Reklama
12.2 C
Czech
Úterý 10. března 2026
ZprávyDavy lidí vítaly Nový rok na pláži v Riu i na náměstí...

Davy lidí vítaly Nový rok na pláži v Riu i na náměstí v New Yorku

Po Evropě vítala nový rok ohňostroji a hudbou také Jižní a Severní Amerika. Statisíce lidí dorazily na slavnou pláž Copacabana v Riu de Janeiro, na plážích slavili Silvestra také v mexickém Acapulku či v Peru. Desítky tisíc lidí navzdory deštivému počasí vítali nový rok podle agentury AFP na newyorském náměstí Times Square. Mezi posledními slavili příchod nového roku na západním pobřeží Spojených států, ve starém roce ještě do 11:00 SEČ zůstávají na Havaji.

Na pláži Copacabana podle serveru G1 trval ohňostroj 12 minut a zněly k němu písně Lady Gaga, Madonny či skupiny Coldplay. Organizátoři očekávali až 2,5 milionu lidí a místní média neuvádějí, kolik jich nakonec přišlo. Pláž, nábřeží i přilehlé ulice ale byly podle fotografií z místa zcela zaplněné. Kvůli bezpečnosti zablokovala policie příjezdové silnici ke Copacabaně a na pořádek dohlížely tisíce policistů. Zakázán byl kvůli bezpečnosti pouliční prodej nápojů ve skleněných lahvích. Ohňostroji a koncerty vítali lidé nový rok i na dalších místech Ria de Janeiro.

Na pláže vyrazili o silvestrovské noci i v Peru, jehož pobřeží koncem minulého týdne postihlo nebývale silné vlnobití. Varování před vlnami, ale už ne tak silnými, tam platilo i v pondělí a v úterý. Ohňostroji a koncerty rovněž na pláži a na nábřeží slavili lidé příchod roku 2025 také v mexickém letovisku Acapulco.

Davy čekaly nový rok na newyorském náměstí Times Square, kde podle AFP desítky tisíc lidí přihlížely tradičnímu spouštění více než pětitunové křišťálové koule z obřího stožáru. Oslavy v New Yorku provázel hustý déšť a také zvýšená přítomnost policie. Plán bezpečnostních opatření bral podle úřadů v potaz i útok na vánoční trh v Německu. Některé křižovatky v centru Manhattanu zablokovaly popelářské vozy, aby zabránily autům vjet do pěších zón. Nad oslavujícím davem také kvůli bezpečnosti přelétaly drony.

V Grónsku někteří lidé pro jistotu slavili příchod Nového roku hned dvakrát během jediné noci: nejprve ve chvíli, kdy se půlnoc přehoupla do nového dne v Dánsku, a pak znovu o půlnoci místního času, uvedla BBC. Grónsko je integrální součástí Dánského království se samosprávou ve vnitřních záležitostech.

Mezi posledními slavili příchod nového roku na západním pobřeží Spojených států. V Las Vegas desítky tisíc lidí sledovaly ohňostroj, který se spustil ze střech tamních kasin.

Některé zastihl příchod nového roku na palubě letadla, například téměř dvě stovky pasažérů letu z Madridu do Kostariky, napsal deník El País. Posádka s barevnými kloboučky začala čtvrthodiny před půlnocí budit spící cestující a rozdávat hroznové víno, aby mohli dodržet španělskou tradici rozšířenou i v zemích Latinské Ameriky a o půlnoci s každým úderem zvonu sníst jednu z 12 kuliček vína.

Reklama

Doporučujeme

Írán je podle ministra zahraničí připraven pokračovat v raketových úderech

Írán je připraven pokračovat v raketových úderech, dokud to bude nutné. V rozhovoru s americkou veřejnoprávní stanicí PBS to prohlásil íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Poznamenal rovněž, že po amerických a izraelských útocích na jeho zemi neočekává žádná další jednání o íránském jaderném programu.

Ukrajina téměř zcela vytlačila Rusy z Dněpropetrovské oblasti, tvrdí generál

Ukrajina během své nedávné protiofenzivy téměř zcela vytlačila ruská vojska z Dněpropetrovské oblasti. Zbývá osvobodit tři vesnice, uvedl v rozhovoru se serverem RBK-Ukrajina ukrajinský generál Oleksandr Komarenko. Tvrzení nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Trump poslal ceny ropy dolů, trhy však reagují předčasně

Ceny ropy klesají po několika vyjádřeních amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že válka s Íránem se chýlí ke konci. Trhy nicméně začaly pracovat s koncem konfliktu ještě dříve, než k němu došlo, varoval expert. Americký dolar po Trumpových komentářích oslabil a akcie posílily.

Izrael čeká dlouhou ofenzivu v Libanonu

Izrael počítá s tím, že boj proti Hizballáhu v Libanonu potrvá déle než současná válka s Íránem, napsaly Financial Times. Operace může pokračovat i po případném příměří s Teheránem a podle izraelských plánů má oslabit hnutí natolik, aby sever země přestal žít ve stínu další evakuace.

Válka s Íránem brzy skončí, ujistil Trump

Americký prezident Donald Trump v pondělí ujistil republikány, že válka s Íránem nepotrvá dlouho. Konflikt nicméně podle něj skončí až ve chvíli, kdy USA splní všechny své válečné cíle. Írán reagoval s tím, že válka skončí, až to dovolí.

Íránská televize označila nového vůdce Modžtabu Chameneího za zraněného ve válce

Moderátoři íránské státní televize při nedělním oznámení jména nového nejvyššího duchovního Modžtaby Chameneího uvedli, že byl zraněn v "ramadánové válce", což je označení, které íránská média používají pro současný konflikt s USA a Izraelem. Analytik ale později v živém vysílání naznačil, že nyní 56letý Chameneí mohl být zraněn v irácko-íránské válce v 80. letech. Jak byl nový vůdce zraněn, tak z vysílání íránské televize není jasné, napsala agentura AP.

KOMENTÁŘ: Trump zlehčuje ropný šok. Uklidní svět uvolnění komoditních rezerv?

Pokračující válka na Blízkém východě vyhnala ceny ropy v jednu chvíli až na cenu 116 dolarů za barel. Napětí na trhu má ulevit plán států skupiny G7 na uvolnění ropných rezerv. O jaké množství černého zlata jde? A jak situaci komentuje prezident Donald Trump?

Výbuch v Lutychu poškodil synagogu. Antisemitský útok, míní belgická vláda

Belgické úřady vyšetřují pondělní výbuch před synagogou v Lutychu na východě země. Exploze poškodila budovu i okolní objekty, incident se obešel bez zranění. Podle představitelů státu šlo o cílený antisemitský čin.

Šéf rakouské veřejnoprávní ORF odstoupil z funkce kvůli obvinění z obtěžování

Šéf veřejnoprávní rakouské rozhlasové a televizní stanice ORF Roland Weissmann dnes z funkce s okamžitou platností odstoupil. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na vedení rady této stanice. Weissmanna jedna ze zaměstnankyň obvinila ze sexuálního obtěžování, ten to ale popírá. Jeho právní zástupce oznámil právní kroky.

Trump naznačil, že o konci války s Íránem rozhodnou Spojené státy

Americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru s izraelským serverem The Times of Israel (ToI) naznačil, že o konci bojů s Íránem rozhodnou Spojené státy. Zároveň si šéf Bílého domu nemyslí, že bude nutné, aby Izrael ve válce pokračoval bez účasti USA.

Zemřel Joe McDonald, hlas Woodstocku a protiválečné generace

Hudební svět přišel o jednu z výrazných osobností americké kontrakultury 60. let. Joe McDonald se proslavil jako autor protiválečné hymny, která se stala symbolem protestů proti válce ve Vietnamu. Jeho jméno ale zůstává spojené i s legendárním festivalem Woodstock a celou generací, která tehdy hledala vlastní hlas.

Hlavní nádraží ve skotském Glasgow je uzavřeno kvůli požáru

Hlavní nádraží ve skotském Glasgow, které patří k největším v Británii, je uzavřeno na dobu neurčitou kvůli rozsáhlému požáru v jeho blízkém okolí. Uvedl to dnes ráno web BBC News. Budova, kde vypukl požár, se částečně zřítila. Není zcela jasné, jaké škody oheň způsobil v nádražní budově a na infrastruktuře. Nejsou informace o zraněných či mrtvých.

Írán má nového duchovního vůdce. Trumpovi se to líbit nebude

Modžtaba Chameneí, druhorozený syn zabitého ajatolláha Alího Chameneího, byl íránským Shromážděním znalců vybrán za nového duchovního vůdce islámské republiky. Hovoří se o muži držícím se v ústraní, který však získával moc „v zákulisí“ íránské politiky.

Čínské ceny rostly nejrychleji za víc než tři roky

Čínské spotřebitelské ceny v únoru zrychlily růst na 1,3 procenta meziročně a dostaly se nejvýš od ledna 2023. Pomohly jim oslavy lunárního nového roku, dražší ropa i silnější poptávka po elektronice spojené s umělou inteligencí. Zároveň se mírně zmírnil i tlak na průmyslovou deflaci, která čínskou ekonomiku svírá už déle než tři roky.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama