SportDánský válec jede do Kataru. Kvalifikací prošel s 8 výhrami z 8,...

Dánský válec jede do Kataru. Kvalifikací prošel s 8 výhrami z 8, navíc nedostal gól

Český fotbalový nároďák ještě bude muset o svůj osud a postup na mistrovství světa do Kataru zabojovat, evropští kolegové z Dánska už ale vědí. Na šampionátu v roce 2022 si zahrají díky dokonalé kvalifikaci, ve které nedostali ani gól a navíc vyhráli všech 8 zápasů z 8.

Mistrovství světa v Kataru. Fotbalový milník a akce, na kterou se chtějí dostat všechny reprezentační výběry planety. Na MS v roce 2022 se ale bohužel pro mnohé podívá jen hrstka z nich. Dánové už ale vědí, že právě oni mezi vybranou společností chybět nebudou.

Březnový protest, teď postupové oslavy

Katar a mistrovství světa ve fotbale? To zní i těm, kteří se o fotbal nezajímají, podezřele. Šílené vedro, teploty na maximech, nehostinné podmínky. Poprvé v dějinách se navíc stane, že se bude šampionát konat v listopadu a prosinci. V létě, tradičním čase pro mistrovství, by to totiž ani náhodou nešlo.

Pořadatelství Kataru je kapitolou samo pro sebe. Spekuluje se o korupci a úplatcích, které přesvědčili zástupce asociace FIFA přisoudit organizaci turnaje ropným magnátům z Kataru. A pak jsou tu ještě stadiony, na kterých se má hrát. Tam prý panují nelidské pracovní podmínky.

Na stavbách pracují lidé z Dálného východu a došlo na nich už k několika tisícům úmrtí. I proto si Dánové v březnu při kvalifikaci na MS oblékli trička s protestními nápisy a dokonce hlásali, že do Kataru nepojedou.

„Jako kapitán musím říct, že my hráči jsme velmi kritičtí k podmínkám, které v zemi vidíme. Budeme se ale plně soustředit na dění na hřišti,“ řekl tehdy kapitán Simon Kjaer. A to se Dánsku povedlo. Země ze severu Evropy prolétla kvalifikací a na šampionátu se ukáže.

O takových úspěších jen sníme, říká Höjbjerg

8 výher z 8, skóre 27:0. Takový je účet Dánů po kvalifikaci ve skupině F, kde mimo jiné hraje třeba Skotsko, Izrael nebo Rakousko. Poslední jmenovanou „repre“ porazilo Dánsko včera a zajistilo si tím jednoznačný postup.

„Nebyl to zrovna nejhezčí zápas, ale oba týmy byly připravené hrát i ošklivě. Nejdůležitější je, že jsme vyhráli a zajistili si lístek na mistrovství světa,“ řekl po zápase záložník Mähle. „Ukázali jsme, kým jsme a na jakých hodnotách si náš tým zakládá,“ myslí si kapitán Kjaer. „O takovýchto úspěších můžete vždy jen snít. Je to šílené. Je to velká věc pro mě, pro tým, pro dánský fotbal a pro celou zemi,“ doplnil špílmachr Pierre Emile Höjbjerg.

Dánsko se na MS ukáže celkově pošesté a bude chtít vylepšit své dosavadní maximum z roku 1998. Tehdy tým okolo gólmana Schmeichela a bratrů Laudrupových skončil ve Francii ve čtvrtfinále na kopačkách Brazilců.

Doporučujeme

Po povodních v Nepálu se pohřešují už tři tisícovky lidí. 17 tisíc dětí potřebuje pomoc, hlásí UNICEF

Počet lidí pohřešovaných po ničivých povodních a sesuvech v Nepálu a sousední Číně vzrostl téměř na 3 000. Záchranáři zatím nalezli a vyprostili 633 těl. Pátrání po dalších přeživších v oblastech, které před několika dny zasáhl mohutný příval vody, ledu a trosek, pokračuje.

Při nočním ruském útoku v okolí ukrajinské Buči zahynulo 27 lidí

Při nočním ruském útoku na oblast kolem ukrajinského města Buča poblíž Kyjeva zahynulo nejméně 27 lidí. Dalších 42 lidí bylo zraněno. Z oblasti zasažené útokem se evakuuje více než 380 osob. Podle agentury Reuters to dnes uvedl šéf správy Kyjevské oblasti Tymur Tkačenko.

Írán se bude bránit novým americkým sankcím, uvedla vláda

Íránská vláda dnes podle agentury Tasním uvedla, že bude pevně čelit americkým sankcím a "americko-izraelskému spiknutí". Zopakovala, že diplomacie a obrana jsou pro Teherán dva neoddělitelné nástroje k ochraně národních zájmů a bezpečnosti. Vláda mimo jiné slíbila, že se zaměří na zlepšení životních podmínek Íránců. Chce omezit inflaci, vytvořit více pracovních míst, podpořit domácí výrobu a postupně snižovat závislost země na americkém dolaru.

Rostoucí teploty zesilují účinky El Niña, ukazuje nová studie

Klimatický jev El Niño, který pravidelně ovlivňuje počasí po celém světě, je podle nové studie stále intenzivnější. Vědci dospěli k závěru, že jej zesiluje globální oteplování způsobené spalováním fosilních paliv. Aktuálně se přitom v Tichém oceánu formuje mimořádně silná epizoda.

Matka obžalovaná ze smrti tří dětí čeká na verdikt poroty

Porota v Massachusetts zatím nedospěla k verdiktu v procesu s Lindsay Clancy, která čelí obžalobě v souvislosti se smrtí svých tří dětí. Klíčovou otázkou není samotný čin, ale to, zda byla v jeho okamžiku trestně odpovědná.

Plzeň otočila duel s Crvenou zvezdou a postoupila do Evropské ligy

Viktoria Plzeň předvedla mimořádný obrat a zajistila si místo v ligové fázi Evropské ligy. Proti Crvené zvezdě smazala tříbrankovou ztrátu z prvního utkání, doma zvítězila 5:1 po prodloužení a dvojzápas ovládla celkově 5:4. Rozhodující trefu zaznamenal střídající obránce Dávid Krčík.

USA chtějí odstřihnout egyptskou banku od dolarů kvůli vazbám na Írán

Spojené státy navrhly omezit přístup poboček egyptské banky Banque Misr ve Spojených arabských emirátech k americkému finančnímu systému. Washington je podezírá, že zprostředkovaly miliardové platby pro firmy napojené na íránské finanční sítě.

Trump: USA uzavřely ropnou dohodu s Venezuelou, zajistily si část jejích zásob

Spojené státy uzavřely ropnou dohodu s Venezuelou. Zajistily si tak většinovou kontrolu nad více než 65 miliardami barelů z prokázaných venezuelských zásob ropy. To odpovídá zhruba pětině celkových prokázaných ropných rezerv této latinskoamerické země. Oznámil to dnes americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social. Uvedl rovněž, že jde o největší ropnou dohodu ve světové historii. Prozatímní venezuelská prezidentka Delcy Rodríguezová dosažení dohody potvrdila. Dodala, že dohoda umožní výrazné zvýšení těžby ropy a přinese Venezuele rozsáhlé investice a daňové příjmy.

Zemřel ugandský král Oyo, nejmladší vládnoucí monarcha světa

Tradiční ugandský panovník Oyo Nyimba Kabamba Iguru Rukidi IV., který se ve světě proslavil jako nejmladší vládnoucí monarcha, zemřel ve věku 34 let. O jeho úmrtí informoval předseda vlády království Tooro v západní Ugandě.

Trump místo vojenských operací sází na sankce. Írán to podle expertů zlomit nemusí

Šest měsíců po zahájení americko-izraelských úderů proti Íránu je rychlé ukončení konfliktu v nedohlednu. Americký prezident Donald Trump omezil přímé vojenské eskalace a vsadil na sankce, blokádu a tlak na obchodní partnery Teheránu. Analytici však pochybují, že ekonomická válka Írán přiměje ke kapitulaci.

USA omezí odběr vody z vysychající řeky Colorado

Kalifornie, Nevada a Arizona budou muset v příštích dvou letech výrazně omezit odběr vody z řeky Colorado. Zásoby klíčové vodní tepny amerického západu dál klesají kvůli dlouhodobému suchu, rostoucím teplotám a nadměrné spotřebě.

Trump odmítá návrat k dohodě s Íránem. Sází na sankce a tlak na Teherán

Americký prezident Donald Trump podle zdrojů obeznámených se situací ztratil zájem obnovit červnovou prozatímní dohodu s Íránem. Washington chce místo toho dál utahovat ekonomické šrouby a přimět Teherán k ústupkům v otázce jaderného programu i znovuotevření Hormuzského průlivu.

Zemřel norský král Harald V., bylo mu 89 let

Po vleklých zdravotních problémech zemřel nejstarší evropský panovník, norský král Harald V., který byl od minulého pondělí v nemocnici v Oslu. Bylo mu 89 let. Oznámil to dnes podle agentur královský palác. Po jeho smrti se jeho syn Haakon VIII. stává novým norským králem.

Ukrajina a Rusko informují o mrtvých a raněných po nočních útocích

Noční ruské útoky zabily nejméně dva lidi v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, uvedl šéf oblastní správy Oleksandr Hanža. V Chersonu ruský dron zabil 61letého muže, oznámil náčelník městské správy Jaroslav Šaňko. Ve městě Sumy ruské letecké bomby zabily stejně starého muže a zranily sedm lidí, uvedl náčelník regionální správy Oleh Hryhorov. Ruský dron ve městě Zmijiv u Charkova zabil ženu a zranil její dceru a další ženu, informovala prokuratura. Ruskem dosazená správa zase hlásí čtyři zraněné po dronovém útoku na obytný dům v Sevastopolu na okupovaném Krymu.

Katastrofa v Nepálu a Číně má už 472 obětí. Hrozí další ničivá povodeň

Jezero, které se vytvořilo po středečním sesuvu části ledovce na hranici mezi Čínou a Nepálem, dnes začalo přetékat. Hrozí další povodeň, která může zasáhnout oblasti, jež už před dvěma dny poničil příval vody, varovala čínská stanice CCTV. Čínské úřady přerušily záchranné práce v postižené oblasti. Stoupající hladiny řek už potvrdily také nepálské úřady, které rovněž přerušily záchranné práce, napsala agentura Reuters.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama