Více
  19.9 C
  Czech
  Sobota, 21 května, 2022

  Čínská policie vrátila dceru (14) rodičům, kteří ji chtěli prodat

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Policie v severozápadní Číně překazila svatbu čtrnáctileté dívky, jejíž rodiče se ji údajně snažili prodat do manželství s cizincem za věno ve výši téměř 40 000 dolarů. Informuje o tom CNN.

  Podle pondělního sdělení ministerstva spravedlnosti zavolala teenagerka během svatby 24. listopadu na policii v okrese Zhongning v oblasti Ningxia. Uvedla, že byla do nezákonného manželství nucena proti své vůli. Policie a další místní úředníci vnikli do rodinného domu ženicha s příjmením Lee a obřad zastavili.

  Příspěvek na platformě sociálních médií WeChat popisoval „briskní“ reakci místní policie na její telefonát. Poté, co vyvolal na internetu kontroverzní reakce, byl však smazán.

  Rodiče teenagerky – kteří si za peníze údajně již koupili zlaté šperky – po zprostředkovaném jednání věno ženichově rodině vrátili, uvedla policie. Dívka byla rovněž poslána zpět ke svým rodičům, jejichž jména policie neuvedla.

  Svatby nezletilých Čína formálně zakazuje

  Čínské zákony zakazují rodičům nebo poručníkům osob mladších 18 let „umožnit nebo nutit nezletilé ke sňatku nebo uzavírat zásnuby pro nezletilé“. Zákonný věk pro uzavření manželství je v zemi 22 let pro muže a 20 let pro ženy. Za porušení zákona však není stanoven žádný konkrétní trest.

  Podle státních novin People’s Daily mají občané právo rozhodnout se, zda a koho si vezmou, bez vnějšího zasahování nebo nátlaku. Předčasné sňatky byly v čínské feudální minulosti zvykem a ani dnes nejsou v chudých a venkovských oblastech, jako je například Ningxia, mladistvé nevěsty a ženichové ničím výjimečným. Tento incident však šokoval obyvatele měst, kteří kritizovali rodiče dívky za to, že ji údajně nutili ke sňatku a tvrdili, že by měli být potrestáni.

  Studie zveřejněná v loňském roce v lékařském časopise The Lancet zjistila, že v roce 2015 byla míra sňatečnosti dívek ve věku 15-19 let v čínských venkovských oblastech třikrát vyšší než u jejich městských protějšků, přičemž nižší úroveň vzdělání tento rozdíl ještě prohlubovala.

  Na venkově se tyto zvyky pěstují

  Autoři studie uvedli, že vyšší úroveň vzdělání snižuje riziko předčasných porodů u dívek, ale rozdíl ve vzdělání mezi venkovskými a městskými oblastmi se v posledních desetiletích příliš nezlepšil.

  Podle odborníků mnozí na venkově uznávají sňatek, pokud pár uspořádá obřad a hostinu, přičemž k oficiální registraci dochází až po dosažení plnoletosti. Zprávy o podobných praktikách navíc z Číny čas od času přicházejí.

  Mnoho venkovských rodičů si přeje, aby jejich děti uzavřely sňatek dříve, než odejdou pracovat do továrních měst. To platí zejména pro syny, kteří mohou mít problém najít si partnerku kvůli nerovnováze v poměru mužů a žen v Číně. To se ještě zhoršilo dřívější politikou jednoho dítěte a tradičním upřednostňováním synů zejména na venkově. Podle posledních vládních údajů je v Číně téměř o 35 milionů mužů více než žen.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS