Více
  0.1 C
  Czech
  Sobota, 4 prosince, 2021

  Donald Trump spustí svou vlastní sociální síť nazvanou „Pravda“. Chce konkurovat Facebooku

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Bývalý prezident USA Donald Trump oznámil, že brzy spustí svou vlastní sociální síť. Bude se jmenovat Truth Social. Uživatelé se do ní budou moci registrovat už příští rok. Informuje o tom BBC a další servery.

  Trump, který se zřejmě pokusí v dalším volebním období kandidovat na prezidenta, řekl, že jeho nová síť se „postaví tyranii velkých technologických firem“. Ty obvinil z umlčování opozičních hlasů. V jeho kandidatuře do Bílého domu hrála sociální média klíčovou roli a byla i jeho oblíbeným komunikačním prostředkem ve funkci prezidenta.

  Poté, co 6. ledna jeho příznivci vtrhli na Kapitol, mu většina velkých sociálních sítích smazala nebo pozastavila účty. To proto, že podle nich násilí, při nichž několik lidí zemřelo, údajně sám inicioval.

  Poslední kapkou byl Kapitol

  Firmy provozující sociální média byly po celou dobu Trumpova prezidentství pod tlakem, aby mu mazaly účty. Jeho příspěvky byly kritizovány jako urážlivé a pobuřující. Exprezident také často šířil na sociálních sítích fake news. Facebook a Twitter začaly už loni některé jeho příspěvky mazat, podle nich se jednalo o dezinformace. Šlo například o status, že covid je méně smrtící než obyčejná chřipka.

  Teorve po nepokojích, které 6. ledna následovaly po jeho volebním projevu, se největší sítě rozhodly Trumpa zablokovat. V reakci na výtržnosti označil Trump lidi, co vtrhli na Kapitol za „vlastence“ a dal najevo, že se nesmířil s výsledkem prezidentských voleb. A to přimělo Twitter a Facebook k rozhodnutí, že je příliš riskantní umožnit mu nadále používat jejich platformy.

  Od té doby se svými poradci naznačoval, že plánuje vytvořit konkurenční sociální síť. A plány zřejmě už nabraly reálnou perspektivu. Podle prohlášení společnosti Trump Media & Technology Group (TMTG) bude raná verze Truth Social otevřena už příští měsí, ale jen pro pozvané hosty. Během prvních tří měsíců roku 2022 by už měla mít „celostátní rozměr“.

  Žijeme ve světě, kde má Taliban obrovskou sledovanost na Twitteru, ale váš oblíbený americký prezident byl umlčen,“ uvedl Trump. „Každý se mě ptá, proč se někdo nepostaví velkým technologiím? No, brzy se dočkáme!“ dodal. „Alternativní“ a necenzurované sociální sítě, kde se hojně sdružují konspirační teoretici, už však dnes existují, velmi populární mezi Trumpovými příznivci je například Gab.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Střelec z Michiganu se před vražděním choval divně

  Střelec z Michiganu se před útokem choval podivně, shodli se učitelé. Na sítích se chlubil pistolí

  Chování Ethana Crumbleyho (15), který je obviněný z vraždy čtyř spolužáků na střední škole Oxford Community v Michiganu, řešily těsně před útokem školní orgány. Student vysílal znepokojivé signály i na sociálních sítích.
  Merkel a Scholz

  Německý parlament bude hlasovat o zavedení povinného očkování

  Německo, podobně jako některé další státy, čelí nejhorší vlně, jakou během pandemie zažilo. Dosluhující kancléřka společně se svým nástupcem Olafem Scholzem dnes uvedla, že německý parlament bude hlasovat o povinném očkování. Země také zavádí další omezení pro neočkované.
  chirurg amputoval špatnou nohu

  Lékařka v Rakousku omylem amputovala špatnou nohu. Musí zaplatit pokutu 2 700 eur

  Rakouský soud uložil pokutu 2 700 eur (zhruba 69 tisíc korun) chiruržce za to, že omylem amputovala pacientovi špatnou nohu.
  Ethan Crumbley: Střelba ve škole v Michiganu

  Střelec z Michiganu Ethan Crumbley (15) bude souzen za terorismus. Čtvrtý student zemřel

  Vyšetřovatelé odtajnili jméno teenagera, který střílel na střední škole v Michiganu. Jmenoval se Ethan Crumbley. Student Justin Shilling (17), jeho čtvrtá oběť, zemřel v nemocnici.
  Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Je čas začít přemýšlet o povinném očkování, vyzvala členské státy EU předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Některé státy už tuto povinnost vyhlásily.
  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litevská vláda ve středu oznámila, že ve snaze zabránit pašování migrantů požádá parlament, aby od 10. prosince na hranici s Polskem vyhlásil výjimečný stav.
  Reklama
  Reklama
  Reklama