Indický premiér Naréndra Módí byl v pátek poctěn nejvyšším francouzským vyznamenáním. Zúčastnil se také jako jeden z mála světových vůdců v historii vojenské přehlídky ke Dni dobytí Bastily. Jeho návštěva zpečetila významné dohody o obraně. Informovala o tom agentura Reuters či server Euronews.
Módí zahájil dvoudenní návštěvu Paříže ve čtvrtek, kdy mu byl udělen Řád čestné legie, nejvyšší francouzské vyznamenání. „Indie je obr v dějinách světa, který bude mít určující roli v naší budoucnosti,“ řekl Macron ve čtvrtek. „Je to také strategický partner a přítel.“
French President Emmanuel Macron bestowed the Grand Cross of the Legion of Honor on PM Narendra Modi. It is the highest French honour in military or civilian orders. PM Modi will become the first Indian PM to receive this honour.
— ANI (@ANI) July 13, 2023
In the past, the Grand Cross of the Legion of… pic.twitter.com/7nBEcAeDf8
Módí a prezident Emmanuel Macron sledovali, jak francouzští a indičtí vojáci pochodují po pařížské třídě Champs-Elysees lemované stromy. Stíhačky Rafale francouzské výroby, které Indie koupila v roce 2015, se účastnily průletu nad Vítězným obloukem.
Lidská práva, která jsou v Indii za vlády premiéra Naréndry Módího vnímána jako stále naléhavější téma, však v rozsáhlé agendě jeho návštěvy ve Francii chyběla.
Národní oslavy přicházejí v choulostivé době pro Macrona, kterého část veřejnosti vypískala, když projížděl ve vojenském autě po Champs-Elysees. Jeho rozhodnutí zvýšit věk odchodu do důchodu vyvolalo letos na jaře měsíce protestů a poškodilo jeho popularitu.
Dlouhodobé partnerství Francie a Indie
Nové Dillí udělilo počáteční souhlas s nákupem dalších 26 letadel Rafale pro své námořnictvo a tři ponorky třídy Scorpene. Obchod prohloubí obranné vazby s Paříží v době, kdy tyto dva národy hledají spojence v Indo-Pacifiku.
Očekává se, že celková hodnota nákupů bude kolem 9,75 miliardy dolarů, podle zdroje obeznámeného s detaily, kterého agentura Reuters nejmenovala.
Francie je po desetiletí jedním z nejbližších partnerů Indie v Evropě. Byla to jediná západní země, která neuvalila sankce na Dillí poté, co Indie provedla jaderné testy v roce 1998.
Indie již čtyři desetiletí spoléhá na francouzské stíhačky. Před zakoupením Rafale od Dassault Aviation Indie v 80. letech 20. století koupila proudové letouny Mirage, které stále tvoří dvě letky letectva. Stárnoucí flotila indických letadel ruské výroby, neschopnost Moskvy provádět údržbu a zpoždění indických plánů domácí výroby vedly ke dvěma novým dohodám o obraně.
Kritika ze strany lidskoprávních organizací
Módího návštěvu však kritizovaly organizace pro lidská práva, které se obávají rostoucí autoritářské povahy Módího hinduistické nacionalistické strany Bharatiya Janata Party. Obviňují ji z diskriminace menšin.
„Dnes Emmanuel Macron rozvinul červený koberec pro Naréndru Módího,“ uvedla na Twitteru francouzská skupina pro práva Ligue des Droits de l’Homme (LDH). „LDH, znepokojená indickým autoritářským obratem, odsuzuje toto pozvání, které vysílá katastrofální signál, popírající naše demokratické hodnoty.“
Na 72letého indického premiéra se všeobecně pohlíží jako na stále více autoritativního a na jeho hinduistickou nacionalistickou stranu za rozdělující, uvádí server Euronews. Ve zprávě z dubna skupina Amnesty International uvedla, že za vlády indického premiéra se snížila v zemi svoboda projevu.
Evropský parlament ve čtvrtek přijal rezoluci, aby „lidská práva byla začleněna do všech oblastí partnerství EU-Indie, včetně obchodu“. Rezoluce vyzvala členské státy, aby „systematicky a veřejně upozorňovaly na otázky lidských práv“ na nejvyšší úrovni.