Reklama
4.1 C
Czech
Středa 1. dubna 2026
Protext ČTKDo továrních hal v Kateřinkách se postupně vrací život

Do továrních hal v Kateřinkách se postupně vrací život

Liberec 17. června 2024 (PROTEXT) – Bývalá obec Kateřinky, dnes jedna z částí Liberce, vznikla v roce 1609 a následujících dvě stě let byla chudou vesničkou v údolí řeky Černé Nisy. S rozvojem průmyslu se ale voda z divoké řeky začala využívat pro pohon strojů v továrnách, kterých zde v době největšího rozkvětu fungovalo 25. Zabývaly se především výrobou textilu. Ernest Posselt, který řídil jednu z továren, jež jeho otec koupil od významného továrníka Ignáce Salomona, dokonce získal privilegium stát se c.k. dvorním dodavatelem sukna. Za první republiky patřilo Kateřinské údolí k hlavním průmyslovým centrům v severních Čechách.

S úpadkem textilního průmyslu došlo k zásadní proměně Kateřinek a jednotlivých výrobních provozů. Ty bud‘ změnily své zaměření nebo začaly chátrat. Jedna z bývalých textilek tak přešla pod národní podnik Interiér a za minulého režimu se v ní vyráběl čalouněný nábytek, křesla a sedačky. Tehdy zde shodou okolností pracoval i otec jednoho z majitelů společnosti INTERIER-O s.r.o., která sem později přesune své studio, showroom a výrobu. Národní podnik Interiér byl výhradním výrobcem a dodavatelem nábytku v bývalém Československu a zaměstnával stovky lidí. Do Interiéru se pořádaly exkurze základních škol, aby se děti a mládež včas seznámily s možným budoucím povoláním. Po Sametové revoluci ještě nějaký čas tento podnik fungoval, ale spíše setrvačností, než úplně zanikl a po dlouhá léta ležel areál ladem.

DESIGN STUDIO INTERIER-O je firma, která navrhuje a vyrábí nábytek na míru, realizuje vybavení interiérů, dodává svítidla, doplňky a mobiliář. Její tři majitelé Jakub Šulc, Radek Opalecký a Ladislav Dvořák se výrazně zasadili o renovaci celého areálu. Stáli také u založení Kunst haly, prostoru, který se nachází v prvním podlaží jedné z budov a slouží k pořádání výstav současného umění. Tak se do Kateřinek postupně vrací život a do starých továrních budov jejich původní smysl.

Umělecké aktivity se potkaly nejen se zájmem a nadšením veřejnosti, ale upoutaly i pozornost místního mecenáše Lukáše Šoltyse, který se rozhodl tento podnik výrazným způsobem podpořit a nadále rozvíjet.

„Baví nás vdechovat nový život místům, na která se již dávno zapomnělo, která ale mají vlastní bohatou historii. Jsme rádi, že můžeme být součástí návratu Kateřinek na mapu Liberce,“ shodují se Lukáš Šoltys a Jakub Šulc.

Liberecká Kunst hala odstartovala svůj provoz v létě roku 2021 zahajovací výstavou „Liberecká smršť“, kterou odborně zaštítili malíř David Hanvald, kurátor a režisér Martin Dostál a pedagog Tomáš Rýdl. Hned druhou výstavou se v Kunst hale představilo dílo ikonické osobnosti české výtvarné scény – Jiřího Davida, který dokonce v exteriéru vytvořil originální světelný objekt nesoucí název “POST COITUM”.

Kunst hala ale není jediným projektem Lukáše Šoltyse a Jakuba Šulce, který má výrazný potenciál. V současné době provozují kromě Kunst haly i COZY STUDIO, které se ovšem nachází v samém centru Liberce. V jeho výkladních plochách se zrcadlí divadlo F.X.Šaldy a Liberecká radnice. Oba prostory se doplňují při pořádání výstav a vernisáží. „Ochutnávku velkých výstav v Kunst hale mohou milovníci moderního umění okusit právě v COZY STUDIU,“ vysvětluje Lukáš Šoltys.

 

O COZY STUDIO

COZY STUDIO není jen výstavní prostor, jedná se o propojení umění, designu, řemesla a filosofie. Jedná se o plnohodnotnou přítomnost. Může být poesie součástí designu? Může křeslo zpívat? Může člověk v současném světě malovat na zeď? Lukáš Šoltys a Jakub Šulc, kteří za projektem stojí, nápaditým propojením kreativního interiérového studia, showroomu a galerie současného výtvarného umění, vytváří inspirativní místo pro všechny zájemce o současný design, umění a kulturu obecně.

 

Zdroj: Oxygen Communications

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Reklama

Doporučujeme

Král Karel a Camilla zamíří do USA na oslavy 250 let nezávislosti

Král Karel III. a královna Camilla potvrdili návštěvu USA, kde se zúčastní oslav 250 let od vyhlášení americké nezávislosti. Cesta ale nepřichází jen v duchu tradice, odehraje se i v době citlivých politických vztahů.

Německo: Vlk zaútočil na ženu přímo v centru Hamburku

Neobvyklý incident otřásl v pondělí večer jednou z hlavních nákupních ulic v Hamburku. V rušné ulici Grosse Bergstrasse ve čtvrti Altona, nedaleko obchodního domu Ikea, zaútočil na ženu vlk.

Skupiny napojené na Rusko a Írán využívají kryptoměny k nákupu dronů, ukázala analýza

Proruské a proíránské skupiny stále častěji využívají kryptoměny k financování nákupu levných vojenských dronů a jejich součástek, které hrají klíčovou roli v aktuálních světových konfliktech. Vyplývá to ze zprávy společnosti Chainalysis, která se specializuje na analýzu blockchainu.

Dopady války: Američané si připlatí za zboží z Číny

Zablokovaný Hormuzský průliv způsobil šok na trhu s ropou. Celý svět to pociťuje prostřednictvím růstu cen pohonných hmot a energií, hrozí ale i zdražování potravin a základních potřeb. Situace není jiná ani v USA. Podraží i výrobky z Číny, varoval majitel čínské exportní firmy Huijin Trade. Ceny ropy se v úterý téměř nezměnily.

Guvernér Floridy podepsal zákon o přejmenování letiště v Palm Beach po Trumpovi

Guvernér státu Florida Ron DeSantis v pondělí podepsal zákon o přejmenování letiště v Palm Beach po americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. Návrh zákona o změně názvu v únoru schválili floridští zákonodárci. Trump v pondělí rovněž představil vizualizaci mrakodrapu v Miami, který má být sídlem jeho prezidentské knihovny. Píší o tom tiskové agentury.

Na Ukrajinu přijela Kallas a někteří ministři zahraničí, připomenou si Buču

Do Kyjeva přijela šéfka diplomacie Evropské unie Kaja Kallas a ministři zahraničí několika unijních zemí. V zemi bránící se ruské vojenské agresi si mimo jiné připomenou čtvrté výročí masakru, který spáchali Rusové v okupované Buči ležící nedaleko metropole. Diplomaty na nádraží přivítal ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha, jenž na síti X zveřejnil video, na kterém je mimo jiné vidět, jak z vlaku vystupuje Kallas.

Klimatická krize ohrožuje vlny v Salvadoru, pomoct má pojištění

Na východním pobřeží Salvadoru zkoušejí neobvyklý způsob, jak bránit místní přírodu i živobytí lidí před stále divočejším počasím. Oblast Oriente Salvaje, známá mezi surfaři kvůli vlnám Las Flores a Punta Mango, testuje první pojistku svého druhu zaměřenou přímo na surfování. Cílem je pomoci komunitě ve chvíli, kdy tropické bouře rozbijí podmínky pro surf, poškodí okolí a odradí návštěvníky.

Jsme za polovinou, tvrdí Netanjahu. Na Blízký východ dorazily americké speciální síly

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí prohlásil, že ve válce s Íránem bylo dosaženo více než poloviny cílů. Americký prezident Donald Trump zopakoval, že USA vedou rozhovory s „úplně jinými lidmi“, zatímco na Blízký východ dorazily stovky příslušníků speciálních sil, námořní pěchoty a výsadkářů.

ANALÝZA: Invaze na Charg by byla geopolitickým hazardem

Americko-izraelská válka s Íránem trvá více než měsíc a riziko pozemních operací roste. Na stole jsou „nájezdy“ speciálních jednotek, ale také invaze na pevninu, konkrétně na ostrov Charg. Jak moc by bylo dobytí ropného srdce islámské republiky riskantní a vyplatilo by se vůbec?

Sparta poprvé zvládla sedmý zápas a postupuje do semifinále

Hokejisté Sparty Praha konečně prolomili dlouholeté trápení. V rozhodujícím sedmém utkání play off vyhráli na ledě Plzně 1:0 a poprvé v historii extraligy tak zvládli sedmý duel série. Postup do semifinále zařídil jediný gól Filipa Chlapíka, který se prosadil na začátku druhé třetiny.

Írán zasáhl ropný tanker u Dubaje

Útok na obří ropný tanker u pobřeží Dubaje dál vyostřil konflikt mezi Íránem, Spojenými státy a Izraelem. Vedle dalších raketových a dronových útoků znovu rozhýbal ceny ropy i pohonných hmot a přidal Donaldu Trumpovi další problém před listopadovými volbami do Kongresu.

Babiš jednal s distributory paliv, další schůzka bude brzy

Jednání vlády se zástupci největších distributorů pohonných hmot zatím nepřineslo konkrétní dohodu. Po pondělní schůzce ve Strakově akademii ale platí, že se obě strany znovu sejdou za dva až tři dny. Ve hře dál zůstává hlavně možnost zastropování marží u velkých hráčů na trhu.

Krejčí vede tým do klíčového zápasu

Ladislav Krejčí se vrací na Letnou v jiné roli. Tentokrát jako kapitán reprezentace, která bojuje o mistrovství světa. Před zápasem s Dánskem ale nezaujal jen fotbalem, ale i lidským gestem na tiskové konferenci.

Rusko vyhostilo britského diplomata, viní jej ze špionáže

Rusko nařídilo britskému diplomatovi opustit zemi kvůli podezření ze špionáže. Jde o další krok v sérii vzájemných vyhoštění mezi Moskvou a Londýnem, která odráží dlouhodobě napjaté vztahy obou zemí.

Mladý Schwarzenegger vyhrál svou první soutěž v kulturistice

Nejmladší syn Arnolda Schwarzeneggera se vydává po stopách svého otce. Joseph Baena při své první účasti na soutěži NPC Natural Colorado State obsadil první místo hned v několika kategoriích.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama