Protext ČTKDesítky nabíjecích stojanů se staví u hypermarketů

Desítky nabíjecích stojanů se staví u hypermarketů

Nákupní centra v České republice se zvolna stávají záchytným bodem pro řidiče elektromobilů. Prakticky všechny významné obchodní řetězce chtějí u svých prodejen do několika let nabídnout elektromobilistům možnost rychlého dobíjení.

Naposledy své plány v této oblasti v tomto týdnu odtajnily dva velké obchodní řetězce. Kaufland spolupracuje s energetickou společností E.ON a během několika let díky tomu vznikne u všech 140  obchodů této značky tolik rychlých dobíječek, že u nich bude možné naráz dobíjet tisíc elektrických aut.

Během první etapy postaví E.ON dobíječky u 41 prodejen, ve druhé fázi pak budou jednak postaveny stojany s vyšším dobíjecím výkonem (až 400 kW) a jednak vybudovány takzvané huby, které umožní současné nabíjení několika elektrických vozidel.

Zatím můžou zákazníci nejrychleji dobíjet (výkonem až 75 kW) u tří prodejen zmíněného řetězce. Konkrétně se jedná o Kolín, Jablonec nad Nisou a Praha-Hloubětín.

Postupně ale má být u všech prodejen stejný standard pro rychlé dobíjení. Všechny stojany s výkonem nad 150 kW pak navíc budou osazeny také platebním terminálem. Všechna místa pro dobíjení budou navíc bezbariérová, aby obsluhu stanice zvládli také hendikepovaní lidé.

Nyní s obdobným plánem přicházejí také společnosti Tesco a ČEZ. Podle tiskové zprávy bude u obchodů s logem Tesca k dispozici do konce letošního roku 25 veřejných dobíjecích stanic. Nejnovějšími přírůstky jsou 4 stojany v garážích pražského nákupního centra Eden a po dvou stanicích na parkovištích areálů prodejen Tesco v Českém Krumlově a Klatovech.

Hned poté bude následovat další fáze společného budování stanic, během níž bude počet stanic u obchodů Tesca rozšířen na 70.

Postupně budou vznikat nabíjecí huby a v nich také stojany umožňující ultrarychlé dobíjení.

 Autonaelektřinu.cz

Doporučujeme

Oteplování mění Středozemní moře a podporuje invazní druhy

Středozemní moře se rychle otepluje a jeho proměna už výrazně mění zdejší ekosystémy. Původní druhy ustupují invazním rybám, některé populace se hroutí a rybáři přicházejí o úlovky, na které byli po generace zvyklí.

Policie zatkla muže podezřelého ze založení požáru u Spokane v USA

Úřady dnes zatkly 37letého Aarona F. Farinacciho, kterého podezírají ze založení jednoho z ničivých požárů v okolí města Spokane ve státě Washington. S odvoláním na úřad místního šerifa o tom informovala agentura AP. Je držen ve vazbě s kaucí ve výši jednoho milionu dolarů (přibližně 21,2 milionu Kč).

Saudi Aramco těží na zdražující ropě. Firma oznámila prudký nárůst čtvrtletního zisku

Největší ropná společnost světa Saudi Aramco v úterý oznámila prudký nárůst zisků za druhé letošní čtvrtletí. Ropní giganti těží z nárůstu cen ropy v důsledku války s Íránem, která vedla k zablokování Hormuzského průlivu. Do těchto společností se obul i americký prezident Donald Trump.

V Guatemale nedaleko metropole evakuují dvě obce kvůli erupci sopky Fuego

Úřady v Guatemale vydaly varování kvůli silné erupci sopky Fuego, která chrlí lávu a mohutná oblaka plynu a popela, a to ve vzdálenosti asi 35 km od hlavního města. Zahájena byla také evakuace dvou obcí v blízkosti sopky a i dnes zůstanou kvůli erupci zavřené školy v několika regionech, informovala agentura AFP.

Lesní požáry ve Francii odhalily stovky nevybuchlých granátů z druhé světové války

Lesní požáry ve francouzské obci Le Porge v regionu Gironde odhalily skrýš zhruba 400 granátů a další munice z druhé světové války. V okolí se podle svědků ozývaly exploze jako při válce. Původně se myslelo, že jde o plynové láhve, ale šlo o exploze nevybuchlé munice.

Útoky ukrajinských dronů v Rusku zabily šest osob, devět dalších zranily

Útoky ukrajinských dronů v noci na dnešek v Rusku zabily šest lidí a devět dalších zranily. Terčem útoků se staly také sklady u Moskvy a Petrohradu včetně skladiště největšího ruského on-line prodejce Wildberries, které začalo hořet. Rusko během noci zničilo 320 ukrajinských dronů, uvedly ruské úřady, které citovala agentura Reuters. V útocích během noci pokračovalo také Rusko, které na Ukrajině zabilo nejméně jednu osobu a několik dalších zranilo.

Rýn či Dunaj se nadále potýkají s rekordními poklesy hladiny

Hladina Rýna u Kolína nad Rýnem na západě Německa klesla kvůli nedostatku srážek na místní historické minimum. Lodní dopravu komplikuje i místy rekordně nízká hladina Dunaje v Rakousku. Píšou o tom dnes agentury DPA a APA.

Při ukrajinském útoku v Krasnodarském kraji zahynulo sedm lidí

Počet obětí ukrajinského útoku v černomořském letovisku na jihu Ruska stoupl na sedm, informoval krizový štáb Krasnodarského kraje. Dříve gubernátor Venjamin Kondraťjev oznámil šest mrtvých, včetně tří dětí. Další čtyři desítky lidí ve vsi Archipo-Osipovka nedaleko Gelendžiku utrpěly zranění.

Tajné služby podle médií varovaly před migrační vlnou do Ceuty, vláda to popřela

Španělská tajná služba minulý měsíc několikrát varovala ministerstvo vnitra před možností velké migrační vlny z Maroka do Ceuty, která leží na severoafrickém pobřeží a kam ve čtvrtek minulého týdne vtrhlo na 50.000 běženců. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informuje španělský rozhlas Cadena SER. Vládní mluvčí Elma Saizová to ale popřela. Španělské tajné služby se také podle tisku domnívají, že Maroko se tentokrát do organizace masivního přechodu hranice nezapojilo.

Zelenskyj jmenoval svého vyjednávače Umerova do čela rozvědky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes jmenoval svého hlavního vyjednávače při americko-rusko-ukrajinských rozhovorech o ukončení války Rustema Umerova šéfem ukrajinské vnější rozvědky (SZRU). Jde o nejnovější krok v personálních změnách, které zahrnovaly výměnu ministra obrany, což vyvolalo hněv veřejnosti, poznamenala agentura Reuters.

Rozsáhlá krádež bitcoinů zasáhla téměř 1200 peněženek

Útočníci získali z téměř 1 200 bitcoinových peněženek více než tisíc mincí v odhadované hodnotě 89 milionů dolarů. Analýza podezřelých převodů ukazuje na možnou chybu spojenou se zařízeními Coldcard. Výrobce ale zatím veřejně nepotvrdil, že jeho peněženky byly skutečně prolomeny.

Ted Lasso se vrací na hřiště. Čeká ho ženský tým a nová výzva

Oblíbený fotbalový trenér se po více než třech letech vrací na obrazovky. Ve čtvrté řadě seriálu Ted Lasso převezme ženský tým z druhé ligy a znovu se setká s řadou známých postav.

Vůdkyni barmské opozice Su-Ťij navštívil v domácím vězení Červený kříž, poprvé od vojenského puče

Vůdkyně barmské opozice Aun Schan Su-Ťij se po téměř čtyřech letech poprvé prokazatelně setkala s lidmi mimo okruh vojenské vlády. Delegace Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) ji navštívila v domácím vězení, kam byla přemístěna po zmírnění původního trestu. Fotografie zveřejněné vojenským režimem naznačují, že někdejší premiérka je v dobrém zdravotním stavu.

Shell se zbavuje části zelené energetiky v Evropě

Energetická společnost Shell prodá své evropské podnikání v oblasti pozemních obnovitelných zdrojů francouzské TotalEnergies. Součástí dohody jsou větrné a solární elektrárny i bateriová úložiště v několika zemích. Hodnotu transakce firmy nezveřejnily.

Rumunsko odstřelilo skály v Dunaji, aby zajistilo vodu pro jadernou elektrárnu

Rumunská armáda pomocí řízeného odstřelu odstranila část skály v Dunaji. Mimořádný zásah má přivést více vody k jaderné elektrárně Cernavodă, jejíž provoz ohrožuje dlouhotrvající sucho.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama