Nová studie, která se zaměřila na muže a ženy s nadváhou, ukázala, že cvičení nám může pomoci výrazně zhubnout, jen pokud během něj spálíme za týden více než 1000 kalorií. Ukázalo se také, že k hubnutí přispívají změny v hladině hormonu, který ovlivňuje chuť k jídlu, a ke kterým došlo u skupiny účastníků studie, kteří spálili kolem 3 000 kalorií týdně.
Dle všech reklam a internetu je to jednoduché: cvičíme, vydáváme kalorie a pokud by byl život a metabolismus spravedlivý, vytvoříme energetický deficit. V tomto okamžiku naše tělo začne používat uložený tuk a my začneme hubnout.
Těla se ale ne vždy rozhodnou spolupracovat. Jsou totiž předurčena evolucí, aby v případě nedostatku potravy udržovala zásoby energie. Ve chvíli, kdy tedy začnete cvičit, vaše chuť k jídlu stoupá, aby ste vykompenzovali ztracené kalorie.
Dle mnoha minulých studií zaměřených na cvičení a hubnutí většina lidí, kteří zahájí nový cvičební program, aniž by striktně sledovali, co jedí, neztrácí na váze tolik, kolik by očekávali a někteří dokonce na váze nabírají.
Dr. Kyle Flack z University of Kentucky se před několika lety začal zajímat, zda je tento výsledek nevyhnutelný. Po studii z roku 2018 na toto téma, která zanechala mnoho otázek, se pustil Flack se svými kolegy do nového experimentu. Jeho výsledky byly zveřejněny v listopadu v Medicine & Science in Sports & Exercise.

Studie se týkala skupiny 44 mužů a žen s nadváhou. Polovina z nich začala cvičit dvakrát týdně po dobu nejméně 90 minut, dokud nespálili přibližně 750 kalorií během jednoho cvičení, nebo 1 500 za týden. Mohli cvičit, jak si přáli – mnozí se rozhodli chodit, ale někteří si vybrali jiné aktivity. Na sledování jejich úsilí měli monitor srdečního tepu. Zbytek dobrovolníků začal cvičit šestkrát týdně po dobu asi 40 až 60 minut a spálil téměř 500 kalorií za hodinu, celkem tedy asi 3 000 týdně. Vědci také odebrali krev, aby zkontrolovali hladiny určitých hormonů, které mohou ovlivnit chuť k jídlu.
Po 12 týdnech vědci dobrovolníky změřili a zopakovali odběry krve. Pomocí metabolických výpočtů určili, kolik kalorií dobrovolníci spotřebovali jako náhradu za jejich námahu. Ukázalo se, že celkem to bylo v průměru asi 1 000 kalorií kompenzačního jídla za týden. V důsledku toho pouze muži a ženy ve skupině, která cvičila více (šest dní v týdnu), hodně shodili a ztratili asi 1,8 kila tělesného tuku.
Mezi skupinami vědci také objevili neočekávaný rozdíl. U těch, kteří spálili přibližně 3 000 kalorií týdně, se objevily změny v hladinách leptinu v těle, což je hormon, který reguluje chuť k jídlu. Tyto změny naznačují, že cvičení zvýšilo citlivost dobrovolníků na leptin, což jim umožnilo lépe regulovat jejich touhu jíst.
Nový experiment tak podporuje dřívější zjištění, že většina z nás bude jíst více, pokud začneme cvičit, ale pouze do bodu asi 1 000 kalorií za týden. Pokud se nám nějakým způsobem podaří spálit více než toto množství cvičením, pravděpodobně zhubneme.