menu

25.8 C
Czech
Sobota 20. července 2024

Číňané málo utrácejí a šetří, ale chudobou to způsobeno není

Jedinou vzpruhou čínské ekonomiky je silná průmyslová výroba a export. Lidé však na domácím trhu neutrácejí a není to tím, že by peníze neměli. V Číně skončilo plenární zasedání, kde komunisté téma ekonomické krize projednávali jako hlavní bod.

Rusko a Ukrajina si vyměnily po 95 zajatcích, uvedly Moskva a Kyjev

Do Ruska se vrací 95 vojáků propuštěných z ukrajinského zajetí výměnou za stejný počet zajatých ukrajinských vojáků, oznámilo dnes podle agentur ruské ministerstvo obrany. Výměnu zajatců následně potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Co je lepší: řemen nebo řetěz?

Sledujte nás na sítích

Praha 19. prosince 2022 (PROTEXT) – Na úvod máme pro vás dvě špatné zprávy. Za prvé, porucha rozvodů obvykle vážně poškodí motor. Za druhé, novější konstrukce jsou v tomto ohledu mnohem horší než ty starší. V tomto článku, který se opírá o zkušenosti autoservisů ze sítě ProfiAuto Service, upozorňujeme na základní problémy s řemenovými a řetězovými rozvody.

Reklama

V osmdesátých a devadesátých letech bylo jasné, že řetězem poháněný rozvod je lepším řešením než systém s ozubeným řemenem. Výroba řetězových rozvodů byla dražší, takže byly charakteristické spíše u vozů vyšší třídy. Řetězový pohon byl pro mnohé zárukou bezúdržbového provozu po dobu až půl milionu kilometrů. Přestože konstruktéři motorů doporučovali pravidelně kontrolovat napnutí řetězu a jeho případnou výměnu, aby se fáze rozvodu „nerozcházely“, řidiči na tyto rady nedbali a navzdory tomu jezdili bez větších obtíží. S řemeny však byla situace jiná. U lepších vozů měly vydržet nejméně 90 000 km, u horších se musely měnit dvakrát častěji a stejně se dokázaly přetrhnout v těch nejnevhodnějších okamžicích. Nejtrvanlivější řetězové rozvody se montovaly do starých, málo výkonných dieselů Mercedes. Ty, které byly nainstalovány u generací W123 nebo W124, jsou dodnes považovány za nejodolnější na světě. Za to nejproblematičtější byly řemenem poháněné rozvody benzinových motorů Alfa Romeo. Modely 156, 147 se někdy porouchaly již po 20-30 000 km (a docházelo k tomu i v záruční době).

„Na tomto místě je třeba poznamenat, že některé konstrukce s rozvody poháněnými řemenem byly přesto bezpečné. Obvykle šlo o osmiválcové motory s atmosférickým sáním, u nichž nedocházelo ke zadření pístů s ventily ani v případě, že se přetrhnul rozvodový řemen. Stačilo nasadit nový řemen a mohli jste bez problémů pokračovat v jízdě. Příkladem je starý osmiválcový benzinový motor 1.6 z prvních dvou generací modelu Opel Astra,“ říká Jindřich Krejčí, ředitel projektu ProfiAuto v České republice a na Slovensku.

Mělo to být lepší

Když se výrobci rozhodli montovat řetězy do menších a levnějších vozů, zdálo se, že majitelé méně nákladných modelů budou moct konečně klidně spát. Bohužel se velmi rychle ukázalo, že moderní řetězy nejsou tím, čím dříve. Případy poškození napínáku, roztažení a přeskakování zubů už po 100 000 km se staly pohromou moderních jednotek. Frekvence tohoto jevu pravděpodobně překvapila i samotné konstruktéry. Najednou se ukázalo, že řemen byl lepším řešením, protože se alespoň snadněji a levněji vyměňoval, i když jen z preventivních důvodů. Řetězovým rozvodem byl opatřen třeba malý diesel Fiatu 1.3 M-Jet a dost často se stávalo, že „přeskakoval“. V tomto případě naštěstí stačilo pořídit kvalitní olej, hlídat jeho správnou hladinu a stav napínáku. Horší byla situace například v případě tříválcového motoru Opel Corsa, u něhož byly rozvodovka a její kola vyrobeny z tak nekvalitních materiálů, že se odíraly všechny spolupracující díly. Největším zklamáním však byly benzinové jednotky koncernu Volkswagen ze série EA111. Četné poruchy rozvodů způsobené především selháním napínáků nakonec vedly výrobce k tomu, že tyto konstrukce zcela přepracoval a začal od řady EA211 opět montovat řemeny.

Reklama

Další komplikace

Přes všechny tyto provozní problémy se vyskytla ještě jedna další komplikace. Řetězové rozvody se začaly montovat na straně převodovky. Výsledkem bylo, že výměna obvykle vyžaduje buď demontáž samotné převodovky nebo celého hnacího ústrojí. Tyto nepříjemnosti výrazně zvyšují náklady na pozáruční servis vozů.V současné době mají již téměř všechna auta vyšší třídy řetězové rozvody na straně převodovky, protože to údajně zajišťuje lepší vyvážení motoru a zlepšuje rozložení sil v celém hnacím ústrojí. Když hledáme nejoblíbenější příklady těchto řešení, na mysl vytanou hned dva. Dvoulitrový diesel BMW z řady N47 a všechny vidlicové vznětové motory Audi, například z modelu A6 C6. V obou případech se výměna dále komplikuje, pokud je vůz vybaven pohonem všech kol.

Smíšená řešení

Překvapivě dobře si vedou smíšená řešení, tedy ty, které využívají řemen i řetěz současně. V zásadě existují dvě možnosti. Buď je klikový hřídel spojen řemenem s jedním vačkovým hřídelem a druhý vačkový hřídel odebírá pohon z prvního prostřednictvím krátkého řetězu (např. u francouzského motoru 1.6 HDi 16V), nebo je rozvod rozdělen na dvě části a tu první pohání krátký řetěz a druhou zase krátký řemen (např. starší verze motoru Ford 1.8 TDCi). V obou případech řešení obstála ve zkoušce času a přinášejí dlouhé servisní intervaly bez nervů.

Rozvodovka s překvapením

U výše zmíněného motoru Ford 1.8 TDCi se konstruktéři v určité fázi výroby rozhodli pro změnu. Krátký řetěz vyměnili za ozubený řemen, který pracuje v oleji. Mnoho uživatelů si to ani neuvědomilo, protože zvenčí všechno zůstalo jako dříve. Starý řetěz nebylo nutné vyměňovat. U řemenu se tomu však bohužel nevyhnete. Začalo se o tom mluvit u modelů Ford Mondeo Mk4 1.8 TDCi a Focus Mk2 FL. Tato jednotka však byla naštěstí po roce 2010 stažena z nabídky.Dále se ale používá řešení s ozubeným řemenem pracujícím v oleji. Narazíme na ně například u současných motorů Peugeot 1.2 PureTech. Kromě toho, že se řemen musí pravidelně měnit a přístup k němu je ztížený, je tu ještě jeden problém: částečky vznikající odlupováním řemene znečišťují motorový olej a urychlují zadírání celé jednotky. Jediným preventivním opatřením je častá výměna oleje a přísné dodržování intervalů výměny řemenu.

Diagnostika

Zatímco u rozvodových řemenů výrobci stanovují doporučené intervaly mezi výměnami, u řetězů takové pevné lhůty stanoveny nejsou. Vhodným krokem, který je součástí servisního plánu vozidla je ale pravidelná kontrola stavu rozvodového řetězu, která spočívá v posouzení zvuků vydávaných řetězem a kontrole vzájemné polohy kontrolních bodů na ozubených kolech nebo náchylnosti řetězu k ohybu. V závislosti na značce a modelu vozidla jsou možné i jiné způsoby kontroly, například elektronické prověření synchronizace fází a zapalování.

„Kdysi býval lepší volbou řetěz. V dnešní době to ale nemusí být pravda. Řekněme jenom, že u oblíbených modelů automobilů způsobuje obyčejný klasický rozvodový řemen mnohem méně problémů a jeho výměna je levnější,“ uzavírá Jindřich Krejčí.

Kontakt:

Adam Zbiejczuk

[email protected]

skype: zbiejczuk

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

V Holešově vzniká další okružní křižovatka v místní části Všetuly

Holešov 18. července 2024 (PROTEXT) - V Holešově postupně vzniká systém okružních křižovatek, které by měly zlepšit plynulost a bezpečnost průjezdu tímto městem. Zlínský...

V Třinci rekonstruují most za nemocnicí Sosna, průjezd není možný

Třinec 18. července (PROTEXT) - Město Třinec v rámci další koordinační schůzky upravilo harmonogram rekonstrukce zhruba čtyři kilometry dlouhého úseku silnice III/4682, která v...
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Zemřela bývalá ukrajinská poslankyně Irina Farionová, byla zavražděna

V pátek večer byla ve Lvově na Ukrajině zavražděna bývalá poslankyně Irina Farionovová. Kontroverzní politička, známá svými nacionalistickými názory a podporou ukrajinského jazyka, podlehla v nemocnici střelnému zranění hlavy.

Číňané málo utrácejí a šetří, ale chudobou to způsobeno není

Jedinou vzpruhou čínské ekonomiky je silná průmyslová výroba a export. Lidé však na domácím trhu neutrácejí a není to tím, že by peníze neměli. V Číně skončilo plenární zasedání, kde komunisté téma ekonomické krize projednávali jako hlavní bod.

Ukrajina a Rusko hlásí mrtvého a raněné civilisty po ostřelování a náletech

Nejméně devět lidí, včetně čtrnáctiletého chlapce, utrpělo zranění při ruském ostřelování ukrajinského města Čuhujiv v Charkovské oblasti na severovýchodě země, oznámil dnes šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Na sociální síti Telegram zároveň zveřejnil snímky škod způsobených ruskou palbou okolo čtvrté hodiny ráno (kolem 03:00 SELČ). Ranění nejsou v ohrožení života, uvedl. Rusové informovali o jednom mrtvém a dvou zraněných při náletech ukrajinských dronů.

Zemřel Bob Newhart, profesor Proton ze seriálu Teorie velkého třesku

Ve věku 94 let zemřel legendární americký komik Bob Newhart, který si svým bezelstným stylem vydobyl přízeň fanoušků i řadu ocenění. Herec zemřel doma v Los Angeles po sérii krátkých onemocnění, uvedl jeho publicista v prohlášení.

Ruská prokuratura chce 18 let vězení pro amerického novináře Gershkoviche

uská prokuratura navrhla soudu, aby amerického novináře Evana Gershkoviche odsoudil na 18 let vězení. Oznámily to dnes tiskové agentury. Zpravodaj amerického listu The Wall Street Journal strávil už více než rok za mřížemi ruské vazební věznice kvůli obvinění ze špionáže, které odmítá on i jeho zaměstnavatel a rovněž americká vláda, napsala agentura AP. Média dříve uváděla, že žurnalistovi hrozí až 20 let vězení. Soud vynese rozsudek ještě dnes odpoledne, napsala agentura AFP s odvoláním na mluvčí soudu.

Trump přijal nominaci do voleb a zopakoval, že přežil s boží pomocí

Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal v noci na dnešek SELČ nominaci do listopadových prezidentských voleb. V úvodu svého projevu vyzval ke sjednocení strany i celé země a prohlásil, že chce být prezidentem všech Američanů. Během více než devadesátiminutové řeči však brzy přešel ke svému tradičně útočnému tónu, píší světové tiskové agentury.

Dron unikl protivzdušné obraně a zabil v Tel Avivu člověka. K útoku se přihlásili Hútíové

Jemenští povstalci Hútíové se na sociální síti X (dříve Twitter) přihlásili k dronovému útoku v centru izraelského hlavního města Tel Aviv. Izraelská armáda vyšetřuje, jak je možné, že nebyly aktivovány systémy protivzdušné obrany. Rebelové ještě chystají k útoku oficiální vyjádření.
Reklama

DOPORUČUJEME

V Holešově vzniká další okružní křižovatka v místní části Všetuly

Holešov 18. července 2024 (PROTEXT) - V Holešově postupně vzniká systém okružních křižovatek, které by měly zlepšit plynulost a bezpečnost průjezdu tímto městem. Zlínský...

V Třinci rekonstruují most za nemocnicí Sosna, průjezd není možný

Třinec 18. července (PROTEXT) - Město Třinec v rámci další koordinační schůzky upravilo harmonogram rekonstrukce zhruba čtyři kilometry dlouhého úseku silnice III/4682, která v...

Společnost Porsche Česká republika připomíná důležitost recyklace

Praha 18. července 2024 (PROTEXT) - Společnost Porsche Česká republika spustila novou kampaň, která připomíná široké motoristické veřejnosti přínosy recyklace a správný postup při...

Vital Strategies: Mezinárodní olympijský výbor vyzván k ukončení sponzoringu prodejci slazených nápojů

Paříž 19. července 2024 (PROTEXT/PRNewswire) - Přední globální odborníci a aktivisté v oblasti zdraví vyzývají k celosvětovému ukončení sponzoringu sportovních akcí výrobci slazených limonád,...

3Kino EduFilm: Podpořte nás a hlasujte pro vzdělání!

Praha 18. července 2024 (PROTEXT) - "I blbost je lepší než totalita" je slavný výrok George Orwella. Jaká je souvislost mezi vzděláním a totalitou?...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Zemřela bývalá ukrajinská poslankyně Irina Farionová, byla zavražděna

V pátek večer byla ve Lvově na Ukrajině zavražděna bývalá poslankyně Irina Farionovová. Kontroverzní politička, známá svými nacionalistickými názory a podporou ukrajinského jazyka, podlehla v nemocnici střelnému zranění hlavy.

Číňané málo utrácejí a šetří, ale chudobou to způsobeno není

Jedinou vzpruhou čínské ekonomiky je silná průmyslová výroba a export. Lidé však na domácím trhu neutrácejí a není to tím, že by peníze neměli. V Číně skončilo plenární zasedání, kde komunisté téma ekonomické krize projednávali jako hlavní bod.

Ukrajina a Rusko hlásí mrtvého a raněné civilisty po ostřelování a náletech

Nejméně devět lidí, včetně čtrnáctiletého chlapce, utrpělo zranění při ruském ostřelování ukrajinského města Čuhujiv v Charkovské oblasti na severovýchodě země, oznámil dnes šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Na sociální síti Telegram zároveň zveřejnil snímky škod způsobených ruskou palbou okolo čtvrté hodiny ráno (kolem 03:00 SELČ). Ranění nejsou v ohrožení života, uvedl. Rusové informovali o jednom mrtvém a dvou zraněných při náletech ukrajinských dronů.

Zemřel Bob Newhart, profesor Proton ze seriálu Teorie velkého třesku

Ve věku 94 let zemřel legendární americký komik Bob Newhart, který si svým bezelstným stylem vydobyl přízeň fanoušků i řadu ocenění. Herec zemřel doma v Los Angeles po sérii krátkých onemocnění, uvedl jeho publicista v prohlášení.

Ruská prokuratura chce 18 let vězení pro amerického novináře Gershkoviche

uská prokuratura navrhla soudu, aby amerického novináře Evana Gershkoviche odsoudil na 18 let vězení. Oznámily to dnes tiskové agentury. Zpravodaj amerického listu The Wall Street Journal strávil už více než rok za mřížemi ruské vazební věznice kvůli obvinění ze špionáže, které odmítá on i jeho zaměstnavatel a rovněž americká vláda, napsala agentura AP. Média dříve uváděla, že žurnalistovi hrozí až 20 let vězení. Soud vynese rozsudek ještě dnes odpoledne, napsala agentura AFP s odvoláním na mluvčí soudu.

Trump přijal nominaci do voleb a zopakoval, že přežil s boží pomocí

Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal v noci na dnešek SELČ nominaci do listopadových prezidentských voleb. V úvodu svého projevu vyzval ke sjednocení strany i celé země a prohlásil, že chce být prezidentem všech Američanů. Během více než devadesátiminutové řeči však brzy přešel ke svému tradičně útočnému tónu, píší světové tiskové agentury.

Dron unikl protivzdušné obraně a zabil v Tel Avivu člověka. K útoku se přihlásili Hútíové

Jemenští povstalci Hútíové se na sociální síti X (dříve Twitter) přihlásili k dronovému útoku v centru izraelského hlavního města Tel Aviv. Izraelská armáda vyšetřuje, jak je možné, že nebyly aktivovány systémy protivzdušné obrany. Rebelové ještě chystají k útoku oficiální vyjádření.

Akcie čipů po Trumpově výroku o obraně Tchaj-wanu dále klesají

Akcie některých z největších světových výrobců čipů zaznamenaly další pokles po komentářích Donalda Trumpa, který naznačil, že Tchaj-wan, klíčový hráč v globálním průmyslu, by měl financovat svou vlastní obranu proti Číně.

Studentské protesty v Bangladéši mají 22 mrtvých, hoří budova televize

Počet mrtvých v důsledku násilností při studentských protestech v Bangladéši vzrostl na 22, uvedla dnes agentura AFP. Večer místního času (odpoledne SELČ) zapálila část demonstrantů budovu státní televizní stanice BTV, uvnitř jsou patrně uvěznění lidé. Demonstranti se v budově televize skryli před policií, uvedly zdroje AFP.
Reklama
Reklama