Evropská unie (EU) by se měla obávat o svou konkurenceschopnost. Vyplynulo to z očekávané zprávy, kterou napsal bývalý šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. Jestli chce blok v budoucnu být významným hráčem, musí prudce zvýšit investice a zadlužovat se společně. Informují o tom The Guardian a Euronews.
Bývalý šéf Evropská centrální banky v dlouho očekávané zprávě vyzval EU k navýšení ročních investic až o 800 miliard eur (přes 20 bilionů korun), což odpovídá pětiprocentnímu hrubému domácímu produktu (HDP) bloku.
Jde o úroveň výdajů neviděnou v posledních 50 letech, ale Draghi trvá na tom, že kritickou. Pokud totiž investice prudce nezvýšíme, EU bude dál ztrácet konkurenceschopnost, zmenšovat se a přijde o své ambice.
EU ‘needs €800bn-a-year spending boost to avert agonising decline’ https://t.co/mwte6wjfWg pic.twitter.com/Zqf1ervc5p
— Guardian Weekly (@guardianweekly) September 9, 2024
Zpráva rovněž upozorňuje na změny po pandemii a vypuknutí války na Ukrajině, kdy se změnila pravidla mezinárodního obchodu v neprospěch EU. „Už jsme v krizové situaci a ignorovat to znamená dostat se do situace, kterou nechceme,“ Draghi.
Rozsáhlou zprávu o 400 stranách a se 170 hlavními doporučeními dal dohromady na žádost šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové, napsal list The Guardian. Komise se nyní bude muset rozhodnout, jak moc se bude dokumentem řídit.
Měli bychom se o EU obávat?
Draghi, který během měnové krize přispěl k záchraně společné evropské měny, čímž si vysloužil přezdívku Super Mario, v něm varuje před dlouhodobým zmenšováním EU oproti rivalům (hlavně USA) a zaostalostí v oblastech digitalizace a vývoje pokročilých technologií, dekarbonizace, obrany a bezpečnosti „kritických surovin“.
Je zásadní, aby se evropské státy spojily a koordinovaly svou politiku společně, upozorňuje zpráva. Také tlačí na to, aby se Evropa zavázala k vydávání společných dluhopisů konkurenčních pro Čínu a USA, píše server Euronews.
Populace v Evropě se navíc v důsledku klesající porodnosti zmenšuje a EU není soběstačná, co se týče energií a obrany. Řešení těchto problémů je podle dokumentu naléhavé hlavně dnes, v době geopolitického napětí a válečných hrozeb.
„Růst v Evropě zpomaluje už dlouhou dobu a my to již nemůžeme nadále ignorovat,“ napsal Draghi. „Musíme pochopit, že v porovnání s výzvami, kterým čelíme, se stále zmenšujeme. Poprvé od studené války se skutečně musíme bát o svou sebezáchovu.“