský prezident Nicolás Maduro byl s manželkou Cilií Floresovou zadržen a letecky transportován ze země. Na sociální síti Truth Social to dnes oznámil americký prezident Donald Trump, který zároveň potvrdil americké údery ve Venezuele. Do svého floridského sídla Mar-a-Lago svolal Trump na 11:00 místního času (17:00 SEČ) tiskovou konferenci. Venezuelská vláda mezitím oznámila, že neví, kde Maduro je, předtím ale informovala o tom, že prezident v zemi vyhlásil výjimečný stav.

Venezuela ohlásila rozsáhlé nasazení armády včetně balistických systémů

Venezuela po amerických útocích rozsáhle nasadí své pozemní, vzdušné a námořní síly včetně balistických systémů. Podle agentury AFP to oznámil venezuelský ministr obrany Vladimir Padrino. Spojené státy dnes podnikly ve Venezuele sérii útoků, při kterých podle šéfa Bílého domu Donalda Trumpa zadržely autoritářského prezidenta Nicoláse Madura.

Venezuela byla napadena, uvedl prezident Kolumbie

Venezuela byla napadena a čelí raketovému útoku, uvedl dnes kolumbijský prezident Gustavo Petro. Vyzval také k reakci OSN i Organizaci amerických států (OAS). Po zprávách o výbuších a nízkých přeletech letadel nad Caracasem obvinil venezuelský prezident Nicolás Maduro Spojené státy z útoku na vojenské a civilní cíle v několika regionech. V zemi vyhlásil výjimečný stav.

Venezuelský prezident vyhlásil výjimečný stav, z útoků obvinil USA

Venezuelský prezident Nicolás Maduro dnes v zemi vyhlásil výjimečný stav. Podle agentury Reuters to uvedla venezuelská vláda, která obvinila Spojené státy z útoků na vojenské a civilní cíle v několika venezuelských státech. Agentury předtím informovaly o sérií explozí v Caracasu. Zpravodajka stanice CBS News v Bílém domě na síti X napsala, že americký prezident Donald Trump nařídil útoky ve Venezuele včetně vojenských cílů, oficiální vyjádření ale americká vláda dosud neučinila.

Venezuelskou metropolí Caracasem otřásly silné exploze

Venezuelskou metropolí Caracasem dnes otřásly silné exploze, uvedly agentury. Podle AFP, která se odvolává na reportéra na místě, doprovázely výbuchy zvuky připomínající přelet letadel. Část města, která leží poblíž velké vojenské základny, je podle Reuters bez elektřiny.

Zelenskyj do funkce šéfa prezidentské kanceláře jmenoval Budanova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes do funkce šéfa své kanceláře jmenoval dosavadního ředitele ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyryla Budanova. Hlava státu na síti X zdůraznila, že Ukrajina se nyní musí více zaměřit na svou bezpečnost a obranu. Předchozího vlivného vedoucího prezidentské kanceláře Andrije Jermaka vloni Zelenskyj odvolal v souvislosti s vyšetřováním korupce v ukrajinské energetice.

Saúdská Arábie podnikla údery proti separatistům v jižním Jemenu

Saúdská Arábie, která je spojencem jemenské vlády, dnes provedla údery proti separatistům podporovaným Spojenými arabskými emiráty na jihu Jemenu, uvedl podle agentury AP zástupce separatistů. Podle agentury AFP při útoku zahynulo sedm lidí a několik dalších bylo zraněno. Cílem operace vedené Rijádem je převzít kontrolu nad tábory Jižní přechodné rady (STC) v provincii Hadramaút u hranic se Saúdskou Arábií.

Ukrajinské úřady informují o raněných po ruských nočních náletech

Ruské útoky si během noci vyžádaly dva zraněné v Záporožské a dva zraněné v Dněpropetrovské oblasti, v Chersonské oblasti ruský dron zranil řidiče sanitky jedoucí pro dva zraněné po předchozím útoku, uvedly úřady v těchto regionech na jihovýchodě Ukrajiny. Ruské úřady naopak tvrdí, že počet obětí ukrajinského útoku na ves Chorly v okupované části Chersonské oblasti stoupl z 24 na 27; Kyjev popírá, že by zaútočil na civilní cíl, a ruská tvrzení odmítá jako dezinformaci. Ukrajinské drony podle médií během noci opět zaútočily na rafinerii v Novokujbyševsku v ruské Samarské oblasti.

Trump pohrozil Íránu intervencí na ochranu pokojných demonstrantů

Americký prezident Donald Trump dnes uvedl, že pokud Írán bude střílet a zabíjet pokojné demonstranty, přispěchají jim Spojené státy na pomoc. Šéf Bílého domu se takto vyjádřil na své sociální síti Truth Social.

Nezvykle čistý start roku. Novoroční ovzduší bylo nejlepší za 22 let

Silvestrovská půlnoc obvykle přináší prudký nárůst znečištění. Letos ale data ukázala jiný obraz. Ovzduší na Nový rok bylo nezvykle čisté a meteorologové mluví o nejlepších hodnotách za víc než dvě dekády. Co se změnilo a proč tentokrát pyrotechnika nezanechala takovou stopu?

Venezuela propustila přes 80 lidí uvězněných po povolebních protestech

Venezuelská vláda dnes oznámila, že nechala propustit v uplynulých hodinách 88 lidí zadržených po prezidentských volbách v roce 2024. Venezuelské nevládní organizace informovaly dříve o propuštění 87 lidí, píší agentury. Jedná se o druhý podobný krok v krátké době, poté co v prosinci úřady nařídily propustit 99 lidí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama