9.3 C
Czech
Středa 4. března 2026
ZprávyDošly nám peníze pro Ukrajinu, varuje Bílý dům republikány

Došly nám peníze pro Ukrajinu, varuje Bílý dům republikány

Spojeným státům už došly peníze a téměř i čas na pomoc Ukrajině. Pokud Kongres neschválí finanční pomoc pro napadený stát a další dodávky zbraní, okupanti mohou zvítězit. V dopise určeném republikánům před tím varovala rozpočtová ředitelka Bílého domu Shalanda Young. Informují o tom The Guardian a AP.

„Chci, aby bylo jasno, že bez zásahu Kongresu nám do konce roku dojdou prostředky na pořízení dalších zbraní a vybavení pro Ukrajinu a na poskytnutí vybavení z amerických vojenských zásob,“ citoval dopis Young list The Guardian.

Ten byl adresován předsedovy Sněmovny reprezentantů Mikeu Johnsonovi a dalším kongresovým lídrům. Young upozornila, že pokud přestanou USA financovat bránící se Ukrajinu, ruští okupanti mohou zvítězit.

„V současné době není k dispozici žádný kouzelný hrnec finančních prostředků. Došly nám peníze a téměř i čas. Není to problém příštího roku. Čas pomoci demokratické Ukrajině v boji proti ruské agresi je právě teď. Je na čase, aby Kongres jednal,“ dodala.

Bidenova administrativa v posledních týdnech zpomalila tempo některých dodávek vojenské pomoci Kyjevu, než Kongres schválí další pomoc. Young dopis napsala téměř šest týdnů poté, co Bidenova administrativa požádala Kongres o téměř 106 miliard dolarů.

Republikáni si vítězství Ruska nepřejí

Tento balíček měl financovat ambiciózní plány pro Ukrajinu, Izrael a bezpečnost amerických hranic. Z této sumy mělo putovat na Ukrajinu asi 61 miliard dolarů. Demokraté pak zablokovali finanční balíček republikánů pro Izrael.

Pomoc totiž nepočítala s Ukrajinou. Bílý dům trvá na podpoře obou států. Republikáni zase prosazují příliš drakonická opatření v oblasti bezpečnosti hranic. Chtějí neomezenou moc zadržovat žadatele o azyl a ukončit azylový systém v zemi.

To však považují demokraté za nepřijatelné. Republikáni však pomoc Ukrajině podle agentury AP neschválí, dokud nebude do finančního balíčku zahrnuta i jejich politika bezpečnosti hranic. Jednání stále pokračují. Republikáni si závažnost situace na Ukrajině uvědomují.

„Samozřejmě nemůžeme dovolit, aby Vladimir Putin pochodoval Evropou. A chápeme nutnost pomoci Ukrajině. Pokud má být poskytnuta další pomoc, což většina členů Kongresu považuje za důležité, musíme pracovat i na změně naší hraniční politiky,“ řekl Johnson.  

Ke Kongresu promluví Zelenskyj

Současné války Kongres rozdělují. V pondělí senátor Bander Sanders označil financování izraelské války za nezodpovědné. „To, co dělá Netanjahuova vláda, je nemorální, je to v rozporu s mezinárodním právem a USA by se na tom neměly podílet,“ řekl.

Vůdce demokratické většiny v americkém Senátu Charles Schumer v pondělí oznámil, že vyzval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenskyho, aby promluvil ke Kongresu a připomněl, co všechno je v sázce.

Další podrobnosti však zatím nejsou známy. Zelenskyj před pár dny obvinil z neúspěchu letní protiofenzivy právě nedostatek zbraní a také vojáků. Válka na Ukrajině opět zamrzá do patové situace a bez většího objemu zbraní a munice se situace nezmění.

Reklama

Doporučujeme

Ruský útok zasáhl prázdný vlak a zranil železničáře, uvedl Kyjev

Rusko pokračuje v útocích na ukrajinskou železnici, v Mykolajivské oblasti zasáhlo prázdný vlak, ale zranilo železničáře, napsal dnes ráno na platformě Telegram ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba. Ve Slovjansku podle místních úřadů ruský útok zabil jednoho člověka. Ukrajinské letectvo mezitím informovalo o zneškodnění 129 ze 149 dronů, kterými podle něj Rusové v noci útočili na Ukrajinu. Ruské ministerstvo obrany hlásí sestřel 70 ukrajinských bezpilotních letounů.

Americká armáda udeřila na drogové gangy v Ekvádoru

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa otevřela v rámci operace Southern Spear (Jižní kopí) další frontu. Společně s Ekvádorem zakročila proti „teroristickým organizacím“ v latinskoamerické zemi. Ekvádor se v posledních letech stal jedním z největších center obchodu s drogami na světě.

Americká ambasáda v SAE zavřela své úřady. USA radí občanům zvážit odjezd

Americká ambasáda v Abú Zabí a konzulát v Dubaji přerušily provoz. Diplomatické ambasády uvedly, že kvůli bezpečnostní situaci nebudou do odvolání poskytovat žádné služby. Spojené státy zároveň vydaly doporučení pro své občany, kteří se nacházejí ve Spojených arabských emirátech.

Resort zahraničí USA stahuje část pracovníků ze Saúdské Arábie, Ománu a Kypru

Americké ministerstvo zahraničí kvůli íránským odvetným útokům umožnilo části svých pracovníků opustit Saúdskou Arábii a Omán. Z bezpečnostních důvodů stáhlo také část svých zaměstnanců z velvyslanectví na Kypru, informovala dnes agentura AFP.

Trump a Rubio uvádějí protichůdné důvody pro úder USA na Írán

Donald Trump po čtyřech dnech amerických a izraelských úderů prohlásil, že íránské síly přišly o klíčové schopnosti. Zároveň odmítl, že by Izrael dotlačil USA k útoku. Jeho ministr zahraničí Marco Rubio ale veřejně nabídl odlišné vysvětlení, proč Washington do konfliktu vstoupil.

Ne potrat, ale vražda. Korejská žena a její lékaři odsouzeni za smrt novorozence

Soud v Jižní Koreji uznal ženu a dva lékaře vinnými z vraždy novorozence po potratu v devátém měsíci těhotenství. Případ vyvolal silnou reakci veřejnosti a znovu otevřel spor o právní vakuum kolem interrupcí v zemi.

Británie chystá škrty v klimatické pomoci chudším zemím

Svět se na summitu COP29 zavázal ztrojnásobit klimatické finance pro rozvojové země až na 300 miliard dolarů ročně do roku 2035. Velká Británie byla u toho. Teď ale čelí podezření, že místo posílení podpory plánuje škrty. Vláda mluví o modernizaci přístupu, konkrétní odpovědi však nedává.

Anonymní sázkaři vydělali na úderu na Írán. Teď se řeší, odkud měli informace

Na sázkovém trhu Polymarket se těsně před americko-izraelským útokem na Írán objevila nezvykle silná vlna velkých sázek na to, že k úderu dojde už následující den. Někteří pozorovatelé mluví o možném insider tradingu, píše The New York Times.

Rusko a Čína kritizují útoky USA a Izraele na Írán

Rusko i Čína ostře vystoupily proti americkým a izraelským úderům na Írán. Peking vyzval k okamžitému zastavení operací, Moskva tvrdí, že nevidí důkazy o íránské jaderné zbrani, a varuje před novými závody ve zbrojení. Informuje o tom agentura Al Jazeera.

Izrael provedl další vlnu úderů na Írán, ty budou dle Netanjahua pokračovat

Izraelská armáda dnes odpoledne oznámila, že uskutečnila další vlnu úderů na Írán. Podle ní útok zasáhl vojenské cíle a výrobu balistických raket. Tvrdí také, že zasáhla objekt, kde vědci pracovali na klíčovém komponentu pro jadernou zbraň, jejíž vývoj Írán popírá. Íránská média tvrdí, že zasaženo bylo například letiště v Teheránu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes odpoledne uvedl, že údery na Írán budou se silou pokračovat i nadále, píše agentura AFP.

Izrael zahájil dnes již druhou vlnu úderů na Bejrút, Hizballáh ho ostřeluje

Izraelská armáda zahájila dnes odpoledne novou vlnu vzdušných úderů na Bejrút, které podle ní cílí na velitele proíránského hnutí Hizballáh. S odvoláním na prohlášení armády to napsal server The Times of Israel (ToI). Hizballáh v noci na pondělí zaútočil raketami a drony na izraelské území poté, co vyjádřil solidaritu režimu v Teheránu, který od soboty čelí americkým a izraelským úderům. Izraelská armáda od pondělí v Libanonu uskutečnila několik vln úderů, při kterých zahynuly desítky lidí.

USA přeruší obchod se Španělskem, odmítá se zapojit do útoků na Írán, řekl Trump

Španělsko a Británie odmítají spolupracovat se Spojenými státy při úderech na Írán, jejich přístup je velmi špatný, prohlásil dnes americký prezident Donald Trump. Před jednáním s německým kancléřem Friedrichem Merzem v Bílém domě uvedl, že Spojené státy proto přeruší se Španělskem veškerý obchod. Španělsko má dost prostředků, aby americkým krokům čelilo, reagoval Madrid.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama