Protext ČTKDeset let Czech National Trust a ukončení projektu Erasmus+

Deset let Czech National Trust a ukončení projektu Erasmus+

Praha 21. června 2023 (PROTEXT) – Czech National Trust (CNT) oslaví ukončení svého dvouletého projektu Erasmus+, přivítá představenstvo Mezinárodní organizace národních trustů (INTO) a pracovně oslaví 10 let své existence programem v Praze a v Libčicích nad Vltavou.

Své zkušenosti s péčí o památky sdílí CNT také prostřednictvím projektu SEECHT (Staff Exchanges in European Cultural Heritage Trusts) v rámci programu Erasmus+, kterým tento týden uzavírá svůj dvouletý projekt. CNT koordinoval know how výměny mezi šesti evropskými národními trusty.

O památky a kulturní dědictví v České republice pečuje Czech National Trust (CNT) už 10 let. Založila ji u nás paní Irena Edwards s pomocí Mezinárodní organizace národních trustů (INTO).

U příležitosti 10. výročí vzniku CNT se do České Republiky také sjíždí na pozvání CNT celé mezinárodní představenstvo INTO a koná se zde jejich výroční zasedání. Nabitý třídenní program ve dnech 21.–23. června 2023 vrcholí veřejným workshopem a masterclass, která se koná 22. června ve skvěle zrestaurované průmyslové památce Uhelný Mlýn v Libčicích nad Vltavou. Program akce je plný zajímavých aktivit a najdete ho ZDE.

Hlavním posláním Czech National Trust (CNT) je nacházet nové zdroje financování obnovy památkových objektů, napojování české památkářské obce na ohromné zkušenosti národních trustů sdružených v INTO po celém světě, podporou místního dobrovolnictví, kterým chce vrátit místním komunitám hrdost a povědomí o lokálních památkách a podporovat je v tom, aby je přijaly za své a staraly se o ně pro příští generace. CNT úzce spolupracuje s asociací ANOPA (Asociací nestátních otevřených památek).

V rámci projektu výměnných stáží Erasmus+ v letech 2021-2023 spolupracoval CNT se šesti evropskými trusty. V ČR přivítal v září Michaela Leigha, odborníka na historickou krajinu z anglického National Trustu, a Kathleen Boalovou, ředitelku pro návštěvnost ze skotského National Trustu. Za CNT se do projektu zapojily památník Marie von Ebner-Eschenbach a zámky Loučeň, Karlova Koruna a Kroměříž.

CNT vyslal v rámci projektu Martinu Kubešovou, manažerku ze zámku Karlova Koruna a Kost (ANOPA), do italského trustu FAI . V listopadu vyjel do anglického National Trustu krajinářský specialista Ing. Martin Krčma (CNT). Všichni, kdo se výměnných pobytů zúčastnili, budou společně prezentovat nabyté zkušenosti a výsledky své práce během závěrečného setkání v České republice v červnu 2023.

Chcete podpořit památky v České republice?

Pokud jste i vy hrdí na české kulturní dědictví, můžete se o jeho budoucnost zasloužit podporou organizace Czech National Trust. Získáte kartičku INTO Places, která vám a jedné další osobě umožní zdarma vstup do více než 1 100 památkových objektů v zemích jako Anglie, Wales, Skotsko, Severní Irsko, Itálie, Polsko, Slovensko, Bavorsko, Malta, Austrálie, Kanada aj. V České republice se můžete podívat do Zdislavic, kde se seznámíte s odkazem výjimečné spisovatelky Marie von Ebnerové-Eschenbachové, do bývalé kotelny a uhelného mlýna v Libčicích nad Vltavou, do staré barvírny v Úštěku, do zámků Rožmitál, Loučeň, Kroměříž, Karlova Koruna, Žďár nad Sázavou a na hrad Kost.

Akce se koná za podpory Czech National Trust, INTO, ANOPA, tým ERASMUS+ SEECHT, Středočeského kraje, Czech Tourism, Britské obchodní komory v ČR, Uhelného mlýnu v Libčicích nad Vltavou, DELTA legal, nadace Herita, Studia ACHT a DDmen.

Kontakt:

Klára Vorlíčková, vorlickova@p2m.cz

Lucie Medková, medkova@p2m.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Doporučujeme

Španělsko začalo s umisťováním bariéry proti migrantům na moři u Ceuty

U španělského města Ceuta, které je na severu Afriky, dnes ráno začala instalace bariéry proti migrantům na moři. Podle médií o tom informovalo ministerstvo vnitra. Právě přes moře se dostalo do Ceuty mnoho lidí při čtvrtečním živelném přechodu hranice. Situace ve městě je dnes ráno klidná.

Na Kubě se kvůli sankcím USA zavřely tři čtvrtiny hotelů

Téměř tři čtvrtiny hotelů na Kubě se už musely uzavřít kvůli americkým sankcím a ropnému embargu, které letos výrazně zhoršilo ekonomickou krizi, s níž se tento desetimilionový karibský ostrov potýká už řadu let. O uzavření hotelů informovala podle agentury AFP tento týden kubánská vláda.

Kontrolované vypalování pomáhá chránit obří sekvoje před požáry

Obří sekvoje přežívají v kalifornských horách tisíce let a po většinu své historie jim pravidelný oheň prospíval. Nový výzkum ukazuje, že pečlivě řízené vypalování lesa výrazně zvyšuje jejich šanci přežít i dnešní mimořádně ničivé požáry. V oblastech, kde se kontrolované požáry uskutečnily během posledních deseti let, měly stromy téměř čtyřikrát vyšší pravděpodobnost přežití.

Britská služba informuje o útocích na dvě lodě u Hormuzského průlivu

Britská námořní služba (UKMTO) dnes ráno informovala o útocích na dvě lodě u ománských břehů v oblasti Hormuzského průlivu. Jedna loď byla podle informací UKMTO zasažena projektilem, což poškodilo její strojovnu. Loď tak nemá kontrolu nad směrem své plavby. Další loď zaznamenala ve své blízkosti velký výbuch, nebyla ale zasažena. Oba incidenty prošetřují úřady.

Ruský útok na Kyjev zabil nejméně devět lidí a 28 dalších zranil

Ruský útok balistickými střelami na Kyjev v noci na dnešek zabil nejméně devět lidí. Počet zraněných se zvýšil na 28 z původně hlášených 23, oznámily podle agentury AFP ukrajinské záchranné složky. V ukrajinské metropoli byly slyšet silné exploze. Rusko v posledních týdnech zesílilo útoky balistickými raketami, proti nimž jsou účinné pouze některé systémy protivzdušné obrany, včetně amerických systémů Patriot, kterých se Ukrajině podle Kyjeva nedostává.

Nový Spider-Man překonal rekord Avengers ještě před prvním víkendem

Nový film s Tomem Hollandem se zapsal do historie ještě před skončením prvního víkendu v kinech. V severoamerických předpremiérách utržil 72 milionů dolarů a překonal dosavadní rekord snímku Avengers: Endgame.

Inflace v eurozóně znovu zrychlila. Energie zdražily o deset procent

Inflace v eurozóně se v červenci zvýšila na 2,9 procenta a už pátý měsíc překračuje dvouprocentní cíl Evropské centrální banky. Za zrychlením stojí především energie, jejichž ceny meziročně vzrostly o deset procent. Nová čísla mohou posílit tlak na další zvýšení úrokových sazeb.

Bio vejce mohou mít vyšší klimatickou stopu než vejce z klecových chovů

Ekologická vejce z volného chovu mohou mít podle nové studie až dvojnásobný dopad na klima než vejce od slepic chovaných v klecích. Výzkumníci však zároveň upozorňují, že výsledky nezachycují všechny dopady na životní prostředí ani novější vývoj v produkci vajec.

Denia začíná u reprezentace a chystá výrazné změny

Nový trenér české fotbalové reprezentace Santi Denia se oficiálně ujal funkce a hned při svém představení naznačil, jakým směrem chce národní tým vést. Španělský kouč plánuje obnovu kádru, chce poznat české prostředí a co nejrychleji se pustit do práce. Součástí jeho plánů je také snaha přesvědčit Patrika Schicka k návratu do reprezentace.

V Alžírsku se zřítil do rokle autobus, nejméně 25 lidí zahynulo a 44 je zraněno

Nejméně 25 lidí zahynulo, když se dnes v Alžírsku zřítil do rokle autobus. Dalších 44 osob je zraněných, oznámily místní úřady, které dříve informovaly o 20 mrtvých a 38 zraněných. I po zveřejnění nového počtu mrtvých úřady varují, že nemusí jít o konečnou bilanci. Nehoda se stala ráno v oblasti Búmirdís asi 50 kilometrů od hlavního města Alžíru, uvedla agentura AFP.

Babiš má situaci v Ceutě za skandál španělské vlády, žádá uzavření Schengenu

Schengenský prostor je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) pro Španělsko třeba okamžitě uzavřít. Situaci po proniknutí desítek tisíc migrantů do španělského města Ceuty na severu Afriky považuje za skandál způsobený španělskou vládou. Řekl to ve vyjádření pro novináře, které ČTK poskytl mluvčí vlády Martin Vodička. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) dnes na tiskové konferenci k budoucnosti zahraničních center řekl, že má situaci za velmi složitou pro celý schengenský prostor. Ten umožňuje volný pohyb osob mezi evropskými státy bez provádění stálých hraničních kontrol na vnitřních hranicích.

Na řadě měřicích stanic v Německu padly ve čtvrtek teplotní rekordy

Na řadě německých měřicích stanic padly ve čtvrtek teplotní rekordy. Meteorologové na mnoha místech na jihu a ve střední části země naměřili přes 40 stupňů Celsia. Celoněmecký teplotní rekord zaznamenaný na konci června ale pokořen nebyl, informovala agentura DPA. Dnes se v celém Německu ochladí.

Ceny ropy klesají. Obavy z omezení dodávek ropy v Hormuzském průlivu zatím polevily

Ceny ropy v pátek pokračovaly v poklesu poté, co se začala obnovovat lodní doprava v Hormuzském průlivu. Trhy tak částečně zmírnily obavy z výpadků dodávek, které v předchozích dnech podpořily prudký růst cen po obnovení bojů mezi Spojenými státy a Íránem.

Počet migrantů z Maroka, kteří se dostali do španělské Ceuty, vzrostl podle úřadů na 49.000

Od čtvrtka přišlo do španělského města Ceuta na severu afrického kontinentu ze sousedního Maroka v nekontrolovaném proudu lidí na 49.000 migrantů. S odkazem na odhad španělského ministerstva vnitra to dnes uvedla agentura Reuters. Při snaze přeplavat námořní hranici se 19 migrantů utopilo. Chaotické snahy o překonání hranice mezi Marokem a španělskou exklávou pokračují i dnes, ačkoliv Maroko posílilo ostrahu části hranice. Někteří lidé však začali odcházet. Do Ceuty dnes míří premiér Pedro Sánchez.

Otec školního střelce v Georgii dostal patnáct let vězení. Soud uznal, že masové vraždě nezabránil, ač mohl

Otec šestnáctiletého střelce Colta Graye, který loni zabil čtyři lidi na střední škole v americkém státě Georgie, byl odsouzen k 15 letům vězení. Soud dospěl k závěru, že svým jednáním umožnil tragédii, přestože sám nikoho nezastřelil.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama