1.7 C
Czech
Pátek 19. prosince 2025
EkonomikaČokoláda bude zdražovat. Úrodu kakaa v západní Africe pustoší sucho

Čokoláda bude zdražovat. Úrodu kakaa v západní Africe pustoší sucho

Ceny kakaa tento týden opět vzrostly. Výrobci budou nuceni promítnout tohle zdražení i do spotřebitelských cen. Sucho poškozuje úrodu v západní Africe, která zastává tři čtvrtiny světové produkce. Odrážet se to bude i na finančních výsledcích výrobců čokolády. Informují o tom BBC a CNBC.

Ceny kakaa tento týden dosáhly historického maxima. Na komoditní burze v New Yorku se ve čtvrtek kakao prodávala za 5 874 dolarů za tunu. Od začátku roku vzrostly celkem o 40 procent. Rostoucí ceny této suroviny už tlačí na výrobce čokolád.

Ti budou muset promítnout rostoucí náklady do spotřebitelských cen, upozornila televize BBC. Tento trend se začal silně projevovat hlavně minulý rok. Globální oteplování vede ke špatným podmínkám pro pěstování kakaa v klíčových oblastech.

Na bedrech západní Afriky leží tři čtvrtiny světové produkce kakaa. Region trpí akutním suchem v důsledku klimatického jevu El Niño, hlavně pak největší dva producenti kakaových fazolí Ghana a Pobřeží slonoviny, varuje televize CNBC.

„Měnící se vzorce počasí znamenají, že potenciální výnosy kakaa jsou nyní trvale sníženy,“ upozornil Humza Hussain, komoditní analytik společnosti TD Asset Managment. „Očekáváme, že historické ceny kakaa letos omezí růst zisků,“ uvedla firma Hershey.

Okno pro produkci se zavírá

Jeden z největších světových výrobců čokolády také zveřejnil své finanční výsledky za předchozí tři měsíce konče 31. prosincem. Jeho tržby klesly o 6,6 procenta, protože spotřebitelé snížili výdaje na cukrovinky.

Ani generální ředitelka společnosti Michele Buck nevyloučila další zdražování právě kvůli suchu v Africe. „Nemůžeme o budoucích cenách moc mluvit. Vzhledem k tomu, že rostou ceny kakaa, budeme však muset v rámci řízení podniku zohlednit i ceny,“ upozornil Buck.

Americká potravinářská společnost Mondelēz vlastnící britskou cukrovinkovou firmu Cadbury označila nedostatečnou produkci za jednu z největších výzev do budoucna. Jak uvedl její finanční ředitel Luca Zaramella, zdražuje kakao i cukr.

„Obchodníci se obávají dalšího příliš krátkého roku pro produkci. Tyto obavy ještě umocnil El Niño, který ohrožuje plodiny v západní Africe a horkým a suchým počasím,“ shrnul Jack Scoville, analytik Price Futures Group.  

Reklama

Doporučujeme

Trump mění protidrogovou politiku. Zmírnil federální klasifikaci marihuany

Administrativa Donalda Trumpa udělala výrazný posun v americké drogové politice. Prezident podepsal exekutivní příkaz, který přesouvá marihuanu mezi méně nebezpečné látky. Změna má usnadnit výzkum a ulevit legálnímu konopnému byznysu, rekreační užívání ale na federální úrovni nelegalizuje.

Macinka ruší klimatickou sekci na ministerstvu životního prostředí

Na ministerstvu životního prostředí se rýsuje první velká změna pod dočasným vedením Petra Macinky. V připravované systemizaci na rok 2026 už nemá být samostatná sekce ochrany klimatu. Ve hře je také konec odboru, který řeší financování dekarbonizace.

Horko zasahuje do vývoje dětí, brzdí jejich schopnost učit se

Horko nemá vliv jen na fyzické zdraví. Podle nové studie amerických vědců může zbrzdit vývoj dětí a zhoršit jejich schopnost učit se. Oteplování na nás totiž má největší dopad během raného vývoje v růstové fázi.

Polské rakety Patriot dosáhly připravenosti, oznámil ministr obrany

Polská jednotka vyzbrojená protiraketovými systémy Patriot americké výroby dosáhla plné připravenosti, oznámil dnes polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Současně se tím podle ministra stal plně funkčním i systém polské protivzdušné obrany Wisla, který má být schopen sestřelovat vzdušné cíle vzdálené až 150 kilometrů, uvedla agentura PAP.

Trump Media se spojuje s TAE a sází na fúzní energii

Trump Media míří mimo sociální sítě a oznamuje spojení s firmou TAE Technologies, která vyvíjí technologii jaderné fúze. Dohoda v hodnotě přes 6 miliard dolarů počítá s tím, že vznikne holding s divizemi od Truth Social až po energetická a zdravotnická aktiva.

Obžalovaný z útoku v Magdeburku není podle lékařů teď schopný účastnit se líčení

Saúdskoarabský lékař obžalovaný z loňského útoku na vánoční trhy v Magdeburku není teď schopen účastnit se soudního procesu. Uvádí to zpráva vězeňského lékaře, informovala dnes agentura DPA. Podle ní drží 51letý Tálib Abdalmuhsin hladovku a nepřijímá ani tekutiny, hrozí mu akutní selhání ledvin. Soudce ale rozhodl, že líčení může pokračovat i bez obžalovaného.

Ukrajinská delegace má v pátek a v sobotu jednat v USA

Ukrajinská delegace bude ve Spojených státech jednat v pátek a sobotu o mírovém plánu, který má vést k ukončení války Ruska proti Ukrajině. Konečná verze plánu není dohodnutá, existují rozpory ohledně území Donbasu na východě země, provozování Ruskem okupované Záporožské jaderné elektrárny či využití ruských aktiv, zmrazených na Západě, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj novinářům podle ukrajinských médií.

ANALÝZA: Referendum není potřeba. Ukrajinci mají v územních otázkách jasno

Ukrajina je nejblíže míru od začátku války. Většina sporných otázek ohledně ukončení skoro čtyři roky trvajícího konfliktu je vyřešena. S takovými slovy v pondělí po berlínských rozhovorech o míru vyrukoval nejmenovaný americký představitel. Také řekl, že s průběhem diskusí je spokojen i americký prezident Donald Trump. Dvoudenní jednání se nicméně týkala bezpečnostních záruk. Existují i jiné sporné body.

Belgický premiér žádá celou EU o záruky při použití ruských aktiv pro Ukrajinu

Belgický premiér Bart De Wever požaduje, aby celá Evropská unie nesla riziko při využití ruských zmrazených aktiv v EU na pomoc Ukrajině. Chce od ostatních závazné písemné záruky. De Wever to řekl v belgickém parlamentu před začátkem summitu EU, který má rozhodnout o financování Ukrajiny na roky 2026 a 2027.

Tchaj-wan se připravuje na válku. Nakoupil od USA rekordní balíček zbraní

Americké ministerstvo obrany prodalo Tchaj-wanu dosud největší balíček vojenského vybavení v celkové hodnotě 11,1 miliardy dolarů (přes 230,5 miliardy korun). Nákup obsahuje dělostřelecké systémy, protitankové střely, náhradní díly pro vrtulníky a protilodní střely. Zahrnuje i salvové raketomety HIMARS a levnější drony. Celkem se jedná o osm položek.

Šéfka EK řekla, že ze summitu EU neodejde bez finančního řešení pro Ukrajinu

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová řekla, že z dnes začínajícího summitu Evropské unie neodejde bez vyřešení dalšího financování Ukrajiny. Podobně se vyjádřil předseda Evropské rady António Costa. V případě rozhodnutí o financování bránící se země ze zmrazených ruských aktiv, tedy takzvanou reparační půjčkou, musí podle názoru šéfky unijní exekutivy nést riziko všechny státy bloku. Podle šéfky unijní diplomacie Kaji Kallasové se EU obavami Belgie ohledně reparační půjčky zabývá.

Putin vzkázal Ukrajině: Odevzdejte Donbas, jinak si ho vezmeme silou

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním „bojovém projevu“ jasně naznačil, že neustoupí od svých maximalistických požadavků. Trvá na tom, aby se Ukrajina vzdala území nárokovaných Ruskem. V opačném případě budou obsazena silou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj územní kompromis v pondělí navzdory ruskému a americkému tlaku odmítl.

Miliardář Jared Isaacman, spojenec Elona Muska, se stal šéfem NASA

Americký Senát schválil jmenování miliardáře a astronauta Jareda Isaacmana do funkce šéfa NASA. Nový administrátor přebírá agenturu v době rozpočtových škrtů, tlaku na rychlejší návrat na Měsíc a otevřené debaty o roli soukromých firem v americkém vesmírném programu. Pro NASA jde o výraznou změnu směru i stylu vedení.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama