Více
  16.3 C
  Czech
  Pátek 9. června 2023

  V Afghánistánu někdo otrávil téměř 80 dívek ve škole, skončily v nemocnici

  Téměř 80 dívek bylo otráveno a hospitalizováno při dvou útocích na jejich základní školy v severním Afghánistánu. Útočníka nebo útočníky podle předběžných závěrů vyšetřování motivovala osobní zášť.

  Stoltenberg: Zničení přehrady je otřesným činem, ukazuje brutálnost Ruska

  Zničení Kachovské přehrady na jihu Ukrajiny je otřesným činem, který ukazuje brutálnost Ruska a jeho války na Ukrajině, řekl dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v úvodním proslovu na schůzce prezidentů zemí východního křídla NATO v Bratislavě. Česko na ní zastupuje prezident Petr Pavel.

  Zelené palivo z tuku hospodářských zvířat přispěje k oteplování  

  Postupný přechod na ekologické létání zvýší poptávku po biopalivu vyrobeném z živočišného tuku, neboť má mnohem menší uhlíkovou stopu oproti fosilním palivům. Nová zpráva však upozorňuje, že přechod na tuto alternativu naopak životnímu prostředí uškodí.

  Covid-19 zabil ve Velké Británii 100 000 lidí. Odborníci tvrdí, že přístup vlády k pandemii situaci jen zhoršuje

  Truchlící příbuzní obětí pandemie covidu-19 ve Spojením království vyjádřili hněv nad tím, jak premiér Boris Johnson řeší nejhorší krizi veřejného zdraví za poslední století, informovala agentura Reuters. Počet zemřelých po nákaze koronavirem ve státu mezitím překonal 100 000. Nová varianta viru v Británii situaci sice komplikuje, podle odborníků však vláda s opatřeními znovu zaspala, uvedla stanice CNN.

  Když se nový koronavirus, který se poprvé objevil v Číně v roce 2019, v březnu proplížil do Velké Británii, Johnson prohlásil, že by se s ním země mohla vypořádat do několika týdnů.

  O 100 162 úmrtí později má nicméně covid ve Spojeném království na svědomí dvojnásobný počet mrtvých ve srovnání s počtem obětí bombardování britských měst německou Luftwaffe v letech 1940–41.

  Za čísly se skrývá smutek a hněv.

  65letý otec Jamieho Browna zemřel koncem března. Panovalo podezření, že se nakazil koronavirem během cesty vlakem do Londýna za prací. V té době vláda uvažovala o lockdownu.

  Lékaři ho instruovali, aby zůstal doma. Po několika dnech v domácí izolaci se probudil se sevřeným hrudníkem, dezorientovaný a s nevolností. Po zhoršení stavu jej sanitka převezla do nemocnice. Zemřel na zástavu srdce pět minut po příjezdu.

  Podle jeho syna mu virus poškodil plíce do bodu, kdy se jeho srdce vzdalo. Do odchodu do důchodu mu zbýval měsíc. „Pro mě to bylo děsivé a strašné vidět všechno, v co doufáte, najednou zmizet. Nikdy nebude na mé svatbě. Nikdy se nesetká s vnoučaty,“ řekl Brown agentuře Reuters.

  „Pak sledujete, jak počet obětí stoupá, zatímco se ministři poplácávají po zádech a řeknou vám, jak dobrou práci odvedli. Velmi rychle se z osobního smutku stává smutek kolektivní.“

  Johnson nad chmurným milníkem vyjádřil lítost, své pochybení nepřipustil

  Podle dat Univerzity Johnse Hopkinse Británie v přepočtu na počet obyvatel zaznamenala nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19 ze všech zemí na světě.

  „Je těžké se vypořádat se zármutkem obsaženým v této ponuré statistice, ztracené roky života, neúčast na rodinných sešlostech a pro tolik příbuzných promarněnou šanci, dokonce i na poslední rozloučení,“ prohlásil předseda vlády Boris Johnson. Podle svých slov přijímá plnou zodpovědnost za všechny vládní kroky. „Mohu vás však ujistit, že jsme udělali vše, co bylo v našich silách,“ dodal premiér.

  „Zajistíme, abychom se poučili, zamysleli se a připravili,“ řekl Johnson, jehož vláda čelí ve vztahu k řešení krize kritice.

  Britská vláda podle řady odborníků reagovala příliš pomalu

  Nárůst počtu případů, který začal v prosinci, posunul nemocnice na hranice jejich možností. Pracovníci na jednotkách intenzivní péče byli nuceni „zředit“ svou péči a pod bezprecedentním tlakem popisují boj o vlastní duševní zdraví.

  Školy jsou zavřené a výuka probíhá online, což narušuje život studentů i pracujících rodičů. Všechny obchody kromě těch s nezbytným zbožím jsou uzavřené. V Anglii je socializace, a to i venku, zakázána, s výjimkou cvičení ve dvojicích.

  Od jara, kdy Britové čelili zničující první vlně a ocitli se v přísném lockdownu, se však situace v něčem liší. Nyní se lidé ptají sami sebe, jak se do tohoto bodu dostali. Znovu.

  Johnson v tomto směru opakovaně poukazuje na novou a nakažlivější variantu viru, která je dnes po celém světě nechvalně známá jako takzvaná britská varianta. Ministr zdravotnictví Matt Hancock také tvrdí, že reakce země fungovala, dokud se neobjevila nová varianta.

  Tak jednoduché to ovšem není. Stejně jako v první vlně, vláda i tentokrát na rostoucí počet případů a úmrtí reagovala pomalu. Nepodařilo se spustit odpovídající systém sledování kontaktů a systém izolace. Odezva byla pomalá i na hranicích, když stát uzavřel cestovní koridory s více než 60 zeměmi nebo územími až v polovině ledna uprostřed rekordních denních počtů obětí covidu-19.

  Odborníci tvrdí, že vláda se ze svých minulých chyb nepoučila a stále jí chybí soudržná strategie.

  Profesorka Anne Johnsonová, prezidentka britské Akademie lékařských věd, uvedla, že existuje jasná korelace mezi uvolněním omezení před Vánoci a nedávným nárůstem infekcí.

  „Nová varianta hraje podstatnou roli a je nakažlivější. Není to však jediná příčina třetí vlny, to si řekněme na rovinu,“ uvedla podle CNN.

  Boris Johnson celé týdny říkal národu, že lidé budou moci oslavit Vánoce s přáteli a rodinami, pokud se budou během listopadového lockdownu řídit pravidly. Všechno odvolal za pět minut dvanáct, přinejmenším v nejhůře zasažených oblastech Anglie.

  Už bylo pozdě. Škoda byla způsobena mnohem dříve, než začaly prázdniny, a zdravotnický personál věděl, že na něj čeká těžký leden.

  „Pokud 2. prosince uvolníte opatření, jako jsme to udělali my, aby se lidé dostali do obchodů a obecně ven, tři týdny před Vánocemi, bude to nevyhnutelně právě tento moment, kdy zaznamenáme více přenosů,“ řekla profesorka Johnsonová.

  Vakcína představuje světlo na konci tunelu

  V prosinci byla Británie první zemí na světě, která schválila vakcínu na covid-19 od společností Pfizer/BioNTech. Stát si dal za úkol nabídnout očkování všem lidem nad 70 let, těm, kteří jsou ze zdravotního hlediska nejohroženější, pracovníkům v první linii ve zdravotnictví a sociální péči a starším dospělým v pečovatelských domech do poloviny února.

  Podle agentury Reuters dostalo do pondělí první dávku vakcíny celkem 6 853 327 lidí a druhou dávku 472 446.

  Vláda uvedla, že míra očkování a jeho úspěch jsou klíčem k tomu, aby bylo možné zavedená omezení zmírnit.

  „Bohužel v příštích několika týdnech uvidíme mnohem více úmrtí, než se projeví účinky vakcín,“ uvedl Chris Whitty, vedoucí lékař v Anglii.

  Británie má pátý nejvyšší počet obětí covidu-19 na světě a v úterý hlásila dalších 1 631 úmrtí a 20 089 nových případů.

  Sledujte nás na sítích

  Klimatický jev El Niňo způsobující vysoké teploty oficiálně začal

  Meteorologický jev El Niňo, který bývá všeobecně spojován se zvyšováním teplot, oficiálně začal. Oznámil to dnes americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). El Niňo se vyznačuje zvýšenou teplotou povrchu Tichého oceánu v rovníkové oblasti, ale má dopady na celou planetu. V některých regionech "by mohl by vést k novým rekordním teplotám", uvedla podle agentury AFP klimatoložka NOAA Michelle L'Heureuxová.

  Izraelská armáda zničila byt Palestince, který útočil v Jeruzalémě

  Izraelská armáda v noci na dnešek v Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu zničila byt Palestince, který podle policie loni v listopadu provedl bombový útok v Jeruzalémě. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní místní obyvatelé proti zátahu hlasitě protestovali, házeli na vojáky kameny a zápalné lahve, armáda odpověděla ostrou střelbou, slzným plynem a ohlušujícími granáty. Nejméně 35 lidí utrpělo zranění, uvedlo podle AFP palestinské ministerstvo zdravotnictví.

  EU nabízí Kanadě posily v boji proti rozsáhlým požárům, uvedla von der Leyenová

  Tři země Evropské unie nabídly, že vyšlou do Kanady dohromady skoro 300 hasičů, kteří by se zapojili do boje s desítkami lesních požárů zuřících ve druhé největší zemi světa. Na twitteru to dnes uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž přijdou i další posily. Krotit požáry už nyní v Kanadě pomáhají týmy ze Spojených států či Austrálie.

  Voda zatopila 600 km čtverečních, ve městě Nová Kachovka zemřelo pět lidí

  Voda z protržené Kachovské přehrady zatopila asi 600 kilometrů čtverečních Chersonské oblasti, uvedl dnes její šéf Oleksandr Prokudin. Jde o plochu o něco větší, než je rozloha Prahy. Osmašedesát procent ze zatopené oblasti je podle Prokudina na Ruskem okupovaném levém břehu řeky Dněpr. Ve městě Nová Kachovka zemřelo po zničení přehrady pět lidí. Podle agentury RIA Novosti o tom informoval Ruskem dosazený starosta okupovaného města. Prokudin rovněž uvedl, že ruské síly dnes ostřelovaly postižené město Cherson a přilehlé pobřežní oblasti. Při náletech přišel o život jeden člověk, několik dalších jich utrpělo zranění. Oblast přitom dnes navštívil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

  DALŠÍ ČLÁNKY

  Klimatický jev El Niňo způsobující vysoké teploty oficiálně začal

  Meteorologický jev El Niňo, který bývá všeobecně spojován se zvyšováním teplot, oficiálně začal. Oznámil to dnes americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). El Niňo se vyznačuje zvýšenou teplotou povrchu Tichého oceánu v rovníkové oblasti, ale má dopady na celou planetu. V některých regionech "by mohl by vést k novým rekordním teplotám", uvedla podle agentury AFP klimatoložka NOAA Michelle L'Heureuxová.

  Izraelská armáda zničila byt Palestince, který útočil v Jeruzalémě

  Izraelská armáda v noci na dnešek v Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu zničila byt Palestince, který podle policie loni v listopadu provedl bombový útok v Jeruzalémě. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní místní obyvatelé proti zátahu hlasitě protestovali, házeli na vojáky kameny a zápalné lahve, armáda odpověděla ostrou střelbou, slzným plynem a ohlušujícími granáty. Nejméně 35 lidí utrpělo zranění, uvedlo podle AFP palestinské ministerstvo zdravotnictví.

  EU nabízí Kanadě posily v boji proti rozsáhlým požárům, uvedla von der Leyenová

  Tři země Evropské unie nabídly, že vyšlou do Kanady dohromady skoro 300 hasičů, kteří by se zapojili do boje s desítkami lesních požárů zuřících ve druhé největší zemi světa. Na twitteru to dnes uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž přijdou i další posily. Krotit požáry už nyní v Kanadě pomáhají týmy ze Spojených států či Austrálie.

  NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

  Klimatický jev El Niňo způsobující vysoké teploty oficiálně začal

  Meteorologický jev El Niňo, který bývá všeobecně spojován se zvyšováním teplot, oficiálně začal. Oznámil to dnes americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). El Niňo se vyznačuje zvýšenou teplotou povrchu Tichého oceánu v rovníkové oblasti, ale má dopady na celou planetu. V některých regionech "by mohl by vést k novým rekordním teplotám", uvedla podle agentury AFP klimatoložka NOAA Michelle L'Heureuxová.

  Izraelská armáda zničila byt Palestince, který útočil v Jeruzalémě

  Izraelská armáda v noci na dnešek v Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu zničila byt Palestince, který podle policie loni v listopadu provedl bombový útok v Jeruzalémě. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní místní obyvatelé proti zátahu hlasitě protestovali, házeli na vojáky kameny a zápalné lahve, armáda odpověděla ostrou střelbou, slzným plynem a ohlušujícími granáty. Nejméně 35 lidí utrpělo zranění, uvedlo podle AFP palestinské ministerstvo zdravotnictví.

  EU nabízí Kanadě posily v boji proti rozsáhlým požárům, uvedla von der Leyenová

  Tři země Evropské unie nabídly, že vyšlou do Kanady dohromady skoro 300 hasičů, kteří by se zapojili do boje s desítkami lesních požárů zuřících ve druhé největší zemi světa. Na twitteru to dnes uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž přijdou i další posily. Krotit požáry už nyní v Kanadě pomáhají týmy ze Spojených států či Austrálie.

  Voda zatopila 600 km čtverečních, ve městě Nová Kachovka zemřelo pět lidí

  Voda z protržené Kachovské přehrady zatopila asi 600 kilometrů čtverečních Chersonské oblasti, uvedl dnes její šéf Oleksandr Prokudin. Jde o plochu o něco větší, než je rozloha Prahy. Osmašedesát procent ze zatopené oblasti je podle Prokudina na Ruskem okupovaném levém břehu řeky Dněpr. Ve městě Nová Kachovka zemřelo po zničení přehrady pět lidí. Podle agentury RIA Novosti o tom informoval Ruskem dosazený starosta okupovaného města. Prokudin rovněž uvedl, že ruské síly dnes ostřelovaly postižené město Cherson a přilehlé pobřežní oblasti. Při náletech přišel o život jeden člověk, několik dalších jich utrpělo zranění. Oblast přitom dnes navštívil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

  Princ Harry má za sebou křížový výslech. Podle komentátorů ho ustál se ctí

  Britský princ Harry se ve středu vrátil na lavici svědků k dalšímu vyčerpávajícímu střetu s vydavatelstvím Mirror Group Newspapers (MGN), které žaluje spolu s více než stovkou osob. Vévoda ze Sussexu působil uvolněnějším dojmem než předchozí den.

  Obyvatele ruského Šebekina, které měsíce čelí ostřelování, trápí nezájem Moskvy

  V ruském Šebekinu blízko hranic s Ukrajinou se kvůli intenzivnímu ostřelování v posledních týdnech vystupňovaly napětí a chaos, popsali novinářům obyvatelé města. Mnozí místní ze Šebekina v posledních dnech narychlo uprchli. Trápí je přitom nezájem Moskvy. Svědectví shromážděná nezávislými novináři ze sdružení Bereg přinesl portál Meduza. Ruské úřady viní z ostřelování ruských příhraničních oblastí ukrajinské síly. Kyjev zodpovědnost za tyto útoky odmítá.

  Papež František se po operaci cítí dobře, uvedl Vatikán

  Papež František se po první noci strávené v římské nemocnici, kde se podrobil operaci břišní dutiny, cítí dobře a vtipkuje. Podle lékařů by se hlava katolické církve mohla zotavit v řádu dnů, uvedl server Vatican News.