Více
  21 C
  Czech
  Čtvrtek, 18 srpna, 2022

  Denzel Washington v hlavní roli aneb Macbeth, jak ho neznáte

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Americký herec Denzel Washington ztvárnil jednu z nejslavnějších postav z děl Williama Shakespeara ve filmu The Tragedy of Macbeth. Jedná se o novou adaptaci 400 let staré hry, jejíž inscenaci oscarový herec podle svých slov nikdy neviděl. Napsaly o tom agentura Reuters a server NBC News.

  Hollywoodská hvězda hraje titulní roli v černobílé filmové verzi tragédie, kterou natočil režisér Joel Coen. Pojednává o skotském generálovi, který na popud své manželky spáchá vraždu, aby se dostal na trůn. Lady Macbeth ztvárnila americká herečka a držitelka Oscara Frances McDormand.

  „Děje se to tak, jak to osud chtěl, nikdy jsem to neviděl. Nevyhýbal jsem se tomu. Prostě jsem to neviděl,“ řekl Washington v rozhovoru pro agenturu Reuters.

  67letý americký herec si spolupráci s Coenem a McDormand pochvaloval. „Museli jsme se do toho nejdřív dostat, klást otázky, odrážet se jeden od druhého, trochu hrát a zjistit, jak dobře nám to dohromady funguje,“ vzpomínal představitel hlavní role.

  Macbetha ztvárnila už celá řada umělců, mezi nimiž nechybí Peter O’Toole, Ian McKellen, James McAvoy nebo Michael Fassbender. Tragédie byla přitom poprvé uvedena už na počátku 17. století.

  „Je to tlak, že? Dokážete si to představit? Někdo přijde (a řekne): ‚Podívej se, je to skvělá hra už 400 let. Nezkaz to. Hodně štěstí!‘“ vtipkoval Washington.

  „Ten tlak jsem necítil. Bude to dobrá hra, ať už jsem to pokazil, nebo ne. Bude pokračovat a bude otevřená interpretaci. To je na Shakespearovi skvělá věc… už se to povedlo všemi možnými způsoby. Takže tohle je Joelův nápad,“ vysvětlil zatím poslední filmový Macbeth.

  Minimalistické pojetí filmu Washington hodnotí kladně

  Podle Washingtona Coen do hry vnesl svěží vítr minimalistickou adaptací. „Nemůžete v divadle znovu vytvořit to, co tady předvedl Joel. Jen světlo a zvuk a prostor, který ponechává fantazii,“ řekl podle serveru NBC News.

  S postavou Macbetha se pojí celá řada pověr, kterým však herec podle svého vyjádření „moc pozornosti nevěnoval“. „Ten seznam je příliš dlouhý… Každý den je tu další věc, kterou byste neměli dělat,“ poznamenal.

  Snímek The Tragedy of Macbeth, na který filmoví kritici vesměs reagují s nadšením, je od pátku 14. ledna dostupný na Apple TV+.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS