ZprávyDrogový gang zaútočil na vedení obce na jihu Mexika, zemřelo 18 lidí

Drogový gang zaútočil na vedení obce na jihu Mexika, zemřelo 18 lidí

V jihomexickém státě Guerrero skupina útočníků ve středu v jedné obci postřílela 18 lidí, včetně místního starosty, jeho předchůdce v úřadu a zaměstnanců radnice. Informoval o tom deník El Universal s odvoláním na místní prokuraturu. Podle něj za útokem zřejmě stojí místní drogový gang zvaný Los Tequileros.

Přes dvě desítky ozbrojenců zaútočily v obci San Miguel Totolapán téměř současně na místní radnici, dům starosty Conrada Mendozy a jeho otce Juana Mendozy, který byl starostou před ním dvě funkční období. Předtím další členové gangu zatarasili nákladními vozy vjezd do této pětitisícové obce, aby znemožnili příjezd bezpečnostních složek.

Mezi oběťmi je kromě starosty i jeho švagr Gustavo Salazar, který byl podle místních médií amerického původu, dále šéf místní policie, dva členové starostovy ochranky a několik radních. Mendozova rodina vedla radnici od roku 2015, kdy v oblasti působil gang Los Tequileros. Ten v roce 2018 oblast opustil poté, co jiný gang zabil jeho šéfa. Před středečním útokem se na sociálních sítích objevilo video, v němž tento gang oznamuje svůj návrat do obce San Miguel Totolapán.

Podle deníku El Universal byly za vlády současného prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora, jenž je v úřadu od prosince 2018, zavražděny v Mexiku na dvě desítky starostů.

Obec San Miguel Totolapán leží v oblasti na jihu Mexika zvané Tierra Caliente (Horká země), pojmenované takto kvůli obzvlášť horkému počasí, region ale proslul i silnou aktivitou kriminálních gangů.

Mexiko se potýká dlouhá léta s vysokou kriminalitou, způsobenou bojem zločineckých gangů o moc. Loni počet vražd v zemi mírně klesl na 33.300 z 34.554 o rok dříve. V roce 2019 v této zemi se 129 miliony obyvatel evidovali na 34.690 vražd (v průměru asi 95 denně), což bylo nejvíce od roku 1997, kdy se tam začala tato tragická statistika vést.

Boj federální vlády proti zločinu v Mexiku zesílil pravicový prezident Felipe Calderón, který po nástupu do úřadu v prosinci 2006 vyhlásil válku drogovým gangům a nasadil do boje s nimi armádu. Současný levicový prezident slíbil, že roli vojáků v tomto boji zmenší a větší úlohu převezme opět policie. Kvůli tomu v roce 2019 také vytvořila jeho vláda Národní gardu, která měla nahradit federální policii obviňovanou v řadě případů z korupce. Minulý měsíc parlament schválil reformu, podle níž tato Národní garda přejde pod ministerstvo obrany.

Doporučujeme

Herzog zatím Netanjahua neomilostní

Izraelský prezident Jicchak Herzog se zatím nechystá omilostnit premiéra Benjamina Netanjahua v jeho korupční kauze. Místo rychlého rozhodnutí chce otevřít cestu k jednání o možné dohodě o vině a trestu. Spor je v Izraeli mimořádně citlivý a silně rozděluje veřejnost.

Trump hájil kryptoměnový zákon na soukromé akci v Mar-a-Lagu

Americký prezident Donald Trump znovu podpořil kryptoměnový průmysl. Na soukromé akci ve svém floridském klubu Mar-a-Lago vystoupil před největšími držiteli memecoinu $TRUMP a varoval banky, aby neblokovaly dlouho odkládanou kryptoměnovou legislativu.

Ozbrojené skupiny podnikly koordinované útoky po celém Mali. Ministr obrany je po smrti

Koordinované útoky ozbrojených skupin otřásly Mali a zasáhly i oblasti kolem metropole Bamako. Násilí patří k největším za poslední roky a situace zůstává nepřehledná. Podle dostupných zpráv byl při jednom z útoků zabit ministr obrany Mali. Informuje o tom agentura Reuters či server BBC.

EU odkládá velký zákaz toxických chemikálií

Evropská unie chtěla spustit největší zákaz toxických chemikálií ve své historii. Plán měl z trhu postupně vytlačit celé skupiny nebezpečných látek, které se objevují v běžných výrobcích i v životním prostředí. Po čtyřech letech ale ekologické organizace upozorňují, že se velká část opatření zasekla.

Trump v březnu nakoupil dluhopisy za nejméně 51 milionů dolarů

Americký prezident Donald Trump v březnu provedl rozsáhlé nákupy dluhopisů. Podle zveřejněných majetkových přiznání investoval nejméně 51 milionů dolarů, tedy zhruba 1,2 miliardy korun. Transakce zahrnovaly komunální dluhopisy, americké státní dluhopisy i firemní emise z několika odvětví.

Abbásův Fatah se prohlásil za jasného vítěze místních voleb na Západním břehu

Palestinská nacionalistická sekulární strana Fatah, jejímž lídrem je šéf Palestinské autonomie Mahmúd Abbás, dnes oznámila jasné vítězství v sobotních místních volbách na Izraelem okupovaném Západním břehu. Informovala o tom agentura WAFA. Mnozí Palestinci jsou ale podle katarské televize Al-Džazíra k volbám skeptičtí, ve většině okrsků totiž mohli hlasovat jen o jedné společné kandidátce, uvedla katarská televize. Volební účast činila nicméně 53 procent, což je podle agentury AP na tento region účast relativně vysoká.

Střelba přerušila galavečeři novinářů ve Washingtonu. Trump musel být evakuován

Střelba během slavnostní večeře novinářů ve Washingtonu vyvolala chaos a okamžitý zásah ochranky. Prezident Donald Trump i další hosté vyvázli bez zranění, útočník skončil v rukou policie.

Maroko chce díky slunci snížit závislost na fosilních palivech

Maroko vsadilo na slunce ve velkém. Na okraji Sahary vznikl jeden z největších solárních komplexů světa. Ambice jsou obrovské, realita složitější. Země chce snížit závislost na dovozu fosilních paliv a stát se lídrem regionu.

Diamantová liga výrazně zvyšuje prémie pro atlety

Atletická Diamantová liga vstupuje do nové éry. Organizátoři oznámili výrazné navýšení finančních odměn. Od roku 2025 se mezi sportovce rozdělí celkem 9,24 milionu dolarů. Jde o nejvyšší částku od vzniku seriálu v roce 2010.

Desítky lesních požárů sužují Floridu a Georgii, tam už živel zničil 120 domů

Dva rozsáhlé lesní požáry, které zuří v americkém státě Georgia sužovaném suchem, zničily přes 120 domů a ohrožují zhruba tisícovku dalších. Mrtví ani zranění zatím hlášeni nejsou, napsala dnes agentura AP. Hasiči v Georgii ve čtvrtek zasahovali u 31 nových a poměrně malých požárů a na sousední Floridě dnes také u více než 120 lesních požárů.

Letiště v Teheránu poprvé od začátku války obnovilo mezinárodní spoje

Letiště Imáma Chomejního v Teheránu dnes ráno obnovilo provoz pro komerční mezinárodní linky, informoval server BBC. Je to poprvé od 28. února, kdy americko-izraelské útoky na Írán spustily válku v regionu. Předminulý týden v ní začalo platit příměří.

Nejméně čtyři mrtví po nočních ruských útocích na Ukrajinu, přes 30 zraněných

Ukrajina v noci čelila rozsáhlému útoku 619 ruských dronů a 47 řízených střel a raket, oznámilo ukrajinské letectvo. Z toho 580 donů a 30 střel bylo sestřeleno nebo zneškodněno. Útok zabil čtyři lidi a dalších více než 30 osob utrpělo zranění, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Nejméně 14 lidí bylo zraněno při ruském útoku na Dnipro, ranění jsou také v Charkovské, Černihivské či Oděské oblasti, dodal Zelenskyj. Kvůli ruskému útoku vyslalo Polsko preventivně do vzduchu stíhačky. Trosky dronu dopadly ve městě Galati na východě Rumunska, uvedlo rumunské ministerstvo obrany.

USA a Írán obnovují cestu k jednání

Spojené státy a Írán se znovu pokoušejí rozhýbat mírová jednání. Do Pákistánu míří zvláštní vyslanec Steve Witkoff a Jared Kushner, zatímco íránský ministr zahraničí Abbás Arákčí už dorazil do Islámábádu. Přímé setkání s americkou stranou ale Írán veřejně odmítá.

Bořil dostal stop na sedm zápasů sezona pro něj skončila

Kapitán Slavie Jan Bořil dohrál sezonu předčasně. Disciplinární komise mu po víkendovém zápase v Hradci Králové udělila trest na sedm soutěžních utkání. Obránce tak přijde o závěr ligy i nadstavbu a zasáhne až do dalšího ročníku.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama