Koalice Starostů a nezávislých (STAN) se rozhodla svolat mimořádné jednání kvůli pokračující bitcoinové aféře, která otřásá vládními kruhy. Důvodem jsou nesrovnalosti v komunikaci ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) ohledně vyšetřování sporného daru ministerstvu. Tento dar, v podobě bitcoinů za téměř miliardu korun, pochází od Tomáše Jiřikovského, dříve odsouzeného za obchod s drogami a zpronevěru.
Podle STANu ministryně nedostatečně vysvětlila, proč bývalý koordinátor pro vyšetřování kauzy, David Uhlíř, závěrečnou zprávu nevypracuje. Po jeho předčasném odchodu z ministerstva Decroix původně tvrdila, že zprávu dokončí po jeho návratu z dovolené. Nyní je jasné, že zpráva vůbec nevznikne. To vyvolalo zklamání v řadách Starostů, kteří komunikaci ministryně považují za nejasnou a matoucí.
Prohlášení předsednictva hnutí Starostové a nezávislí k novým informacím v tzv. bitcoinové kauze:
— Starostové a nezávislí (@starostove_cz) August 5, 2025
Nerozumíme tomu, proč navzdory příslibu paní ministryně, že zpráva pana Uhlíře bude zveřejněna, byl dnes veřejnosti oznámen opak. Podle našeho názoru paní ministryně nedostatečně… pic.twitter.com/rwtxAibOhX
Hrozba odchodem z vlády
Místopředseda STAN Jan Farský uvedl, že existují tři možné scénáře. Pokud ministryně uspokojivě objasní situaci, problém se vyřeší. V opačném případě může vést k odvolání náměstka Karla Dvořáka, nebo dokonce k odchodu celého STANu z vlády. Farský se přitom obává, že by rozpad vlády těsně před volbami přinesl chaos, který by občanům nepomohl.
Členové předsednictva STAN vyjádřili nespokojenost s tím, že Decroix neobjasnila, proč zpráva o kauze nebude zveřejněna. Hnutí považuje tento krok za komunikační selhání. „Očekáváme, že ministryně situaci vysvětlí nejen nám, ale i veřejnosti,“ uvedla Petra Korlaar, členka předsednictva STAN. Někteří poslanci hnutí, jako Hana Naiclerová, dokonce volají po její rezignaci.
Koaliční kritika pokračuje
Ačkoli Decroix tvrdí, že nemohla koordinátora přinutit zprávu napsat, její vysvětlení neuklidnilo její koaliční partnery. Podle Naiclerové je celá situace „výsměch veřejné kontrole“. Na druhé straně jsou politici z koalice Spolu, kteří kritiku STANu vidí jako součást předvolební kampaně. Podle nich není vyvolání konfliktu o Decroix nic víc než politický manévr.
Bitcoinová kauza pokračuje
Kauza bitcoinového daru ministerstvu spravedlnosti je stále pod dohledem Národní centrály proti organizovanému zločinu. Ta prošetřuje podezření z možného zneužití pravomoci a legalizace výnosů z trestné činnosti. Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) rezignoval v červnu poté, co kauza začala vyplouvat na povrch. Ačkoliv se vyšetřování stále vede, situace kolem Decroix se neustále vyhrocuje.
Ačkoliv STAN dává vládě čas na objasnění situace, červencové předčasné ukončení vyšetřování a rozhodnutí o nevypracování zprávy přidává vládní koalici na nervozitě. Téma bitcoinů, spolu s rostoucími spekulacemi, by mohlo mít vliv na výsledky nadcházejících voleb. Jak se situace vyvine, ukáže až blížící se jednání, které rozhodne o budoucnosti ministryně Decroix.