Protext ČTKDřevo z českých lesů bude světové

Dřevo z českých lesů bude světové

Český pavilon na světové výstavě Expo 2025 v Ósace bude mimo jiné zbudovaný ze dřeva dodaného státním podnikem Lesy ČR, Vojenskými lesy a statky ČR a Krkonošským národním parkem. Podobu pavilonu na agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích představili zástupci české vlády a generální komisař české účasti na Expo 2025.

„Český národní pavilon v Japonsku bude mít podobu skleněné spirály, přičemž nosná konstrukce bude ze smrkového dřeva dodaného, mimo jiné, státním podnikem Lesy České republiky. Ten dodal 900 kubíků dříví. Dřevěnou konstrukci už nyní vyrábí tři závody v Česku. Tím opět potvrzujeme trend využívání přírodních a obnovitelných materiálů, zejména dřeva, které v České republice umíme vypěstovat i kvalitně zpracovat. To ostatně potvrzuje i nedávno přijatá Surovinová politika pro dřevo,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). 

Surovinová politika pro dřevo se zaměřuje na nové trendy a předpokládaný vývoj zpracování dřeva v České republice. Záměrem je dřevo více využívat v různých oblastech, a český národní pavilon tak toho bude dobrým příkladem. Ministerstvo zemědělství (MZe) se bude v Ósace prezentovat rovněž Regionálními potravinami a českým chmelem. Národní expozice představí návštěvníkům rovněž inovace v zemědělství, potravinářství a gastronomii. 

Český národní pavilon je první dřevostavbou svého druhu bez kovové konstrukce v Japonsku. Na dodávce dřeva se kromě MZe podílí i ministerstvo životního prostředí a ministerstvo obrany. 

Snímek výroby dřevěné konstrukce české národního pavilonu

Snímek výroby dřevěné konstrukce české národního pavilonu. 

©Kancelář generálního komisaře, Česká centra, Dominik Kučera

„Český pavilon vidím jako symbol cesty naší modernizace, otevřenosti světu a udržitelnosti vyjádřený v kombinaci moderních technologií s domácí tradicí, tedy klasickým stavebním materiálem, kterým je dřevo. Domy ze dřeva mají celou řadu výhod, využívají místní materiál, jejich výstavba je rychlejší a pomáhají ukládat uhlík, který se tak nedostane do ovzduší. Proto chceme dřevo více podporovat, a to nejen jako materiál pro rodinné domy, ale i pro větší, několikapatrové budovy, jak ukazuje právě český národní pavilon pro Expo 2025. Na jeho výstavbu bude použito i dřevo z Krkonošského národního parku – a to konkrétně 150 kubíků smrkového dřeva,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL.

Ministr životního prostředí Petr Hladík a oficiální maskot českého národního pavilonu Exponaut René.

Ministr životního prostředí Petr Hladík a oficiální maskot českého národního pavilonu Exponaut René.

©Kancelář generálního komisaře, Česká centra, Dominik Kučera

„Ministerstvo obrany daruje prostřednictvím svého podniku Vojenské lesy a statky 400 krychlových metrů kvalitní smrkové kulatiny na výstavbu reprezentačního pavilonu České republiky na světové výstavě Expo 2025 v japonské Ósace. Toto dřevo v hodnotě přes 1,2 milionu korun bude dodáno z vojenského prostoru Boletice, který se nachází v Jihočeském kraji. Věřím, že i díky tomu bude stejně jako v minulosti naše národní expozice v příštím roce patřit mezi ty nejoblíbenější a nejoriginálnější,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

J.E. Kansuke Nagaoka, jednatel společnosti Stora Enso František Vícha, ministryně obrany Jana Černochová a generální komisař Ondřej Soška na stánku české účasti na Expo 2025 při výstavě Země živitelka.

J.E. Kansuke Nagaoka, jednatel společnosti Stora Enso František Vícha, ministryně obrany Jana Černochová a generální komisař Ondřej Soška na stánku české účasti na Expo 2025 při výstavě Země živitelka. 

©Kancelář generálního komisaře, Česká centra, Dominik Kučera

Kancelář generálního komisaře vyhlásila v prosinci 2022 po více než dvaceti letech otevřenou anonymní architektonickou soutěž o návrh národního pavilonu pro Expo 2025. Přihlásilo se do ní 38 soutěžních týmů, z nichž odborná porota v čele se světově uznávanou architektkou Evou Jiřičnou vybrala v březnu 2023 vítězný design ve tvaru skleněné spirály od studia Apropos Architects. Nosnou konstrukci stavby budou tvořit moderní dřevěné panely, fasádu pak umělecké sklo, které má v Česku několikasetletou tradici. Národní pavilon nabídne důstojné zázemí české účasti na Expo 2025, které se bude konat od dubna do října 2025 na umělém ostrově Jumešima v Ósackém zálivu. V pavilonu se bude nacházet stálá expozice, multifunkční auditorium, zázemí pro obchodní jednání, restaurace, VIP lounge a před pavilonem bude pro návštěvníky k dispozici odpočinková zóna s výhledem na moře.

Exteriér českého národního pavilonu

Exteriér českého národního pavilonu. 

©Kancelář generálního komisaře, Česká centra

„S naším národním pavilonem jsme v zahraničí vzbudili už před začátkem světové výstavy značnou pozornost. Jde o vizuálně atraktivní, inovativní a technicky sofistikovaný projekt. Jakožto první dřevostavba svého druhu bez ocelové konstrukce v Japonsku, která splňuje přísné bezpečnostní normy, navíc zarezonovala natolik, že v pořadatelské zemi rozvířila veřejnou diskuzi k CLT dřevostavbám a jejich právní úpravě. Pro české dřevozpracující firmy je stavba pavilonu skvělou referenční zakázkou a příležitostí k rozšiřování jejich aktivit. Dřevostavby jsou navíc produkty s vysokou přidanou hodnotou, což je v souladu s Exportní strategií České republiky,“ říká generální komisař české účasti na Expo 2025 Ondřej Soška.

Generální komisař české účasti na Expo 2025 Ondřej Soška při tiskové konferenci na jubilejním 50. ročníku Země živitelky.

Generální komisař české účasti na Expo 2025 Ondřej Soška při tiskové konferenci na jubilejním 50. ročníku Země živitelky.

©Kancelář generálního komisaře, Česká centra, Dominik Kučera

Expo tým Czechia připravuje národní expozici v Japonsku pod názvem „Talent a kreativita pro život“. V Českých Budějovicích se nyní na Zemi živitelce představuje rovněž v samostatném stánku pro potenciální partnery i pro veřejnost. 

Světové výstavy Expo jsou prestižní společenskou, obchodní a kulturní událostí. Konají se jednou za pět let, trvají šest měsíců a pravidelně je navštěvují desítky milionů lidí. Jsou platformou pro setkávání největších světových korporací a organizací, které návštěvníkům představují své nejnovější nápady, řešení i technologické inovace. Jde tedy o jakousi obdobu olympijských her nesportovního světa a skvělou platformu pro posilování národní značky.

Příští Expo se uskuteční od dubna do října 2025 v japonském městě Ósaka, v regionu Kansai, pořadatelé očekávají návštěvnost kolem 30 milionů lidí.

Česká republika se jako samostatný stát zúčastní světové výstavy Expo pošesté. Funkci generálního komisaře zastává od září 2022 Ondřej Soška, který vyhrál výběrové řízení ministerstva zahraničních věcí se svou koncepcí a tématem „Talent a kreativita pro život“. Česko by se v Ósace mělo prezentovat nejen tím, co Japonci velmi dobře znají a dlouhodobě obdivují, například českým sklem a vážnou hudbou, ale zejména českými inovacemi, nanotechnologiemi, perspektivními startupy a talenty z regionů.

Doporučujeme

Akcionáři Warner Bros schválili gigantické spojení s Paramountem

Mediální svět čeká největší otřes posledních let. Akcionáři společnosti Warner Bros Discovery drtivou většinou hlasů podpořili převzetí firmy konkurenčním studiem Paramount Skydance v transakci za 111 miliard dolarů. Pokud obchod posvětí i antimonopolní úřady, vznikne kolos ovládající značky jako Harry Potter, Hra o trůny nebo zpravodajskou síť CNN. Spojení obou gigantů má zásadně změnit tvář Hollywoodu i streamovacích služeb.

Marihuana už v USA nepatří mezi nejnebezpečnější drogy

Spojené státy americké přistoupily k historickému kroku v drogové politice. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa oficiálně změnila klasifikaci marihuany, která byla desítky let vedena v nejpřísnější kategorii vedle heroinu nebo LSD. Nově se přesouvá do mírnější skupiny látek, kam patří například anabolické steroidy. Tento posun má zásadní dopad na vědecký výzkum i budoucí dostupnost konopné léčby pro americké pacienty.

Trump nařídil námořnictvu střílet na lodě, jež rozmisťují miny v Hormuzu

Americký prezident Donald Trump oznámil, že nařídil americkému námořnictvu střílet na lodě, které rozmisťují miny ve vodách Hormuzského průlivu. Americké minolovky podle něj současně vodní cestu od min čistí. Šéf Bílého domu to napsal na sociální síti Truth Social s tím, že nařídil ztrojnásobení snah o odminování úžiny. Šéf Bílého domu v dalším příspěvku bez poskytnutí důkazů tvrdí, že USA mají naprostou kontrolu nad Hormuzským průlivem. Ten podle něj zůstane uzavřen, dokud Teherán neuzavře s Washingtonem dohodu.

EU schválila dvacátý balík sankcí proti Rusku, Maďarsko a Slovensko ustoupily

Členské státy Evropské unie dnes finálně schválily dvacátý balík sankcí proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Informovalo o tom kyperské předsednictví EU. Maďarsko a Slovensko ve středu uvedly, že nebudou nová omezení blokovat, jestliže bude ruská ropa opět proudit ropovodem Družba do obou zemí. Dnes se tak stalo.

FBI vyšetřuje možnou spojitost mezi úmrtími a zmizeními nejméně deseti vědců

Nejméně deset vědců, kteří se ve Spojených státech zabývali výzkumem jaderných technologií, letectví a vesmíru, v posledních letech zemřelo nebo zmizelo. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se začal zabývat možnou spojitostí mezi jednotlivými případy. Výbor Sněmovny reprezentantů pro dohled vedený republikány tento týden oznámil, že spustí vlastní vyšetřování zpráv o úmrtích a zmizeních těchto osob, jež měly přístup k citlivým vědeckým informacím, píše web stanice CNN.

Čína přečkala americká cla. Válka s Íránem si však vybírá daň

Špatně placení dělníci mají strach o práci, zatímco prudce rostou výrobní náklady a spotřebitelské ceny. O ulici dál lidem mávají humanoidní roboti na technologickém veletrhu. To je realita Číny, která odolala americkým clům, válku s Íránem však začíná pociťovat. Konflikt zamrzl v patové situaci. Hormuzský průliv zůstal zablokován.

Princ Harry cestoval na neohlášenou návštěvu Kyjeva

Britský princ Harry přicestoval dnes do Kyjeva, kde chce naléhavě vyzvat svět, aby nezapomínal na Ukrajinu, čelící pátým rokem ruské agresi, oznámila média. Na neohlášené návštěvě Kyjeva je Harry v době, kdy se zájem světa upírá na Blízký východ a válku Spojených států a Izraele proti Íránu. Druhorozený syn britského krále Karla III. navštívil válčící Ukrajinu již několikrát.

Ruské noční útoky zabily na Ukrajině tři lidi, Rusko hlásí jednu oběť

Ruské noční útoky na Ukrajinu si v Dnipru vyžádaly životy dvou lidí, dalších deset podle místních úřadů utrpělo zranění. Podle náčelníka správy regionu Oleksandra Hanžy jsou mezi zraněnými i děti. Jeden člověk zemřel podle úřadů také při útoku v Žytomyrské oblasti. Ruské úřady informují o ukrajinských útocích v Samarské oblasti, kde v Novokujbyševsku zemřel jeden člověk.

Británie míří ke generacím bez cigaret. Mladí už si legálně nezapálí

Odpůrci kouření ve Spojeném království slaví. Tamní parlament totiž schválil zákon, který má zakázat kouření budoucím generacím. Zastánci tohoto opatření hovoří o velkém vítězství a historickém okamžiku pro Velkou Británii. Legislativa má také regulovat prodej elektronických cigaret a tabákových výrobků. Podepsat ji ale ještě musí král Karel III.

ANALÝZA: Trump nepochopil íránskou námořní strategii

Situace kolem Hormuzského průlivu skončila v patové situaci. Prezident Donald Trump odmítá odvolat americkou blokádu íránských přístavů a Írán blokuje plavidla ze zemí, které považuje za nepřátelské. Přítomnost amerických válečných lodí přitom ukazuje na hluboké nepochopení toho, jak íránské síly operují na moři.

Lov jako nástroj ochrany přírody v Africe

V afrických rezervacích se odehrává paradox. Některá zvířata chrání přísná pravidla, jiná jsou určena k odstřelu. Lovci z celého světa sem míří za trofejemi a zároveň financují ochranu přírody. Tento model budí silné emoce a rozděluje veřejnost i odborníky.

Řecký parlament zbavil imunity 13 poslanců vyšetřovaných kvůli dotačním podvodům

Řecký parlament dnes zbavil imunity všech 13 poslanců vyšetřovaných kvůli podvodům se zemědělskými dotacemi. Informovala o tom agentura AFP i řecká média. Někteří poslanci své kolegy vyzvali, aby jim imunitu odebrali, protože chtějí hájit svou dobrou pověst, a pochybení odmítají. Po zbavení imunity budou moci vyšetřovatelé včetně Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) prověřit, zda podezřelí poslanci sehráli nějakou roli při dotačních podvodech.

Libanon bude usilovat o prodloužení příměří s Izraelem o měsíc

Libanon bude při jednání s Izraelem usilovat o prodloužení příměří o jeden měsíc. Píše to dnes agentura AFP s odkazem na nejmenovaný libanonský zdroj. Bez prodloužení by příměří, které platí od minulého týdne, skončilo v neděli. Jednání mezi Izraelem a Libanonem jsou na plánu ve čtvrtek.

Britský regulátor zakročil proti neregistrovaným krypto platformám

Britský úřad pro finanční etiku (FCA) podnikl rozsáhlou razii v Londýně zaměřenou na nelegální peer-to-peer (P2P) obchodování s kryptoměnami. Během středeční operace, která je první svého druhu v takovém rozsahu, regulátor zasáhl na osmi adresách podezřelých z porušování pravidel proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Akce proběhla v úzké koordinaci s daňovými úřady a policií, přičemž na každém z vytipovaných míst byly vydány příkazy k okamžitému ukončení činnosti.

KOMENTÁŘ: Británie odklepla generaci bez cigaret. Tabákové společnosti padají

Britským parlamentem se protáhl revoluční zákon, který zakazuje prodávat tabákové výrobky všem lidem narozeným po roce 2008. A to doživotně. Zákaz, který se týká běžných i elektronických cigaret, znejistil na burze tabákové společnosti, které už tak čelí krizi poptávky.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama