4.8 C
Czech
Sobota 15. listopadu 2025
ZprávyČína opět chrlí oheň. Kritizuje příjezd britských poslanců na Tchaj-wan

Čína opět chrlí oheň. Kritizuje příjezd britských poslanců na Tchaj-wan

Čína ve čtvrtek obvinila britské poslance, kteří navštívili Tchaj-wan, z „hrubého zasahování“ do vnitřních záležitostí státu, píše BBC a Reuters. Pohrozila, že podkopávání čínských zájmů se setká s ráznou reakcí.

Vztahy mezi Británií a Čínou jsou v poslední době napjaté. Čínská ambasáda ve Spojeném království zkritizovala výbor zahraničních věcí britského parlamentu, který navštívil Tchaj-wan. Britští poslanci dorazili na ostrov v úterý. Setkali se s vysokými tchajwanskými představiteli, včetně ministra zahraničí Josepha Wua, uvádí televize BBC.

Tchajwanské ministerstvo zahraničních věcí na Twitteru uvedlo, že Wu hovořil s britskou delegací o „rostoucích autoritářských hrozbách“ a „znepokojivých problémech doma i v zahraničí“.

Výbor se setkal také s tchajwanským premiérem Su Čen-čchangem a v pátek diskutoval s prezidentkou Cchaj Jing-wen.  

Čínské velvyslanectví uvedlo, že návštěva britských poslanců Tchaj-wanu se uskutečnila navzdory pevné opozici Pekingu. „Je to flagrantní porušení principu jednotné Číny a hrubé zasahování do vnitřních záležitostí Číny,“ prohlásil mluvčí ambasády. Pohrozil, že jakékoli kroky k podkopání čínských zájmů se setkají se „silnou reakcí“.

„Je zcela správné, že se demokracie zapojují do vzájemného dialogu,“ obhájila podle agentury Reuters příjezd delegace předsedkyně výboru Alicia Kearns. „Přestože se Čína rozhodla ukončit dialog sankciováním britských poslanců, věřím, že na jednání s našimi přáteli v Indo-Pacifiku záleží,“ dodala v prohlášení.

Zlatá éra vztahů s Čínou je pryč

V srpnu zahájila Lidová osvobozenecká armáda kolem ostrovního státu své dosud nejrozsáhlejší cvičení v reakci na příjezd americké předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi.

Pelosi byla druhým největším americkým politikem, jaký Tchaj-wan v posledních 25 letech navštívil. Silná zastánkyně demokracie řekla, že Čína nemůže světovým vůdcům nebo komukoli jinému zabránit cestovat na Tchaj-wan.

Čína nepovažuje Tchaj-wan za samostatný stát, ale odtrženou čínskou provincii. Tchaj-wan však vyznává demokracii a vlastní suverenitu.

Vztahy mezi Čínou a Spojeným královstvím jsou v poslední době napjaté. Britský premiér Rishi Sunak začátkem týdne řekl, že „zlatá éra“ vztahů s Čínou skončila. Ekonomické vazby v předchozím desetiletí byly podle něj „naivní“.

„Uvědomme si, že Čína představuje systémovou výzvu pro naše hodnoty a zájmy. Výzvu, která nabývá na aktuálnosti, jak se posouvá k ještě většímu autoritářství,“ řekl Sunak.

V Číně policie zbila a zadržela během nepokojů britského novináře. Koncem října se zase vysoce postavený čínský diplomat v Manchesteru zapojil do roztržky s demonstranty před konzulátem.

Reklama

Doporučujeme

Írán potvrdil, že v pátek v Perském zálivu zadržel tanker mířící do Singapuru

Íránské revoluční gardy dnes potvrdily, že v Perském zálivu zadržely ropný tanker Talara, neboť podle nich přepravoval nelegální náklad. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na prohlášení revolučních gard. Plavidlo v pátek v Hormuzském průlivu náhle změnilo kurz a zamířilo do íránských vod. O jeho obsazení ozbrojenými složkami islámské republiky už v pátek informovaly britské společnosti pro námořní bezpečnost.

Ruské útoky na Ukrajině mají dvě oběti, Kyjev drony útočil na ruskou rafinérii

Při ruských dronových útocích na východě Ukrajiny zemřeli nejméně dva lidé a další utrpěli zranění, informují ukrajinské úřady. Také Ukrajina vyslala na ruské území několik desítek dronů, ruské ministerstvo obrany oznámilo, že jich armáda sestřelila více než šest desítek. Podle nepotvrzených informací možná jeden z dronů zasáhl opět jednu z největších ruských rafinérií v Rjazani, napsal web ruskojazyčné verze BBC.

Kongresmanka Marjorie Taylor Greene přišla o Trumpovu podporu. Veřejně ji nazval šílencem

Prezident Donald Trump se velmi ostře vymezil proti jedné ze svých dřívějších největších zastánkyň, poslankyni Marjorie Taylor Greene. Oznámil, že se posunula k extrémní levici a stáhl její podporu ve volbách do Kongresu.

Bitcoin se propadl pod 95 000 dolarů, nejníže za posledních šest měsíců

Bitcoin se v pátek propadl pod hranici 95 000 dolarů, tedy na nejnižší úroveň od května. Největší kryptoměna tak směřovala k týdenní ztrátě kolem devíti procent, což představuje její nejhorší výkon za posledních osm měsíců. Digitální aktiva napříč trhem se dostala pod tlak s rostoucí averzí investorů k riziku při přetrvávající nejistotě ohledně chystaných kroků americké centrální banky.

Trump ruší cla na potraviny, Američané platí za nákupy víc než dřív

Americké domácnosti tíží rostoucí ceny jídla a Bílý dům přehazuje výhybku. Prezident Donald Trump náhle zrušil cla na desítky potravin, od hovězího přes rajčata až po kávu a banány. Opatření platí zpětně od čtvrteční půlnoci a přichází v momentě, kdy obchodní válka začíná tvrdě doléhat na peněženky voličů.

Jílek zahájil Světový pohár druhým místem

Metoděj Jílek vstoupil do nové sezony ve velkém stylu. Devatenáctiletý rychlobruslař si v Salt Lake City dojel pro druhé místo na trati 5000 metrů a přidal i český rekord. Světový pohár zahájil přesně tam, kde loni skončil: výrazně nad očekávání.

Autobus ve Stockholmu srazil cestující na zastávce. Tři mrtví a tři zranění

Při páteční nehodě dvoupatrového autobusu, který v centru Stockholmu najel do zastávky, zemřelo několik lidí a další byli zraněni. V okamžiku nárazu nebyli v autobuse žádní cestující. Řidič byl zadržen, podle švédské policie nicméně nic nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o úmyslný čin.

Čína varuje před cestami do Japonska kvůli sporu o Tchaj-wan

Peking vyostřil spor s Tokiem a začal odrazovat své občany od cest do Japonska. Reaguje tak na výroky premiérky Sanae Takaichi o možné japonské odpovědi v případě útoku na Tchaj-wan. Napětí mezi oběma zeměmi roste a přelévá se do diplomacie i veřejného prostoru.

ANALÝZA: Pokrovsk pár dní od padnutí? Utečte, dokud můžete, zní varování

Bitva o Pokrovsk na východě Ukrajiny trvá už od léta 2024. Ruská armáda na město tlačí nehledě na obrovské ztráty. Kromě čelního postupu se ho snaží obklíčit. O špatné situaci na místě se hovoří už dlouho, v posledních týdnech se ale situace zhoršila dramaticky. Zatímco se okupanti snaží město sevřít ze všech stran, vnikly do ulic nepřátelské jednotky. Nejprve se psalo o síle kolem dvou stovek vojáků, nyní už je zřejmé, že je průnik mnohem významnější a obránci už nedokážou ruskému náporu dlouho vzdorovat.

Maduro vyzval Bílý dům, aby neopakoval případy válek v Libyi a Afghánistánu

Venezuelský prezident Nicolás Maduro ve čtvrtek vyzval Spojené státy, aby se vyhnuly vojenské konfrontaci a neopakovaly případy válek v Libyi či Afghánistánu. Maduro to podle deníku El Nacional řekl krátce předtím, než americký ministr obrany Pete Hegseth oznámil další protidrogovou operaci v Karibiku, kde americká armáda operuje s výrazně velkým nasazením lodí i vojáků od konce srpna. Od té doby se spekuluje, že Washington by mohl zasáhnout proti Madurově autoritářskému režim.

Světové nadace věnují 300 milionů dolarů na ochranu zdraví před klimatickou krizí

Změna klimatu už dávno není jen otázkou teploty a emisí. Svět teď řeší i její dopad na lidské zdraví. Na summitu COP30 v brazilském Belému oznámily významné nadace společnou investici 300 milionů dolarů, která má pomoci lidem vyrovnat se s rostoucími dopady klimatické krize.

Pákistán zadržel čtyři lidi napojené na Afghánistán, které viní z úterní exploze

Pákistán zadržel čtyři členy údajné teroristické buňky se sídlem v Afghánistánu, které spojuje s úterním útokem v Islámábádu. Informovala o tom agentura AFP. Sebevražedný atentátník z islamistické skupiny napojené na afghánské hnutí Tálibán odpálil bombu před budovou soudu a zabil 12 lidí a 37 dalších zranil. Mezi oběma zeměmi v posledních týdnech panuje napětí, které vyvolaly násilnosti radikálů.

Ronaldo nedodržel slib a zápas v Irsku skončil vyloučením

Cristiano Ronaldo přijel do Dublinu v roli největší hvězdy a před novináři slíbil, že se tentokrát „pokusí být hodný kluk“. Večer na stadionu Aviva ale prožil úplně jinak. Portugalsko prohrálo kvalifikační zápas s Irskem 0:2 a Ronaldo po hodině hry odešel do šaten po přímé červené kartě za úder loktem.

Rusko a Čína zesilují špionáž v arktickém regionu Kanady, tvrdí tajná služba

Rusko a Čína zesilují špionáž v arktickém regionu Kanady, cílí na vládu i soukromý sektor, řekl šéf kanadské zpravodajské služby (CSIS) Dan Rogers v každoročním projevu o hrozbách, kterým země čelí. Kanadská vláda plánuje zvýšit investice v regionu bohatém na kritické minerály. Vedle nových ledoborců zvažuje nákup asi desítky hlídkových ponorek, píše o tom deník The Guardan.

Jen tak pro zábavu. Rusové se zabíjejí mezi sebou, Ukrajince to šokuje, píše reportér Daily Mail

Nová zpráva z Ukrajina vrhá světlo na „středověkou brutalitu“ ruské armády, kde lidský život nemá žádnou váhu. Podle ní se ruští vojáci střílí jen tak pro zábavu, nebo řeší kulkami spory. Důstojníci zase trestají smrtí každého, kdo odmítne splnit rozkaz či dezertuje. Situace je natolik neuvěřitelná, že Ukrajinci někdy vyčkávají, než se členové nepřátelských jednotek povraždí mezi sebou.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama