Více
    13 C
    Czech
    Neděle 26. března 2023

    Maďarsko by Putina nezatklo, kdyby překročil jeho hranice. Navzdory mezinárodnímu zatykači

    Maďarsko prohlásilo, že by ruského prezidenta Vladimira Putina nezatklo, pokud by vstoupil na území země. A to přestože na něj Mezinárodní trestní soud (ICC) minulý týden vydal zatykač a obvinil ho z nezákonné deportace stovek dětí z Ukrajiny.

    Binance postihl dvouhodinový výpadek kvůli softwarové chybě

    Kryptoměnová burza Binance v pátek na dvě hodiny pozastavila obchodování na svých spotových trzích kvůli softwarové chybě související s funkcí trailing stop loss. Vklady a výběry byly kvůli chybě rovněž pozastaveny.

    Tento dinosaurus by dnes shlížel na žirafy shora

    Vědci popsali tvora, který by se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů za nejdelší krk všech dob, kdyby ještě žil. Nohy měl jako sloupy, tělo připomínalo motor s obrovskou spotřebou a na žirafy by dnes shlížel shora.

    Dohoda 30 x 30: Jak vyhradit třetinu planety přírodě

    Stovka zemí na COP15 podle BBC podporuje ochranu 30 procent pevniny a moří do roku 2030. Experti to považují za poslední šanci, jak zachránit přírodu a omezit dopady globálního oteplování. Neshody však panují v tom, jak tato území přerozdělit. A také je otázkou, kdo bude obnovu biodiverzity financovat.

    Nejvíce ambiciózním cílem summitu o biologické rozmanitosti COP15 v Kanadě v Montrealu je docílit dohody „30 x 30“. V jejím rámci OSN prohlásí do roku 2030 za chráněné 30 procent pevninských a mořských oblastí.

    Vytvořením těchto rezervací ponechaným správě přírody povede k obnově degradovaných ekosystémů a biodiverzity. Ta představuje síť veškerého propojeného života na naší planetě, od rostlin přes lesní medvědy až po plankton.

    Podle televize BBC podporuje dohodu asi stovka zemí. Panují však neshody v tom, jak přírodu přerozdělit. Možností je, že by každý stát souhlasil s ochranou 30 procent vlastního území. Druhá varianta počítá s ochranou biologicky nejcennějších stanovišť planety.

    Světový fond pro ochranu přírody (WWF) uvedl, že světoví lídři se přiklánějí spíše ke druhé variantě. Nestačí však prohlásit třetinu planety za chráněnou. Tyto vyčleněné ekosystémy musíme také efektivně spravovat.

    Pak je tu také otázka ohledně financování obnovy těchto poškozených oblastí. Padl například návrh, aby bohatší země s poškozenou přírodou platily chudším státům s naopak bohatými ekosystémy za její ochranu.

    Domorodí léčitelé přírody

    Během COP15 se projevují také obavy v řadách domorodých komunit. V průběhu zahajovacího projevu kanadského premiéra Justina Trudeaua protestovaly v ulicích tisíce mladých domorodců.

    Tyto komunity žijí v některých nejvíce biologicky rozmanitých ekosystémech planety. Obávají se však, že budou z rozhodování vynechány či dokonce z těchto územích vytlačeny.

    „Nemůžeme opomenout práva domorodých komunit, těch, kteří chrání půdu,“ prohlásila pákistánská obhájkyně klimatické spravedlnosti Ayisha Siddiqa. OSN upozorňuje, že domorodci mají na tuto půdu pozemková práva.

    Nejméně čtvrtinu světové půdy obývají domorodé kultury, které mají podle mnoha studií na zdejší přírodu pozitivní dopad. Na pozemcích v Austrálii, Brazílii a Kanadě chráněných domorodci žije více divoké zvěře než v ostatních lokalitách.

    „Domorodí lidé znají hodnotu biologické rozmanitosti a žijí s ní v souladu,“ řekla aktivistka za lidská práva Milka Chepkorir. Ona tvrdí, že ekosystémy s největší biodiverzitou jsou tam, kde žijí domorodci, nikoli kde hlídkují strážci v uniformách se zbraněmi.

    Profesor Mark Emmerson z Queens University označil prohlášení 30 procent půdy a moří za chráněné oblasti jako nezbytnost. „Krize klimatu a biologické rozmanitosti jsou odvrácenými stranami téže mince,“ tvrdí profesor a dodal: „Zdravé ekosystémy mohou zadržovat uhlík.“ Mnoho vědců ale upozorňuje, že to k zastavení ztráty biologické rozmanitosti stačit nebude.

    Sledujte nás na sítích

    Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

    Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.

    NEJNOVĚJŠÍ

    Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

    Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.