Reklama
9.6 C
Czech
Sobota 7. března 2026
EkologieDo konce století postihne život ohrožující horko asi dvě miliardy lidí

Do konce století postihne život ohrožující horko asi dvě miliardy lidí

Do konce století bude v některých částech planety nesnesitelné horko. V případě oteplení o více než dva stupně ohrozí podle nové studie až dvě miliardy lidí. Upozornila na to televize Euronews.

Zemědělství, chov dobytka a hospodářský růst. Jedná se o klíčové rysy stabilní společnosti, které však ohrožuje klimatická změna. Nová studie publikovaná v časopise Nature Sustainability neupozornila jen na ztrátu stability pokrokového společenství.

Vědci se tentokrát zaměřili na samotnou obyvatelnost některých regionů a ztráty na lidské populaci. Nebezpečným teplotám bude do konce století vystavena jedna pětina světové populace, varovala podle Euronews studie.

Při pohledu na chování lidstva jsme na cestě k oteplení o 2,7 stupně, uvedl tým z Exeterské univerzity v Británii. Jako jedinou cestu, jak zabránit katastrofě, uvádí Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) zastavit oteplování na hranici 1,5 stupně. Pokud však tuto „červenou čáru“ překročíme, do roku 2100 zasáhne nesnesitelné horko 22 procent světové populace, tedy asi dvě miliardy lidí. Každá desetina stupně Celsia se přitom rovná desítkám milionů lidí, upozorňují experti.

Koho vedra zasáhnou nejvíce

Každou desetinu stupně Celsia proto má podle autorů práce smysl snížit. V případě jejich scénáře dosáhnou v postižených regionech průměrné teploty 29 stupňů, což povede k celé řadě zdravotních a ekonomických problémů.

Vzroste počet předčasných úmrtí, budou se rychleji šířit infekční nemoci a ohroženy na zdraví v důsledku horka budou staří lidé a těhotné ženy. Sníží se výnosy ze zemědělství, což povede k potravinovým krizím.

Ovlivní to rovněž způsob lidské práce. Mezi nejvíce ohrožené státy horkem patří ty s vysokým počtem obyvatel a s teplotami, které jsou tam vysoké již nyní. Patří sem v prvé řadě Indie a následují Pákistán, Filipíny, Nigérie a Brazílie.

Tyto země pociťují klimatické změny již nyní. Jakmile budou teploty růst a bude přibývat i dalších extrémních projevů počasí, opouštět své domovy začne stále větší množství původních obyvatel. Spustí to velkou migrační vlnu do mírnějších regionů.

Reklama

Doporučujeme

Stanete se „legitimním cílem“ Íránu, varoval země EU náměstek ministra

Írán varoval evropské státy před přímým zapojením do konfliktu na Blízkém východě. Podle Teheránu by se země Evropské unie, které by se přidaly k americkým a izraelským útokům, staly legitimním cílem odvetných úderů.

Maďarsko zadrželo sedm Ukrajinců, Kyjev doporučuje Maďarsku se vyhnout

Maďarský daňový úřad oznámil zadržení sedmi Ukrajinců, které stíhá kvůli podezření z praní špinavých peněz. Zadržuje také dvě vozidla pro přepravu peněz. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na zmíněný úřad. Kyjev o něco dříve obvinil Maďarsko ze zadržení sedmi pracovníků ukrajinské státní banky Oščadbank, kteří podle něj převáželi z Rakouska peníze a zlato. Ukrajina požaduje jejich okamžité propuštění, uvedl šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha na síti X. Kyjev zároveň vyzval Ukrajince, aby se vyhnuli cestám do sousedního Maďarska.

USA vyšetřují zásah školy v Íránu. Analýza naznačuje souvislost s americkým útokem

Američtí vojenští vyšetřovatelé se domnívají, že za úder na dívčí školu v jihoíránském městě Mínáb, při němž zahynuly desítky dětí, pravděpodobně nesou odpovědnost Spojené státy. Vyšetřování nicméně zatím stále probíhá. K tragédii došlo během prvního dne amerických a izraelských útoků na Írán.

Izrael zasáhl na předměstí Bejrútu sídlo výkonné rady Hizballáhu

Při noční vlně úderů na Libanon bylo zasaženo sídlo výkonné rady proíránského hnutí Hizballáh na předměstí Bejrútu, uvedla podle serveru The Times of Israel (ToI) izraelská armáda. Údery dále na předměstí Dahíja zasáhly desítky vícepodlažních budov a skladiště dronů. Noční údery podle libanonské agentury NNA zasáhly také desítky vesnic na jihu a východě Libanonu. Dopoledne Izrael zahájil další vlnu úderů. Výbuchy byly hlášeny z oblasti pobřežního města Sajdá.

Trump má problém. Soud mu nařídil vrátit peníze vybrané z cel

Americký soud pro mezinárodní obchod nařídil Celní a pohraniční stráži vrátit částku přes 130 miliard dolarů (asi 2,99 bilionu korun) dvěma tisícům amerických podniků. Rozhodnutí padlo poté, co Nejvyšší soud zrušil cla americké administrativy uvalená na obchodní partnery na základě zákona International Emergency Economic Powers Act (IEEPA).

Írán by měl mít dobrého vůdce, řekl Trump s tím, že USA mají několik kandidátů

Írán by měl mít dobrého vůdce, prohlásil v noci na dnešek americký prezident Donald Trump. USA mají v hledáčku několik lidí, kteří by mohli odvádět dobrou práci, dodal v exkluzivním rozhovoru pro NBC News. Jeho komentář následoval den poté, co Trump zpravodajskému serveru Axios řekl, že musí být osobně zapojen do výběru dalšího íránského lídra, přičemž odkázal na příklad Venezuely.

Írán si americkou základnu, kde zemřelo šest vojáků, zřejmě vytipoval

Íránské zpravodajské služby zřejmě sledovaly pohyb amerických vojáků mezi základnami a tipovaly cíle pro milice přidružené k islámské republice. Podařilo se identifikovat zbývající dva vojáky zabité na základně v kuvajtském přístavním městě Šuajpa.

Moderátorka NBC Savannah Guthrie plánuje návrat do vysílání. Pátrání po její matce pokračuje

Americká televizní moderátorka Savannah Guthrie se po týdnech nejistoty chystá vrátit do vysílání pořadu Today. Zatím však zůstává především po boku rodiny a soustředí se na pátrání po své matce, která zmizela začátkem února.

USA a Izrael dále útočí na íránské cíle, Teherán vyslal rakety na Tel Aviv

Spojené státy a Izrael dnes pokračují sedmým dnem v útocích proti Íránu. Oblastní velitelství americké armády (CENTCOM) oznámilo zásah íránské lodě sloužící pro starty dronů. Izraelské vojsko (IDF) zase uvedlo, že zahájilo další širokou vlnu útoků na infrastrukturu režimu v Teheránu. Írán krátce nato uvedl, že vyslal rakety na Tel Aviv. Izrael znovu zaútočil i na jih Libanonu.

Americký krypto zákon narazil na další překážku

Snaha prosadit v USA klíčový krypto zákon znovu narazila. Jednání se zadrhla na sporu mezi bankami, kryptofirmami a Bílým domem a roste nejistota, zda se návrh podaří schválit ještě letos. Pro kryptosektor by to byla citelná komplikace, protože firmy dál fungují v nejasném regulatorním prostředí.

USA požádaly Ukrajinu o pomoc proti íránským dronům

Spojené státy požádaly Ukrajinu o pomoc při obraně svých spojenců na Blízkém východě před íránskými drony. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky uvedl, že Kyjev může nabídnout odborníky i technologie získané během války s Ruskem. Pomoc však podmínil tím, že neoslabí obranu Ukrajiny.

Británie vyšle do Kataru letouny Typhoon, NATO posílilo ochranu před raketami

Británie se chystá vyslat do Kataru čtyři bojové letouny Typhoon k posílení obranných operací v Kataru i celém regionu, oznámil dnes britský premiér Keir Starmer. Na tiskové konferenci také řekl, že speciální vztah Londýna a Washingtonu funguje normálně. Severoatlantická aliance oznámila, že posílila ochranu před balistickými raketami po středečním incidentu, kdy byla u Turecka zničena jedna taková raketa vypálená z Íránu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama