ZprávyDívčí střední školy zůstanou zavřené, nařídil Tálibán

Dívčí střední školy zůstanou zavřené, nařídil Tálibán

Tálibán v Afghánistánu opět otočil. Vládnoucí hnutí ve středu oznámilo, že dívčí střední školy zůstanou uzavřené, dokud nedojde k vyhotovení plánu na jejich znovuotevření v souladu s islámským právem. Stalo se tak jen několik hodin poté, co se žákyně vrátily do lavic poprvé po téměř sedmi měsících. Informovaly o tom agentura Reuters a server Al-Džazíra.

Učitelé a žákyně ze tří středních škol v okolí hlavního města Kábulu uvedli, že dívky se ve středu ráno s nadšením vrátily do kampusů, kde jim nicméně bylo řečeno, aby se vrátily domů. Podle jejich výpovědí odešla řada z nich v slzách, napsala agentura Reuters.

„Všechny jsme byly zklamané a všechny jsme byly zoufalé, když nám to ředitelka oznámila. I ona plakala,“ uvedla jedna ze studentek.

„Sleduji své studentky, jak pláčou a z učebny nechtějí odejít,“ řekla dle stanice Al-Džazíra Palwasha, učitelka na dívčí škole Omra Khan v Kábulu. „Je velmi bolestivé vidět je plakat,“ popsala své pocity.

Během vlády Tálibánu v letech 1996 až 2001 měly dívky a ženy zakázáno navštěvovat školy a vykonávat většinu profesí. Po návratu k moci v srpnu 2021 však skupina přislíbila, že zajistí přístup ke vzdělávání a možnostem zaměstnání.

Mezinárodní společenství učinilo ze vzdělávání dívek klíčový požadavek pro jakékoli budoucí uznání administrativy Tálibánu. Organizace spojených národů a Spojené státy ohlášené kroky odsoudily.

„Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) odsuzuje dnešní rozhodnutí Tálibánu o prodloužení zákazu návratu do škol pro studentky sedmých a vyšších tříd,“ uvedla v prohlášení UNAMA.

Americký chargé d’affaires pro Afghánistán Ian McCary, který v současné době sídlí v Kataru, ve svém tweetu uvedl, že ho tato zpráva hluboce znepokojila. „Je to velké zklamání a odporuje to mnoha ujištěním a prohlášením Tálibánu,“ připomněl.

O den dříve ještě ministerstvo dětem k návratu do škol gratulovalo

Ministerstvo školství minulý týden oznámilo, že po měsících omezení vzdělávání pro středoškoláky se ve středu po celé zemi školy otevřou pro všechny. Ještě v úterý večer zveřejnil mluvčí ministerstva video, v němž všem žákům k návratu do tříd blahopřál.

Podle vládní tiskové agentury Bachtár však ve středu ministerstvo školství uvedlo, že školy pro dívky zůstanou uzavřeny, dokud nebude vypracován plán v souladu s islámským právem a afghánskou kulturou. Nařízení se týká žákyň sedmých a vyšších tříd.

„Je velkým zklamáním, že dívky, které na tento den čekaly, ze školy musely odejít. Ukazuje to, že Tálibán není spolehlivý a nedokáže plnit své sliby,“ řekla Al-Džazíře afghánská politička a novinářka působící v Londýně Shukria Barakzai.

„Znamená to, že střední a vysoké školy jsou dívkám zapovězeny. Ani základní školy nejsou otevřené po celé zemi. Většina provincií nemá dívčí základní školy,“ poznamenala Barakzai. „Ukazuje to, že Tálibán je úplně stejný jako dříve. Je proti vzdělávání dívek,“ uzavřela.

Doporučujeme

Sucho v Turecku otevírá obří propady a ohrožuje zemědělství

Rozsáhlé sucho, intenzivní zemědělství a nadměrné čerpání podzemní vody mění tvář turecké provincie Konya. Na polích vznikají stovky obřích propadů, které komplikují práci farmářům a mohou ohrozit produkci potravin v jedné z nejdůležitějších zemědělských oblastí země.

USA a Írán se podle Trumpa v úterý setkají v Dauhá, Teherán to nepotvrdil

Představitelé Íránu a USA se v úterý setkají v katarském Dauhá na žádost Teheránu, uvedl dnes americký prezident Donald Trump. Schůzky se zúčastní Trumpovi vyslanci Steve Witkoff a Jared Kushner, uvedla podle agentury Reuters mluvčí Bílého domu Karoline Leavitt. Na okraj jednání na vysoké úrovni se podle ní uskuteční technická jednání. Náměstek íránského ministra zahraničí Kázem Gharíbabádího dříve popřel zprávy médií o možných úterních technických jednáních stran v Kataru, informuje agentura AP.

Střelba v německém centru pro mládež, pět lidí zemřelo

Při střelbě v zařízení pro péči o mládež v severoněmeckém městě Stade zahynulo pět lidí a několik dalších utrpělo zranění. Oznámila to v pondělí místní policie, která na místě zadržela dva podezřelé, včetně předpokládaného střelce. Okolnosti útoku jsou nadále předmětem vyšetřování.

Cenový strop na benzin i naftu znovu mírně vzroste

Řidiči si v úterý za benzin i naftu mohou připlatit o několik haléřů víc. Stát stanovil nový cenový strop na benzin na 40,47 koruny za litr a na naftu na 36,47 koruny za litr, regulace cen pohonných hmot navíc bude pokračovat až do 19. července.

Při ruském útoku na Dnipro zemřelo pět lidí

Při ruském útoku na město Dnipro na jihovýchodě Ukrajiny byli zabiti čtyři lidé. Informoval o tom dnes šéf vojenské správy regionu Oleksandr Hanža. Dalších deset osob bylo podle něj zraněno. Rusko hlásí údajné dobytí další vesnice ve východoukrajinské Dněpropetrovské oblasti.

Írán oznámil uvolnění šesti miliard dolarů z Kataru

Íránský prezident Masúd Pezeškján tvrdí, že Katar uvolní část zmrazených íránských prostředků v hodnotě šesti miliard dolarů. Peníze mají tvořit polovinu z celkových dvanácti miliard dolarů íránských zdrojů držených v Kataru, zatímco jednání o uklidnění napětí na Blízkém východě zůstávají křehká.

Izraelský letecký útok v Gaze si vyžádal tři oběti včetně osmiletého dítěte

Při dnešním izraelském leteckém úderu v centrální části Pásma Gazy zahynuli nejméně tři lidé, včetně osmiletého dítěte. Úder zasáhl stan v oblasti města Deir al-Balah, kde se ukrývali vysídlení lidé. Izraelská armáda uvedla, že cílem byl člen palestinského hnutí Islámský džihád, který se podle ní podílel na útoku na Izrael ze 7. října 2023, informovala o tom agentura AP.

Írán tvrdí, že obdrží šest miliard dolarů ze zmrazených aktiv v Kataru

Íránský prezident Masúd Pezeškján dnes uvedl, že jeho země po dohodě s USA, která zrušila sankce týkající se ropy a petrochemického průmyslu, obdrží aktiva v hodnotě šesti miliard z 12 miliard dolarů zmrazených v Kataru. S odkazem na íránská státní média o tom informuje agentura Reuters.

Nové továrny a datová centra. Jižní Korea spouští historický technologický plán

Jižní Korea chce vsadit svou budoucnost na čipy a umělou inteligenci (AI). Prezident I Če-mjong v pondělí představil investiční plán v hodnotě nejméně 880 miliard dolarů (zhruba 18,7 bilionu korun), který má během příštích let proměnit zemi v jednu z technologických velmocí.

Malajsie o rok prodloužila pátrání po zmizelém letounu z letu MH370

Malajsie o rok prodloužila smlouvu s americko-britskou firmou Ocean Infinity, která se zabývá hlubokomořským průzkumem. Nadále tak bude pokračovat podvodní pátrání po pohřešovaném letu MH370 společnosti Malaysia Airlines, oznámilo dnes malajsijské ministerstvo dopravy, které citovala agentura Reuters.

Nejvyšší soud USA bude před letní pauzou rozhodovat o Trumpových pravomocech

Nejvyšší soud Spojených států završuje zasedací období, v němž se hojně zabýval široce pojatým výkladem prezidentských pravomocí, které prosazuje šéf Bílého domu Donald Trump. Očekává se, že tento týden rozhodne v osmi případech, které mu zbývají před tím, než se soudci rozejdou na letní přestávku. Je mezi nimi spor o Trumpovu snahu omezit automatické udělování amerického občanství dětem narozeným v USA či pokus odvolat guvernérku centrální banky USA (Fed) Lisu Cookovou. Píše o tom agentura AP.

Pákistán udeřil na Afghánistán. Tálibán hlásí desítky mrtvých

Pákistán v neděli provedl letecké i pozemní údery na afghánské provincie podél svých hranic. Podle úřadů pod správou hnutí Tálibán zemřely a byly zraněny desítky lidí. Kábul obviňuje Islamábád z útočení na civilní infrastrukturu, Pákistán však tvrdí, že cílil na úkryty teroristů. Údery následovaly po sebevražedném útoku na velitelství elitní pákistánské jednotky v Karáčí. Pákistán dlouhodobě obviňuje Afghánistán z ukrývání teroristů.

Tisíce Srbů pokračují v protestech i po oznámení rezignace prezidenta Vučiće

Oznámení prezidenta Aleksandara Vučiće o chystané rezignaci protesty v Srbsku nezastavilo. Do ulic města Kraljevo znovu vyšly tisíce lidí, kteří se obávají, že si dlouholetý prezident udrží vliv i po odchodu z funkce. Demonstrace navazují na studentské protesty, které před více než rokem odstartovala tragédie na nádraží v Novém Sadu.

WHO: Vlna veder má v Evropě na svědomí 1300 životů

Bezprecedentní vlna veder, která na přelomu června a července zasáhla Evropu, mohla být příčinou stovek úmrtí navíc. Uvedl to šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, podle něhož bylo od 21. června v souvislosti s extrémními teplotami zaznamenáno více než 1300 nadměrných úmrtí.

Při pádu vrtulníku Saudi Aramco zemřelo 14 lidí

Vrtulník patřící ropné společnosti Saudi Aramco se zřítil v Ras Tanura na východním pobřeží Saúdské Arábie. Nehodu nepřežil nikdo ze 14 lidí na palubě, všichni mrtví byli saúdští občané.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama