ZprávyChile: Lesní požáry v hustě obydlených centrálních oblastech mají desítky obětí. Čísla...

Chile: Lesní požáry v hustě obydlených centrálních oblastech mají desítky obětí. Čísla mohou stoupat

Nejméně 64 lidí zahynulo a více než tisíc domů bylo zničeno při lesních požárech, které zachvátily okolí hustě obydlené oblasti v centrální části Chile. Stovky lidí se pohřešují. Informovaly o tom BBC, Euronews a další servery.

V celostátním televizním projevu prezident Gabriel Boric varoval, že počet obětí se může ještě zvýšit. V oblasti Valparaísa, kde se hasiči snaží dostat do nejohroženějších čtvrtí, hoří totiž čtyři velké požáry.

Boric vyzval Chilany ke spolupráci se záchranáři.

„Pokud vám řeknou, abyste se evakuovali, neváhejte to udělat,“ řekl. „Požáry postupují rychle a klimatické podmínky ztěžují jejich kontrolu. Panují vysoké teploty, silný vítr a nízká vlhkost vzduchu.“

Gabriel Boric vyhlásil výjimečný stav a uvedl, že k řešení situace poskytne „všechny nezbytné zdroje“. Předpokládá se, že se jedná o nejsmrtelnější lesní požár v historii Chile, uvádí server BBC.

Devadesát dva aktivních požárů

Ministryně vnitra Carolina Tohá již dříve v sobotu uvedla, že ve středu a na jihu země, kde byly tento týden neobvykle vysoké teploty, hoří 92 lesních požárů. Nejsmrtelnější z požárů zasáhly region Valparaíso, kde úřady vyzvaly tisíce lidí, aby evakuovali své domovy.

Obyvatelé oblastí vzdálenějších od požárů byli vyzváni, aby zůstali doma, aby se hasičské vozy, sanitky a další záchranné vozy mohly snadněji pohybovat po silnicích.

Tohá uvedla, že dva požáry u měst Quilpué a Villa Alemana od pátku sežehly nejméně 8 000 hektarů. Jeden z požárů ohrožoval pobřežní letovisko Viňa del Mar, některé čtvrti již byly zasaženy.

Ve Villa Independencia, čtvrti na svahu na východním okraji města, bylo zničeno několik bloků domů a podniků. Ulice pokryté popelem lemují ohořelá auta s rozbitými okny.

Evakuovány byly nemocnice i domovy seniorů

„Bydlím tady 32 let a nikdy mě nenapadlo, že se to stane,“ říká Rolando Fernández, jeden z obyvatel, který přišel o svůj dům.

Uvedl, že v pátek odpoledne poprvé spatřil oheň na nedalekém kopci. Během 15 minut oblast zachvátily plameny a kouř, což všechny donutilo utíkat jako o život. „Celý život jsem pracoval a teď jsem zůstal bez ničeho,“ cituje Fernándeze server Euronews.

V oblasti Valparaíso byly zřízeny tři kryty a do oblasti bylo dopraveno 19 vrtulníků a více než 450 hasičů, aby pomohli bojovat s plameny, uvedla Tohá.

Úřady oznámily, že v důsledku požáru došlo k výpadkům proudu. V regionu Valparaíso musely být evakuovány čtyři nemocnice a tři domovy pro seniory. Požár rovněž zničil dva autobusové terminály.

Ministerstvo vyzvalo k pozastavení plánovaných operací a povolilo zřízení dočasných polních nemocnic. Studenti medicíny, kteří se blíží ke konci svého studia, budou najímáni, aby pomohli zmírnit tlak na zdravotnictví, oznámilo ministerstvo ve stejném prohlášení.

Doporučujeme

Při ukrajinském útoku v Krasnodarském kraji zahynulo sedm lidí

Počet obětí ukrajinského útoku v černomořském letovisku na jihu Ruska stoupl na sedm, informoval krizový štáb Krasnodarského kraje. Dříve gubernátor Venjamin Kondraťjev oznámil šest mrtvých, včetně tří dětí. Další čtyři desítky lidí ve vsi Archipo-Osipovka nedaleko Gelendžiku utrpěly zranění.

Rýn či Dunaj se nadále potýkají s rekordními poklesy hladiny

Hladina Rýna u Kolína nad Rýnem na západě Německa klesla kvůli nedostatku srážek na místní historické minimum. Lodní dopravu komplikuje i místy rekordně nízká hladina Dunaje v Rakousku. Píšou o tom dnes agentury DPA a APA.

Tajné služby podle médií varovaly před migrační vlnou do Ceuty, vláda to popřela

Španělská tajná služba minulý měsíc několikrát varovala ministerstvo vnitra před možností velké migrační vlny z Maroka do Ceuty, která leží na severoafrickém pobřeží a kam ve čtvrtek minulého týdne vtrhlo na 50.000 běženců. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informuje španělský rozhlas Cadena SER. Vládní mluvčí Elma Saizová to ale popřela. Španělské tajné služby se také podle tisku domnívají, že Maroko se tentokrát do organizace masivního přechodu hranice nezapojilo.

Zelenskyj jmenoval svého vyjednávače Umerova do čela rozvědky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes jmenoval svého hlavního vyjednávače při americko-rusko-ukrajinských rozhovorech o ukončení války Rustema Umerova šéfem ukrajinské vnější rozvědky (SZRU). Jde o nejnovější krok v personálních změnách, které zahrnovaly výměnu ministra obrany, což vyvolalo hněv veřejnosti, poznamenala agentura Reuters.

Rozsáhlá krádež bitcoinů zasáhla téměř 1200 peněženek

Útočníci získali z téměř 1 200 bitcoinových peněženek více než tisíc mincí v odhadované hodnotě 89 milionů dolarů. Analýza podezřelých převodů ukazuje na možnou chybu spojenou se zařízeními Coldcard. Výrobce ale zatím veřejně nepotvrdil, že jeho peněženky byly skutečně prolomeny.

Ted Lasso se vrací na hřiště. Čeká ho ženský tým a nová výzva

Oblíbený fotbalový trenér se po více než třech letech vrací na obrazovky. Ve čtvrté řadě seriálu Ted Lasso převezme ženský tým z druhé ligy a znovu se setká s řadou známých postav.

Vůdkyni barmské opozice Su-Ťij navštívil v domácím vězení Červený kříž, poprvé od vojenského puče

Vůdkyně barmské opozice Aun Schan Su-Ťij se po téměř čtyřech letech poprvé prokazatelně setkala s lidmi mimo okruh vojenské vlády. Delegace Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) ji navštívila v domácím vězení, kam byla přemístěna po zmírnění původního trestu. Fotografie zveřejněné vojenským režimem naznačují, že někdejší premiérka je v dobrém zdravotním stavu.

Shell se zbavuje části zelené energetiky v Evropě

Energetická společnost Shell prodá své evropské podnikání v oblasti pozemních obnovitelných zdrojů francouzské TotalEnergies. Součástí dohody jsou větrné a solární elektrárny i bateriová úložiště v několika zemích. Hodnotu transakce firmy nezveřejnily.

Rumunsko odstřelilo skály v Dunaji, aby zajistilo vodu pro jadernou elektrárnu

Rumunská armáda pomocí řízeného odstřelu odstranila část skály v Dunaji. Mimořádný zásah má přivést více vody k jaderné elektrárně Cernavodă, jejíž provoz ohrožuje dlouhotrvající sucho.

KOMENTÁŘ: USA nakoupily jeny. Chce Trump zachránit Japonsko nebo sám sebe?

Spojené státy provedly s Japonskem koordinovaný nákup jenu. Něco takového se nestalo 15 let. Intervence má za cíl zbrzdit pokles jenu vůči americkému dolar. Proč se USA do akce připojily?

U pobřeží západní Afriky našli zachovalý korálový útes

U pobřeží západoafrického Beninu se podařilo znovu objevit korálový útes, který vědci považovali za ztracený. Ekosystém ukrytý více než 50 metrů pod hladinou zůstal navzdory desetiletím bez výzkumu živý a hostí pestrou škálu korálů i ryb.

USA a Japonsko společně podpořily jen. Nevylučují další intervence

Japonsko a Spojené státy poprvé od roku 2011 společně zasáhly na devizovém trhu na podporu japonského jenu a omezení jeho prudkých výkyvů. Japonské ministerstvo financí v pondělí potvrdilo, že došlo ke koordinované intervenci ve spolupráci s americkým ministerstvem financí.

Maroko viní z migrační vlny do Ceuty pašeráky a dezinformace

Marocká vláda obvinila z nedávné migrační krize ve španělském městě Ceuta na severu Afriky pašeráky a šíření dezinformací, informují dnes španělská média. Jde o první oficiální vyjádření Rabatu ke čtvrtečním událostem, kdy z Maroka do sousední Ceuty podle španělské vlády proniklo na 50.000 migrantů, vedení Ceuty hovořilo dokonce o 60.000. Marocká vláda dnes tvrdí, že těchto lidí bylo jen asi 40.000. Téměř všichni už v pátek španělské město opustili, zůstává tam ale ještě několik tisíc běženců.

USA a Írán v pondělí usednou k jednacímu stolu, tvrdí Trump. Teherán mlčí

Válka s Íránem by se mohla chýlit ke konci. Americký prezident Donald Trump potvrdil, že nová jednání s islámskou republikou začnou v pondělí. Íránská diplomacie se k tomu ale zatím nevyjádřila a íránská média jednání nepotvrdila.

Infantinova pozice v čele FIFA je podle šéfa evropských lig neudržitelná

Pozice Gianniho Infantina v čele FIFA se po neúspěšném obchodním plánu otřásá. Prezident světového fotbalu chtěl nabídnout soukromým investorům menšinový podíl na komerčních právech světových šampionátů. Po silném odporu však FIFA od návrhu ustoupila.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama