Více
  16.9 C
  Czech
  Pátek 9. června 2023

  Americká SEC žaluje Coinbase

  Den po zásahu proti Binance se americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) zaměřila na Coinbase. Komise v žalobě tvrdí, že se tato krypto burza nezaregistrovala jako burza, clearingové centrum a makléř, přestože tyto služby poskytuje. SEC rovněž tvrdí, že Coinbase prostřednictvím své služby stakingu nabízela a prodávala neregistrované cenné papíry.

  Obyvatele ruského Šebekina, které měsíce čelí ostřelování, trápí nezájem Moskvy

  V ruském Šebekinu blízko hranic s Ukrajinou se kvůli intenzivnímu ostřelování v posledních týdnech vystupňovaly napětí a chaos, popsali novinářům obyvatelé města. Mnozí místní ze Šebekina v posledních dnech narychlo uprchli. Trápí je přitom nezájem Moskvy. Svědectví shromážděná nezávislými novináři ze sdružení Bereg přinesl portál Meduza. Ruské úřady viní z ostřelování ruských příhraničních oblastí ukrajinské síly. Kyjev zodpovědnost za tyto útoky odmítá.

  Americká vláda má důkazy o mimozemské povaze UFO, tvrdí bývalý zpravodajec

  Americká vláda získala v rámci vysoce utajovaného programu materiály dokazující mimozemský původ UFO a skladuje kosmická plavidla jiného než lidského původu. V médiích o tom hovořil bývalý úředník zpravodajských agentur, který tento fenomén vyšetřoval.

  Český NOVATOP konkuruje velkým evropským hráčům

  Ptení (Prostějovsko) 25. května 2023 (PROTEXT) – Výrobní společnost AGROP NOVA již třicátým rokem úspěšně konkuruje velkým evropským hráčům. Společnost je jedním z nejmodernějších výrobců velkoplošných vícevrstvých desek a CLT v Evropě. Tržby společnosti v roce 2022 dosáhly 740 miliardy korun českých.

  Společnost vyrostla na stoprocentním exportu. Ze začátku se orientovala na Švýcarsko, Rakousko a Německo, později na Itálii a Francii. Dnes má zakázky v mnoha zemích Evropy, Skandinávii, Jihoafrické republice i Jižní Koreji a aktuálně řeší poptávky do USA, Kanady a Austrálie. „Export v posledních letech tvoří 85 % našich celkových tržeb a jsem moc rád, že každým rokem stále více produkce zůstává doma. Český trh má velký potenciál růstu a my sem přenášíme bohaté zkušenosti ze zahraničí. Nejvíc inspirace stále čerpáme ve Švýcarsku, kde nejsou tak striktně svázání certifikáty a normami a jsou otevření, protože nezapomněli používat zdravý selský rozum,“ říká Jiří Oslizlo, předseda představenstva společnosti AGROP NOVA, která je výrobcem uceleného stavebního systému z masivního křížem lepeného dřeva NOVATOP. „Úzká spolupráce s těmi nejlepšími odborníky v oboru doma i ve světě nám otevírá cestu i k extrémně průlomovým projektům, na kterých máme tu čest spolupracovat a s velkou pokorou se učit. Zároveň tím budujeme českou značku, kterých ve světě ubývá, postavenou na poctivé řemeslné výrobě. Bez nadsázky budíme respekt i u velkých evropských hráčů,“ dodává Jiří Oslizlo.

  Společnost kontinuálně investuje do výroby a technologických zařízení. V tomto roce plánuje uvést do provozu první robotickou linku na obrábění velkoformátových vícevrstvých desek. Trvalým cílem společnosti jsou aktivity a investice do dalšího rozvoje produktů. Aktivně spolupracuje s odborníky a vysokými školami se zaměřením na prostorovou akustiku a požární odolnost. V současnosti aktivně komunikuje zejména s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov UCEEB. Výsledkem propojení tohoto duševního a technologického potenciálu by měla být technologie na bázi síťového energetického řešení s použitím vodíku pro novou výrobní halu.

  Ročně společnost zpracovává přes 60 000 m³ řeziva a ke svým zákazníkům odveze přes 1 300 000 m² desek. Toto množství odpovídá přibližně sto tisícům průměrně vzrostlých smrků, které v českých lesích rostou čtyři dny. „Vzhledem k tomu, že jsme druhým největším zpracovatelem řeziva u nás, je z těchto čísel zřejmé, jak žalostně málo domácího dřeva Česká republika vyváží bez vyšší přidané hodnoty. Stále nám nedochází, že nám v lesích roste zlato,“ neskrývá své rozčarování Jiří Oslizlo.

  Dřevo se stává sexy i v Česku

  Česká republika není velmocí dřevostaveb, ale zájem o ně dlouhodobě roste. Zakázky se postupně od rodinných domů orientují do veřejného sektoru a do hry se i u nás dostává tolikrát zmiňované CLT, jeden z nejperspektivnějších konstrukčních systémů ve světě. NOVATOP, stavební systém na bázi CLT, dnes už můžete vidět v mateřských školách Všetaty, Buková nebo ve školních třídách v Nučicích, v Praze-Čakovicích, komunitním centru v Mnichově Hradišti, v Environmentálním vzdělávacím centru NATURA PARK v Pardubicích, v penzionech, hotelech, obřadních síních i kancelářích. „Stavět ze dřeva není nutný kompromis, ale společenská odpovědnost. Jsem velmi kritický k těm, kteří staví udržitelně jen proto, že je to v předpisech ESG. Daleko raději spolupracuji s těmi, kteří ví, proč dřevo chtějí,“ konstatuje Jiří Oslizlo.

  Udržitelnost je potřeba žít

  Celá výroba AGROP NOVA je pravidelně dozorována tuzemskými i zahraničními nezávislými kontrolními orgány a splňuje přísná kritéria pro celou řadu certifikací. Jako první český výrobce společnost získala už v roce 2008 prestižní mezinárodní certifikaci Natureplus.

  „Smyslem této certifikace je vyrábět zdravotně nezávadné stavební výrobky s maximálním ohledem na životní prostředí. Dokládáme přesnou informaci o tom, jak hospodaříme s energiemi a vodou, nakládáme s odpady, jak přispíváme ke snížení produkce oxidu uhličitého, emisí, v jaké míře používáme udržitelné materiály,“ upřesňuje Jiří Oslizlo a doplňuje: „Naší činností se maximálně snažíme přispívat ke zmenšení dopadu globálních klimatických změn a podpoře trvale udržitelného rozvoje společnosti. Svou mírou angažovanosti zvyšujeme zájmem o to, jaký původ naše dřevo má. Zpracováváme řezivo – ať už české nebo zahraniční – které bylo vytěženo legálně a pochází z lesů, v nichž se hospodaří trvale udržitelným způsobem, tzn., že je certifikováno PEFC. Pro zákazníka by to měl být jasný důkaz, že NOVATOP vyrábíme s maximálním ohledem k životnímu prostředí. My o udržitelnosti nemluvíme, my ji už 30 let opravdu žijeme.“

  Dřevo je jediný obnovitelný stavební materiál, který má pasivní bilanci oxidu uhličitého. V celém životním cyklu od růstu až po zabudování do stavby více CO2 pohltí, než vyprodukuje. „Každý metr čtvereční naší desky váže přibližně 17 kg CO2. Za rok uvážeme přes 22 milionů kg oxidu uhličitého, což odpovídá přibližně 147 milionům kilometrů jízdy osobním autem, a to není úplně zanedbatelné číslo,“ uzavírá Jiří Oslizlo.

  Kontakt:

  Lucia van Middendorp

  e-mail: [email protected]

  ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

  Sledujte nás na sítích

  Klimatický jev El Niňo způsobující vysoké teploty oficiálně začal

  Meteorologický jev El Niňo, který bývá všeobecně spojován se zvyšováním teplot, oficiálně začal. Oznámil to dnes americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). El Niňo se vyznačuje zvýšenou teplotou povrchu Tichého oceánu v rovníkové oblasti, ale má dopady na celou planetu. V některých regionech "by mohl by vést k novým rekordním teplotám", uvedla podle agentury AFP klimatoložka NOAA Michelle L'Heureuxová.

  Izraelská armáda zničila byt Palestince, který útočil v Jeruzalémě

  Izraelská armáda v noci na dnešek v Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu zničila byt Palestince, který podle policie loni v listopadu provedl bombový útok v Jeruzalémě. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní místní obyvatelé proti zátahu hlasitě protestovali, házeli na vojáky kameny a zápalné lahve, armáda odpověděla ostrou střelbou, slzným plynem a ohlušujícími granáty. Nejméně 35 lidí utrpělo zranění, uvedlo podle AFP palestinské ministerstvo zdravotnictví.

  EU nabízí Kanadě posily v boji proti rozsáhlým požárům, uvedla von der Leyenová

  Tři země Evropské unie nabídly, že vyšlou do Kanady dohromady skoro 300 hasičů, kteří by se zapojili do boje s desítkami lesních požárů zuřících ve druhé největší zemi světa. Na twitteru to dnes uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž přijdou i další posily. Krotit požáry už nyní v Kanadě pomáhají týmy ze Spojených států či Austrálie.

  Voda zatopila 600 km čtverečních, ve městě Nová Kachovka zemřelo pět lidí

  Voda z protržené Kachovské přehrady zatopila asi 600 kilometrů čtverečních Chersonské oblasti, uvedl dnes její šéf Oleksandr Prokudin. Jde o plochu o něco větší, než je rozloha Prahy. Osmašedesát procent ze zatopené oblasti je podle Prokudina na Ruskem okupovaném levém břehu řeky Dněpr. Ve městě Nová Kachovka zemřelo po zničení přehrady pět lidí. Podle agentury RIA Novosti o tom informoval Ruskem dosazený starosta okupovaného města. Prokudin rovněž uvedl, že ruské síly dnes ostřelovaly postižené město Cherson a přilehlé pobřežní oblasti. Při náletech přišel o život jeden člověk, několik dalších jich utrpělo zranění. Oblast přitom dnes navštívil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

  DALŠÍ ČLÁNKY

  Společnost Huawei představila chytrá řešení pro železnice budoucnosti na akci Asia Pacific Rail 2023

  Bangkok (Thajsko) 8. června 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Společnost Huawei představila svá špičková chytrá řešení pro železnice budoucnosti na veletrhu Asia Pacific Rail 2023, který...

  Huawei Cloud: využití technologie Cloud Native pro rozvoj globálních inteligentních finančních služeb

  Šanghaj (Čína) 8. června 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Společnost Huawei Cloud uspořádala na konferenci Huawei Intelligent Finance Summit 2023 kolektivní schůzku s názvem "Leading Cloud...

  Tisíce fanoušků West Hamu United zaplavily Prahu

  Fanoušci West Hamu United přiletěli do Prahy na finále Evropské konferenční ligy, ve kterém se anglický tým utkal s fotbalisty Fiorentiny. Lidé v dresech a...

  SodaStream uvádí na trh nové portfolio a představuje aukční výrobník ART

  Praha 8. června 2023 (PROTEXT) - Výtěžek z aukce SodaStream poskytne centru TEREZA na podporu proklimatické Kampaně obyčejného hrdinství Rok 2023 je pro SodaStream v...

  NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

  Klimatický jev El Niňo způsobující vysoké teploty oficiálně začal

  Meteorologický jev El Niňo, který bývá všeobecně spojován se zvyšováním teplot, oficiálně začal. Oznámil to dnes americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). El Niňo se vyznačuje zvýšenou teplotou povrchu Tichého oceánu v rovníkové oblasti, ale má dopady na celou planetu. V některých regionech "by mohl by vést k novým rekordním teplotám", uvedla podle agentury AFP klimatoložka NOAA Michelle L'Heureuxová.

  Izraelská armáda zničila byt Palestince, který útočil v Jeruzalémě

  Izraelská armáda v noci na dnešek v Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu zničila byt Palestince, který podle policie loni v listopadu provedl bombový útok v Jeruzalémě. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní místní obyvatelé proti zátahu hlasitě protestovali, házeli na vojáky kameny a zápalné lahve, armáda odpověděla ostrou střelbou, slzným plynem a ohlušujícími granáty. Nejméně 35 lidí utrpělo zranění, uvedlo podle AFP palestinské ministerstvo zdravotnictví.

  EU nabízí Kanadě posily v boji proti rozsáhlým požárům, uvedla von der Leyenová

  Tři země Evropské unie nabídly, že vyšlou do Kanady dohromady skoro 300 hasičů, kteří by se zapojili do boje s desítkami lesních požárů zuřících ve druhé největší zemi světa. Na twitteru to dnes uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž přijdou i další posily. Krotit požáry už nyní v Kanadě pomáhají týmy ze Spojených států či Austrálie.

  Voda zatopila 600 km čtverečních, ve městě Nová Kachovka zemřelo pět lidí

  Voda z protržené Kachovské přehrady zatopila asi 600 kilometrů čtverečních Chersonské oblasti, uvedl dnes její šéf Oleksandr Prokudin. Jde o plochu o něco větší, než je rozloha Prahy. Osmašedesát procent ze zatopené oblasti je podle Prokudina na Ruskem okupovaném levém břehu řeky Dněpr. Ve městě Nová Kachovka zemřelo po zničení přehrady pět lidí. Podle agentury RIA Novosti o tom informoval Ruskem dosazený starosta okupovaného města. Prokudin rovněž uvedl, že ruské síly dnes ostřelovaly postižené město Cherson a přilehlé pobřežní oblasti. Při náletech přišel o život jeden člověk, několik dalších jich utrpělo zranění. Oblast přitom dnes navštívil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

  Princ Harry má za sebou křížový výslech. Podle komentátorů ho ustál se ctí

  Britský princ Harry se ve středu vrátil na lavici svědků k dalšímu vyčerpávajícímu střetu s vydavatelstvím Mirror Group Newspapers (MGN), které žaluje spolu s více než stovkou osob. Vévoda ze Sussexu působil uvolněnějším dojmem než předchozí den.

  Obyvatele ruského Šebekina, které měsíce čelí ostřelování, trápí nezájem Moskvy

  V ruském Šebekinu blízko hranic s Ukrajinou se kvůli intenzivnímu ostřelování v posledních týdnech vystupňovaly napětí a chaos, popsali novinářům obyvatelé města. Mnozí místní ze Šebekina v posledních dnech narychlo uprchli. Trápí je přitom nezájem Moskvy. Svědectví shromážděná nezávislými novináři ze sdružení Bereg přinesl portál Meduza. Ruské úřady viní z ostřelování ruských příhraničních oblastí ukrajinské síly. Kyjev zodpovědnost za tyto útoky odmítá.

  Papež František se po operaci cítí dobře, uvedl Vatikán

  Papež František se po první noci strávené v římské nemocnici, kde se podrobil operaci břišní dutiny, cítí dobře a vtipkuje. Podle lékařů by se hlava katolické církve mohla zotavit v řádu dnů, uvedl server Vatican News.