Reklama
6.5 C
Czech
Pátek 13. března 2026
Válka na UkrajiněDo Kyjeva na výročí dorazili von der Leyenová, Meloniová, De Croo a...

Do Kyjeva na výročí dorazili von der Leyenová, Meloniová, De Croo a Trudeau

Do Kyjeva dnes dorazili šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, italská premiérka Giorgia Meloniová a ministerští předsedové Belgie a Kanady Alexander De Croo a Justin Trudeau, aby vyjádřili solidaritu Ukrajině při příležitosti druhého výročí ruské invaze, která zemi stála desítky tisíc životů a zpustošila ukrajinskou ekonomiku. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na italskou vládu, podle níž vrcholní politici přes noc cestovali vlakem z Polska.

Čtveřici představitelů v ukrajinské metropoli čeká jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Společně také uctí památku padlých ukrajinských vojáků.

Návštěva má zdůraznit odhodlání Západu pomoci Ukrajině. Šéfka EK po příjezdu do Kyjeva uvedla, že přijela na oslavu mimořádného odporu ukrajinského lidu proti agresi. „Více než kdy jindy pevně stojíme při Ukrajině. Finančně, ekonomicky, vojensky, morálně. Dokud nebude země konečně svobodná,“ napsala von der Leyenová na sociální síti X.

Očekává se, že Meloniová a Trudeau podepíší se Zelenským bezpečnostní dohody, obdobné jako jsou již uzavřené dohody s Francií a Německem v hodnotě miliard dolarů. Avšak 61 miliard dolarů (asi 1,4 bilionu Kč) pomoci, přislíbených americkým prezidentem Joem Bidenem, blokují republikáni v Kongresu, a to vrhá velký stín na naděje Kyjeva, že vytlačí ze země větší a lépe zásobená ruská vojska, poznamenal Reuters.

Zelenskyj bude dnes na dálku jednat i s vůdci skupiny vyspělých států G7, jejímiž členy jsou Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo a USA.

Dvouleté výročí války přichází v době, kdy Ukrajina čelí nedostatku munice a kdy se ukrajinská armáda po několikaměsíčních bojích stáhla z východoukrajinské Avdijivky. Šlo o největší změnu na frontě od května 2023, kdy Rusové po dlouhých krvavých bojích dobyli Bachmut.

Dva roky války připravily o život nebo zmrzačily tisíce ukrajinských civilistů a miliony ukrajinských obyvatel vyhnaly z domovů. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva k závěru loňského roku evidoval nejméně 10.000 úmrtí civilistů a 18.500 zraněných od začátku války, skutečný počet obětí však bude mnohem vyšší. Odhaduje se, že obě strany v bojích přišly o desítky tisíc zabitých a zmrzačených vojáků.

Reklama

Doporučujeme

Chilský architekt Smiljan Radić získal Pritzkerovu cenu za architekturu

Jedno z nejprestižnějších ocenění ve světě architektury letos putuje do Chile. Pritzkerovu cenu získal architekt Smiljan Radić, jehož práce spojuje experiment, cit pro krajinu i neobvyklé materiály. Jeho stavby často působí křehce, ale zároveň vytvářejí silné a nezapomenutelné prostory.

Synagogu v Michiganu napadl střelec, média informovala o jeho smrti

Muž vyzbrojený puškou dnes ve West Bloomfieldu v americkém státě Michigan najel vozem do budovy synagogy, příslušníci bezpečnostních sborů ho následně zastřelili. Napsala to agentura AP. Ta předtím informovala o přestřelce s policií a o tom, že žádné oběti nejsou hlášeny.

Saudi Aramco jedná o nákupu ukrajinských dronů

Saúdský ropný gigant Saudi Aramco jedná nejméně se dvěma ukrajinskými firmami o nákupu záchytných dronů, které by mohly chránit jeho ropná pole před íránskými útoky. Firma se snaží tyto systémy zajistit co nejrychleji.

Schillerová odmítá snížení daní na paliva

Růst cen pohonných hmot po útoku Spojených států a Izraele na Írán znovu otevřel debatu o tom, jestli má stát zasáhnout přes daně. Zatímco v roce 2022 hnutí ANO tlačilo na jejich snížení, teď jeho ministři podobný krok odmítají.

Izrael silně bombarduje centrum Bejrútu, zabil podle agentur ředitele fakulty

Izraelská armáda intenzivně bombarduje centrum Bejrútu, píše agentura Reuters. Dva údery zasáhly budovu v hustě obydlené čtvrti Bášúra, která leží nedaleko od populárních čtvrtí Ašrafíja a Hamra. Izraelský úder na libanonskou veřejnou univerzitu zabil ředitele přírodovědecké fakulty v Bejrútu Husejna Bazího a jeho asistenta, píše libanonský deník Naharnet. Izraelská armáda dnes podle libanonského deníku L'Orient-Le Jour (OLJ) varovala, že provede rozsáhlé údery proti militantnímu hnutí Hizballáh po celém Bejrútu.

Barbra Streisand získá v Cannes Zlatou palmu za celoživotní přínos kinematografii

Barbra Streisand patří mezi nejvýraznější osobnosti světové kultury posledních desetiletí. Legendární zpěvačka, herečka a režisérka nyní získá další významné ocenění. Festival v Cannes jí letos udělí čestnou Zlatou palmu za celoživotní přínos filmu a umění.

Soud poslal do vězení 19 lidí za teroristický útok na předměstí Moskvy. Většina dostala doživotí

Ruský vojenský soud odsoudil devatenáct lidí v souvislosti s teroristickým útokem na koncertní sál Crocus City Hall nedaleko Moskvy. Při střelbě a následném požáru v březnu 2024 zahynulo 149 lidí a více než 500 dalších utrpělo zranění. Podle ruských úřadů šlo o nejkrvavější masovou střelbu v zemi za posledních dvacet let.

Zastaralé zpravodajské informace? USA zasáhly školu v Íránu omylem, naznačuje vyšetřování

Úder na školu v Íránu, při němž zahynulo více než 165 lidí, mohl být důsledkem použití zastaralých zpravodajských informací. Podle dvou zdrojů obeznámených s případem to naznačují předběžné závěry vyšetřování americké armády. Vyšetřování nicméně stále pokračuje.

Plastový odpad může téměř zmizet během jedné generace

Plastový odpad je dnes všude kolem nás. V oceánech, ve vzduchu i v lidském těle. Nové analýzy ale ukazují, že velká část problému by se dala řešit poměrně rychle. Klíčem jsou návratové systémy, opakované používání obalů a omezení jednorázových plastů.

Dubaj a Kuvajt hlásí nové útoky z Íránu, dron dopadl na italskou základnu

Spojené arabské emiráty a Kuvajt informovaly v uplynulých hodinách o nových útocích z Íránu. Píší to agentury. Úřady hlásí zatím jen škody na majetku. Obě země čelí odvetným útokům z Íránu. Jeden dron dopadl na italskou základnu v Iráku, kde útočí spojenci Teheránu.

Trump: Válku jsme vyhráli hned v první hodině

Americký prezident Donald Trump ve středu prohlásil, že válka s Íránem již byla rozhodnuta ve prospěch Spojených států. Dříve přitom několikrát hovořil o blížícím se konci války. Že je konflikt efektivní, si myslí i demokratický senátor John Fetterman.

Ruský útok na sever Ukrajiny zabil 15letou dívku, její rodiče jsou zranění

Při ruském útoku v Černihivské oblasti na severu Ukrajiny zemřela v noci na dnešek 15letá dívka; její rodiče utrpěli zranění, informovaly ukrajinské úřady, které citovala agentura AFP. Moskva oznámila, že po ukrajinském dronovém útoku vypukl požár v ropném skladu v ruské Krasnodarské oblasti; při incidentu nebyl nikdo zraněn, uvedla agentura Reuters.

Trump nařídil uvolnit z rezerv 172 milionů barelů ropy

Americký prezident Donald Trump ve středu nařídil uvonění 172 milionů barelů ropy ze strategických rezerv Spojených států. Proces začne příští týden a potrvá 120 dní, uvedl americký ministr energetiky Christopher Wright. Trump přitom dříve za využívání rezerv kritizoval bývalého prezidenta Joea Bidena.

Ve Švýcarsku začal hořet autobus plný lidí. Nejméně šest pasažérů zemřelo, podle policie šlo o žhářství

Nejméně šest lidí zahynulo a další utrpěli zranění při tragickém požáru autobusu, který vypukl ve švýcarském městečku Kerzers v kantonu Fribourg. K incidentu došlo v úterý večer v centru města, ležícího přibližně 20 kilometrů od hlavního města Bern.

Ultrazvuk z aut by mohl snížit počet přejetých ježků

Evropští ježci možná dostanou nečekaného spojence. Nový výzkum naznačuje, že auta by v budoucnu mohla vydávat ultrazvuk, který je odradí od vstupu na silnici. Právě srážky s vozidly totiž patří mezi hlavní důvody jejich dramatického úbytku v Evropě.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama