Protext ČTKDítě Česka 2024: Nominace se otevřou již 1. června

Dítě Česka 2024: Nominace se otevřou již 1. června

Praha 28. května 2024 (PROTEXT) – UNICEF ČR otevírá nominace do 4. ročníku unikátní ankety Dítě Česka, ve které hledá inspirativní děti a mladé lidi navštěvující české základní a střední školy. S výběrem vítěze pomohou mj. předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová, rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková, hokejová legenda Patrik Eliáš nebo influencer Karel (Kovy) Kovář.

Praha, 29. května 2024 – Český výbor pro UNICEF vyhlašuje nový ročník ankety Dítě Česka věnované talentovaným žákům a studentům z celého Česka. Nominace budou spuštěny u příležitosti Mezinárodního dne dětí 1. června v rámci Zlín Film Festivalu ve 20:00. Z přihlášených účastníků bude nominováno 20 finalistů a porota složená z významných českých osobností následně vybere dva vítěze – jednoho v kategorii „školák“, druhého v kategorii „středoškolák“.

„Každá nominace je zároveň i formou ocenění a poděkování všem dětem a mladým lidem, kteří se aktivně zapojují do dění kolem sebe a jsou inspirací pro ostatní. Je potřeba, aby se o nich vědělo. Už toto je důvod, proč nominaci zaslat,“ domnívá se výkonná ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba.

Jak se zapojit?

  • nominovat mohou instituce, školy i soukromé osoby, například učitelé či ředitelé škol, vedoucí kroužků, spolužáci a samozřejmě také rodiče nebo prarodiče
  • nominace probíhá prostřednictvím přihlašovacího formuláře na webu www.diteceska.cz do 30. září 2024 (přihlášku je nutné odeslat spolu se souhlasem zákonného zástupce)

Kdo může být nominován?

Všechny děti nebo mladí lidé, kteří splňují tato kritéria:

  • věk do 17 let (v době vyhlášení výsledků ankety – 17. 11. 2024)
  • české občanství, trvalý pobyt nebo dočasná ochrana v ČR

Anketa vyhledává výjimečné jedince, kteří prokázali své vůdčí schopnosti, inovativní myšlení a odhodlání k pozitivní změně. UNICEF Česká republika se snaží ocenit ty, jejichž úsilí inspirovalo ostatní a přispělo k lepší budoucnosti, ať už prostřednictvím sociálních iniciativ, ekologického aktivismu, prosazování práv dětí nebo jakékoli jiné aktivity společenského významu. Nejde přitom o jednorázové mimořádné činy, ale o dlouhodobou aktivitu a konkrétní výsledky. Vítězové ankety budou vyhlášeni 17. listopadu 2024, v návaznosti na Světový den dětí, který připadá na 20. listopadu.

Co čeká vítěze?

  • finanční cena v hodnotě 15 000,- Kč na realizaci a podporu veřejně prospěšného projektu či aktivity iniciované vítězem ankety
  • osobní setkání a interakce s porotci
  • vlastní blog a prostor na webu a profilech UNICEF ČR pro své názory a pohledy
  • propojení v rámci mezinárodní sítě UNICEF

Mezi porotci, kteří budou rozhodovat o vítězích, nebude chybět youtuber a influencer Karel (Kovy) Kovář; vyslankyně dobré vůle UNICEF, herečka Jitka Čvančarová; ředitel televizní stanice ČT – Déčko Petr Koliha, školský ombudsman Slávek Hrzal, rektorka UK Milena Králíčková nebo předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.

Vítězové na Hradě

Vítězi loňské ankety Dítě Česka se stali Matěj Pavliš a Kristýna Kedrová. Kristýna tvoří výukové hry pro děti ve hře Minecraft. Matěj doučuje své vrstevníky skrze projekt Studenti studentům a závodně hraje šachy, které také propagoval skrze projekt Šachy do škol.

V minulém roce se k oslavám Světového dne dětí historicky poprvé připojil rovněž prezident České republiky. Petr Pavel přijal vítěze ankety Dítě Česka na Pražském hradě a zapojil je do svého programu. „Výsledky průzkumu „Česko – země přátelská k dětem“, které mi vítězové ankety Dítě Česka předali, jsou pro mě informačně hodnotné. Budu rád, když je v příštím roce dostanu do rukou znovu a když k nim dostanu komentář od těch nejpovolanějších – od dětí.“ řekl při příležitosti historicky prvního Kids Takeover na Pražském hradě Petr Pavel, prezident České republiky.

Výjimečné setkání s prezidentem ČR zhodnotila vítězka Kristýna Kedrová takto: „Bylo to neuvěřitelně obohacující, pořád jsem si v duchu říkala, jakou mám čest nahlédnout do zákulisí dění na Hradě, to je v našich očích něco obrovského.“

UNICEF dlouhodobě usiluje o to, aby se děti a mládež nebály zapojovat do dění ve své komunitě a cítily při realizaci vlastních projektů podporu veřejnosti i svého okolí. I proto UNICEF ČR s finalisty ankety nadále pracuje, jednou z forem této spolupráce je účast na různých domácích či mezinárodních projektech a akcích, ať už se jedná například o možnost debatovat s ministrem školství nebo se účastnit panelů na Czech & Slovak Sustainability Summit.

„Oceňuje se každá zkušenost a každá organizace, do které se zapojíte. Rozhodně bych se nebál ukázat ostatním, že to, co člověk dělá pro dobrou věc, má smysl a velký dopad, ač na první pohled to může působit jako drobnost,“ uvedl k dotazu, proč by se měly děti do ankety přihlásit, vítěz ankety Dítě Česka Matěj Pavliš.

Práce UNICEF je založena na Úmluvě o právech dítěte, která každému dítěti zaručuje stejná práva bez ohledu na pohlaví, rasu, náboženské přesvědčení, příjem rodiny, fyzické vlastnosti, místo narození nebo zeměpisné umístění. UNICEF věří, že všechny děti mají právo žít, rozvíjet se a plně využít svůj potenciál bez překážek, diskriminace, zaujatosti nebo zvýhodňování.

UNICEF (Dětský fond OSN) pracuje ve 193 zemích světa, kde dětem zajišťuje zdravotní péči, výživu, pitnou vodu a hygienu, základní vzdělání pro všechny chlapce i dívky a ochranu před násilím a zneužíváním. UNICEF je jediná organizace OSN, jejíž činnost je financována výhradně z dobrovolných příspěvků. Na programy pomoci dětem jde 93,2 % všech získaných prostředků.

 

Zdroj: UNICEF

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Doporučujeme

Ženu podezřelou z bombového útoku v Monaku našli mrtvou na Ukrajině

Žena podezřelá z bombového útoku v Monaku, při němž byli zraněni ukrajinský podnikatel Vadym Jermolajev a členové jeho rodiny, byla nalezena mrtvá na Ukrajině. Podle ukrajinské bezpečnostní služby (SBU) zemřela střelnými ranami do hlavy. V souvislosti s její smrtí byli zadrženi dva muži, z nichž jeden je důstojníkem ukrajinského ministerstva obrany.

Vzácné houby pomáhají obnovovat deštný prales na odlehlém atolu Palmyra

Obnova původního pralesa na tichomořském atolu Palmyra, korálovém ostrovním prstenci, který obklopuje mělkou lagunu, nezávisí jen na výsadbě stromů. Klíčovou roli hrají také vzácné půdní houby, bez kterých se zdejší dřeviny nedokážou uchytit. Nový výzkum ukazuje, že právě tento skrytý vztah může rozhodnout o úspěchu rozsáhlé obnovy tamní přírody.

Ukrajina vyslala na moskevský region přes 430 dronů, uvedl primátor Moskvy

Ukrajina během noci na dnešek vyslala na moskevský region přes 430 dronů. Na síti Telegram to oznámil primátor ruské metropole Sergej Sobjanin. O případných škodách se nezmínil. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci zaútočila na dva závody spojené s ruským vojensko-průmyslovým komplexem v Brjanské oblasti. Terčem ukrajinských dronových útoků se stalo také osm tankerů ruské "stínové flotily" v Azovském moři, informovala agentura Reuters.

Spekulace jsou u konce. Microsoft zahájil historickou restrukturalizaci herní divize

Microsoft ukončil spekulace a zahájil největší restrukturalizaci herní divize v historii. Opatření zahrnuje propuštění tisíců zaměstnanců, výrazné zmenšení herní divize a odchod čtyř známých studií z portfolia společnosti. Celkem přijde o místo skoro 5 000 zaměstnanců, z toho část byla propuštěna okamžitě. Informují o tom CNET a Forbes.

Sesuv půdy v Číně připravil o život pět lidí, bouře a povodně mají 15 obětí

Čína se potýká s důsledky extrémních srážek a bouří. Sesuv půdy na severozápadě zasypal přes 30 lidí a nejméně pět z nich usmrtil, zatímco silné bouřky v centrální části země si vyžádaly nejméně 15 mrtvých a stovky zraněných. Na jihu přišli kvůli povodním čtyři lidé o život a desetitisíce obyvatel se kvůli povodním také musely evakuovat. Informují o tom dnes tiskové agentury.

Rusko rozsévá balistický teror. Zelenskyj jede do Turecka žádat o pomoc spojence

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bude na summitu Severoatlantické aliance (NATO) v Turecku naléhat na spojence, aby dodali systémy protivzdušné obrany. Kyjev je totiž naléhavě potřebuje k ochraně civilní infrastruktury před ruskými balistickými raketami. Zatímco drony obránci dokážou zneškodnit, balistické rakety dál rozsévají zkázu. Zelenskyj chce rovněž před americkým prezidentem Donaldem Trumpem zdůraznit úspěchy ukrajinských dronových útoků v hloubi Ruska.

Spotřeba paliv v Indii v červnu klesla

Indická spotřeba paliv v červnu meziměsíčně klesla o 3,7 procenta na 19,42 milionu tun. Slabší poptávka se projevila u benzinu, nafty, topného oleje i některých průmyslových produktů. Ve srovnání s loňským červnem byla celková spotřeba nižší o 3,1 procenta.

Tanker v Hormuzském průlivu zasáhl neznámý projektil

Lodní doprava v Hormuzském průlivu se obnovuje, napětí však nepolevuje. Ropný tanker u pobřeží Ománu zasáhl neznámý projektil. Teherán se k útoku nepřihlásil, íránská státní média však upozornila, že plavidlo se odklonilo od schválené trasy a ignorovalo varování. Na lodi vypukl požár, nebyly však hlášeny oběti ani zranění. Írán dál upevňuje kontrolu nad průlivem.

Kanada chce až 12 ponorek od německé společnosti TKMS

Kanada si vybrala německou společnost ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) jako dodavatele až 12 konvenčních ponorek. V noci na dnešek o tom informovala agentura AP. Kanadský premiér Mark Carney to označil za největší vojenskou zakázku v historii své země. Německý kancléř Friedrich Merz v prohlášení uvedl, že kanadské rozhodnutí je silným signálem transatlantické a evropské spolupráce v obranném průmyslu.

Sylvester Stallone slaví 80. narozeniny

Sylvester Stallone patří k hercům, kteří dokázali vytvořit postavy, které přesáhly samotné filmy. Rocky Balboa a John Rambo z něj udělali jednu z nejvýraznějších tváří akčního filmu a popkultury. Americký herec, scenárista a producent dnes slaví 80. narozeniny a dál zůstává pracovně aktivní.

KOMENTÁŘ: Největší zahraniční věřitel USA má problém. Jen padá a nikdo neví, co s tím

Letošní vzedmutí dolaru se stává velkým problémem pro Japonsko. Jen oslabil vůči americké měně na nejnižší hodnotu od osmdesátých let, což prodražuje import klíčových surovin do země. Japonsko teď hledá způsob, jak slábnutí měny zastavit.

Ukrajinské útoky poškodily přístavy Vysock a Usť-Luga, Sevastopol neměl dodávky

Ukrajinské dronové útoky dnes poškodily ruské přístavy Vysock a Usť-Luga v Baltském moři, dvě rafinerie a dočasně také připravily o elektřinu Sevastopol, největší město na okupovaném ukrajinském poloostrově Krym. Informuje o tom agentura Reuters, podle níž při dalších ukrajinských úderech zemřel nejméně jeden člověk a několik dalších bylo zraněno.

Hamás oznámil rozpuštění svého vládního výboru v Pásmu Gazy

Palestinské islamistické hnutí Hamás dnes oznámilo rozpuštění svého vládního orgánu v Pásmu Gazy. Uvedla to agentura AFP. Hnutí to označuje za krok k předání moci technokratickému palestinskému výboru. S předáním moci počítá mírový plán, se kterým Izrael a Hamás souhlasily v loňském roce. Nevyřešená zůstává otázka odzbrojení, které Hamás odmítá. Izrael považuje dnešní rozhodnutí za pouze symbolické, píší tamní média.

OPEC+ oznámil zvýšení produkce ropy. Od srpna denně přidá 188 tisíc barelů

Sedm klíčových členů aliance OPEC+ oznámilo další navýšení produkce ropy. Od srpna vzrostou produkční kvóty dohromady o 188 000 barelů denně, oznámila organizace po virtuální schůzce ministrů podle televize Al-Džazíra. Jde o stejné navýšení, jaké ropný kartel oznámil v předchozích měsících.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama